Giriş Seviye Bisiklet Önerisi

Hkaraca42

Üye
Tepki
91
İsim
Hüseyin Karaca
Bisiklet
Carraro
Öncelikle herkese selamlar. Biraz uzun yazabilirim okumak istemeyen sadece soruya cevap vermek isteyenler son paragrafa bakabilirler. Tesekkurler. Bisikletle yapilan turlardan 1 haftadir yakindan ilgileniyorum. Forumuda ayni sekilde 1 haftadir takip ediyorum ve artik dün gece uye oldum.
Konya'da üniversite okuyorum 3. Sinif ve Istanbulda yasiyorum. 3 yildir gençliğin verdigi heves ile araba kiralama ve sonrasinda kisa yada uzun turlar yaptik. Akdeniz kiyi seridi, ic anadolu kismi olarak Güney Dogu cok yer gezdim. Bunlara 3 yilda yaklaşık 8-9 bin lira harcamisimdir. Ögrenci icin buyuk para tabi. Ve evet gezmenin tadini alan kimse birakamiyor kolay kolay :) Para bitince maliyeti yüksek olmayan alanlara yöneldim. Bisiklet ile tur yapmak çok guzel bi fikir geldi. 1 haftadir okuyorum, arastiriyorum, orneklendirmelere bakiyorum. Bi yandan bisiklete bakiyorum. Bir yandan rota cizerek hevesimi kontrol altinda tutmaya calisiyorum. Anlayacağınız aranıza bir kisi daha katildi :)
1 haftadir kondisyon icin Zeytinburnu Sahilde yuruyus ve kosular yapiyorum kendimi hazirliyorum. Daha hazir degilim ama bisiklet ilede calisma yapacagim.

Suan bisiklet alma asamasindayim. Acikcasi forumdaki bisikletleri vs gorunce umutsuzluga bi kapiliyorum. Binlerce lira harcaniyor bisikletlere, sen biraz daha sabret diyorum kendime.
Ancak suan ki butcem 400 zorlarsam 500 lira. Ne alabilirim neler yapabilirim ne yapmaliyim bilmiyorum ama sizler biliyorsunuz kuvvetli ihtimal. Cevaplarinizi bekliyorum. Tesekkurler.

Scudo
Tepki
29
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Atala
Ilk önce Hoşgeldiniz. Uzun tur için ikinci el kron tx 500 öneririm. Bende de bu bisikletten var ve gayet memnunum. Bütçeniz rahatladıkça lastik, gidon değişimi vb. Değişim yapabilirsiniz. Fiyat olarak ikinci eller 650 ile 750 arasında değişiyor.

• Beğen
Tepkiler: Hkaraca42

Hkaraca42

Üye
Tepki
91
İsim
Hüseyin Karaca
Bisiklet
Carraro
Çok teşekkür ederim. Hosbuldum:) Hemen Sahibinden.com'dan fiyatlara baktim. 800 lira istiyorlar en ucuzuna. Buda gerçekten çok zorlar bütçemi. Yinede cok teşekkür ederim.

Kubilay Koparan

Forum Demirbaşı
Tepki
365
İsim
Kubilay Koparan
Bisiklet
Salcano
Valla daha bilgili arkadaşlarım da doğru olup olmadığımı söyleyebilirler ama mosso legarda 1521 msm önerebilirim sıfırı 650 tl civarı.

Hkaraca42

Üye
Tepki
91
İsim
Hüseyin Karaca
Bisiklet
Carraro
@Kubilay Koparan
Kardesim bulamadim dedigin fiyata ama tesekkurler yinede :)

smellslike

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Merida
hazır konusu açılmışken ben de sorayım. bianchi touring 821 nasıl ? şu anda şehir içinde eski bisikletimle antrenman yapıyorum fakat tecrübeli birisiyle uzun turlara da katılmak istiyorum. bu bisiklet yeterli midir benim gibi bir amatör için ?

Cengo

Daimi Üye
Tepki
358
Bisiklet
Carraro
Merhaba,

Öncelikle umudunuzu ve hevesini yitirmeyin, en önemlisi bu. (link) 1953 yılında yapılan bir tur var, fotoğraflara bakın ve bisikletin kendisinin bu sporda aslında ne kadar önemsiz olduğunu görün. Bu çok eski derseniz, (link) piyasada bulabileceğiniz en ucuz bisikletlerden birisi olan salcano excel ile 2 kafadarın macerasını okuyun. Uzun lafın kısası, önemli olan istek, heves ve çaba. Gerisi kolay, bir şekilde halledilir.

Hkaraca42

Üye
Tepki
91
İsim
Hüseyin Karaca
Bisiklet
Carraro
@Cengo
Çok teşekkür ederim öncelikle. Bende öyle düşünüyorum açıkçası fakat kimi yorumlara bakinca ; su bisikletle yoldan sogursun gibi yorumlar gorunce insan ister istemez etkileniyor. Acikcasi salcano uskup 700m dusunuyordum ben. Hem butceme uygun hemde beni uzun bi sure tasir diye dusunuyordum fakat dedigim gibi yorumlar ozellikle tecrübeli uyelerin yorumlari etkiledi beni.

Metawox

Aktif Üye
Tepki
50
İsim
kağan iyice
Bisiklet
Carraro
Öncelikle hoş geldin. Ben de çok yeni bisiklet dünyasına katıldım. Aldığım bisiklet senin bütçeni aşıyor. Fakat baya araştırdığım biçin bütçenin biraz üzerinde bisikletler önereceğim. Çünkü tur yapmak istiyorsan eğer 400 tl lik bisiklet seni oldukça üzebilir. Hevesini kursağında bırakabilir. Tur gerek bisiklette gerekse sonradan alacağın aksesuarlarda bütçe isteyen bir iş. Kask, çanta, reflektör, giyim vs de turda önemli ekipmanlar. Başlangıç seviyesinde gezi bisikleti olarak sana aşağıdaki bisikletleri öneriyorum. Bence bütçeni ya bekleyerek ya da biraz tasarrufla zorlamalısın. Fiyatları üzerinden her halükarda %10 indirim alırsın
Salcano city fun 70 v
Salcano city fun 60 v
Carraro sportive 121 ya da 124
Mosso legarda 1521 v
Bunlar bu markaların başlangıç seviyelerindeki işini görebilecek bisikletler. Kadroları sağlam. Lastikleri ihtiyacı karşılayabilecek şekilde. Aktarıcıları fena olmayan 600-750 tl fiyat aralığındaki bisikletler. 400 tlye bisiklet almamanı şiddetle öneririm. Çünkü o fiyata çelik kadrolu, ağır ,oldukça kaliteisz malzemeli bisiklet alırsın. Bisiklette ayırdığın bütçeye göre bisiklet alırsın. 250 tl ye de 25000 tl ye de bisiklet var. Ama belli bir fiyatın altındaki bisiklet seni bir sonraki aşamaya götürmeyecektir diye düşünüyorum.
Şimdiden hayırlı olsun.

Cengo

Daimi Üye
Tepki
358
Bisiklet
Carraro
@Hkaraca42 Elbette hepimiz en kaliteli, en hafif, en hızlı bisikleti sürmek isteriz ama maalesef hayatın gerçekleri buna el vermiyor. Şöyle düşünün, sizin yine de 500 TL gibi bir seviyeden başlama şansınız var. Bir çok insan 150-200 TL ile marketlerden aldıkları, ağır, yavaş, donanımsız, anlamsız bisikletlerle başlıyor. Ne yapsınlar, bıraksınlar mı yani bisiklet sevdasını?

Elbette mükemmel olmayacak bisikletimiz, bizde diğerlerinden 2 pedal daha fazla çevirir, biraz daha fazla yoruluruz, ama 5000 TL lik bisiklet alamıyoruz diye bisikletten uzak durmak da pek mantıklı değil açıkçası. Bütçenizin el verdiği ve içinize en çok sinen, en beğendiğiniz bisikleti alın ve bir an önce başlayın pedallamaya.
En iyi bisiklet sahip olduğunuz bisiklettir. :)

Metawox

Aktif Üye
Tepki
50
İsim
kağan iyice
Bisiklet
Carraro
@Cengo
Çok güzel bir noktaya değinmişsin. Bende de 25 yıllık çelik kadrolu bir bisiklet var bodrumda. Alet bir türlü eskimiyor hala sürebiliyorsun. Ama eski bisikletler getçekten kadro olrak sağlam oluyorlar. Şu anki düşük fiyatlı bisikletlerin her yerinden ses geliyor. Çünkü çok ucuz malzeme kullanılıyor. Eskiden öylemiydi. Bir şeyi bir kere alırdın ömürlük olurdu. :)
Bir nokta daha var alınacak bisiklet bence sonradan modifiye yapmaya değecek bisiklet olmalı. Atıyorum. Çelşk kadrolu gittin ümitten 400 tl ye bisiklet aldın. Daha üzerine modifikasyon yapmaya değmez. Lastik, fren, vites vs.

ilker21

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Fuji
bana göre ucuz bisikletle başlama. tarzını seç ve verebileceğin iyi bir tutars iyi bir bisiklet al.

• Beğen
Tepkiler: ajajya

dr_mrh

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
Carraro
kardeş bütçenin elvereceği amacına uygun bir bisiklet al
salcano üsküp olabilir
citi fun 70
city life 30 olabilir
bence ön tarafta amortisörlü bisiklet alma ucuz bisiklette pek kaliteli olmuyor, ağırlığı da artırıyor esneme yapıp senin gücünün birazını emiyor.
hatta bütçe kısıtlı ise ikinci el bile alabilirsin
uzun mesafe gezmek için en önemli olay bisikletten çok senin kondisyonun, sabırın ve zamanın oluyor
şehir bisikletleri daha konforlu olduklarından uzun mesafelerde daha avantajlılar, kesinlikle çift amortisörlü mtb alma

Berkec.

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Diğer
Bence 200 TL'ye git bir market bisikleti veya daha ucuza ikinci el bisiklet al
"Neden market bisikleti?" Diye soracak olursanız:
- Yolda kalacaksınız veya sürekli bir yerlerine birşey olduğu için bisikletinizi tamir etmeyi öğreneceksiniz
- Üstünde gelen parçalar en kötü parçalar olduğundan neden kaliteli parça alacağınızı anlayacaksınız

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

Falkee

Üye
Tepki
11
İsim
Emre
Bisiklet
Salcano
@Berkec.
Bence mantıksız çünkü markwt bisikletin in ne kadar dandik olduğunu anlayınca model yükseltmek isteyecek ama o parayı çoktan dandik bir bisiklete vermiş olacak

Berkec.

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Diğer
[QUOTE="Falkee, post: 1739649, member: Bence mantıksız çünkü markwt bisikletin in ne kadar dandik olduğunu anlayınca model yükseltmek isteyecek ama o parayı çoktan dandik bir bisiklete vermiş olacak
Market bisikleti biraz çöpe giden para aslinda ikinci el almak daha mantıklı olur

• Beğen
Tepkiler: Falkee

Hkaraca42

Üye
Tepki
91
İsim
Hüseyin Karaca
Bisiklet
Carraro
Herkese görüşleri için tesekkur ederim. Claud butler oxford 700 gibi bir oneri geldi. Birde aslinda bayaadir aklimda olan city fun 70 var. City Fun 569Tl ye sifir claud butler oxford 400 tlye sifir. Fiyat performans ve kalicilik olarak bakinca hangisi dersiniz?

dr_mrh

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
Carraro
cloudbutler daha ağır uzun tur için değil de şehir için
önde vites yok
bu da yokuşlarda sıkıntı

Snorlax

Daimi Üye
Tepki
210
İsim
Sinan
Bisiklet
Carraro
Bana kalırsa sabır ve takiple ikinci el düzgün birşey almaya bak derim 600-800 arası güzel ikinci eller var, mağlum uzun yol diğer türlüsü hem psikolojiyi hemde cebi yıpratır