Giro D'italia

Scudo

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Contador'dan ne istiyorlar bu kadar anlamıyorum. Azmiyle,hırsıyla kazanamaz mı bir insan bu yarışları. İlla hile mi olmalı işin içinde.. Adam ortalama insanın baya üstünde işte bana göre. Bunun için mi suçludur ? Bu pislik atma huyu,çekememezlik nedir insanlarda yahu..

Bu doping işinden anlayanlar biraz açıklayabilir mi ? Gerçekten bilmiyorum,kullanılan bir madde performansa bu kadar aşırı etki edebilir mi ? Bilgiler için teşekkürler şimdiden.

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
@Aytaç Biber

Tabiki tüm bisiklet dünyasının tecrübesi benden daha fazladır.Hatta sizinde bu konuda bilginiz benden fazla...Bu sebeple size de camiaya da saygı duyuyorum.Ama belirteyim uslubunuz çok hırçın…

Ama emin olun bende,bisiklet dünyasıda yanlış yapabiliriz ve yanlış uygulamaları uygulattırabiliriz...

Mesela bir örnek;

Aşağıdaki resimde Contador Seyircilerle dolu dünkü TT etabında resmen bir tünelden geçiyor.Yandan ve cepheden rüzgar alma ihtimalı sıfır.Avantaja bakarmısınız...
4.olan José Rujano nun suçu nedir ki böyle bir nimetten yararlanamıyor?
Bisiklet camiası sele hizası,aerodinamik sınırlamaların yanında "Zamana karşı bir etapta seyirciler sporculara 2 mt'den daha fazla yaklaşamaz" diye bir kural getirsin,bizde daha adil yanlışsız bir camiaya inanalım dimi.

http://i52.tinypic.com/rlzucz.jpg

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.081
@reha genç

Öncelikle mesajımda kesinlikle hırçınlık ya da rencide etmek gibi bir amacım olmadığını bilmeni isterim. Ben konu ile ilgili mesajını son derece iddialı yazdığın için o son cümleyi kurdum. Milyonlarca doların döndüğü bir endrüstri artık bisiklet ve buna mühendislik ciddi etki ediyor. Artık günümüzde bisiklet geometrileri değişmez keskinlikle oturmuş durumda. TT kadroları, sprint kadroları, tırmanıcı kadroları vs. vs. artık hep kabul görmüş geometriler üzerinde tasarlanıyor. Bu bir anlık ya da bir sporcu, bir mühendisin ulaştığı sonuç değil, 100 yılı aşan bir bisiklet kültürünün ve tecrübesinin getirdiği bilgiler. Bu bilgilerde bize gösteriyor ki, TT ve pist gibi disiplinlerde toplu kadrolar, kısa chainstay, kısa iz açıklığı, kısa seatofset ler, kısa rake maşalar, ileri pozisyonlandırılmış seleler tartışmasız avantaj getiriyor. Ama tüm bunlar kontrol riski ve uzun sürüşlerde yorgunluk getiriyor. Bu yüzden normal etap ve günlük kadrolar bu şekilde üretilmiyor.

Gelelim Contador un elde ettiği avantaja. Eğer sporcuyu etkileyecek derecede bir hava akımı var ise tabi ki bu bir avantaj ama o esnada bunu farkettirecek bir şiddette rüzgâr olduğunu sanmıyorum. neyse, bu konumuzla pek de alakalı değil ama iyi bir gözlem.

• Beğen

Aydın Hiçyılmaz

Daimi Üye
Tepki
129
Contador’da bulunduğu iddia edilen doping astım hastalarının kullandığı nefes açıcı ilaçlardan. Hani filimlerde görmüşsünüzdür. Bazı insanlar nefes alma zorluğu çekerler ve bazen krize girerler o zaman bu fıs fıs ilacını kullanırlar. Ondan işte. Bu ilacı sağlıklı kişilerin kullanması dopinge giriyor. Fakat astımlı hastaların kullanması doktor tarafından hasta olduğu belgelenmiş ise serbest. Contador astım hastası değilse kullanmaması lazım. Bu arada yapılan bir araştırmaya göre, bir çok spor dalında, astımlı hasta sporcular hasta olmayan sporculara göre daha başarılı oluyormuş. Madalya alma ve rekor kırma oranları daha fazla oluyormuş bu hasta sporcuların Yakın zamanda buz altında mesafe olarak yüzmede dünya rekoru kıran bayan sporcumuzda astım hastasıydı. ( Erkekler rekorunuda kırmış bu arada. )

Bu arada bende bir Contador hayranıyım. Üzerine çok gidildiğini düşünüyorum. Ama olsun bazen üzerine çok gidilen sporcularda garip bir şekilde daha çok başarılı oluyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Samet Şenel

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Contador'un dopingli olup olmadığıyla ilgili ve Armstrong ile kıyaslamasının yapıldığı başka konular var arkadaşlar. Giro üzerine yoğunlaşırsak daha iyi olur sanıyorum.

Mesela ben bundan sonraki yarışlarda, iniş güvenliği ile ilgili neler olabileceğini çok merak ediyorum.

Tırmanış olmadan yarış tam bir yarışa benzemiyor, bakınız bu sene Californiya turundaki tırmanışlar.

Şimdi mesela, fransa turunda ve vuelta da tehlikeli olduğu iddia edilen inişler iptal mi edilecek ne olacak bu işin sonu ?

Türkiye turuna bir uludağ tırmanışı koysalar ne kadar iyi olur aslında.

• Beğen

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Dünkü etapta visconti ceza aldımı bilgisi olan var mı?

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
3.lüğe düşürüldü Visconti.İtalyan kıyağı diyelim yoksa daha gerilere gitmesi lazımdı :D

Özgür Yalçın

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Cannondale
@Soner Sarihan

ben bu california turunun neden yapıldığını bile anlamıyorum...
o koca ABD'de kriteryumlar falan !

bi de tüm yıldızlar gidiyor, koşuyor...hani tdf'ye hazırlık desek peh ! (çok koştum ben yıllarca tüm pro turlarda koştum ya hani :)
california'da koşan bi yarışçı, tdf'yi şu sözlerle karşılıyor : dar yollar, ormanlar, caddeler, şehirlerden şehirler...avrupa'ya bisikletin anavatanına gideceğiz 1 ay sonra. çok heyecanlıyım.

oysa ki ve hatta bana göre, california'ya nazaran cumhurbaşkanlığı turunun güzellikleri ve niteliği daha iyi geliyor...

Eren Tublek

Forum Demirbaşı
Tepki
362
Bisiklet
Trek
@Teoremos

Bu turlar o ulkenin bisiklete verdigi onemin bir derecesi.Kac tane Amerikan pro team var.Bunlarin hepsi kendi ulkelerindeki bir yarista yarismayi tercih ediyor.Bizde kac tane pro team var?

Ayrica bizdeki tura daha sert tirmanislarin eklenmesi fikrine katiliyorum.Uludag,palandoken,Bolu dagi hatta Kartepe nin oldugu bior etap neden eklenmez aklim almiyor.

Eren Tublek

Forum Demirbaşı
Tepki
362
Bisiklet
Trek
@Aydın Hiçyılmaz

Aydin

Acikcasi buradaki durum biraz daha farkli.Bu maddenin varligi bile doping kabul edilebiliyor ki boyle ceza almis sporcular -enazindan bisikletciler - var.

Bu konu ile ilgili baska bir iddia ise soyle.Bu madde kan tasimakta kullanilan torbalarda bulunuyor ve kani bir yerden bir yere transfer ederken kana bulasabiliyor.Dolayisiyla bu madde bulundugunda sporcunun kan transferi yapmis olmasindan supheleniliyor ki kan transferi en agir doping olarak kabul ediliyor.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Contador iyi bir halkla ilişkiler uzmanı bulmuş olmalı. Tirbünlere oynamayı öğrenmiş.

Hadi hakkını yemeyelim bu sefer belkide gerçekten içinden gelmiştir.
Ve bu sefer temizse eğer , gerçekten çok dayanıklı ve güçlü.

Buradaki rahatlığına bakınca Fransa turuna, üzerine ispanya ya da katılabilir gibi geliyor artık bana.

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
Ehehe Contador anlaşılan geçen seneden sonra bi kapak fabrikasıyla anlaşmış seri dağıtıma geçmiş kendisine laf edenler karşısında :))

Özgür Yalçın

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Cannondale
@Eren Tublek

evet, söylediklerinizde haklısınız...
ABD'nin pro takımları, sektordeki markaları, gündelik hayattaki bisikletin yaygınlığı, spora dair devlet politikaları gözönünde tutulduğunda karşımıza bambaşka bir tablo çıkıyor.

california turunun sıkıcı, tekdüze "görünmesi"nden dolayı bir yorumum vardı...

Özgür Yalçın

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Cannondale
@M Kerem Demirel

bugünkü etabı seyredemedim...
acaba contador ne dedi?

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
Röportajını yakalayamadım.İnternetten arıyorum bulursam yazarım buraya

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Contador'un ne dediğini tam anlamak için bir kaç gün beklemek lazım.
Genellikle sonradan değişikliğe uğruyor. :)

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
Sinekler vızıldayadursun bu resimde Contador , kendisinin her iyi hareketinin altında birşey aramaya çalışanlara selam çakıyormuş ehehehe
http://cyclingtr.com/cfs-filesystemfile.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/yol-bisikleti-yarislari/Contador-ve-Tiralongo-_5B00_800x600_5D00_.jpg