Fotoğraçılıkla da ilgilenen bisiklet severlere bir soru

pandelis

Üye
Tepki
36
arkadaşlar benim en büyük tutkularımdan birisi fotoğrafçılık. yani, bisikletle gezerken yanımda fotoğraf makinemi de taşırım. hatta büyük dslr (600d) makinemi satıp yerine daha kolay taşınabilen powershot g16 aldım.

sorunum şu: haziran ayında uzun bir tura gitmeyi düşünüyorum. tripodumu yanımda taşımak zor olur diye düşünüyorum.

siz nasıl hallediyorsunuz bu işi? mini tripod mı kullanıyorsunuz?
cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Scudo

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
bende canon sx150 aldım tur için biraz güzel fotoğraflar çekmek için bende merak ediyorum mini tripod var ancak pek iş görmez gibi takipteyim

sarkihalindekal

Daimi Üye
Tepki
132
İsim
VOLKAN ÖZKURT
Bisiklet
Salcano
Bisikletinize aparatlar takarak tripod amaçlı kullanabilirsiniz ama tabi kısıtlayıcı olur derseniz hafif bir tripod almak daha iyi olur. Mevcut tripodunuzun ağırlığı ve ölçüleri nelerdir?

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
tripod yerine makinanın altındaki tripod girişine uygun bir civata ayarlıyorsunuz, civatanın başına da boyunuzla orantılı olarak bir ip bağlıyorsunuz, altta kalan kısma ise geniş bir pul takıyorsunuz. makinayı gözünüzde tutuğunuzda pul yere değecek kadar uzun bir ip kullanın çekim esnasında önde olan bir ayagınızla aynı anda pula basıyorsunuz ve ipi geriyorsunuz, makinanın sabitleniyor ve fotoğrafı çekiyorsunuz. ama tripodu kullanarak zamanlayacı vasıtasıyla kendimi çekeceğim diyorsanız ona bişey diyemem.

sarkihalindekal

Daimi Üye
Tepki
132
İsim
VOLKAN ÖZKURT
Bisiklet
Salcano
@Orhan57 Dediklerin monopod anlamında kullanmak için işe yarayan birşey. Sadece dikey yönde olan titreşimleri durdurmaya yarayabilir ama yatayda olan titreşimi engelleyemez. Bunu deneyenlerin belli bir kullanım sonra fotoğraf makinesindeki tripod girişini koparttığını duydum:)

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
@sarkihalindekal bir tane de omzuna ip bağla o zaman yatay titreşim de durur. ters v şeklinde. hiçbir yöntem bir tripodun yerini tutmaz ama bunlar elternatif. hem tripoddan kat kat hafif.

sarkihalindekal

Daimi Üye
Tepki
132
İsim
VOLKAN ÖZKURT
Bisiklet
Salcano
@Orhan57 Bir de karşımıza ağaç alalım ona da bir ip bağlayalım işte o zaman tripod olur:) Yatayda titreşimi engellemek için en az üçayağın üzerinde durmalı fotoğraf makinası:) Bunların hepsinin yerine cihazdaki titreşim önleme sistemleri daha işe yarar emin olun. En iyisi bir tripod yada en azından monopod.

bsavas10

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Specialized
Fotoğrafçılık ile de ilgilenen bir bisiklet sever olarak tur esnasında tripod taşımanın ne kadar gerekli ve gereksiz olduğu tamamen size bağlı. Yapılan etkinliğin tam olarak ne olduğu netleştirmek gerekiyor. Fotoğraf turlarında belirli bir kompozisyon yakaladığınızda tripodu kurarak dakikalarca fotoğraf çekebilirsiniz. O günkü eylemimiz o dur çünkü fotoğraf çekmek. En güzel fotoğrafı yakalamak için üzerinde çalışırız.

Bisiklet turlarında snapshot şeklinde fotoğraflar çekmeyi tercih ediyorum. Ama dağlık bir alanda bir göl kıyısına geldiğimde ya durayım şurada bir uzun pozlama yapayım diye düşünmüyor da değilim.

Güncel digital fotoğraf makineleri titreşimi min. indirecek yazılımlar geliştirdiler. Derseniz tabi ki kusursuz fotoğrafı arıyorum o zaman , tekno marketlerde satılan hafif ve küçük tripodları kullanabilirsiniz.(Performans konusunda bir fikrim yok , rüzgardan ve dış etmenlerden kolay etkilenmeyecek bir ürün tercih edilmeli sonuçta fotoğraf makinenizi tripoda emanet ediyorsunuz.)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bence en mantıklı olanı gidona sarılıp sabitlenebilen gorillapod tarzı hafif bir ekipman kullanmak.
unnamed.jpg

pandelis

Üye
Tepki
36
Arkadaşlar havanın durumuna bağlı olmakla birlikte yıldız fotoğrafı çekmeyi düşündüğümden Tripod elzem diye düşünüyorum. Şu anki tripodum 1260 gr ve en kısa 63 cm oluyor. Bence bisiklet için biraz hantal kalıyor. Benim bisikletim zaten ağır, 18 kg. Yani mümkün olan en az yükü taşımam gerek turd. Planladığımız turun özellikle gidiş kısmı zor olacak çünkü 200 km civarı bir yol ve rakım 200 metreden 1200lü metrelere çıkacak. Dönüşü aynı yoldan gelmeyeceğiz, 100 metrelere inerek düz bir hat üzerinden döneceğiz...

Tavsiyeler için teşekkürler. Gorillapod tarzı ama daha ucuz bir şey bakacağım. İşimi görsün yeter.

Aytaç Ç.

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Carraro
@EK-73
Ben bunu kullanıyorum. Oldukça pratik tavsiye ederim.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Kullanacağınız tripotun büyük/küçüklüğü, ağırlığı, taşıyacağınız makinanın ağırlığına oranla performans verecektir. Eğer cep makinası kullanacaksanız tahminimce mini tripod işinizi görecektir. Tur açısından bakıldığında hafif ve taşıması kolaydır. Benim tavsiyem kısa mini tripod kullanmanız yönünde ancak onu da illa ki bir duvar veya yükselti üstüne koymak durumunda kalacaksınız.

pandelis

Üye
Tepki
36
Aslında Hakan beyin önerdiği Tripod çok güzel, tam bana göre ancak diğer tripodumu ıskartaya çıkarmak da istemiyorum. Neyse, haziran ayına kadar vaktim var, bacakları iyi kuvvetlendirirsem o zamana kadar, yükü fazla sıkıntı etmem belki

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Fotoğrafçılığa ilgim var fakat sizler gibi ne güzel makinem ne de çok bilgim var. Günlük sürüşlerde fotoğraf makinemi gidona sabitleyip vidyo çekmek icin aldığım bir aparat var. Gerçi bir tripod gibi kolay değil makineyi üzerine takmak. Kilit mekanizması olmadığı için vidalamak gerekiyor her seferinde.

http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/03/29/21478b8ddf4ac6b3de2fbd0a1b69daaf.jpg

http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/03/29/f3bd80a84a1bff8e45a7d388613495a3.jpg

• Beğen
Tepkiler: pandelis

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
çok titreşim oluyor tahir bey verim alabiliyormusunuz videodan

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Henuz kayıt yapamadım. [emoji14]

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
ben denedim bunun benzeri aparatla makine alt kısmı değilde üst kısmı sallanıyor üst taraftan bir elastik birşeyle gidona tekrar sabitlerseniz titreşim fazla olmayacaktır öteki türlü izleyince gözler kör oluyor :D

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Teşekkürler.