Giant nasıl telafuz edilir?

Sabih Bağcı

Trakya Bisiklet Kulübü
Tepki
205
İsim
Sabih Bağcı
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tartışılacak konu kalmadı dimi gözünün yağını yediğim forumda? :):D

Scudo

Sarp X

Aktif Üye
Tepki
137
İstanbul/Kadıköy - Balıkesir/Akçay-Zeytinli
İsim
Sarper Uluoluk
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu dediginiz her yerde oyle anlasilmiyor malesef. Bu gibi konularda, ozellikle buyuk bisikletcilerde boyle bir musteri geldiginde ona nasil bakip davrandiklarini gormenizi isterim. Musterisi genelde parali olan bir spor oldugundan cogu saticinin calisanlari da gereksiz bir kustahliga sahip oluyor.

@Serkan Mıstınoğlu

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arap müziği, edebiyatı , lisanı ok .. güzel ama 2000 yıldır var mı kendilerine faydası... Rakkamların da arapça olduğunu biliriz ama o kadar matematik üreten toplum ne halde şimdi.. arap kültürü bu haldeyken ondan devşirme osmanlıcadan hayır bekleyeni ayrıca ayakta alkışlıyorum...

DeReM

Üye
Tepki
23
İsim
Selçuk E.
Bisiklet
Salcano
@aknorl Katılıyorum :harika: başımıza ne geldiyse bu araplardan geldi. Hz Kur'an yeryüzünde en sapkın olan araplara, ilk onlar düzelsin diye indirildi ama o da fayda etmedi.
12805842_1696398697283795_6066249047887314125_n.jpg

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Provokatif laflar yazıyor bu metinde çok takılmamak lazım... adamın ülkesinde sen napıyodun derler sonra...

Sabih Bağcı

Trakya Bisiklet Kulübü
Tepki
205
İsim
Sabih Bağcı
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu nerden nereye getirdiniz?

• Beğen
Tepkiler: aknorl ve hogutmen

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Konuyu başıboş bırakırsan ya davulcuya ya zurnacıya. Konu sahibini konusuna sahip çıkmaya davet ediyorum. :)

Alfabe bir hazinenin anahtarıdır. İş gene kişilerde toplumlarda biter. 1000 yıllık hazinemizin anahtarı değiştirilmiştir.
Eski ile bağ kuran kodumuz iptal edilmiş, geçmiş resetlenmiştir.
Yoksa toplumlar bazen bilime değer verir bazen vermez alfabe ile alakası yoktur.
Bir dönem islam ve Türk medeniyetleri çok önem vermişler. Sonraları keçeyi suya almışlar.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@Halilibrahim şimdi biraz düşündüm. Türkler savaşçı milletti. Arap yarımadasında harika bir din doğmuştu. İkisi birleşti bir süper güç oluştu. Osmanlıca alfabe da galiba bu iki medeniyetin birleşimi olabilir mi?
Emeviler Türkler için adını hatırlamadığım şu an kuzey ırakta bir şehir bile kurmuşlardı.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@hogutmen Arapça'dan ziyade Farsça ağırlıkta ve Fransızca'nın da ağır etkisi var diye biliyorum, etimolojist değilim o nedenle kimseye yalan / yanlış bilgi vermek istemem. Bu arada Türk ırkı islamiyete güle oynaya da geçmemiştir. Işid'in şu anda ortadoğu üzerindeki davranış biçimi o dönemde Türklere uygulanmış ve başarılı olmuştur.

• Beğen
Tepkiler: Mert E. ve DeReM

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@Tolga Çelebi Diğer konularda da uzlaşamadık. Son bir şerhimi koyayım. Türklerin ve diğer kavimlerin İslamiyet'i zorla veya oyunlarla kabul ettiklerini sanmıyorum.
Türklerin zorla Müslümanlaştırıldığı tezini doğru kabul edenler azınlıkta diye biliyorum. Kaldı ki İslamiyet değil çoğu din bunu istemez.
Zaten öyle bir iman da zaten makbul değildir.(Ör. Ümeyye Bin Halef'in Bilal-i Habeşi'ye yaptıkları)

Hristiyanlığı kabul eden Türklerin de zorla Hıristiyanlaştırıldığını düşünmüyorum. Şaman, Pagan dinden insanlar kitap ehli kavimlerden
daha mı çok etkileniyordu o dönemde acaba? Şu anda semavi din mensuplarından da Hinduizme, Budizm'e geçenler vardır ama
fevç fevç değil de ferdi olarak galiba bu geçiş.

Neyse bu konu "Kapitalizmin" konusundan zor bir konu. Osmanlı'yı, Osmanlıca'yı yetersiz savunmamın kendi eksikliğimden kaynaklandığını düşünüyorum.
Yoksa savunduğum tez doğru olabilir. Ben bilmiyorumdur. Ben biraz daha okuyayım en iyisi. :)

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@aknorl Merhaba size ufak bir soru soracağım ama lütfen Arap dilini ve kültürünü savunduğumu düşünmeyin rica edeceğim. 2000 yıldır var mı kendilerine bir faydası demişsiniz, bu cümleyi belirli bir bilgi birikimine dayanarak mı söylediniz yoksa kulaktan dolma bir husus olarak mı ortaya koyuyorsunuz ? Eğer cevaplamak istemezseniz saygı duyarım.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Atilla G.

Konu hedeften çok şaştı diye eleştirildik .. ama nazik talebi yanıtsız bırakmak da olmaz. Aklımdakileri en kısa cümlelerle yazmaya çalışacağım ... batı kültürünün kökü roma, tartışmasız gerçek bu... arap dünyası onların bilgi kaynağı, önlerindeki büyük rakip ve zenginliğin sahibi idi.matematik bunun delilidir... Bunu da ben uydurmadım. Sonra işler yavaş yavaş değişmiş olmalı ki bugünlere geldik... Yaa evet bu arada 2000 i sallamış olabilirim...saygılarımla...

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@aknorl Eyvallah teşekkür ettim. Çünkü çok büyük bilim adamları, edebiyatçılar, sosyolog, gezgin ve tarihçiler yetişmiştir bu kültürden. İsimlerini ve eserlerini saymaya kalksam bitiremem.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Arap kültüründen bahsederken, özellikle erken dönem Arap medeniyetinin doğa, uzay ve matematik üzerine katkılarını inkar etmek doğru olmaz. (keza Farslılar için de aynı şey geçerli, hele de işin içine edebiyat da girerse)

En basitinden kullandığımız rakamlar aslında Arap/Hint kırması rakamlarıdır, ve biraz dikkatle ve bilgiyle Arapça rakamları kolaylıkla okuyabilirsiniz. Cebir dediğimiz matematiğin temeli (ki ingilizcesi Algebra'dır, El Cebir yani) Arap'lara aittir.

Benzer katkıları Yunan ve Mısır medeniyetinde de görüyoruz, hatta ardından Bizans, Türk ve Hint kökenli bilim adamlarında da, daha Avrupa'da Ortaçağ aydınlanması yaşanmadan çok önce.

Ortaçağ aydınlanmasının Avrupa'daki en büyük ateşleyicisi, zaten İstanbul'un fethiyle, başta Bizans kütüphanesinden taşınan yazılı eserlerin Avrupa'ya nakledilmesi ve diğer dillere tercüme edilmeye başlamasıdır.

Sadece Arap değil, doğu-islam kültürlerinin geri kalmasının en büyük sebebi, özgürlükçü dinin giderek baskıcı ve sofu bir hale dönüşmesi ve gücü elinde tutan özellikle batı medeniyetinin çıkarcı doğu yöneticileri sayesinde diledikleri gibi sömürmesidir.

Velhasıl konu bu değil.

Bir medeniyetin teknolojiyi ilerletmesi, elbette kendi kültür emperyalizmini yayması için en kolay yollardan bir tanesi. Başka medeniyetlerden bilim ve teknoloji öğrenirken, kullandıkları kelimeleri de beraberlerinde ithal ediyoruz. Denizcilikle veya yelkencilikle uğraşanlar bilirler, denizci bir toplum olmadığımız ve denizciliği Cenevizlilerden öğrendiğimiz için hala neredeyse tüm denizcilik terimlerimiz İtalyanca ve Latince (örnek: Güverte; Coperta'dan gelir, örtü, kapak anlamında)

Bunun bir adım ötesi ise, bilimi teknolojiyi bir yana bırakın, sırf gösteriş ve statü simgesi olarak kendi dilinin canına okumak, ki Osmanlı'nın bilhassa son dönemi işte tam da böyle bir dönemdir. Dilimize neredeyse yerleşmiş olan "monşer" kelimesi, işte bu Osmanlıca sevdalıların fransızca'dan aparttıkları "mon cher" (azizim)dir örneğin. Gene aynı şekilde Arap/Fars dilbilgisi kurallarıyla konuşmak, örneğin sıfatı isimden sonra getirmek (devr-i alem, alem devri = dünya turu gibi..) gene bu Osmanlıca denen dil cambazlığının bir sonucudur. Oysa Araplardan, Arapça'yı bu kadar dilimize empoze ederken aldığımız tek şey, Hicaz'daki İngiliz destekli ihanettir.

Dilimizi, Türkçe'yi koruyabildiğimiz kadar korumalıyız. Yabancı bir isimi, Türkçe garabete çevirerek okuyalım demiyorum. Tüm dünyaya yerleşmiş teknolojik kelimeleri (internet gibi) çevirip ucube haline getirelim demiyorum. Ancak yapabildiğimizi de yapalım: Wi-fi yerine Kablosuz Ağ demek çok şey kaybettirmez. Tıpkı Bilgisayar sözcüğü yerine Komputer demek gibi.. (Komputer demek ne kadar da komik değil mi şu an?)

Bize ne mutlu ki yapılmış bir devrimimiz ve yalınlaşmış bir dilimiz var. Cumhuriyetin, artık çürümüş bir sistem üzerine inşaa ettiği en önemli değerlerden birisidir Dil Devrimi.

Atatürk'ün kendi yazdığı Geometri kitabı ve o kitaptaki terimler, bu yola atılmış ilk ışıklar.

Ben kendi adıma korumak için elimden geleni yapacağım.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@Mert E. Doğu kültürünün geri kalması bu kadar basit ifade edilemez kanımca. Bitmek bilmeyen hüküm savaşları bana sorarsanız en büyük problemi oluşturuyor. Ha keza Moğolların Bağdat'ı ve kütüphanesini, o muazzam eserleri yerle bir etmeleri Dünya tarihinde bilim adına yapılmış en büyük ihanettir. Bunun tartışmasız başka hiçbir sebebi olamaz. Ayrıca ilerleyen bilim ile beraber gelişen İslam düşüncesinde ortaya çıkan fikir ayrılıkları bazı İslam Alimlerini kabuğuna çekilmeye zorlamıştır.

Lakin Moğolların yaptığını kimse yapmamıştır. Ha keza o coğrafyada durmak bilmeden akan kan bile ( ki bugün işte hepimiz yaşıyoruz ) her şeyi açıklamaktadır.

Bu arada iyi oldu böyle konuşmak :) Laf lafı açıyor :)

• Beğen
Tepkiler: hogutmen

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Atilla G. O kadar basit değil bence de. Ancak özeti bu.

Moğollar mevzusuna çok katılmıyorum, Avrupa anakarası Reform'dan sonra neredeyse her 50 yılda bir ağır savaşlar geçirdi, bilim adamları idam edildi, kütüphaneler yok oldu, hep bir şekilde bilim ve sanatı ilerletmeye devam ettiler. Endülüs'e giderseniz görürsünüz, İspanyollar İslam dönemi eserlere gözleri gibi bakıyorlar, biz kendi eserlerimize bile o kadar değer vermiyoruz.

İkinci dediğinizse kısmen doğru. Ne yazık ki İslamiyet ile sanatı ve bilimi paralel götüremedik biz ve çatıştığı noktalarda hep kutuplaşmalar oldu. (Herşeye rağmen Pers/İran medeniyeti bu konuda en üretken toplum olarak kaldı, şu anki rejime rağmen hala o günlerin ekmeği bitmiş de değil)

Yüzdeyüz İslamiyet yüzündendir de diyemiyorum, Hindistan'da da benzer gerilemeler yaşandı. Tabii orada da sömürgecilik, kast sisteminin bugüne uymaması, din savaşları (müslümanlar vs hindular ve pakistan'ın kuruluşu) gibi faktörler etkili oldu. Aslında gene ilk dediğiniz "hüküm savaşları" konusuna geliyoruz burada da.

Çok ince bir terazinin üstündeyiz ve ne yazık ki seçme şansımız varken, farkında olmadan olmak istemediğimiz o tarafa doğru meylediyoruz..

• Beğen
Tepkiler: suat akman

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@Mert E. Bazı noktalara katılıyorum haklısınız. Ben Moğolların etkisinin hafife alınmaması gerektiğini söylüyorum. Avrupa'nın durumu ile ilgili ise Oral Sander siyasi tarih isimli kitabında durumu çok güzel izah eder aslında. Avrupalıların bilim adamlarını katletmesi onları karanlığa gömmüştür. Lakin bizdeki durum böyle değildi. Daha çok birden farklı ekolün, zümrenin kendi kabuğuna çekilmesiyle kimlik kazandı. Ha keza bu karmaşık dönemde Mantık ilmi İslami literatürde hak ettiği yeri buldu. Durum aslında o kadar vahim değildi aslında. İslam bilimle uğraşmayın demez, diyemez. Hatta öğrenilmesi gerektiğini körükler. Çocukların eğitim safhasında dikkatlice takip edilip eğilimlerinin ( bilim dallarına karşı ) tespit edilerek çocukların yönlendirilmesi gerekliliğinden bahseder.

Tekrar Moğol mevzusuna gelirsek, önüne geleni yakıp, yıkan yok eden süpürücü bir yıkımdan bahsediyoruz. Tahmin edersiniz ki o vakitler matbaa icat olunmamış ve pek kıymetli el yazmaları nadir idi. Siz her türlü ilimle donatılmış el yazmalarıyla dolu bir kütüphaneyi yakarsanız ortalığı ateşe vermiş olursunuz. Ha keza Hellen dönemine ait bir çok felsefi çevrilmiş eser burada yok olup gitmiştir.

İspanyollar tarihi eserlere turizm için gözü gibi bakmış olabilirler :)