Gazozlarda alkol var.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ekmekte bile mayalanma esnasında çıkan alkol miktarı % 1.7 iken gazozun alkol oranına "çoğu haram olanın azıda haram olur" mantığıyla yaklaşıp , dünyadaki en faydalı preniyotiklerden biri olan kefirdeki alkolleşme oranının % 1 in bile altında olmasına kafir yakıştırması yapanların, güvendikleri muhafazakar marka ürünlerde daha fazla alkol çıktığında adil olmayıp fetva arayışına girmesine şaşırmıyorum.

@Candan Biberci bu cümleyi sarf eden belagat hünerin karşısında şapkamı çıkarıyorum.

Scudo

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.204
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
dini konularda zıplayıp konuyu kilitlemesini sağlayanlar bu konuda şöyle içerim böyle içerim, alkol candır yazıyorlar. sonra en özgürlükçü onlar en bağnaz başkaları olur. anlayışınızı seveyim sizin !!!

yyokes

Aktif Üye
Tepki
294
Bisiklet
Trek
@Bahadır Gürel

Çok takdir ettim yorumunuzu... :harika::):)

Bu millet şu "ötekileştirme" ve öbürüne "can düşmanı" gibi bakma huyundan bir vaz geçse, bu sağduyu ve bu insancıllıkla dünyanın en güzel memleketinde maksimum huzurla yaşamayı başarabilecek ama..... nerde?

Taa ecdadımızın en başından beri birine, bir zümreye tabi olma, birilerinin tarafını tutma, birşeylere taraf olma, karşıdakine düşman olma kafası ile yetişmiş... Genlerimize kodlanmış bu...

Halbuki "bu millet" durup bir baksa etrafına alıcı gözle.... Ulan bizi bize kırdırıyor birileri..... Asıl güçlü olan biziz... Biz birbirimize düşman olmadıkça, şu dünyanın en güzel coğrafyasında insanlık onuru ile, insanca, adam gibi, huzur, bolluk ve refah içinde yaşayıp gideriz... O birilerine de b..k yemek düşer..... kafasına bir ulaşsa.....

Ama yok...ille de birşeylerin peşinden gidilecek.. dindir, siyasettir, futbol takımıdır, mezheptir, vb...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
gazozda kolada alkol var yok, az çok, haram değil bu güzel. benim en çok takıldığım. kendimin de yaptığı edirneden dışarı çıkıyoruz ya. alkollü envai çeşit içkiyi deniyoruz. haramlığı konusunda bir şüphe yok. net bi şekilde haram. ama domuz eti yemiyoruz. şüpheyle yaklaşıyoruz. garsona 10 kere soruyoruz "no pork" falan. sanki islamı dört dörtlük yaşıyorum da domuza takılıyorum. çok gülüyorum kendime. :D:D:D yinede yapıyorum.

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ISRARLA İNSANLAR ONA BUNA FETVA VERİYORLAR, BİR ŞEYLER SÖYLÜYORLAR. BU FORUM FETVA KURULU MU? NEDEN BURADA BUNLARI TARTIŞIYORSUNUZ? MERAKI OLAN VARSA GİDİP İSLAM'IN KAYNAKLARINA BAKAR VE BİLGİ EDİNİR. BİR KUYUYA AYRI AYRI ON TAŞ ATMANIN MANASINI BEN ANLAMIYORUM.
SAYGIDEĞER FORUM YÖNETİMİNİN DE KONUYLA İLGİLENECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mehmetlevent
Hocam Eti.nin urunleri daha guzel zaten, ulkerin bi cikolatali gofreti var ki tadellenin cikolatali gofretini daha cok seviyom bu aralar :D

Bu arada simdi madem alkol haram, icmeyin arkadaslar olsun bitsin :D Isparta muftusu olarak bugunku fetvam budur :D
Cok kasiyorsunuz dini bakiyorum da, boru gibi kalin yapilmayacak seyleri yapanlar, samanliktaki igne hesabi olan seyleri yapsam gunah diye vidi vidi konusuyor. Komik oluyor :D

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
anasayfada geçen o gazozların hiç 1 tanesini içmiyorum ama diğer yazılmayanlar için 1 şey diyemeyeceğim niğde gazozu çok severim nadiren olsa da içerim ondan

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
Ülker, Kırım'dan göçen bir ailenin yahudi ortaklarla kurduğu bir fırma imiş. Beni üzen Azeri savaşında Ermenilere ülker 18 ton gıda yardımı yapması. Ermeni ortakları da var ülker grubunun.

Alkol meselesi için değil din ile dolandırdıkları için kızdım ve masum çocukları katleden Ermenilere yardım ettikleri için bu başlık altında paylaştım okuduklarımı.

Ben alana karışmam ama ülker ürünü hiç bir şey almam bundan sonra.

yusufgs3625

Daimi Üye
Tepki
299
İsim
isa
Bisiklet
KTM
Kendiniz calip kendiniz oynuyorsunuz. Islam sizin zannettiginizden cok daha ciddi bir din. Dinini yasamak isteyen, Allah'a olan kullugunu yapmak isteyen boyle bos islerle ugrasmiyor. Umrunda bile olmuyor. icinizden bazilari forumda islamla ilgili herhangi bir konu oldugu zaman sanki fetva makamiymis gibi kafasina gore, isine geldigi gibi degerlendirme yapiyor ya da alaya aliyor. Su bir gercek ki ne yerdekiler ne goktekiler ne de bunlarin arasindakiler bir eglence icin yaratilmadi. Ister islami konulari trolleyin ister samimi olun herkes yapip ettiklerinden hesaba cekilecek. Isin en guzel yani da bu olcak ins.

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
709
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Önerme : Yoğurtta alkol vardır. "Milli içeceğimiz ayran" yoğurttan yapılır. Bu durumda ayran alkollü içkidir. Ayranı milli belleyenlere selam eder, esenlikler dilerim.

Şu konuyu ortaya atan umarım troll amaçlı yapmıştır. Troll değil de bunu ciddiye alıp yaptıysa ya da buna inanan varsa eğer kendilerine hayatta başarılar diliyorum.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Böyle polemik konusu olacak 10 yıllık konuyu arşivden bulup çıkartandada art niyet arıyorum artık.

Domuz yağına, gazozdaki alkolü miktara bile giremeyecek hassasiyette olanlara tavsiyem öncelikli olarak "Kul hakkı" na daha önem göstermeleridir.

Kul hakkı bu denli sömürülmeseydi memlekettte bu kadar pişkin, arsız ve hırsız idareciler olmazdı.

Afyon kullanmakta haram ama millet afyonlanmış bir kere..

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
Faslılar güzel anlatır, eyvallah amma ben ortadoğu masallarına inanmıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Agent_WD40

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
@muhiddin
Odtü gıda mühendisi bir arkadaşla görüşmüştüm. yoğurtta alkol varmış. hem az buz değil yüzde 5 ila 7 arası. tüm mayalanmaların yan ürünü alkol. önemli değil. her günahın affı var ama Yaradana şirk koşmak ve kul hakkı yemenin yok.

@muhiddin
Odtü gıda mühendisi bir arkadaşla görüşmüştüm. yoğurtta alkol varmış. hem az buz değil yüzde 5 ila 7 arası. tüm mayalanmaların yan ürünü alkol. önemli değil. her günahın affı var ama Yaradana şirk koşmak ve kul hakkı yemenin yok.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.