Giant Contend SL 2

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba Arkadaşlar,

Kısa bir süre önce yeni yol bisikletimi alarak aranıza katılmış oldum.

Şehir bisikleti kullanıyordum ve çok memnundum. Geçtiğimiz bayramda her gün uzun sürüşler (30-40 km benim için şu aşamada ziyadesiyle uzun) yaptığımda bisikletimden soğumaya başladım. Sebebi ise bisikletin çok çabuk hızını kaybetmesiydi. Bu da yorgunluk aşamasında dinlenmeme engel oluyor ve sürüş keyfini de azaltıyordu. Konfor arıyor olmama rağmen bu şekilde uzun sürüşleri hayatıma sokacak isem yol bisikleti almam gerektiğine karar verdim ve araştırmaya başladım.

Konunun cahili olarak rengine ve tipine hayran kaldığım bir kaç modeli belirledim ve araştırmaya başladım. Sonunda rengine bayılarak yeni bisikletimi aldım.

Geçiş aşaması beni hala zorlamaya devam ediyor. Şehir bisikletim (Kron Tx 300) yükseltilmiş gidonu ile neredeyse göğüs hizama gelirken bu bisiklet son derece yere yakın. Ayrıca eğilerek sürüş pozisyonundan dolayı da neredeyse yere yapışacakmış hissi ile kullanıyorum. Ensemden biri vursa yere yapışacak hissini taşıyorum zira kullanma açım ciddi oranda değişti. Bu da bisikleti kullanırken biraz ürkmeme neden oluyor.

Onun dışında hızına ve kullanım rahatlığına hayran olduğumu belirtmek isterim. Şehir bisikletini kullanırken çevirdiğim pedalı hissedebiliyordum bu bisiklette ise sadece ayaklarım dönüyor, hiçbir vibrasyon hissetmiyorum. Vites geçişleri harika ki sizler teknik olarak daha fazla bilgi sahibisiniz, ekipmanlarını biliyorsunuz.

Bisiklet boyuma uygun kadroya sahip. 1.72 boyundayım ve M beden tam da bana göre bir seçim oldu. M bedeninin kilo ölçüsü de 8.8 olarak geçiyor.

Fırsat buldukça denemeye devam ediyorum. Bir kaç kez alışmak için Maltepe veledrom'da kullandım ve biraz ürkme hariç çok hoşuma gitti. Özellikle aynı devirde (kendimce) pedal çevirirken 6-8 km daha hızlı gidebilmek bile keyif almam için yeterli oldu.

Deneyimlerimi paylaşmaya devam edeceğim. Bu başlığı açma nedenim de forumda başka Contend SL2 kullanıcısı ve konusu bulamamış olmam.

Yol bisikletine geçiş çalışmalarım devam ediyor ve her gün birşeyler öğreniyorum. Sizlerin de tavsiyelerini okumaktan memnun olacağımı da bilmenizi isterim.

İşte bu da bisikletim. Duvara dayamaya bile kıyamadığım için standı ile birlikte balkonda duruyor, kullanmadığım zamanlarda brandasıyla tabii...

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Güle güle kullan @soulless . Cidden güzel duruyor.
Bu bisikleti almaya niyetlenmiştim ama @soulless benden erken davranıp son M bedeni almış. (Bende Scott Speedster 20'ye yöneldim hemen)
Tahminen 1 Ay içinde yeniden gelecekmiş bu arada (Giant İstanbul'un yalancısıyım)
Tiagra setli en uygun seçeneklerden biri Contend Sl 2.

• Beğen
Tepkiler: soulless

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren
Teşekkürler, ben de aynı bilgiyi almıştım, umarım dedikleri tarihte stoklarına gelir.

Bisikleti kullanmaya devam ediyorum arkadaşlar. Şu ana kadar 100km kadar kullandım. Dirseklerimde bir ağrı oluştu, biraz araştırdığımda çok dik açı ile kullandığımı, gidon ayarında elimin el sıkışma konumunda olması gerektiği bilgisine ulaşınca (yaptığım bike fit araştırmalarından) gidonumu bu şekilde ayarladım. Sonraki ilk kullanımda dirsek ağrım yok oldu. Fakat avuç içi ağrım devam ediyor. Tüm vücudum elime yüklenir gibi olduğu için avuç içimde ağrı oluyor kullanım esnasında ben de sürekli olarak pozisyon değiştirmeye çalışıyorum, gidonun üstünden tutarak kullanarak ağrıyı azaltmaya çabalıyorum.

Bu arada bir miktar da sırt ağrısı oldu son kullanımın sonrasında. Bike fit yaptırmalı mıyım diye düşünüyorum ama maliyeti biraz can sıkıcı en azından benim için...

Tüm bunların dışında kullanım olarak bisikletten çok ama çok memnunum. Vites geçişleri, vibrasyonunun çok az olması, şehir bisikletinden sonra yaşadığım akıcılık ve hız günden güne aldığım keyfi arttırıyor.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@soulless
(link)

Hem ölçüleri hassas şekilde nasıl alacağını gösteriyor hemde detaylı sonuçlar veriyor. Tavsiye derim. (Kullandım memnun kaldım, sadece iç bacak boyuna değil tüm ölçüleri baz alıyor)
Sırt ağrılarının(link) ise;
  • Seleniz çok düşük.
  • Kadro üzerine fazla uzanıyorsunuz ve daha kısa bir gidon boğazına ihtiyacınız var. Omuz ölçünüze uymayan bir gidon kullanıyorsunuz. (Muhtemelen kısa gidon)
  • Kadronuz ve bacak uzunluğunuz doğru olmayabilir
  • Omurganız zayıf ve bisiklet dışında antrenmanlarla güçlendirmeniz gerekiyor.

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren

@OnurÖzdağ

@BerkEvren bu ayarları deneyeceğim fakat ölçüleri nereden alacağımı tam olarak kestiremiyorum. Trunk bacak ile baş arası anlamına geliyor ama tam olarak nereden nereye, foreram kolun ön kısmı ama tam olarak nereden nereye, parmaklar açık mı kapalı mı, thigh uyluk bölümü ama ölçü nereden nereye alınacak, sternal notch (bak bu terime yabancıyım) neredeeen nereye :)

Bunları tam olarak hesaplayabilirsem düzgün ölçüyü alabilirim sanırım. Sanırım sele ayarı doğru, aldığım yerde yapmıştık ayarını. Kısa bir gidon boğazına ihtiyacım var mı bilemiyorum, netten biraz araştırdım daha kısaları da varmış hakikaten. Omurgam zayıf olabilir, bu konuda bilgi sahibi değilim. Uzun yıllar boyunca futbol oynadım ama bisiklette bambaşka kaslar çalışıyor.

Tüm bu soruların genel anlamda cevabı bike fit'e git kökten çöz sonucuna çıkıyor galiba ama karar vermek zor...

@OnurÖzdağ Şu an daha da yukarıdalar hatta. Gidonu biraz havaya kaldırınca onlar da kalkmış oldu.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Verdiğim linkte her ölçü için video açıklamalar var. Telefondan giriyorsan görünmüyor olabilir

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
@soulless 1.72 boya Small tercih edebilirdiniz. İyi günlerde kullanın

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@OnurÖzdağ

Aslında bunu uygun ayar bilgimin işte bu kadar zayıf olduğunu belirtmek için yazmıştım. Hayır yukarıda olmalı ve ben de yukarıya çıkardım anlamında değil. Kendimce yorumlarken hatalı bir işlem yapmışım gibi görünüyor sizin söylediğinize göre ve muhtemelen de doğrudur zira bilgim çok sınırlı.

Latifenizin farkındayım fakat yine de belirtmek isterim, kim benimle hangi neden veya bilgi eksikliğim nedeniyle dalga geçmiş, pek umurumda olmaz. Uzmanlık veya bilgi zamanla ediniliyor, edinilen bilgi başkasıyla alay geçme sonucunu ortaya çıkarıyorsa zaten dilediği kadar alay edebilir, etmem muhabbet...

@BerkEvren Telefondan görünmüyormuş. Tüm ölçümleri elimden geldiğince yaptım. 3 ayrı sonuç veriyor. Eddy, competitive ve french, hangisini dikkate almalıyım?

@Cyclist999 İki boyun da özelliklerine baktım. Resmi sitesinden de inceledim. Kadronun ölçüsü 74 cm olarak görünüyor, benim iç bacak ölçüm de 74. Ne kadar etkisi olur veya eklemek doğru mu bilmiyorum ama spor ayakkabı ile denedim, üzerinde rahatlıkla durup duramadığıma baktım ve herhangi bir değme veya sürtme hissetmeyince, biraz aldığım mağazanın bu uygun demesi, biraz da benim kendimi rahat hissetmem, bilgisizliğimle de birleşince almaya karar verdim. Bu arada S bedeni de yoktu. Bu fark ne derece önemli sizler daha iyi biliyorsunuz...

MGSancar

Üye
Tepki
100
İsim
Gürhan
Bisiklet
Giant
Oncelikle hayirli olsun. Bende suan escape air var ve cok memnunum acikcasi. Ama uzun hiz performansina dayali uzun yol yapmak istedigimde yetersiz kaliyor. Bende bu modele bakmistim ama o siralar daha cok mtb arayisinda oldugumdan talon 1 almis ve yol bisikleti almayi ertelemistim. Boyum 170 cm ve S beden almayi dusunuyorum. Acaba siz kaca aldiniz merak ediyorum..

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MGSancar

Merhaba,

Hangi beden almanızla ilgili size bir tavsiyede bulunamam. M beden aldım ve kendi düşünceme göre bana uygun gibi görünüyor ama bu konuda net bir bilgi sahibi değilim. Bisikletin taksitli fiyatı 3650 TL, peşin alırsanız %10 iskonto yapıyorlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İyi günlerde kullanın. Rengi duruşu çok güzel bisikletin. Avuç içi ağrıları için jelli eldiven kullanabilirsiniz. Bel ağrısı için de şu programı haftada 2-3 kere yaparsanız zamanla azalır. (link)

eatmc

Üye
Tepki
88
İsim
Efe
Bisiklet
Mosso
Rengi çok güzel:asik:

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şeytanın gör dediği ayrıntılar;
1-Neden tcr demeden total compact road olayı. O şekilsellik iyi işmi görüyor.
2-Biri bana bu road un escape airden farkını açıklasın. 9.5 kg ile 9.2 arasında ne fark var.
3-Doğrusu giant a teessüf ederim. Önünde, gerek donanımıyla efendime söyleyim gerek pedaling stiffnessıyla hayvan gibi tüketilebilecek bir tcr sl efsanesi varıken neden contend gibi bir vasıfsız işine girdiler.

• Beğen
Tepkiler: iconic

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mehmetsunu

Cümlelerinizin sonunda her ne kadar soru işareti olmasa da maalesef ironi içeren sorularınızın cevabını veremeyecek kadar bilgi eksiği mevcut biriyim. Sizin bakış açınız ve bilginizle bisiklet almaya karar vermem veya bunu düşünmem imkansız olduğu için son tüketici olarak ben de klasik yaklaşımların ötesine geçemeden tercihimi yaptım.

Umarım mutsuzluk veya pişmanlık yaşamam ve yaşamamayı da umuyorum. Bisikleti profesyonel olarak hayatıma geçirmem de mümkün olmadığı için ufak mutluluklar ve sürme keyfiyle yetinmeyi düşünüyorum, umarım bu düşüncem beni yanıltmaz.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@soulless
Competetive - Eddy ve French sıralaması Agresif / Hız odaklı / Mesafe Odaklı gibi açıklanabilir kısaca. Yarışlar için Comp. veya Eddy, uzun maratonlar, tur ve geziler için French fit öneriyor (link).

• Beğen
Tepkiler: Abdullah ozturk

sahbaz061

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Mehmet Ali Şahbazoğlu
Bisiklet
b'Twin
Sayın @soulless bisikletiniz inanılmaz güzel Allah nazardan korusun. Benim için en sevindirici haber 1 ay içinde yeniden stoklarda olacağını paylaşmanız oldu bende ciddi ciddi bu bisikleti aklımın bir kenarına kazımış durumdayım bunda en büyük etken bisikletin rengi, bisiklete resmen aşık oldum. Yol bisikleti konusunda çok kısıtlı bilgi sahibi olduğum için değerlendirmeleriniz benim içinde çok anlaşılır oluyor. Size keyifli pedallamalar diliyorum deneyimlerinizi paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin. Esen kalın.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren
Yapabildiğim kadarıyla tüm ölçüleri girdim ve sonucu aldım. Gidon boğazım normal değerlerde çıktı. Sele yüksekliğim de olması gereken yükseklik aralığında olarak görünüyor. Sele gidon uzaklığım ise neredeyse 3 cm kadar yakın olarak görünüyor. Seleyi geriye aldım ama neredeyse tamamen geri almama rağmen yine de olması gereken aralıktan yarım santim kadar kısa kalıyor. Burada bir hata yapıyor muyum bilmiyorum.

Ayrıca gidonu da viteslerin yere paralel olarak duracağı pozisyona aldım. Bu akşam çıkacaktık ama yağmur engel oldu. İlk fırsatta deneme yapmak istiyorum. Bu arada tavsiye edilen egzersizler de işime yarayacaktır zira çalışmayan kaslar hareket ediyor artık ve ağrıların sebebi bu olabilir...

• Beğen
Tepkiler: eatmc ve BerkEvren
Tepki
89
İsim
selim
Bisiklet
Scott
Ben de mtb den yol bisikletine geçtiğimde ilk sürüşlerimde sırt ağrısı oluyordu. Sırtımda decathlon çantasından oluyor hep belki de ondandır. Ama bisiklete alışınca ağrı geçti. Uzun yola çıkınca da ilk başlarda biraz sırt ağrısı oluyor, sonra hiç olmuyordu. Yani şöyle söyliyim, tur 90 km ise 20-35. km ler arası ağrıyordu. Sonra geçiyordu.