Gios yol bisikletime firma "bizim değil" dedi?

Scudo

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Abi sen meseleyi benim uzerimden sorma adamlara yoksa üstüme ninjalarını yollar bunlar.

Dukkana musteri gibi gidip "param var huzurum var " hissiyati ver , biraz dolas dukkanda , tezgahtardan Gios Gress modelini almak istedigini soyleyip olay cıkar hsjsbshzh :D

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.344
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Belli ki iki firma birbirinden hiç hazzetmiyor , abiler olaya atmaca gibi atlayıp GIOS bizim vs. Al gözümüz yok kardeş :)

Pawcraft

Daimi Üye
Tepki
520
@mariokaldato sizinki GIOS ya sadece arkadaş bu GIOS torino denilen büyük ihtimalle eskiden bağlantılı olup sonra ayrılan 2 firmadan italyada üretilen ve tarihi dokusuna sadık olmakla övünenini taglemiş (Gios Torino). Bu Gios Torino anladığım kadarıyla butik bir marka halen ve diğer GIOS'a (daha modern büyük ihtimal uzak doğu üretimi bisikletler yapan) baya gıcık oluyor ve dolayısıyla yarasına basılmış.
YİNE DE
Ben olsam bu öbür GIOS'a da sorardım zira bisikletiniz karbon ve çinlilerimn en çok replikasını yaptığı markalar bizzat italyan markaları. Siz bu meseleyi bir teyit edin.

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.129
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Replik ihtimali olabilir tabi, ama her ne olursa olsun bir firma bazı konularda ayrılık yasasalar bile bu denli bir kadroyu kabul etmeme zahmetine girmezler diye düşünüyorum. Sanki adamların ismine leke sürülmüşcesine itiraz etmişler yada ben biraz abartılı bakıyorum olaya. Bu zamana kadar alakasız etiketlere bu şekilde itiraz eden bir firma görmedim kendi açımdan.

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Replik ihtimali olabilir tabi, ama her ne olursa olsun bir firma bazı konularda ayrılık yasasalar bile bu denli bir kadroyu kabul etmeme zahmetine girmezler diye düşünüyorum. Sanki adamların ismine leke sürülmüşcesine itiraz etmişler yada ben biraz abartılı bakıyorum olaya. Bu zamana kadar alakasız etiketlere bu şekilde itiraz eden bir firma görmedim kendi açımdan.
Hocam belkide diger firmayla bu mesele yuzunden muhatap olmamak icin benle muhatap oldular seferogullarios firmasi :D

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.129
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam belkide diger firmayla bu mesele yuzunden muhatap olmamak icin benle muhatap oldular seferogullarios firmasi :D
Raşit abi dediğiniz gibi kendilerinde cesaret bulamadılar sanırım anca başkalarına cevap veriyorlar olabilirler :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Çok garip bir olay, herhalde Torino'lu Gios'çuların bu konuda bir derdi var... Instagram'da Trek fotosunu specilalized hashtagi ile, Cannondale fotosunu Cervelo hashtagi ile falan paylaşan çok gördüm, hiç birine bisiklet firmasının dijital pazarlamacısından uyarı gittiğini sanmıyorum.

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çok garip bir olay, herhalde Torino'lu Gios'çuların bu konuda bir derdi var... Instagram'da Trek fotosunu specilalized hashtagi ile, Cannondale fotosunu Cervelo hashtagi ile falan paylaşan çok gördüm, hiç birine bisiklet firmasının dijital pazarlamacısından uyarı gittiğini sanmıyorum.
Dedigin gibi Murat Hocam liseli sevgili tribi attilar italyanlar

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@mariokaldato Abi senin bisikletin aynısını TREK kanalında(Türksat Kablo TV'de 120'de çıkıyor) bir belgeselde gördüm.Dünya turu yapıyorlardı 4 kişi bir tanesinde GIOS vardı.:) :harika:

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Aslinda ikiside 1948 de kurulmus ayni firma ama asil hikaye 2010 senesinden sonra ....... Burada detayli bilgi verirdim ama bazi kisiler herseyi daha iyi bildigi icin anlatmak istemiyorum cünkü hemen saldiri oluyor. Iki tarih verdim ondan yola cikarak bir sonuca vara bilirsiniz ve hikayeyide türkiyede googleden yurtdisini ögrenmis kisiler anlatsin.

Ha bu arada bir ipucu daha vereyim, Gios yazildigi gibi degilde Jalenin J si ile Jos diye okunur ve söylenir. :) Bunu sadece bilmeyenler icin söyledim ki yanlis bilgilendirmeyse google üstatlarimiz düzeltsin. :koptum::koptum:

Hoscakalin, saglicakla kalin.

Son düzenleme:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir varmış bir yokmuş...

İtalya'da Vittorio Veneto adlı bir kasaba varmış. 1916'da burada Tolmino adlı bir çocuk doğmuş. Gios ailesi çocuk daha iki yaşına basmadan Torino'ya taşınmışlar. Tolmino bisikleti ilk kez orada görmüş ve olaylar gelişmiş. 1936 Milano Kral Kupası'nın ardından gasteler Tolmino'dan "maşallah çok başarılı bir uzun mesafe yarışçısı" diye söz etmişler. Bir sürü fanı olmuş Tolmino'nun. Sports Illustrato dergisi onu Berne'deki 1936 Dünya Şampiyonasının favorileri arasında saymış, yine aynı sene Berlin Olimpiyatlarında da favori gösterilmiş. Amma ve lakin, İtalya Milli Takım menajeri harbi harbi gıcıklık yapıp Tolmino'yu takıma almamış. Profesyonel bir takım Tolmino'yu kadrosuna dahil edip Giro d'Italia dahil bir sürü yarışa sokmuş.

Savaşın ardından 1948'de Tolmino küçük bir bisiklet dükkânı açmış. Dükkân zamanla büyümüş, bir sürü çalışanı olmuş. 1959'da Tolmino Gios'un ilk oğlu Alfredo şirkete katılmış. Torino'daki fabrikalarında genellikle şehir bisikleti imal ediyorlarmış. Tolmino'nun ikinci oğlu Adriano beni unutun ben iktisat okuycam deyip üniversiteye gitmiş. Küçük oğlan Aldo da 1966'da şirkete dahil olunca Tolmino Baba 1968'de şirketi bu iki oğluna devretmiş. Ve "Gios Brothers" sahnedeki yerini almış. Gerçi her İtalyan ailesinde olduğu gibi, Gios ailesinde de Tolmino Baba ayağını fabrikadan kesmeyip fikri ve tecrübesiyle oğullarına yol göstermeyi sürdürmüş.

1972'de Milano'daki fuarda Gios'un Easy Rider adlı modelini görüp çok beğenen milyarder Giorgio Perfetti, bundan 100 tane istiyorum demiş. Alfredo Gios bu olayı sonradan şöyle anlatacaktır: O adam karşımıza çıkmasaydı belki de Gios yol bisikletleri bugün olmayacaktı. Böylece Gios'lar Perfetti'nin sahibi olduğu Brooklyn bisiklet takımı için bisiklet üretmeye başlamışlar. 1973-1977 arasında Gios'un meşhur "Blue" bisikletleri nerdeyse her yarışta görülür olmuş. Gios Mavisi de böyle doğmuş işte.

(link)

Masalın ikinci perdesinde ise Gios kardeşlerin 2009'da nasıl "düşman kardeşler" hâline geldiğinin hikâyesi var. O sene büyük oğlan Alfredo, Gios markasını dünya pazarına taşımak isteyerek bir Japon şirketiyle stratejik bir anlaşma imzalamış ve İtalya'da tasarlayacağı yüzde yüz "inovatif" modellerin artık Osaka'daki uluslararası bir satış ofisinden pazara sunulacağını söylemiş. Bütün bu açıklamaları da (link) sitesine koymuş.

Ama olayın üstünden çok geçmeden (link) adresinde "Original GIOS Torino" adıyla bir web sitesi ortaya çıkmış, mottosu da "İtalyan yapımı gerçek çelik bisikletler" imiş. Siteye konulan bisiklet resmi ise, Aldo'nun 1973'te Team Brooklyn için yarattığı Gt logolu Super Record Strata modeliymiş. Sitede ayrıca şöyle de yazıyormuş: "Aldo ve Marco Gios, yarış tarihine damgasını vurmuş bisikletlerin yeni kadro koleksiyonlarını sunmak için sizi beklemekteler."

(link)

Kıssadan hisse:

1) Kapitalizmin dini imanı yoktur, babayı oğula, kardeşi kardeşe düşman eder.

2) Bisikletliler başlarına gelen her olayda kandırılmış müşteri psikozuna girmeyi bırakıp olayların arka planına bakmayı öğrenmeliler.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.900
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Aslinda ikiside 1948 de kurulmus ayni firma ama asil hikaye 2010 senesinden sonra ....... Burada detayli bilgi verirdim ama bazi kisiler herseyi daha iyi bildigi icin anlamat istemiyorum cünkü hemen saldiri oluyor. Iki tarih verdim ondan yola cikarak bir sonuca vara bilirsiniz ve hikayeyide türkiyede googleden yurtdisini ögrenmis kisiler anlatsin.

HA bu arada bir ipucu daha vereyim, Gios yazildigi bibi degilde Jalenin J si ile Jos diye okunur ve söylenir. :) Bunu sadece bilmeyenler icin söyledim ki yanlis bilgilendirmeyse google üstatlarimiz düzeltsin. :koptum::koptum:

@Murat Cömez üzerime alınmıyorum ve bulduğum bir kulis haberini paylaşıyorum :D

"There were many rumors in recent months about the division of GIOS. Time for clarification and the real story behind all the developments of recent times.
There was no family feud between Alfredo and Aldo Gios, of this there is absolutely no question. The decision to split the old GIOS into two new parts was a pure business decision, motivated by an annoying longstanding legal matter.
GIOS was wrapped in a costly legal battle with one, for privacy reasons undisclosed, wealthy, Belgian dealer. A suit was involved which the Belgian won and the result was that GIOS could be in jeopardy.
The case was very expensive for GIOS so much so that it affected the liquidity of the small company.
The solution proved to be to liquidate the old GIOS. For the the Belgian party there was nothing left to achieve and no further damage could be caused to GIOS. The new GIOS is not a contracting party of the Belgians.
Then the new GIOS established a company in two parts run by Alfredo and his brother Aldo. Alfredo focuses his Japanese-made range from (link) aimed and touring and city bikes. Marco and Aldo run the new racing bike through (link) for race-oriented riders.
GIOS is beginning new collection for 2010 building on the tradition of the past. Including specifically the individual 'Italian' philosophy of frame building geometry is maintained. GIOS is alive!
Bizim yerli ünlüler maddi krize girdiklerinde sık sık boşanırlar ve tüm mal varlığını eşine bırakırlar. Evi de kısa süreliğine ayırırlar.
Böylece icra kapıya dayandığında mağdur eş, bu mal mülk onun deel benim, ahan bu da evrakı der ve malı kurtarır. Tehlike geçince de yine birlikte yaşamaya devam ederler, ya da "barışırlar" :)

Yazının tercümesine gelince. Belçikalı çok güçlü bir distribütör ile alacak verecek davası olmuş ve davayı kaybetmişler. Malı mülkü kaybetmemek için birden kardeşler kavga edip ayrılma kararı almış.
Zaten bazı açılımlar için beyin fırtınası yapıyorlarmış o zamanlarda, bu zor durum vesile olmuş. Dava üstüne kalan ve kaybeden eski ama küçük Gios, elinde kalanla orantılı tazminat ödemiş.
Muhtemelen Belçikalı firma bunların her tür açığını kollayıp husumeti sürdürüyor, onlar da koz vermemek için titiz davranıyorlar.

Vay arkadaş :D

@mariokaldato Raşit, tam senin fentezilerine uygun bir marka bulmuşsun. Bundan on tane roman çıkartman lazım :ssrtcbya:

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
Bir google fıkrası da benden gelsin o zaman.

"Temel otoyolda ters yöne girer. Temel'i gören trafik polisi, sürücüleri uyarmak için radyodan anons yapar: "Dikkat ters yönde ilerleyen bir araç var." Bu anonsu duyan Temel bağırır: "Ne bir tanesi hepsi hepsi.. "

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bir varmış bir yokmuş...

İtalya'da Vittorio Veneto adlı bir kasaba varmış. 1916'da burada Tolmino adlı bir çocuk doğmuş. Gios ailesi çocuk daha iki yaşına basmadan Torino'ya taşınmışlar. Tolmino bisikleti ilk kez orada görmüş ve olaylar gelişmiş. 1936 Milano Kral Kupası'nın ardından gasteler Tolmino'dan "maşallah çok başarılı bir uzun mesafe yarışçısı" diye söz etmişler. Bir sürü fanı olmuş Tolmino'nun. Sports Illustrato dergisi onu Berne'deki 1936 Dünya Şampiyonasının favorileri arasında saymış, yine aynı sene Berlin Olimpiyatlarında da favori gösterilmiş. Amma ve lakin, İtalya Milli Takım menajeri harbi harbi gıcıklık yapıp Tolmino'yu takıma almamış. Profesyonel bir takım Tolmino'yu kadrosuna dahil edip Giro d'Italia dahil bir sürü yarışa sokmuş.

Savaşın ardından 1948'de Tolmino küçük bir bisiklet dükkânı açmış. Dükkân zamanla büyümüş, bir sürü çalışanı olmuş. 1959'da Tolmino Gios'un ilk oğlu Alfredo şirkete katılmış. Torino'daki fabrikalarında genellikle şehir bisikleti imal ediyorlarmış. Tolmino'nun ikinci oğlu Adriano beni unutun ben iktisat okuycam deyip üniversiteye gitmiş. Küçük oğlan Aldo da 1966'da şirkete dahil olunca Tolmino Baba 1968'de şirketi bu iki oğluna devretmiş. Ve "Gios Brothers" sahnedeki yerini almış. Gerçi her İtalyan ailesinde olduğu gibi, Gios ailesinde de Tolmino Baba ayağını fabrikadan kesmeyip fikri ve tecrübesiyle oğullarına yol göstermeyi sürdürmüş.

1972'de Milano'daki fuarda Gios'un Easy Rider adlı modelini görüp çok beğenen milyarder Giorgio Perfetti, bundan 100 tane istiyorum demiş. Alfredo Gios bu olayı sonradan şöyle anlatacaktır: O adam karşımıza çıkmasaydı belki de Gios yol bisikletleri bugün olmayacaktı. Böylece Gios'lar Perfetti'nin sahibi olduğu Brooklyn bisiklet takımı için bisiklet üretmeye başlamışlar. 1973-1977 arasında Gios'un meşhur "Blue" bisikletleri nerdeyse her yarışta görülür olmuş. Gios Mavisi de böyle doğmuş işte.

(link)

Masalın ikinci perdesinde ise Gios kardeşlerin 2009'da nasıl "düşman kardeşler" hâline geldiğinin hikâyesi var. O sene büyük oğlan Alfredo, Gios markasını dünya pazarına taşımak isteyerek bir Japon şirketiyle stratejik bir anlaşma imzalamış ve İtalya'da tasarlayacağı yüzde yüz "inovatif" modellerin artık Osaka'daki uluslararası bir satış ofisinden pazara sunulacağını söylemiş. Bütün bu açıklamaları da (link) sitesine koymuş.

Ama olayın üstünden çok geçmeden (link) adresinde "Original GIOS Torino" adıyla bir web sitesi ortaya çıkmış, mottosu da "İtalyan yapımı gerçek çelik bisikletler" imiş. Siteye konulan bisiklet resmi ise, Aldo'nun 1973'te Team Brooklyn için yarattığı Gt logolu Super Record Strata modeliymiş. Sitede ayrıca şöyle de yazıyormuş: "Aldo ve Marco Gios, yarış tarihine damgasını vurmuş bisikletlerin yeni kadro koleksiyonlarını sunmak için sizi beklemekteler."

(link)

Kıssadan hisse:

1) Kapitalizmin dini imanı yoktur, babayı oğula, kardeşi kardeşe düşman eder.

2) Bisikletliler başlarına gelen her olayda kandırılmış müşteri psikozuna girmeyi bırakıp olayların arka planına bakmayı öğrenmeliler.
Bu guzel yazin icin tesekkur ederim.
Nasil bir seyse mubarek bisiklet firmasi degil sanki Dallas ailesi :D

Aslinda ikiside 1948 de kurulmus ayni firma ama asil hikaye 2010 senesinden sonra ....... Burada detayli bilgi verirdim ama bazi kisiler herseyi daha iyi bildigi icin anlamat istemiyorum cünkü hemen saldiri oluyor. Iki tarih verdim ondan yola cikarak bir sonuca vara bilirsiniz ve hikayeyide türkiyede googleden yurtdisini ögrenmis kisiler anlatsin.

HA bu arada bir ipucu daha vereyim, Gios yazildigi bibi degilde Jalenin J si ile Jos diye okunur ve söylenir. :) Bunu sadece bilmeyenler icin söyledim ki yanlis bilgilendirmeyse google üstatlarimiz düzeltsin. :koptum::koptum:

:D josss etti icim abi :D

sonerogul

Aktif Üye
Tepki
342
İsim
Soner Oğul
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Beyefendi,

Siz bu markanın hikayesini birebir yaşadınız galiba. Yoksa bu küçümseyici tavrın başka bir açıklaması olamaz. Sonuçta siz de bu hikayeyi ya okuyarak ya da duyarak öğrendiniz. Biz de Türkiye'de yaşayanlar olarak hikayeyi google'dan öğrenelim. Bu durumdan utanalım mı yani? Zamanında babanız ya da siz yurt dışına gidip yerleşmiş olabilirsiniz. Dolayısıyla İtalya'ya, Colnago fabrikasına veya Bianchi mağazasına bizlerden çok daha kolay gidiyor olabilirsiniz. Bizlerin google'dan baktığı yerlere siz bizzat gidiyor olabilirsiniz. Hatta bizler gibi 1 Euro'yu 6.40 ile çarpmak zorunda kalmıyor da olabilirsiniz. Ne mutlu size. Ama bu durum size kimseyi küçümseme hakkı vermediği gibi, Türkiye'den kimsenin sizin yaptığınız şeyleri yapamayacağı, gittiğiniz yerlere gidemeyeceği ya da topladığınız bisikletleri toplayamayacağı anlamına da gelmez.

Siz de hoşçakalın, İyi eğlenceler.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Beyefendi,

Siz bu markanın hikayesini birebir yaşadınız galiba. Yoksa bu küçümseyici tavrın başka bir açıklaması olamaz. Sonuçta siz de bu hikayeyi ya okuyarak ya da duyarak öğrendiniz. Biz de Türkiye'de yaşayanlar olarak hikayeyi google'dan öğrenelim. Bu durumdan utanalım mı yani? Zamanında babanız ya da siz yurt dışına gidip yerleşmiş olabilirsiniz. Dolayısıyla İtalya'ya, Colnago fabrikasına veya Bianchi mağazasına bizlerden çok daha kolay gidiyor olabilirsiniz. Bizlerin google'dan baktığı yerlere siz bizzat gidiyor olabilirsiniz. Hatta bizler gibi 1 Euro'yu 6.40 ile çarpmak zorunda kalmıyor da olabilirsiniz. Ne mutlu size. Ama bu durum size kimseyi küçümseme hakkı vermediği gibi, Türkiye'den kimsenin sizin yaptığınız, gittiğiniz ya da topladığınız şeyleri yapamayacağı anlamına da gelmez.

Siz de hoşçakalın, İyi eğlenceler.
Neden üstünüze alındınız anlamadim. Ben tüm tūrkiye içinmi yazmışım lutfen okurmusunuz. Okunan birşeyi anlaya bilmekte tabiki bir kabiliyet. Ben bazı kişiler yazdım iyi ve doğru okuyunuz lutfen.