Garmin Fenix 3 rezilliği!

mevlutyuceldinc

Aktif Üye
Tepki
39
Bisiklet
Specialized
Merhaba Arkadaşlar,

Garmin rezilliği olarak başlık atmamın sebebi markaya olan güvenimin kaybolmasından kaynaklıdır. 3,5 yıldır Garmin Fenix 3 modelini kullanıyordum. Ta kii saat su geçirene kadar. Yüzme antremanını yaptıktan sonra kolumu suyun dışına çıkararak yüzme etkinliğini stop ettim ve kaydetmek üzereyken saat birden kapandı ve açılmadı. İlk başta şarjının bittiğini düşünmüştüm fakat şarja bağladım ve hiçbir değişiklik olmayınca Baytekin'e götürdüm. İçini açıp baktılar ve saatin anakartı yanmış. Onarım ücreti 1500tl dediler. Arızalanma sebebini sorduğumda saat su geçirmiş dediler. Ben de böyle birşey nasıl olabilir diyerek tepkimi gösterdim. Gelen cevabın komikliği suyun içinde düğmelere bastıysanız bu normaldir denmesi. Bende bu saat su geçirmez böyle birşey nasıl olabilir hem ben suyun içinde tuşlara basmadığımı ilettim ama kimin umrunda. Adamlar kabul etmiyor. Eskisini 750 tl'ye alalım üzerine kalan farkı verin size fenix 5 verelim dediler. Bu durumu yurtdışına da yazdım ama sonuç yok. Kısacası diyeceğim şudur Garmin saat kullanıyorsanız aman diyim suyun içinde tuşlara basmayın su geçiriyormuş :D Bahaneleri bu adamların. Eğer bir saat su geçiriyorsa neden adı Multisport diye soruyorum ama cevap veren yok. Yurtdışına şikayet oluşturdular bakalım cevap bekliyoruz.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Suunto ve Garmin kullanmış biri olarak şunu söyleyebilirim. Garmin çok reklam kokan bir marka, allar pullar ama icraat yapamaz. Suunto ise amacına uygun saatler üreten fevkalade bir marka.
Bana göre.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Suda kullanım esnasında hassas dokunuşlar veya sonrasında kurulanma, losyon, masaj gibi detaylar kitapçıkta belirtilmediyse yurtdışı şikayetinden sonuç alırsınız diye umuyorum, geçmiş olsun.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Geçmiş olsun.

"suyun içinde düğmelere bastıysanız bu normaldir" dediklerine göre kullanma kılavuzunun bir yerine bunu yazmış olmaları gerek. Su altında düğmeye basmakla su alıyorsa, bunu bilmeyen kullanıcının saati 3,5 yıl sorun yaşamadan kullanmış olması hiç olası gelmiyor bana.

Saatlerin su geçirmezliklerini sağlayan contalar, zamanla eskiyip özelliklerini kaybederler. Bu yüzden; Omega, Rolex, Breitling gibi Garmin'in 10 katı fiyata saat satan firmalar "su geçirmezliğini garanti etmesi için saati yılda en az bir kez yetkili servise kontrol ettirin" derler. Bence su almasının sebebi hatalı üretim de değil, sizin tuşa suyun altında basmanız da; "nasıl olsa 2-3 yıl kullanılıp sonra yenisi alınacak" diye tasarlanmış bir cihaz planlanmış ömrünün sonuna gelmiş...

mevlutyuceldinc

Aktif Üye
Tepki
39
Bisiklet
Specialized
Bunu da söyledim. Eğer contası eskiyorsa değiştirelim, nasıl arabalarda 10bin km bakımı oluyor kitapçıkta yazsaydı 2 yıl içinde değiştirirdim dedim. Haklısınız diyorlar ama sonuç yok.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Skepo

Üye
Tepki
138
İsim
Murat
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fenix 5x kullanıcısı olarak ben bu suyun altında tuş kullanılmaması tavsiyesini bir yerlerde daha önce okumuştum ama nerde olduğunu hatırlayamıyorum. 50-100 metre derinliklerde su geçirmezliği bulunan bir saat için suda tuşları kullanmayın demek çok saçma bence.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Değerli forum üyeleri. Havuzda ölçüm yapabilen bir saatin su geçirmesi saçmalık evet. Şöylede bir durum söz konusu, saatlerinizin arkasında,önünde yer alan 30m-50m-100m-200m water resist yazıları, o saatlerin o derinliklere inebileceklerini göstermiyor. :) Misal 30m water resist yazan bir saat, yalnızca su sıçramalarına karşı dayanıklı olduğunu gösteriyor.

Aşağıya ilgili linki bırakıyorum .

(link)

• Beğen
Tepkiler: alper 76

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Merhaba,

Bu cihazların kullanma kılavuzlarının Uyarılar kısmında, "NOTICE! Avoid pressing the keys under water." yazar, yani "DİKKAT! Su altında düğmelere basmaktan kaçının."
Çoklu spor saati için garip bir durum ama yazıyor kullanma kılavuzlarında.

Baytekin ile ben de sorun yaşadım. Kullanmakta olduğum Fenix 3'ümü bir arkadaşa sattım. Arkadaş saati 2 ay kullandıktan sonra, saat bozulmuş, benden yardım istedi.
Baytekin ile görüştüm, aynı şeyi bana da söylediler "Tamir 1,500TL". Yenisi de o zaman 2,250TL gibi bir şeydi, "Emin misiniz bu fiyat olduğuna" dedim, "evet" dediler :).

Garmin Birleşik Krallık'a eposta gönderdim, durumu anlattım. "Baytekin ile iletişime geçin" dediler. Israr ettim, "onlarla değil sizinle çözmek istiyorum, önerdikleri tamir saçmalıktan ötesi değil" dedim.
Sonraki aşamada "Tamam, saati bize şu adrese gönderim, yenisini (refurbished) -yanlış hatırlamıyorsam- 100£'a kargo dahil yollayacağız". Yolladılar. Tertemiz yeni cihaz geldi, o arkadaş da şu anda tepe tepe kullanıyordur diye tahmin ediyorum.

Baytekin destek konusunda çok da başarılı bir firma değil bence.

ekleme: Garmin eposta konusunda oldukça yavaş. İlk epostama 2 hafta sonra, aynı eposta üzerinden attığım her epostaya 2 gün sonra cevap verdiler. İletişim yavaş ilerliyor ama yine de ilerliyor :).

mevlutyuceldinc

Aktif Üye
Tepki
39
Bisiklet
Specialized
Edip bey,
Ben suyun içindeyken herhangi bir tuşa basmadım. Basmadığım halde böyle bir imada bulunulması çok saçma değil mi ? Ayrıca bende Garmin'e mail attım ve her seferinde başka kişi cevaplıyor. En son cevap veren distribütör ne diyorsa odur şeklinde döndü.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Edip bey,
Ben suyun içindeyken herhangi bir tuşa basmadım. Basmadığım halde böyle bir imada bulunulması çok saçma değil mi ? Ayrıca bende Garmin'e mail attım ve her seferinde başka kişi cevaplıyor. En son cevap veren distribütör ne diyorsa odur şeklinde döndü.
O su içinde basma işini genel bilgi olarak verdim, ki bence çoklu spor için bir saat yapıyorsanız onun da önlemini alabiliyor olmanız lazım :).

Birebir aynısını dediler "Distribütör ne derse odur" diye, biraz daha bastırınca değişimi kabul ettiler. Epostalarla o kadar çok uğraştım ki değişim gerçekleştikten sonra bütün epostaları sildim :), keşke silmeseymişim de size "aha şu kabul etti" diye isim verebilseymişim :).

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Merhaba,

Bu cihazların kullanma kılavuzlarının Uyarılar kısmında, "NOTICE! Avoid pressing the keys under water." yazar, yani "DİKKAT! Su altında düğmelere basmaktan kaçının."
Çoklu spor saati için garip bir durum ama yazıyor kullanma kılavuzlarında.
:naslyany: garipten öte bir durum bence. İnanamadığım için kontrol ettim, yeni çıkan Fenix 6 modelleri için bile geçerliymiş. Kendi kullandığım Suunto Spartan'ın kullanım kılavuzunda böyle bir şey görmemiştim, defalarca da su altında tuşları kullandım ve sorun yaşamadım. Yüzerken GPS'i doğru çalışmıyor diye saatimi yeriyordum, meğer çok üstün bir modelmiş :p

2015'te (Fenix 3 ile aşağı yukarı aynı zaman) çıkan, suya sokulması tavsiye edilmeyen 1. nesil Apple Watch:
2:02'den itibaren su altında düğmesine basıldığını ve crown denen şeyin çevrildiğini görebilirsiniz.

O su içinde basma işini genel bilgi olarak verdim, ki bence çoklu spor için bir saat yapıyorsanız onun da önlemini alabiliyor olmanız lazım :).
Kesinlikle katılıyorum. Normal saatlerde de böyledir; çoğu saatin düğmelerinin ve kurma kolunun su altında kullanılmaması gerekir. Ancak "dalgıç saati", "yatçı saati" falan olarak pazarlanıyorsa onu tasarlayan mühendisler, saati nasıl kullanılırsa kullanılsın su almayacak şekilde tasarlamayı bilir. Öbür türlü "Range Rover'ınız çamura girdiği için paslanmış" demek gibi oluyor...

Alptriatlon

Aktif Üye
Tepki
745
Bisiklet
Cube
Garmin yüzücü saati aldım, kutusundan bozuk çıktı, garantiden yenisi ile değiştirdiler, yeni saat ile havuza girdim, bir kaç km yüzdüm, bir baktım saat içine su aldı. Günlerce uğraştıktan sonra saatin parasını iade aldım. Yılmadım, aynı saatten tekrar açılmamış kutusunda satın aldım, bir kaç ay sonra o saatte yüzerken içine su aldı.
Dedim herhalde bu model su sevmiyor, yurtdışından daha pahalı bir modelini aldık.1 yıl 4 gün sorunsuz kullandım, evde tv izlerken bir anda saat bozuldu, bir daha açılmadı. Uluslararası garanti süresi 4 gün geçtiği için Baytekin yenisi ile değiştiremedi. Binbir zorlukla saati kargo ile yurtdışına gönderdik, haftalarca süren yorucu bir süreç sonunda saatin yenisini yurtdışında bir tanıdığımıza teslim ettiler. Hazirandan beri saatsiz kaldım.

- Anladığım kadarıyla bu saatlerin tamir vs. gibi imkanları çok sınırlı, "Mesela 735xt modelinin içi bile açılamıyor." o nedenle serviste çalışanların yapabileceği çok bir şey olduğunu sanmıyorum. "Şirket politikası da olabilir." Konuştuğum arkadaşlar gayet iyi niyetli insanlar, sorunumu çözdükleri de oldu, çözemedikleri de oldu, uçuk fiyat istedikleri de oldu, Onlar da neticede ingiltere'deki firmaya bağlılar, o firma ne derse onu yapmak zorunda kalıyorlar.

Geçen hafta yakın bir arkadaşımın fenix 3 de içine su aldı, anlayacağınız işi gücü bıraktık saatlerle uğraşıyoruz. 10 liraya seyyardan su geçimez saat alıyorsun, suyun içinde tuşlarına da bassan, üstünde de tepinsen yıllarca birşey olmuyor, çocuklarımın oyuncak saatlerinden biliyorum. Ayrıca günümüzde kullandığımız telefonlar bile artık su geçirmiyor.

Binlerce lira verilen profesyonel sporcu saatleri içine su geçiremez ! Geçiriyorsa üretim hatası vardır. Bırakın 30 - 50 metreyi, yüzdüğümüz havuzların derinliği 2 metre bile yok. Yüzücü suyun içinde Tetris oynamıyor ki saatle.. iyi o zaman dalgıçlarda suyun içinde tuşa basmasınlar, her menü değişimi için yüzeye çıkıp insinler. Antreman başlarken saatin tuşuna basıyorum, çıkarken de kapatmak için basıyorum, suyun içinde zaten klordan, buğudan birşey göremiyorum ki saatin tuşları menüsü vs. İle uğraşayım.

Bence sorun Türkiye servisinde değil, GARMİN firmasının kendisinde, yukardaki bir arkadaşın yazdığı gibi, yurtdışına güzel mail atarsan saatin yenisini veriyorlar, atamazsan öde 2.000 tl durumu oluyor. Bozulan saatimi ülkemde değiştirmeyen Garmin, beni aylarca uğraştırdıktan sonra, yurdışında yeni saat veriyor. Neden zor yolu seçiyor, marka imajını zedeliyor, profesyonel sporcuları aylarca saatsiz bırakıyor ?

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
ilk piyasaya çıktığı tarihlerde Fenix ve Fenix2 kullanmıştım,
genel olarak kullanıcılarını betatester olarak kullanan bir firma olduğu için bir sinirle elimdeki Edge 810 ile birlikte aynı gün ilan açarak o hafta içerisinde satmıştım.

kullanım klavuzunda yazılı ise maalesef taş koyacaklardır, yurtdışı ile görüşerek iyi niyet kapsamında bir çözüm bulabilirler belki.

:naslyany: garipten öte bir durum bence. İnanamadığım için kontrol ettim, yeni çıkan Fenix 6 modelleri için bile geçerliymiş.
Kendi kullandığım Suunto Spartan'ın kullanım kılavuzunda böyle bir şey görmemiştim, defalarca da su altında tuşları kullandım ve sorun yaşamadım.
Yüzerken GPS'i doğru çalışmıyor diye saatimi yeriyordum, meğer çok üstün bir modelmiş :p

2015'te (Fenix 3 ile aşağı yukarı aynı zaman) çıkan, suya sokulması tavsiye edilmeyen 1. nesil Apple Watch:
Suunto aslında istemeden de olsa askeri seviye ürün üreterek ünlü olmuş bir firma,
dalış konusunda da saat boyu dalış bilgisayarını yapan ilk marka (dx) :)
bu noktada su geçirirse büyük geyik olayı olur zaten...
ambit3'ün tabiri yerindeyse canını çıkaracak eksi derecelerden dağ evinde soba yanında unutmaya kadar hor kullandım,
ne sızdırmazlığında ne de pil performansı ve gps stabilliğinde sorun olmadı.

Apple Watch series2 ile birlikte su geçirmezlik seviyesi değişti, aslında su geçirmekten çok diğer markalardan farklı olarak;
suya girdikten sonra hoparlör ve mikrofonundaki suyu atmak için farklı bir frekans ile revizyon gördü :)
açık deniz, klorlu havuz gibi deneyimlerden sonra beni hiç üzmedi series2.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Benim öyle dediğime bakmayın, Garmin Fan Boy'um ben (pek bir boy'luk kalmadı ama :D).
FR305'ten beri Garmin dışında bir saat kullanmadım. Son bir senedir de sıfır olarak aldığım FR935'i kullanıyorum. Hanıma da FR245M aldım doğum günü hediyesi olarak.

Bu tip sporcu saatlerinde şöyle söylenir hep;
Özellik olarak en üst seviye her zaman Garmin, sağlamlık olarak Suunto, dayanıklılık olarak Polar.

Verilerle oynamayı sevdiğim için tercihim hep Garmin yönünde oldu. Açıkçası beni bugüne kadar hiç de üzmedi (Fenix 3'te de benden sonraki arkadaşı üzdüğü için üzerime alınmıyorum :D). Hatta hanıma aldığım ilk FR305 hala çatır çatır çalışıyor. Ama şunu da söylemem lazım, saatlerime hep iyi bakarım :).
- Her koşu ve bisiklet antrenmanından sonra kalp ritim vericisini temiz suyla yıkarım, asla sarıp saklamam bir yere düz bir şekilde asarım.
- Her yüzme antrenmanından sonra saatin kendisini uzun uzun temiz suyun altında tutarım.
- Yüzerken lap düğmesine basmadan önce sudan çıkmayı beklerim.
- Dönem dönem barometre deliğini kürdanla temizlerim.
- Şarj girişini Çin'den aldığım silikon kapak ile kapatırım (10 tane de yedek tutarım ki ne olur ne olmaz).

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
IPX standartlarını okuyup klavuzda hangi standart da üretilmiş bakmanızı tavsiye ederim. Aşağıya linkini bırakıyorum. Buradan yürürseniz daha iyi olur gibi. Geçmiş olsun.

(link)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
IPX standartlarını okuyup klavuzda hangi standart da üretilmiş bakmanızı tavsiye ederim. Aşağıya linkini bırakıyorum. Buradan yürürseniz daha iyi olur gibi. Geçmiş olsun.

(link)
Garmin saatlerde IPX-X standartlarına göre çalışmıyor pek. 1ATM 'de başlıyor su geçirmezliği ve ona da IPX-7 verilmiş. Diğerleri ATM üzerinden;
(link)

mevlutyuceldinc

Aktif Üye
Tepki
39
Bisiklet
Specialized
Dün Baytekin'den aradılar ve saatin değişimini yapmayacaklarını belirttiler. Marka ürününün arkasında durmadığını göstermiş oldu. Zamanında bir sürü para bayılıp aldığımız ürün şimdi elimize patladı. Bir daha garmin mi aman aman diyorum. Ben böyle bir rezillik görmedim.