Giro d`Italia 2012

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Derya Keçeci

Derya Abi ,olay bakış açısıyla alakalı . Belçika , Hollanda gibi ülkelerde tek günlük klasikler , en az Fransa Turu kadar önemli . Hatta daha fazla önemli . Belçikalı birkaç kişiyle yaptığım bisiklet muhabbetlerinde edindiğim bir bilgi , bir görüş bu .

Gilbert'in de bundan şikayetçi olduğunu sanmıyorum . Belki bizim gibi ülkelerde sanki Fransa Turu zaferi çok büyük bir olaymış gibi görülebilir. Ama benim gözümde de Gilbert'in geçen sene aldığı 18 adet zafer , 1 Fransa Turu genel klasman birinciliğinden daha büyüktür . Kimilerine göre tartışılacak bir durumdur . Ama Belçika ve Hollanda'daki sponsorler bu yarışlara hiç tahmin edemediğimiz derece önem vermektedirler.

Tom Boonen ve Gilbert'in kazançları da Cadel Evans'la başabaş hatta daha bile fazladır. Bu ülke sporcuları için bir Paris Roubaix , bir Fleche Vallone , Amstel Gold , Gent Wevelgem hiçte azımsanacak başarılar değildir . Ve Tom Boonen , Gilbert daha bir çok genç için bu yarışlar hayatlarının tek amacıdır . Herkes , Grand Tur bisikletçisi olacak diye bir kural yok . Zaten Grand Tur zaferleri bana tek günlükler kadar inandırıcı da gelmiyor .

Bir takım kursam senede toplam 20-25 etap ,klasik yarış birinciliği alan bir takımı ; 1 tane Fransa Turu alan başka hiç bir şey yapamayan bir takıma tercih ederim . Bu nedenle Omega Pharma , HTC Columbia benim gözümde RadioShack veya Liquigas'dan daha büyük takımdır . Muhakkak farklı düşünenlerde olacaktır.

Scudo

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sevgili Cem,sonuna kadar katılıyorum;ekleyecek söz yok.Söylediğim gibi,benimki öznel bir değerlendirme.Belki de klasik normlara çok fazla önem vermek,çok sevdiğimiz kişileri de kafamızdaki o sanal taht'a oturtma isteği, diyelim.Kim bilir,belki bir gün olur.

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
Bu nedenle Omega Pharma , HTC Columbia benim gözümde RadioShack veya Liquigas'dan daha büyük takımdır .

Nibali ile klasiklerde iki kere podyum yapan ve Sagan gibi bir yeteneğin yavaş yavaş kafamıza kafamıza vurmaya başladığı Liquigas takımını RadioShack le aynı cümlede kullanmasaydın daha bir iyi olacaktı :p Tamamen katılıyorum dediğine,sadece Fransa'da boy gösterip başka turları / yarışları tınlamayanlar bende antipati yaratıyor

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@M Kerem Demirel İşte bunun yüzünden Lance'i hiç bir zaman sevemedim , kardeşim . Çok çok büyük bisikletçi ama yine de içime sindiremedim . 1-2 klasik alsaydı o zaman çok farklı olurdu gözümde . Benim için Thor Hushovd , Gilbert , Jens Voigt gibi sporcular çok daha büyük

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İnatçı iki keçi bir köprüde karşılaşırsa ne olur?
a)keçilerden biri suya düşer
b)diğeri de düşer
c)keçilerden biri korkup kaçar
d)Diğeri de kaçar;)
e)Ventoso Giro da etap kazanır:)

...Ne diyosun!....:p

• Beğen

Murat Eren

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
b'Twin
e şıkkı.Ama iyi yer tuttu.Bana göre bu zafer onun için tesadüf değil.Ventoso'nun almasına da sevindim.Yarın son 3.8 km'ye dikkat.Eğlenceli olacak.
1 HESJEDAL Ryder 0:00
2 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin 0:09
4 KREUZIGER Roman 0:35
6 BASSO Ivan 0:40
9 SCHLECK Frank 0:48
12 SCARPONI Michele 0:54
15 CUNEGO Damiano 1:14

• Beğen

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
9.Etapta 5km kala Katusha'lı Joaquim Rodriguez'in niye atak yaptığının mantığını biri bana açıklarsa çok memnun olurum . Yarınki etabın finişi ona daha uygun! :)

Phinney'in laneti Cavendish'e bulaştı .

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
Rodriguez yarınki etap öncesi bacaklarını açtı göz dağı verdi :)) Bu sadece giriş , yarın gelişme ve sonuç olacak arkadaşlar dedi pelotona :p

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat Eren

"e" şıkkı bizzat tesadüf demek zaen:) öte yandan,son 100'de Cawendish varsa,Ventoso onu motorsikletle bile geçemez.

@Cem Unden

Sevgili Cem,bir kez olan her şey tesadüfi olabilir ancak tekrar eden hiçbir şey tesadüf değildir.

• Beğen

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Rodriguez'in 9.etapta son 5km'deki atağı bisiklet dünyasında bayağı merak uyandırmış . Nedeni konusunda yorumlar var , ayrıca sporcuya da neden atak yaptığını sormuşlar . Joaquim Rodriuez'in kendi açıklaması ve diğer görüşler şöyle :

1. Dereceye girip birinci ile arasındaki farkı azaltmak . En azından ilk üçe girip bonus alarak , farkı düşürmek . Etap öncesi ikinci sırada ve 9 sn geride idi (Bunu tahmin etmek zor değil)

2. 2005 yılında aynı parkurda sürdüğünü ve bu parkurun son km'lerinde grup içinde durmanın , en az atak yapmak kadar zor olduğunu ve bu nedenle bunu fırsata çevirmek istediğini söylüyor. Takım arkadaşım Vicisio atak yaptı . Bende onu takip ettim diyor (Bu sorumun cevabı sanırım)

3.Katusha sportif direktörü Valerio Piva ise Vicisio ve Rodriguez'in atağının önceden planlandığını , kazanmak için fırsat aramanın gerektiğini söylüyor

Yarınki etap Rodriguez'e daha çok uyuyor . Son 6 km'de sert ve tempolu bir tırmanış . 10.etap güzel olacak

Astana'nın resmi sitesinde de Kreuziger'in Rodriguez'in atağına kontra atak çekerek , bertaraf ettiği haber yapılmış . Bu arada son km'lerde Adam Hansen'da güzel bir atak yaptı , en azından çabaladı . Bu çocuk , Türkiye Turundan beri kendini gösterme çabasında . Bu yakınlarda bunu sonuca çevirecek gibi gözüküyor.

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
İşte sevdiğim strateji.Sporcunun kendini iyi hissediyorsa katı kurallara bağlı kalmayıp şansını pek olası olmayan yerde bile araması,agresif olması.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
http://i49.tinypic.com/193shw.jpg

Yarın son 5 km oldukça belirleyici olacak yorumları yapılıyor . 20 km bir düzlükten sonra son 5 km'ye gelindiğinde 1,5 km'lik %11,2 eğim bir duvara tırmanılacak . Zaman zaman eğim %15'e çıkacak . Ondan sonra 1 km bir iniş ve son bir tırmanış daha . Yollar dar ve arnavut kaldırımlı . Favoriler Scarponi(Lampre ISD) , J.Rodriguez(Katusha) ve Gasparotto(Astana).

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Rodriguez göstere göstere aldı ama benim bildiğim kadarıyla bu adam TT'lerde felaket derece kötü . Bu Cumartesi , Pazar dananın kuyruğunun yarısı kopar .

Sıralamada İlk 20

1 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 40 saat 27:34 * Bence turu kazanmak için şansı yok
2 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda 0:00:17 *İlk beşi kaçırmaz diyorum , yokuşları iyidir
3 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:00:32 * Zamanla sıralamada aşağı inecek
4 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 0:00:52 *Zamana karşılarda iyi
5 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team * Yokuşta iyi
6 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:57 *Hala en büyük favori
7 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:02 *Geleceğin yıldızı
8 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep 0:01:03
9 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:09
10 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:01:10
11 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD 0:01:11 *Haftasonu kendini gösterecektir
12 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:01:12 * Yokuşlar dışında yok olur gider
13 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 0:01:25 *İtalyanlar , çok çekiniyor
14 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:01:27
15 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD 0:01:37 * Komple bir sporcu
16 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 0:01:48 * 2 sene önce Türkiye Turunda derece yapmıştı
17 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Movistar Team 0:01:51
18 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 0:01:53 *İyi yokuşçudur , Basso'yu çekecek adam
19 Johann Tschopp (Swi) BMC Racing Team 0:02:02 *Tempocu diye biliyorum bu adamı
20 Peter Stetina (USA) Garmin - Barracuda 0:02:03 *Tour de Romandie'de devamlı atak çekiyordu . Hesjedal'a çalışacaktır

Bu arada John Gadret (AG2R) ne oldu ? Geçen sene genl klasmanda dördüncü olmuştu.

Sizce ???

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
Üst üste gelecek olan dağlık etaplardan kimin sağ çıkacağı kimin yükseleceği hiç belli olmaz,daha bu sıralama hiç bir şey.Rodriguez çok iyi avantaj elde etti şimdiden sadece o kadar,tt'sini azcık geliştirmişse dağlarda Scarponi ve Kreuziger le aşağı yukarı denk bi seviyede takılırsa podyumu garanti olur.Frank Schleck bugün bile zaman kaybetti arkada kalıp,kazanmayı bırak podyum şansı bile sıfır bana göre

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzel yorumlamışsın sevgili Cem ancak biliyorsun Katusha team'ın büyük hedefleri var.Hoş Losada'yla Moreno'yla Kusinckyle bu hedefe nasıl varırlar bilemem ancak takım koçları Zabel ve S.Weber'in basında iddialı demeçleri vardı tur öncesi ve genel olarak da takım,halen övgü dolu sözler alıyor.Bütün bunları alt alta toplarsak,Rodriguez in patlatacak bir barutu varsa tam zamanı.Ben şimdilik "go on purito" diyorum.

• Beğen

Murat Eren

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
b'Twin
OOOOOOOOO Ferrari kazandı.Sprintler çok ilginç

Murat Eren

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
b'Twin
RUJANO GUILLEN Jose 3:05 yemiş.Dağlarda kapatmaya çalışır ama hayal kırıklığı

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Roberto Ferrari; Daha önceki bir etapta önüne sert bir şekilde kırarak düşürdüğü Mark Cavendish'i yine son virajda hafiften markalayarak saf dışı bıraktı.Ve bende sprint atabilirim diyerek 1. oldu.SKY treninin arkasına sinsice takılan Ferrari son ana kadar sessizce bekledi ve yapacağını yaptı.

Etabın sonundaki 3,5 km lik tırmanış zaten Cavendish'i hırpalamıştı.SKY takımı domestikleri, sonuna kadar getirdikleri sprinteri yine erken bıraktılar yada bırakmak zorunda kaldılar.Daha önceki bir etapta da çok erken bırakılan Cavendish zorda olsa zaferi elde etmişti.Ancak dün Ferrari'nin dönülmez akşamın ufkunda yaptığı anlık markaj ile Cavendish 4. olabildi.

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
@AYDIN DİRİCANLI

Cavendish alırsa bacağının hakkı,başkası alırsa hep bi hinlik mi var anlamadım...Son virajdan sonra yol genişliyor,zaten az kişi kalmış ön tarafta,o ikisinin arasında da önlü arkalı mesafe var.Tırmanışta Cav'ın pili bitmiş,başka bir sprinterin bitmemiş olay bu kadar ;)

Murat Eren

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
b'Twin
Bugün Seravezza'dan Sestri Lavente'ye gidiyoruz.Favorim Visconti.