Genç olamamak

MeSu

Üye
Tepki
51
İsim
Mehmet Sürücü
Bisiklet
Salcano
Ebubekir'in vurguladığı "farkındalık" önemli gerçekten. Bir tek, hangi yaşta olursa olsun, geçen zamanın farkında olmak yetmiyor. Etrafımızda bir çok şey olup bitiyor. Bir süre sonra "algıda seçicilik" denilen bir şey oluşuyor, yani duyu organları çalışırken pek çok şeyi yok sayıp, eleyip gönderiyorlar beyne. Bu neden önemli, görmüşlük-yaşamışlık bütün algılarıyla hayatın içinde olduğunda daha fazla deneyim getiriyor bence.

Scudo

Burcuu

Forum Bağımlısı
Tepki
687
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet benim için monotonluktan kaçış anlamına geliyor. Çoğu zaman yalnız biniyorum ve çantama yiyecek bir şeyler atıyorum ki her sürüş keyifli bir pikniğe dönüşsün. Çimenlere oturmak doğa ile bütünleşmem için yeterli geliyor :)

Anı yaşamak her daim duyduğumuz bir söz ama üzerinde düşününce ne kadar doğru olduğu anlaşılıyor, hayatımıza bu sözü uyarlayabilmek büyük bir artı olacaktır bizler için. Yaş kavramına takılmayın. İçinizdeki çocuğu öldürmeyin :harika:

Bir kitapta okumuştum: Dünya’nın Güneş çevresinde 30 defa tur atmasıyla “30 yaşındayım” diyoruz. Yani “Ben Dünya’ya geldiğimden beri Dünya Güneş’in çevresinde tam 30 tur attı” demek istiyoruz. Ve buna göre zaman biçiyoruz kendimize.Dünya nasıl Güneş’in çevresinde bir turunu tamamladığı zaman “1 yıl geçti” deniyorsa, aynı şekilde Güneş dediğimiz yıldız da içinde bulunduğumuz ve “Samanyolu” adını verdiğimiz Galaksi’nin merkezinden yaklaşık 32 bin ışık yılı mesafeden, Galaksi’nin merkezi çevresinde tur atıyor ve bir turunu tam 255 milyon yılda tamamlıyor. Yani Güneş’in 1 yılı, tam 255 milyon yıl sürüyor! Biz Dünya’ya nispetle, “1 yıl” dediğimiz zaman 365 günlük süreci anlatmaya çalışıyoruz; ama Güneş’in Galaksi’nin merkezi etrafında atmış olduğu tur, 255 milyon yıl sürüyor!!! Gerçek Güneş yılı 255 milyon yıl! Güneş etrafındaki Dünya turuna nispetle değil de, Galaksi merkezi çevresindeki dönüşümüze nispetle “YIL”dan söz edersek, 255 milyon yılda “bir yaş” yaşamış oluyoruz!!!Biz, Dünya’da 70 yıllık bir ömür sürsek, 70 yıl yaşadığımızı kabul etsek; 70 yıl sonra Dünya’dan ayrıldığımız zaman, 255 milyon yıllık sürece göre, bir Dünya ömrü nedir? 255 milyon yılda, 70 yılın ne olduğunu anlamak için bir hesap yaparsak, görürüz ki 70 yıl dediğimiz süreç, Güneş’in kendi yılı içinde, sadece 8,6 saniyedir.

ilginç bir bakış açısı ;)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
eğer sıraya koyacaksam tercihim bisiklet, koşu, yürüyüş olur...

bisiklet ve koşunun yavaş seçeneği var, ama yürüyüşün hızlı seçeneği, normal insanda maksimum 7-8 km/saat olur.

EDIT: yani sadece hız açısından düşününce.