Giant XTC'den Triban 3'e...

Berk Akgun

Üye
Tepki
2
Selamlar.Yaklaşık 5-6 aydır Giant XTC kullanıyorum ev-dershane arası bazen arkadaşımla 30-40 km gezdiğimiz oluyor biliyorum fazla bir mesafe değil. Fakat geç de olsa fark ettim de hiç arazide sürmediğim halde çift süspansiyonlu bi bisiklet kullanmak çok saçma. Lise son sınıf öğrencisiyim ve sınavdan sonra bi süre çalışıp yeterli parayı biriktirince Triban 3 almayı planlıyorum. Bir kaç sorum var:

-Dağ bisikletinden yol bisikletine geçince ne gibi farklar-sıkıntılar olur?
-Triban 3 verilen paraya değer mi?
-Yol bisikletlerinin yol tutuşu, viraj alırken savrulması gibi sıkıntıları olduğunu duydum siz ne diyorsunuz?
-Boyum 170.Alacağım bisikletin kadro bedeni kaç olmalı?

Şimdiden teşekkürler hepinize :)

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben de dağdan yola geçtim, tecrübelerimi aktarayım;

1) Çok fark olur. Ortak yönleri yok gibi bir şey. İlk zamanlar omuz, boyun ve kollarda ağrılar olur, sürüş pozisyonu nedeniyle.
2) Triban kullanmıyorum ama fikrime göre o paraya alınacak en iyi bisiklet gibi duruyor, decathlon'da 3 saatlik deneme sürüşü yaptım gayet güzeldi, sadece vitesler hakkında olumsuz fikir edindim, ama ayarsız oldukları için olabilir, kullananlar memnun çünkü.
3) Yol tutuşu ve viraj kabiliyeti bisiklet cinsinden daha çok yol tipine ve lastik seçimine bağlıdır. Ama yol bisikleti lastiğinin temas yüzeyi daha dar bir alan kapladığından, kısmen doğru denebilir teoride. Pratikte ise kullanımımı etkileyecek bir fark görmedim ben.
4) Benim de boyum 170, iç bacak 78cm. competitive cyclist sitesindeki oldukça ayrıntılı hesaplama aracıyla hesapladığımda 53 kadro öneriyordu. Triban denerken 51 ve 54 kadroları denedim 51 biraz küçük geldi, 54 daha iyiydi. Carraro'da 52cm kullanıyorum çok rahatım.

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
902
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hem MTB hem de Triban 3 kullanan biri olarak;
1-Yolda kullanıyorsanız sadece mazgallara daha çok dikkat edeceksiniz o kadar
2- Kesinlikle o paraya değer
3- MTB özellikle İzmir'de çokça olan yüzlerce metre uzunluğundaki mazgallarda kayma eğilimi gösterirken Tribanda böyle bir durum yok.
4- 54 cm fena olmaz sanırım ama bacak iç boyu da önemli.

MuhammedAAA

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Muhammed
Bisiklet
Sedona
Salcano xrs040'ı da bir gözden geçirin isterseniz. nakit 950liraya alınabiliyor...
Mtb kondisyonum gayet iyi fakat MTB kondisyonunun yola pek faydası yok gibi birşey sanırım. 20 kmlik bir parkur yarışında ilk defa yol kullandığımda bacaklarım kasıldı ve çok zorlandım.

• Beğen
Tepkiler: Berk Akgun

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
"Yol bisikletlerinin yol tutuşu, viraj alırken savrulması gibi sıkıntıları olduğunu duydum siz ne diyorsunuz" yalan kardeşim inanma! ucuz ne olduğu belirsiz lastiklerle olur anca bu. yol bisikletine beçince şöyle düşüncekisn: oha lan gidiyor bu bildiğin, oha lan ne kadar hafif, oha lan hammallık etmişim yıllarca, oha lan... ve son olarak, triban3 parasının karşılığını fazlasıyla veriyor diyebilirim. bu yolda başarılar kardeşim bisiklet sürmenin tadına varacaksın..

vraptor

Daimi Üye
Tepki
240
İsim
Serkan
Bisiklet
Salcano
Aynı sorular benimde aklımda vardı hepsini aydınlattık sonunda :)

• Beğen
Tepkiler: Berk Akgun

Sabih Bağcı

Trakya Bisiklet Kulübü
Tepki
205
İsim
Sabih Bağcı
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Canyon