Göbek bakımı

cyling35

Üye
Tepki
51
İsim
ayberk
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@a.f.k. hocam ben en son bakım yaptım daha sonra toz kapaklarından gresin taştığını gördüm bugün açtığımda bilyaların yüzeyinin parlak olduğunu gördüm içerisinde yağ var ama bilemedim bakım yapalı henüz 300 km civarı oldu yağmur çamur da binilmedi sadece asfalt yolda birazda patikada sürüldü.Birde bu göbek bakımları normal yolda kullanılmak üzere kaç km de bir olmalı ve içerisinde ki yağın miktarı ne kadar olmalı bakımının geldiğini nasıl anlayabiliriz ?

Scudo

İkkers

Üye
Tepki
16
İsim
İkkers
Göbek bakımı diyince bize de laf düşer. Göbeğime iyi bakarim, çok iyi bakarim. Yağını, suyunu, tatlisini tuzlusunu şöyle bir kontrol eder, eksiklerini gideririm. İyi göbek insani mutlu eder

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek
B

BF Okuru

Misafir
@cyling35
göbek kenarlarında az miktar gres çıkması normal ilk etapta fazlasını atıyor dışarı...
bakım süresi ise tamamen kullanıcıya bağlı... atlayıp zıplıyordur, mtb parkurundan çıkmıyordur o zaman daha sık bakılması gerek.
ama düz yolda yormadan toza pisliğe bulaşmadan kullanıyorsa yılda bir açıp kontrol etmekte fayda var...

@İkkers

:D o göbek bakımı ihmale hiç gelmez zaten :D :D
özellikle zeytinyağı olmazsa olmaz :D

cyling35

Üye
Tepki
51
İsim
ayberk
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@a.f.k. cok tesekkurler sagolun

Tepki
0
İsim
Hakan
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar iyi akşamlar, bisikletimin göbek setini komple değiştirmeyi düşünüyorum, üzerindeki göbeği sökerken jant tellerini tek tek çıkarabilirmiyiz ? ve çıkardıktan sonra yeni göbeği çıkan tel ve vidalar ile var olan çembere örme şansım varmıdır ? yoksa yeni tel seti almam mı gerekiyor ?

B

BF Okuru

Misafir
@hakanhakan01 yeni göbeğe aktarmak için sökerken bir çoğu hasar görecektir. Tel başları yalama olur. Eski ise birçoğu paslanmıştır zaten kırmadan çıkmaz...

B

BF Okuru

Misafir
@hakanhakan01 bunun size bir maliyeti olacak elbet. Jant çemberiniz cok kaliteli ve sağlamsa tamam. Ama onlarda eskiyse 2. El jant setlerine bakabilirsiniz. Veya 0 jant setlerine. Aralarında maliyet analizi yapıp ona göre karar verin derim.

Diger yandan bende bu tip tamir bakimlarla kendi bisikletimde ugrastim. Alet edevat yoksa bunlarda bir maliyet. Ayrica bir sorun yasanirsa tamirciye gidilecek o da ayri bir maliyet. Bunlarida hesaba katin derim.

Ben ugrasmayi seviyordum. Ve tamiri ogrenmek istiyordum. Bu yuzden yuksek maliyete katlandim. Bunlari düşünüp ona göre karar verin derim. Tamir etmek mi? Yeni bir takim almak mi? Bisiklet tamircisine mi yaptirmak?

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
@hakanhakan01
cogu tamirci de zaten yıpranmış olan tel ve tel baslarini kullanmaktansa yenilerini takmayi onerecektir.

Tepki
0
İsim
Hakan
Bisiklet
Diğer
@enes_vl

Jantımın markası fotoğrafta görünüyor, akord anahtarım var vidaları gevşeterek sökme imkanım olmazsa bile yeni tel seti alıp bu çembere takma şansım varmıdır ? Jant örmeyi detaylı şekilde anlatan videolar mevcut sadece ördükten sonra akord ayarı için bisiklet tamircisine gidebilirim, malesef bulunduğum yerde en ufak işe bile 50 liradan ağızlarını açıyorlar, birazda bu işleri kendim becermek istiyorum açıkçası.

Dosyalar

B

BF Okuru

Misafir
Bence yapılabilir. Bende örüm yapmak istemiştim. Yaşadığım sorunlari anlatayım.
1. Jant örumu karmaşık gelmişti. Iyice öğren derim.
2. Telleri nekadar sıkacağımi bilemedim cok sıkmisim.

3. Yeni tel alacaksan jantina uygun uzunlukta olmalilar . Hatta ruble tarafi ve diger taraf uzunluklari farkli olabiliyor.

4.kaliteli göbek olmali.solmali. shunfeng takmistim. Kırıldı. Ruble yi Sökmen icinde anahtar lazım.

5.r5.rublen kaset veya vidali ise ona gore gobek tercihi yapmalisin.

Son olarak ben bisiklet tamircisine goturmustum.:)

Zor diye bir sey yok. Forumda biraz araştırıp ilgili videolar i youtube dan seyredersen hallolur.ben cok acemiydim. Kolay gelsin.
@hakanhakan01 sonradan 5. Ekledim onada bakiver.

Tepki
0
İsim
Hakan
Bisiklet
Diğer
@enes_vl Teşekkür ederim, şuan üzerinde shunfeng göbek takılı onu değişip shimano M475 ıntl kaset ruble uyumlu göbeğini takmayı planlıyorum, ruble tarafı uzun tel dediniz o kafamı karıştırdı biraz büyük ihtimal bir bisikletçiye uğrarım heralde :)

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
bende kendim öreyim demiştim bir ara. arka göbek değiştirmiştim. 9lu rubleye geçince göbek değişti. tellerde sorun yaşamadım ama örerken sağ sol akord ayarını yaptım anca yukarı aşağı ayarı bir türlü oturtamadım.

sonuç tamircide aldık soluğu. adama da açık açık söyledim. abi ben kendim yapmaya çalıştım anca bu kadar oldu ellerinden öper dedim. eyvallah dedi halletti :)

kimi tamirci ooo sen kendini ne sanıyon internet çıktı herkes usta oldu arkadaş modunda olduğu için bu adam dert etmedi.

• Beğen
Tepkiler: hakanhakan01

Levent11

Aktif Üye
Tepki
981
İsim
levent
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Corelli trivor7 bisikletim var. Sunfeng göbekler var. Bisikleti alalı 1 yıl kadar oluyor. 6500 km yi geçti. Sağanak yağmurda karda bindim. Göbeklerde herhangi bir oynama, sallanma, ses falan yok. Bu göbekleri açıp bakmak gerekir mi? Yoksa ellemeyelim mi hiç?

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Levent11

Bakım yapıp terkardan greslemeniz ömrünü arttıracaktır. Sorun olmasa bile bakım yapmakta yarar var. Şu an hissetmeseniz de %20-30 performans kaybı yaşıyorsunuzdur.

• Beğen
Tepkiler: Levent11

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@darkdream
benim de göbek bakımını yaptırmam gerekiyor ama ne yapabilecek tecrübem yok ne de bunu yapabilecek etrafta bir usta yok,ya kendim uğraşıcam ya da böyle kalacak

Tepki
359
İsim
ferhat
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Carraro Sportive 225 bisikletim var, bugün göbek bakımı yaparken arka göbekte bulunan parçanın (toz tutucu olabilir) ucunu kırdım. Sizce bu bisiklet sürüşüne etki eder mi ya da yenisini takmak IMG_20190518_183841.jpgIMG_20190518_183315.jpgistersem bunun tam ismi nedir?

ByRe4L

Aktif Üye
Tepki
81
İsim
Hamza
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Desert Fox
YouTube dan bakarak yapabilirsin

boing

Üye
Tepki
282
Başlangıç
1960—61
Bisiklet
Diğer
@tahrefa
Bunlar eskiden metaldi yahu :) Çok önemli bi parça diil. Gavurlar "dust cap" diyolar buna. Gres yağı dışarı taşmasın, içeriye toz/su vs. girmesin amacı ile konulmuş bi parça. Bunu komple çıkarıp o boşluğa tam oturacak metal bir pul da koyabilirsiniz (iç boşluğu da bilyalara değen vidayı kurtarsın). Muhtemelen fotolarda gözükmeyen, en dışta bir toz kapağı daha vardır diye tahmin ediyorum (ya da lastik). Yani çok da sıkıntı değil. Bu arada ben de aynen böyle kıra/boza öğrendim bisiklet tamiratını. O yüzden hiç kendinize kızmayın. Kırmadan hiç bişey öğrenilmiyo.

NOT: Bence hiç ellemeyin, böyle kullanın.

• Beğen
Tepkiler: tahrefa
Tepki
359
İsim
ferhat
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@boing
Teşekkür ederim cevabınız için, evet en dışta toz kapağı var onda bir sıkıntı yok çok şükür. Dediğiniz gibi sökmeden kırmadan bir şey öğrenilmiyor. Umarım diğer yapılacakları doğru yapmışımdir da tekeri kilitlemeden düşmeden ilerleriz