Garmin Fenix 3 rezilliği!

ndhakara

Forum Demirbaşı
Tepki
967
İsim
Cihat
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dün Baytekin'den aradılar ve saatin değişimini yapmayacaklarını belirttiler. Marka ürününün arkasında durmadığını göstermiş oldu. Zamanında bir sürü para bayılıp aldığımız ürün şimdi elimize patladı. Bir daha garmin mi aman aman diyorum. Ben böyle bir rezillik görmedim.
tüketici hakem heyetine başvurun bence değişim ya da parasını geri alma şeklinde olay çözülür.

Scudo

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.067
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence onların oluşturduğu yurtdışı olayını beklemek yerine direk olarak kendiniz mail yolu ile garmin ile iletişim kurun. Tanıdığım birkaç kişi bisiklet bilgisayarını bu şekilde yenisi ile değiştirdiler.

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu forumda yazmanız ses getirmiştir. Ama sadece bisiklet camiasında, şikayet sitelerinde (sikayetimvar.com vs) de yazarsanız daha hassas davranırlar diye düşünüyorum. Geçmiş olsun

mevlutyuceldinc

Aktif Üye
Tepki
39
Bisiklet
Specialized
Bence onların oluşturduğu yurtdışı olayını beklemek yerine direk olarak kendiniz mail yolu ile garmin ile iletişim kurun. Tanıdığım birkaç kişi bisiklet bilgisayarını bu şekilde yenisi ile değiştirdiler.
Merhaba Garmin'e de mail attım. Adamlar zaten bir maile 4-5 günde cevap dönüyorlar. Direk baytekin'e yönlendirdiler. Distribütör ne diyorsa odur gibi bir cevapları var. Ürünün garantisi bittiği için işlem yapmıyorlar. Benim burda kurcaladığım konu su geçirmez olarak satılan ve zamanında para bayıldığımız saat nasıl su geçiriyor. Bu saat su geçirecekse neden adı multisport ? Onarım ücreti 1500tl istediler az para mı ? Ben ürünün hatalı olduğunu düşünüyorum. Bu tabiki benim düşüncem.

dukehayda

Üye
Tepki
164
İsim
Haydar
Değerli forum üyeleri. Havuzda ölçüm yapabilen bir saatin su geçirmesi saçmalık evet. Şöylede bir durum söz konusu, saatlerinizin arkasında,önünde yer alan 30m-50m-100m-200m water resist yazıları, o saatlerin o derinliklere inebileceklerini göstermiyor. :) Misal 30m water resist yazan bir saat, yalnızca su sıçramalarına karşı dayanıklı olduğunu gösteriyor.

Aşağıya ilgili linki bırakıyorum .

(link)
bu postun içerisindeki linkte şöyle bir bilgilendirme var;
"
Water Resistant 200 Meters / 200 Atmospheres / 20 Bar
Though it might seem like it, this actually isn't dive watch territory. While 200 meters seems like a ton of leeway to scuba dive with, even down 10 meters, it's probably best not to risk it. But by all means, do some laps in the pool with these on. But only push the buttons with your wrist above water. "

tuşlara sadece bileğiniz suyun üstündeyken basın diyor. böyle bir olay varmış yani, ama sizin durumunuzda alakalı ya da değil direkt bir şey diyemiyorum. su geçirmezlik özelliği zaman içerisinde yıpranan bir özellik, bunu garanti içerisinde belirtmişlerdir tahminen. eğer belirttilerse tüketici hakem heyetinde de pek yapılabilecek bir şey yok.

Boagrius

Üye
Tepki
94
Bisiklet
Scott
Vivoactive 3 saatimi satmışken tam da Fenix serisi almayı düşünüyordum :(

Suunto nasıldır arkadaşlar, tavsiye eder misiniz? Garmin'den çok şikayet duymaya başladım son zamanlarda.

kerem oktar

Forum Demirbaşı
Tepki
204
Bisiklet
Bianchi
Aslında markayımı suçlamak gerek yoksa Türkiye de bunu satan esnafımı keza suntoo kalitesi ve özellikleri ile kendini kanıtlamış bir marka olarak bilinirken markanın bu konuda ürününe sahip çıkacağını düşünüyorum Ancak diğer yandan Türk ticaret insanının yaptığı yapacağı her işe akıla hayale gelmeyecek hile ve üç kağıtlara başvurduğuna şahit oldukça akıllar dimaklara vuruyor. Bu durum yurtdışında da anlaşılmış olduğundan cevapsız kalmaları acaba kandırılıyormuyuz diye düşünüyor olmalarından olabilir

mevlutyuceldinc

Aktif Üye
Tepki
39
Bisiklet
Specialized
bu postun içerisindeki linkte şöyle bir bilgilendirme var;
"
Water Resistant 200 Meters / 200 Atmospheres / 20 Bar
Though it might seem like it, this actually isn't dive watch territory. While 200 meters seems like a ton of leeway to scuba dive with, even down 10 meters, it's probably best not to risk it. But by all means, do some laps in the pool with these on. But only push the buttons with your wrist above water. "

tuşlara sadece bileğiniz suyun üstündeyken basın diyor. böyle bir olay varmış yani, ama sizin durumunuzda alakalı ya da değil direkt bir şey diyemiyorum. su geçirmezlik özelliği zaman içerisinde yıpranan bir özellik, bunu garanti içerisinde belirtmişlerdir tahminen. eğer belirttilerse tüketici hakem heyetinde de pek yapılabilecek bir şey yok.

Suyun dışında basmıştım tuşlara :) Neyse Garmin bu olayın arkasında durmadı açıklama bile getirmedi. Saatin onarım ücreti 1500tl hiç fiyat düşürmüyorlar. Ama RMA kapsamında onarımlarda USA ve Kanada'ya 120$ onarım ücreti var :) Her türlü Türkiye'de ücret çok fazla.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Milli bir Triatlon sporcumuzun , Garmin735 XT marka saati de aynı şekilde yüzme antrenmanı sırasında su geçirmiş.

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bu arada havuzda kullanma için stravaya veriyi aktarabileceğim daha uygun fiyatlı ürün önerileri varsa alabilirmiyim.... fenix serisi bayağı klasmanında pahalı ürünler bunlarda böyleyse ötekiler nasıldır kimbilir

tgbhzln

Moderatör
Moderatör
Tepki
347
İsim
Tuğba
Bisiklet
Peugeot
aynı sorunu ben de henüz 3-4 aylık olan Forerunner 735Xt ile yaşadım. Baytekini aradım, ürünün yurtdışından alınma olduğunu garanti kapsamında olup olmadığını sordum, garanti tr'de geçerli dedikleri için kendilerine kargoladımm. Ürünü kontrol ettiler, su almış değişecek dediler ama değişim için 75EUR istediler. Garanti kapsamında bir cihaz için neden değişim ücreti istediklerini sorduğumda, sadece yurtdışı cihazı diyebildiler, net ve doğru bir yanıt veremediler.

Amazon İspanya ile irtibata geçip, kendilerinden aldığımız saatin su geçirme sebebiyle bozulduğunu söyleyince, kargolayın ya iade yapalım ya yenisini gönderelim dediler. Kargol bedelini de üstlendiler.

Yani aslında Garmin ürünün arkasında durmuyor değil bence. Duruyor ama Tr'deki iş ortakları bu konuda biraz başarısız gibi geliyor. Nedenini sorduğum bir duruma bile doğru düzgün açıklama yapmadan, öyle işte deyip geçiştiriyor.

Siz Garmin ile yazışmaya devam edin, multisport bir saatin nasıl su alacağını, bunu kabul edemeyeceğinizi defalarca gerekse bile yazın, Garmin kayıtsız kalmayacaktır. Yani, umarım :)

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
Havuz kullanımı ile birlikte koşu ve bisiklet gibi sporları da yapıyorum diyorsanız Suunto ambit3 serisine bakabilirsiniz,
Türkiye koşullarında daha iyi bir servisi var, ikinci el temiz multisport bir saati 1.000TL civarına bulmanız olası,
ambit3 ve sonrası nabız bandı da bluetooth bağlantı ile suyun altında da çalışan tiptir bu açıdan sorun olmayacaktır.
önceki seriler ant ile bağlandığı için su aktivitelerine önermem bağlantıda kesilme oluyor.
çıktığı sene garminlerimden kurtulup sıfır ambit3 multisport almıştım,
arada dalış sırasında tuzlu suda, bazen klorlu havuzda veya outdoorda uzun yıllar hiç sıkıntı yaşamadım.

illaki daha yeni ve gelişkinleri var ama standart kullanıcı için bu modellerin kozmetik farkları hariç kattıkları ek özellik olduğunu düşünmüyorum.
memnuniyetiniz sürer ve kullanım ihtiyacınız gelişirse ilerde kolayca satıp daha üst modeline bütçe katkısı da yapabilirsiniz.

bu arada havuzda kullanma için stravaya veriyi aktarabileceğim daha uygun fiyatlı ürün önerileri varsa alabilirmiyim....
fenix serisi bayağı klasmanında pahalı ürünler bunlarda böyleyse ötekiler nasıldır kimbilir

• Beğen
Tepkiler: taskindoga

taskindoga

Üye
Tepki
3
İsim
Taşkın Doğa Erdoğan
Bisiklet
Drag
Suunto ambit 3ü bende 2017 yılından beri kullanıyorum. GPS hassasiyeti daha iyi olması sebebiyle tercih etmiştim.. Daha önce garmin kullanmıştım. Garmin'in yüzme aplikasyonu daha kullanışlı ve istatistiklere daha rahat bakabiliyordum. Ama onun dışında her yönden memnunum. Çok sağlam ve güvenilir bir saat. Tavsiye ederim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kıçı kırık Casio saatim su altı üstü deniz banyo okyanus hiç bir şekilde su almıyorken, multisport saatin su alıyor olmasını zihnim kabullenmiyor bir türlü.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.585
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
aynı sorunu ben de henüz 3-4 aylık olan Forerunner 735Xt ile yaşadım. Baytekini aradım, ürünün yurtdışından alınma olduğunu garanti kapsamında olup olmadığını sordum, garanti tr'de geçerli dedikleri için kendilerine kargoladımm. Ürünü kontrol ettiler, su almış değişecek dediler ama değişim için 75EUR istediler. Garanti kapsamında bir cihaz için neden değişim ücreti istediklerini sorduğumda, sadece yurtdışı cihazı diyebildiler, net ve doğru bir yanıt veremediler.

Amazon İspanya ile irtibata geçip, kendilerinden aldığımız saatin su geçirme sebebiyle bozulduğunu söyleyince, kargolayın ya iade yapalım ya yenisini gönderelim dediler. Kargol bedelini de üstlendiler.

Yani aslında Garmin ürünün arkasında durmuyor değil bence. Duruyor ama Tr'deki iş ortakları bu konuda biraz başarısız gibi geliyor. Nedenini sorduğum bir duruma bile doğru düzgün açıklama yapmadan, öyle işte deyip geçiştiriyor.

Siz Garmin ile yazışmaya devam edin, multisport bir saatin nasıl su alacağını, bunu kabul edemeyeceğinizi defalarca gerekse bile yazın, Garmin kayıtsız kalmayacaktır. Yani, umarım :)
Ne koparırsak kardır mantığı gibi duruyor bu. Senden parayı alıp daha sonrasında garminden de garanti kapsamında böyle ürün tamiri - değişimi yaptık diye para yada değiştirilen parçadan alıyor olabilir. Bildiğin kazan kazan mantığı. Ben olsam o parayı verip ürünü tamir ettiririm. Daha sonrasında onlardan alacağım tamir faturası ve ürünü ilk aldığımda verilen fatura ile garmin'e şikayette bulunurum. Distribitörlüğü bir sallantıya gelsin bak bakalım sonra yapıyor mu.

Bu arada yazdıklarım tamamen hayal ürünü mantık yürütmedir. Gerçekle bir alakası yoktur.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Yeni çıkan Garmin Swim 2'nin kullanma kılavuzunda "tuşlarına suda basmayın" yazmıyor. Sanırım Garmin'in mühendisleri sonunda su almayan tuş yapmayı başarmışlar. Muhtemelen aynı özelliği Fenix 7'de, Forerunner 955'te falan da görürüz...

Bu arada, Polar marka multisport saatlerin de kullanma kılavuzlarında "tuşlarına suda basmayın" yazıyor. Suunto'larda, Apple Watch'larda ve Fitbit'lerde ise böyle bir ifade yok. Suunto'nun bu işe dalış bilgisayarı ile girdiğini düşünürsek, su geçirmezlik konusunda rakiplerinden önde olması normal de; sporculara yönelik ürünler geliştiren Garmin ve Polar'ın yüzücü ve triatletler için ürettiği saatlerin Apple ve Fitbit'in genel kullanıcı için çıkardığı ürünlerin gerisinde olmasını aklım almıyor.

Son düzenleme:

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@Murat B. Suunto nun D4 modeli saatlerinde kayış kopmasından dolayı şikayetler vardi. Diğer modellerinde de aynı şikayet var mi acaba ?

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
bahsi geçen konu dalış, tuzlu su, sonrasında tatlı suda ekipmanı temilezlememek ve günlük kullanmak gibi kombonun sonucu,

uzun zaman aynı şekilde dalış sonrası tatlı su ile yıkayarak dX kullandım kayışım zerre yıpranmadı,
aynı şekilde d4i ve d6 kullanan arkadaşlarımda da sağlam.
likit silikon vb çözümler ile kayışları güncellediler 2014 sonunda çıkan ambit3 ile birlikte koşu ve dalış saatlerinde bu sorun tekrarlanmadı.

ek olarak saat alırken Çinli üreticilerin üst kalitelilerini araştırmanızı öneririm,
Apple, Suunto, Garmin ve Xiomi için 1 orjinal fiyatına 20 farklı renk ile seçenek yapabilirsiniz.
deri ve metal seçeneklerden bağımsız spor silikon ve tekstil modeller için konuşuyorum,
özel malzemeler her zaman orijinal üreticide bariz daha kaliteli oluyor.

@Murat B. Suunto nun D4 modeli saatlerinde kayış kopmasından dolayı şikayetler vardi. Diğer modellerinde de aynı şikayet var mi acaba ?

Son düzenleme:

adilmusazafer

Forum Demirbaşı
Tepki
255
İsim
Adil Musa ZAFER
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Daha önce Saatini değil de, Edge 820 almıştım Türkiyeden. Kutuyu açtım kutulum yaparken farkettimki; ekranda ölü piksel var. Servisle görüştüm; maille görüntüyü istediler. Mail attım, Cihaza ekran değişimi yapılır falan gibi bilgi verdiler. İnternetten satın aldığım için gerek yok iade edeceğim dedim. Aldığım yerle görüştüm iade edeceğim diye, ürünü geri gönderin size yenisini göndereceğiz dediler. Gönderdim aynı gün yenisini gönderdiler. Bu durumdan anladığım "kime yerse" . Garmin iyi bir firmadır. Ama Türkiye distribitörlüklerinden bende memnun değilim.