Giriş Seviye Bisiklet Önerisi

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
Sen 8-9 bin lirayi ogrenci halinle ye, sonra gel burda milletten 500 lira butceli bisiklet tavsiyesi bekle. Yok oyle.

Bi defa 700 tlnin altinda bir bisikletin seni bisikletten sogutma ihtimali cok yuksek. 700 liraya alacagin 2. el bi bisiklet, muhtemelen ayni parayi verecegin sifir bir bisikletten daha kaliteli olacaktir. Ama 2. el alirken de bir bisikletciye veya bu isten anlayan bir arkadasina baktirmadan alma.
Ayrica her sey bisikleti almakla bitmiyor. Bunun on arka aydinlatmasi var, pompasi yamasi ic lastigi var, kaski gozlugu var, tayti cantasi var, var oglu var. Bi 500 TL de bunlara ayir bence. Cunku bunlar olmazsa olmaz. Bunlari almayacaksan veya zamanla tamamlarim diyeceksen kendini riske atmis oluyorsun.
Bisiklet alirken hemen karar verme. Takil buralarda. Bak insanlar ne yapiyor, ne aliyor ne satiyor, nasil yapiyor, izle sor ogren, cekinme. Burda sana yardimci olmayacak adam yok.

20 yildir yol bisikleti kullaniyorum, ama her gun yeni yeni seyler ogreniyorum. Bu isin sonu yok. Bisiklete selam vermek, dibini ucunu bucagini hicbir zaman bulamayacagin bir okyanusa atlamak gibidir. Bir defa daldin mi, her saniyesinde yeni birseyler ogreneceksin.

Hayirli ugurlu olsun, kazasiz belasiz surusler dilerim.

Scudo

Hkaraca42

Üye
Tepki
91
İsim
Hüseyin Karaca
Bisiklet
Carraro
Öncelikle herkese tekrar merhaba;
Bisiklet önerilerinizi aldım, forumda ki incelemeleri okuyarak fikirler edindim. Tabi bu sırada bütçemi ‘Taksitli alabilmek şartıyla’ 700 TL’ye kadar çıkarttım. Kafamda birkaç model belirdi ve işin içinden çıkamadım. Doğal olarak sizlere danışmak durumunda kaldım.
Bunlardan hangisini seçmeliyim?
Modeller:

Salcano City Fun 60 veya 70
Salcano City Life 30
Salcano XRS 070
Mosso Legarda 1521 MDM-MSV
BTWİN Hoprider 500

(link)
http://www.buroteknik.com/images_buyuk_for_excel/fd5/Salcano-City-Life-30-V-700C-Jant_d55588c61efe74e3ebfc8d986a5a7c52_1.jpg
  • TİPİ 700C TREKKING
  • KADRO Alüminyum kadro
  • MAŞA Hi-ten maşa
  • ARKA VİTES Shimano RD-TX800 Tourney 24 vites
  • KADRO ÖLÇÜLERİ 18" - 20"
  • ORTA GÖBEK Chin Haur CH-51 kaset
  • AYNA VE KOL Sr Suntour XR178 48t/38t/28t krank takımı
  • FREN TAKIMI Tektro 837 alüminyum V fren sistemi
  • VİTES KOLU Shimano STEF51
  • RUBLE Shimano CS-HG31 32t/11t kaset
  • ÖN DEĞİŞTİRİCİ Shimano TZ31 ön değiştirici
  • SELE BORUSU Zoom C208 alüminyum sele borusu
  • SELE Salcano logolu jel takviyeli sele
  • FURÇ TAKIMI Chin Haur CH-9280TBW
  • TEKER SETİ TREKKING COMFORT reflektörlü lastik
  • JANT SETİ Salcano XPRO HB 32h jant seti
  • AĞIRLIK 12,42 kg

(link) -- (link)

Bu 70
    http://akakce.cubecdn.net/salcano/city-fun-70-v-sehir-bisikleti-z.jpg
    BU 60
    http://www.bisikletciden.com/modules/catalog/products/pr_01_173_max.jpg?rev=1430392094
    • TİPİ 700C TREKKING
    • KADRO Alüminyum kadro
    • MAŞA Hi-ten maşa
    • ARKA VİTES Shimano RD-TX35 Tourney 21 vites
    • KADRO ÖLÇÜLERİ 18" - 20"
    • ORTA GÖBEK Chin Haur CH-51 kaset
    • AYNA VE KOL Sr Suntour XR178 48t/38t/28t krank takımı
    • FREN TAKIMI Alüminyum V fren sistemi
    • VİTES KOLU Shimano STEF41
    • RUBLE Shimano MF-TZ21 Tourney 28t/14t ruble
    • ÖN DEĞİŞTİRİCİ Shimano TZ31 ön değiştirici
    • SELE BORUSU Zoom C208 alüminyum sele borusu
    • SELE Salcano logolu jel takviyeli sele
    • FURÇ TAKIMI Chin Haur CH-9280TBW
    • TEKER SETİ TREKKING COMFORT reflektörlü lastik
    • JANT SETİ Salcano XPRO HB 32h jant seti
    • AĞIRLIK 12,61 kg
      City Fun 60 ; ZOOM CH120 AMORTİSÖRLÜ MAŞA kullanıyor farklı olarak. Ağırlıkta 13,750 kg oluyor.
    Mosso Legarda 1521 ((link) - (link))
    http://probikekarakoy.com/FB,441,86,mosso-legarda-1521-mdm.jpg
    Kitlenebilir Maşalı Model ( MSM ) : 13,34 kg
    Düz Maşalı Model (MDM) : 12,55 kg

Kadro :6061 Alüminyum
    Ön Süspansiyon:Düz Maşa
    Vites Sayısı:21 Vites
    Arka Vites:Shimano Altus
    Vites Kolları :Shimano STEF 51 7'li
    Ön Vites:Shimano FDTZ51
    Arka Dişli:Shimano MFTZ21 7'li
    Aynakol:Shimano FC-M 131
    Fren Seti:Logan Alloy
    Göbek Seti:Shunfeng Rulmanlı
    Zincir:KMC-Z51
    Gidon:Mosso Alloy
    Boğaz:Mosso Alloy
    Sele Borusu:Mosso Alloy
    Sele Kelepçesi:Mosso Alloy
    Sele:Mosso
    Boğaz Yatağı:A-Head Over Size
    Elcik:Velo
    Lastikler:Chao-Yang H481 700x38C
    Jantlar:Jinghengton Hlqc-02A
    Pedal:Feimin Alüminyum

(link)
    http://www.spordunyasi.com/ProductImages/118543/big/xrs-070-78a80.jpg
    TİPİ700C Yol
    KADROHi-ten kadro
    MAŞAHi-ten maşa
    ARKA VİTESShimano RD-A070 14 vites
    KADRO ÖLÇÜLERİ17" - 19" - 21"
    ORTA GÖBEKChin Haur CH-51 kaset
    AYNA VE KOL52t/42t çelik krank takımı
    FREN TAKIMIKaliper fren sistemi
    VİTES KOLUShimano SL-A050
    RUBLEShimano MF-TZ21 Tourney 28t/14t ruble
    ÖN DEĞİŞTİRİCİShimano TZ31 ön değiştirici
    GİDONÇelik gidon
    BOĞAZSalcano logolu Alüminyum boğaz
    SELE BORUSUSalcano logolu 25,4mm Alüminyum
    SELESalcano logolu sele
    FURÇ TAKIMIChin Haur CH-281TBW
    TEKER SETİSalcano XRS serisi lastik
    JANT SETİSalcano XPRO RACE 36h jant seti
    AĞIRLIK12,27 kg

(link)
    http://www.decathlon.com.tr/media/822/8222609/big_0ba8b952487e46e5b06a960cab0d56bc.jpg
  • Kadro ve maşa. 6061 alüminyum kadro; kullanışlı, hafif ve sağlamdır.Hi Ten sağlam çelik maşa. Çelik rahatlığı ve sağlamlığı garanti eder.
  • Vites sistemi 24 vites, Shimano vites değiştirici, Acera arka vites, Shimano ön vites, alüminyum krank kolu ve çelik zincir dişlisi. Shimano 24 vites, tüm arazi tiplerine uyum sağlayarak akıcı bir kullanım sunar.
  • Fren Shimano kollara entegre alüminyum fren kolları.Alüminyum V-brakes sistemi. Güçlü ve keskin frenleme sistemi.

• Gidon/Gidon boğazı Rahat, ergonomik elcikler.Yarı yükseltilmiş alüminyum gidon, ayarlanabilir alüminyum gidon boğazı. ( En iyi pozisyonu bulmak için ayarlanabilir gidon boğazı). Bisiklet pozisyonu en rahat kontrolü sağlamak amacıyla ideal bir şekilde tasarlanmıştır.
  • Sele / Sele borusuRoyal sele : Konforlu sele.Tek parça alüminyum sele borusu.
  • Tekerlekler 28" çift kat alüminyum jantlar. Galvanize çelik jant telleri.Shimano alüminyum göbek. Çift katmanlı sağlam alüminyum jantlar.
  • Lastikler: Şehir içindeki tüm yol koşullarına uyumlu lastikler ve gece görünüşünü arttıran yansıtıcı aksesuarlar.
  • Aksesuar / ekipman: Shimano göbeğe entegre dinamolu aydınlatma ; Ön kısımda halojen aydınlatma ; Durma anlarında 4 dakikaya kadar açık kalabilen arka LED aydınlatma. Göbekte bulunan dinamolu aydınlatma sessiz çalışır. Durur halde açık kalabilen arka far, bisikletçinin gece güvenliğini sağlar. Dayanıklı siyah çamurluklar, sıçramalara karşı etkin koruma sağlar.Trekking tipi port-bagaj 25 kg'a kadar yük taşıyabilir.
    Ağırlık : 16,4 kg
Bir kaç yorum yapmakta isterim izninizle;
City Fun 60 ve 70 modelleri burada önerildi hafif olmaları ve forumdaki yorumlara bakınca bu listede olmalıydılar.
City Life 30'da aynı şekilde hafif ve üstteki 2 modele göre daha bir özellikli geldi bana. Benzer tasarım 24 Vites :)
XRS 070 : Bu bisiklet forumda yerden yere vurulmuş. Tasarım itibariyle yol bisikleti olmamasından bahsediliyor. Alan bir kaç kişide abartıldığını, o kadar da kötü olmadığını söylüyor. Çelik Kadro olması ve ağırlığından bahsediliyor ama bu listedeki en hafif bisiklet.
Mosso Legarda 1521: Tesadüfen karşıma çıkan ve beni çok etkileyen bir bisiklet. Bisiklet için yapılan yorumlarda çok olumlu. Hafif olması özellikle çok övülüyor.
BTWİN HOPRİDER 500(Nework 5) : Aslında bu yazıyı yazmadan önce almaya en çok yaklaştığım, sepete ekleyip çıkarttığım bisiklet. Forumda alan kişilerin memnun olması ve bisikletin ekstra özelliklerle satışa çıkması çok hoşuma gitti. Göbeğe Entegre Dinamo ve Ön Arka Aydınlatma, Port Bagaj, Çamurluk, Elcikler. Aslında çokca ek masraftan kurtarıyor. Bu bisikletin üzerinde olupta diğerlerinin üzerinde olmayan parçaların ağırlığı ortalama kaç kilo gelir bilmiyorum ama bisiklet şu şekilde 16,4 kg geliyor. BisikletGezgini sitesinden yol bisikletlerine baktığımdada 15,9-16,5 arası, onlarda donanımlı. Ağırlığını üzerindeki ekstra malz. bağlıyorum ama yanılıyor olabilirim.

Beğendiğim modelleri yazdım. Tabiki varsa başka modellerde olur. Fikirlerinizi bekliyorum. Bayramdan önce bisikleti almam gerekiyor. Sağlıcakla..

Metawox

Aktif Üye
Tepki
50
İsim
kağan iyice
Bisiklet
Carraro
Hocam merhaba. Hoprider donanım olarak( sadece aksesuarlardan bahsetmiyorum) üstün. Janlar. Vites takımı kadronun garantisi vs diğer ürünlerin önüne geçiyor. Fakat decathlonda sadece seri sonu olarak indirim yapılmış ve L bedeni var. Bu beden sana uyacak mı sorusu ilk soracağın soru. L bedenin kadro boyu kaç inc. Senin boy ve bacak içi boyun kaç cm.

İkincisi anladığım kadarı ile bisikletin üzerindeki aksesuarlara ihtiyacın var. Diğer bisikletleri alıp, çamurluk, port bagaj, aydınlatma da alacaksan bu kalitedeki ürünlere yaklaşık 200 tl daha bayılman gerekiyor. Ki daha çantası, taytı ya da jelli sele pedi, yağı kilometre sayacı kıyafetleri de isteğine göre cabası olacaktır.

Bir çok kişi bisikletin görünüşünden şikayet etmiş. Fakat bu aksesuarları diğer bisikletlere de takınca aynı görüntü olur.

Bisikleti nerede süreceğine de bağlı uzun yol yapacaksan maşası iyi. Fakat ben şehir içi kaldırımlarda, arnavut yollarda çukura filan girip çıkıcam diyosan kilitli amortisör gerekli ama olmazsa olmaz değil tabi ki.

Madem fikir sodun. Bence btwin eğer kadro boyu uygunsa alınabilir. Diğer bisikletlere de bu aksesuarları takarsan onlarda bu kiloya yaklaşacaktır. Maşa sorunu ileride çözülebilir. Vites acera bu zaten bu sıfta diğerlerinden oldukça üstün jant göbekleri de iyi. Ayarlanabilir gidon boğazı da var.
He kadro boyu uygun değilse hangisi dersen. 700 tl ye mosso kilitli maşalı bi bisiklet seni her yola götürür.

Hkaraca42

Üye
Tepki
91
İsim
Hüseyin Karaca
Bisiklet
Carraro
@Metawox
Hocam sitede beden olculerinde 1.73 ten sonrasi L beden diyor. 1.78 boyum olur gibi dusuncem var. Bisikletin stok durumuna baktim sadece bodrumda kalmis. Haliyle deneme firsatim yok. O yuzden beden tablosuna guvenmem gerekecek gibi :)

Metawox

Aktif Üye
Tepki
50
İsim
kağan iyice
Bisiklet
Carraro
@hkndng
Hocam naptın ya 26 inc dağ bisikleti rockrider. Bütçeye de uymuyor. Okumadan yazdın herhal. Vatandaş şehir bisikleti arıyor.

@Hkaraca42
Bacak boyu da önemli hocam. Hayırlısı. Sonucu paylaşırsın

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
biraz daha para biriktirip böyle bir bisiklet alabilirsin (link)

Hiko

Aktif Üye
Tepki
116
Bisiklet
Carraro
Ben de Btwin öneririm bunların içinden. İkinci sıraya ise donanım üstünlüğünden ötürü Mosso'yu... Forumda alan arkadaşlar memnun olduklarını belirtiyorlar.