Kaza haberlerinin çoğalması

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
bu aralar yoğunlaşma var,nedenlerini birlikte irdeleyelim çareler düşünelim,
gardımızı alalım,
10 cak 2009 senesi foruma üye oldum bu zamana kadar düzenlediğim turlarda çok büyük kaza yaşamadık.
ilk önceleri düşük tempolu turlar düzenleyen mert arsana eşlik ettim ,sene 2007 idi ve ben foruma üye bile değildim ,altımda salcano şehir bisikleti vardı,2007 senesinde bir çok tura imza attık,tabi mert arsan ile,asla mert arsanı geçemezdiniz ekip lideri o idi ve hakkı ile bu işi yaptı,benim görevim arkayı toplamak idi,artçı idim telsizim vardı yakamda telsiz gören araç sürücüleri çoğu yerde bizi ciddiye aldılar,65 kişiyi 2008 senesinde mert ile belgrada götürdük,bir allahın kulu arka arkaya giden bisikletliye çarpmadı,
peki sizce neden ,kitle karşısında çoğu zaman geri adım atılır,psikolojik bir durum bu,o kadar kişiyi gören sürücü dikkat eder.mert asla polinez yapmadı bunda haklı idi acemilerin gideceği yer değil,gerçi ben götürdüm acemileri ama kurallara herkes uydu.onlara teşekkür ederim,
mert arsan bir çok poyraz-garipçe-belgrad turları yaptı 2007-2008 döneminde,ben artçı idim ,bizim turlarda asla bir araç vurmadı bisikletliye ,
mert kask konusunda ciddi idi,asla kaskı olmayan tura alınmazdı.onun turlarında ben kaza görmedim,ufak tefek düşmeler dışında ,
gelelim bu güne ,bir tur düzenlemek için ehliyet sahibi olmak gerekirmi ?
bence gerekir,15 yaşında bir arkadaşımız tur düzenleyebilirmi ?
düzenleyebilmesi için önce anne babası gideceği yere karar verecek ,anneden babadan habersiz asla maceraya soyunmayacak,15 yaşında bir genç dostumun garipçe-poyraz-belgrad etaplarında bulunmuş olması gerekir,genede önerim bir büyüğünün ön ayak olmasıdır ben gençken ağbilerimi dinlerdim.
bu yaz aylarında önerim şudur,grupça gitmeye bakın ve en az 10-15 kişi olun kalabalık dikkat çeker,1-2 kişiyi görmez şöför uyur ve çarpar,sıcak dikkatsizliği tetikler.

Bisikletliler için Trafik Kuralları
trafikte bisiklet kullanma kuralları

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu göre ;Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerine aşağıdaki kurallar uygulanır:

Bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosiklet sürücülerinin, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları yasaktır.

Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yolunda, Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde,Bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yanyana, Sürülmesi yasaktır.

Bisiklet sürenlerin en az bir elleri, motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaret verme hali dışında iki elleri ve motosiklet sürenlerin devamlı iki eller ile taşıtlarını sürmeleri ve yönetmelikte belirtilen güvenlik şartlarına uymaları zorunludur.

Ayrıca Şehir içi bisiklet kullanımını nasıl mümkün oduğunca güvenli hale getirebilirsiniz?
1) Her zaman sağ tarafta sürün.Hiçbir zaman trafiğe ters yönde sürmeyin.Arabalar köşe dönerken yada yokuş çıkarken bir bisikletle karşılaşmayı beklemezler...
2) Tek sıra halinde sürün.Başka bir bisikletliyi yada yayayı geçerken onlara seslenerek haber verin.
3) Şerit değiştirirken mutlaka arkanıza bakın.
4) Yolda tehlikeli şeylere dikkat edin.Çakıl yada çukur gibi şeyler kontrolünüzü kaybetmenize sebep olabilir.
5) Bütün durma işaretlerinde ve sokak ışıklarında durun.Birçok yolun kesiştiği yerlerde daha dikkatli davranın.
6) Her zaman sağ ve sol dönüşlerinizden önce işaret verin.
Sola dönüş:Arkanıza bakın,sol kolunuzu yana doğru düz olarak uzatın ve dikkatle ilerleyin.
Sağa dönüş:Sol kolunuzu dışa doğru uzatıp yukarı kaldırarak L şekli oluşturun.
7) Biskletinizin kontrolünü elinizde tutun.Ani dönüş ve sapmalar yapmayın.Sürücüler size çarpmamak için yeterince hızlı hareket edemeyebilirler.
8) Park etmiş arabalardan en az 90 cm. uzakta sürün.Birisi beklenmedik bir zamanda kapısını açabilir.
9) Arkanızdan gelen yada yanınızdan geçen arabalara kulak verin.
10) Arabaları çok yakından takip etmeyin.
11) Yol işaretlerini bilin ve onlara uyun.İyi bir sürücü yol kurallarını izler.
12) Her zaman için durmaya hazır olun.Ellerinizi frenlere yakın yada frenlerin üzerinde tutun.

Hollanda, Belçika, İsveç gibi Avrupa ülkelerinde bisiklet, trafikte büyük bir paya sahip olsa da ülkemizde buna yalnızca gıptayla bakabiliyoruz. Her ne kadar son yıllarda amatör bisikletle ilgilenenlerin sayısı artsa da bisikletin trafikteki payı %1'e ulaşmış bile değil. Elbetteki bunun en büyük nedenlerinden birisi bisiklet yolunun olmaması ve tembelliğe alışmış olan insanlarımız. Azınlık da olsak, çeşitli zorluklarla da karşılaşsak, bisiklete binmeye devam edeceğiz. Ancak bunu yaparken de her zaman için dikkatli olmamız gerekmekte.

Biz de trafiğin bir unsuru olduğumuzdan, trafiğin bellirli kurallarına uymamız gerekiyor. Yasalarca, bisiklet için belirlenen kurallar özetle şunlardır:

- Bisikletli, bisiklet yolunda, bisiklet yolu olmayan yerde yolun en sağından gitmek zorundadır.
- Bisikletli, trafikte en az bir eliyle gidonu tutmalı ve dönüşlerde koluyla işaret vermelidir.
- Bisikletle trafiğe çıkmak için 11 yaşını bitirmek ve sağlıklı olmak zorunludur.
- Bisikletli, şehir içi 40 km/s hız sınırına uymak zorundadır.
- Bisikletli, diğer trafik unsurlarının uymak zorunda olduğu tüm kurallara da uymak zorundadır ve bisikletlinin hukuki sorumluluğu genel hükümlere tabidir.

Yazılı kurallar dışında uymamız gereken, tavsiye niteliğinde bir takım kurallar daha vardır. Bu kurallara uyma zorunluluğu yoktur fakat uymanız can güvenliğiniz için önemlidir.
- Kaskınız olmadan ayağınızı pedala bile basmayın.
- Renkli kıyafetlerle ve geceleri yeterli ışık veren lambalarla görünür olun ama her zaman görünmezmiş gibi davranın.
- Ters yola girmeyin. Girmeniz gerektiğinde ise tek şeritli ters yollarda sağdan, çok şeritli yollarda ise sol taraftan gidin.
- Kavşaklara gelirken mutlaka hız düşürün. Geçme hakkı sizin olsa bile yolu kontrol etmeden devam etmeyin veya dönüş yapmayın.
- Arabalarla birlikte kırmızı ışıkta bekleyin. Kırmızı ışıktayken ışığın gerisinde kalın. Aksi taktirde, işaret vermeden dönen bir sürücü size çarpabilir. Geniş kavşaklarda karşıya geçmeniz gerekiyorsa yaya geçitlerinden yaya olarak karşıya geçin.
- Yol kenarında park etmiş arabalara fazla yaklaşmayın. Dikkatsiz sürücülerin aniden açtığı bir kapıya her an çarpabilirsiniz. Unutmayın, siz görünmezsiniz.
- Yola koşut mazgallara, çukurlara, cam kırıklarına ve diğer tehlikelere karşı gözünüzü dört açın.
- Alt geçit ve tünellere zorunlu kalmadıkça girmeyin.
- Motorlu araç sürücüleri ile yarışmayın.
- Sokaklara, trafiği ve tali yol bağlantıları yoğun olan caddelere girmemeye çalışın.
- Araçlara arkadan ve yandan fazla yaklaşmayın, kör noktalarında bulunmamaya çalışın.
- Kaldırımda bisiklet sürmeyin. Kaldırım, yayalar için ayrılmış yollardır.
- Yol kenarındaki ceplere, park etmiş araçların aralarına girip çıkmayın. Yolun genişleyen kısmı ve park eden araçlar bitinceye kadar olağan yolunuzda devam edin.
- Devamlı trafikteyseniz kendinize geniş açılı bir gidon aynası, hatta, ikinci ayna olarak bir de kask aynası edinin.
- Kendinize güçlü bir korna edinin veya gerekli durumlarda yüksek sesle bağırarak karşınızdakini uyarın.
- Trafikte görünmez olduğunuzu sakın unutmayın!

Kask kullanmanın faydalarını düşmeden çok daha önce trafikte görebiliyoruz. Kasklı bisikletçilere alışkın olmayan insanlarımız, kasklı bir bisikletli gördüğünde mümkün olduğunca uzağından geçmeye çalışıyor. Kaskınız olmadığındaysa çoğunlukla sizi sıkıştırıyorlar.

Bu kurallara sadık kaldığımız sürece, uç durumlar haricinde trafikte en güvenli şekilde yol alabiliriz.

(link)

Trafikte görünmez olduğunuzu sakın unutmayın!
doğru-1-2 kişi görünmez 10-15 kişi öylede bir farkedilirki,gardımızı nasıl alacağız,şöyleki,
saat 05.30 çıkışta tek araç yoktu erenköyde,taksi tek tük,kayışdağında arkamdan araç gelmedi,trafik çok az uğur mumcuda vardı,aydos eğimlerinde önden 2 araç geldi ,viaportta paso inişte çok az araç vardı,tek çıkma saati 05.30 'dur 07.00 de hedefe varılacak 5 dakika mola toplam 60 km.gidiş ve dönüş aynı.performans yapacaklar için yaz aylarında durum budur 15 eylüle kadar.

Scudo
Tepki
73
İsim
Saygın Yılmaz
Bisiklet
Merida
Kudret Abi bisiklet kullanımı son birkaç yılda diğer sporlarda olduğu gibi çok ciddi bir şekilde arttı. Bu da daha fazla deneyimsiz bisikletçi anlamına geliyor. Forumda kaza yapan arkadaşların birçoğu deneyimli tabii onları bu kategoriye koymak doğru olmaz ancak bisiklet kullanımı arttıkça maalesef bu tip kazaları daha sık duyacağız. Herkesin tüm güvenlik önlemlerini alarak yola çıkması ve hiç kaza yaşanmaması dileğiyle.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Park etmiş arabalardan en az 90 cm. uzakta sürün.Birisi beklenmedik bir zamanda kapısını açabilir.
bu önemli,yol dar ise dikkat edeceğiz yavaşlayacağız arkaya bakacağız araç gelmiyor ise,90 cm 'dende fazla 1.5 metre mesafe koyup geçeceğiz.

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13507077_1199924880040084_7559123238788276824_n.jpg?oh=1314e8053da617b9c505016d505227f6&oe=582A97D3

diyelim böyle bir yola geldiniz,amannnnnn dikkat, niye ,
bi kere kesin sağa yapışarak gelin ,yavaşlayın, arkaya bakın araç geliyor ise geçmeyin ,araç sağa dönmüyor olsa bile geçmeyin, niye,
güvenmeyin araca ,bizim millet son anda kırar sakın unutmayın,
hiç araç yok ise geçin, çok araç geliyor ise geçmek için işaret yapın.biri illa yol verir.bu tip kavşaklara mümkün olduğu kadar kalabalık girin, aman ha fren mesafesinde birerli kolda arka arkaya durun, asla kavşakta 3-4 kişi yan yana durmasın bu hatadır.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.768
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@Kudret Kurtcebe

Aha Başıbüyük yolu :) Buralar da çok böyle yol var abi,haklısın. Arkaya bakmaktan rahat gidemiyoruz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Tolga Çelebi

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13412946_1199924070040165_6566054691255504768_n.jpg?oh=8abcafcd20930ec9a26d052dab2db78f&oe=57F27013

bura daha önce bura acaip işlek ,ama saat 06.15 'de bomboştu bura.

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13407009_1199924360040136_7992475861858216815_n.jpg?oh=758478714ece4c9005fa4f14dd8304cc&oe=57EF88B9

2.incisi bu...

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@Kudret Kurtcebe Kudret Ağabey, Polinez dediğin için biraz üzerim alındım. kaza esnasında en az 5 metre ara ile, kasklı, renkli giysili, ve her ikimizde de piyasada bulunabilecek en güçlü arka çakarlardan biriyle açık olarak yolun en sağında bulunan sürekli şerit üzerinde seyrediyorduk.. Çarpan zat bana çarptıktan sonra bile duramayıp önde seyreden arkadaşıma çarptı. Şu geçirdiğim kazada ne herhangi bir kusurum ne de ihmalkarlığım yoktur acemi de değiliz..

Burada esas amacınızın atıfta bulunmak değil dikkat çekmek ve insanları bilinçlendirmeye yardımcı olmak olduğunu tahmin edebiliyorum. Ama bazen güvenlik önlemleri yeterli kalmıyor. Keşke kameram da olsaymış diyorum. kamerayla belki kazayı engelleyemem ama en azından haklı ile haksızın karışmasını önleyebilirim veya başıma gerçekten ciddi bir şey geldiğinde geride kalanlar sebebini öğrenebilsin..

• Beğen
Tepkiler: Volg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Tolga Çelebi

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12924588_1145499398815966_8032313457001323476_n.jpg?oh=19aee18ca7db80ac814b9bd8fde411e7&oe=57EBA491

bura meşhuuur hitler rampası,nisan ayında çekildi ,aracmı ne aracı bıçkıdereden göçbeyliye karıncaların yolda yürüyen seslerini duyarsın.

@İbrahim A.

bir noktayı kaçırmayalım polineze grupça çok gittik dikkat çektik,1-2 kişide risk vardır acemi olduğunuzu zati söylemedim ,ama bu etaba kalabalık gidilmesi birerli kolda gidilmesi daha avantajlı, çok tehlikeli bir iniş vardır ve viraj keskindir,bir dahaki sefer bence kalabalık olur iseniz kaza riski az olabilir .

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@İbrahim A. Forumda bugün sizinkiyle birlikte gördüğüm kaza haberlerinden sonra açıkçası biz ne yaparsak yapalım (sürüş güvenliği anlamında) kelle koltukta sürüş yaptığımızı düşünüyorum. Yapabileceğimiz şeyler maalesef sınırlı ve tek taraflı, arkaya ve öne iki aksiyon kamerayla (çok pahalı veya yüksek çözünürlüklü aletler olmasına gerek yok) olur da başımıza bir şey gelirse kanıt niteliği taşıyacak görüntü almak yapılabilecek en mantıklı yöntemlerden biri sanırım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@İbrahim A.

ibrahim bey ,tekrardan geçmiş olsun bayan arkadaşınızada,bir önerim olacak,şöyleki,kaskınızda ayna varmı ,bunun nedeni arkadan arac sesi duyduğunuzda araca bakmanız ve yaklaştığını gördüğünüzde ani bir hareketle sağa kaçmanız

https://www.bisikletforum.com/dosyalar/20160709_145707-jpg.77956/

yerin konumu düşük banket ,riskli tabi sağa kırmak, ama çare kalmaz ise aynen sağa kırmak,,.

Sokaklara, trafiği ve tali yol bağlantıları yoğun olan caddelere girmemeye çalışın.

aynen doğru.tek olarak az sayıda değil ama kalabalık olarak girebiliriz ,böylelikle farkındalık yaratılır.

altın kuralı asla unutmayacağız ,1-2 kişi ile görülmezsiniz ,
ama 10-15 kişi ile görünür olursunuz,
nerde ,trafikte.

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.135
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gerçekten de son zamanlarda forumda bir çok kaza haberi görmeye başladık şehir içinde özellikle trafiğin yoğun olduğu ve saygıdan yoksun insanların olduğun İstanbul da bisiklet sürmek gerçektende çok büyük bir cesaret gerektiriyor Taksi şoförleri minibüs otobüs servis daha bir çok kendini bilmez cahil insanlar yüzünden bir çok arkadaşımız yaralandı bu gidiş hata bir dur demek gerekiyor artık forum olarak bu konu hakkından en kısa sürede bir organizasyon yapılması düşüncesindeyim...

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
11 ay önce hayatıma bisikleti yeniden ve daha iyi bir şekilde soktum. 4500km civarı da yol yaptım bu süreçte trafikte.
Ankara için söylemem gerekirse, buralarda bisiklet kültürü günden güne gelişiyor. 9-10 ay önce daha çok taciz görürken,
korna yerken şu an aynı sürüşle daha nazik sürücülerle karşılaşıyorum. Aylar oldu en ufak bir saygısızlığa mahsur kalmadığım.
Ancak arabayı hayatımdan yavaş yavaş çıkarıp bisiklet sürmeye başladıkça sürücülerin davranışlarını d akontrol etme şansına sahip oldum.

Ne acı ki çoğu şoför otomobil kullanırken baya heyecanla akıllı telefon kullanıyor. Telefonla konuşmak bile tehlike arzederken bu insanlar baya baya telefon ellerinde muhtemelen uygulamalara giriyorlar.
Yani her ne kadar dikkatli olsak da bu tarz şoförlerle malesef içiçeyiz.

Çoğumuz otomobil de sürüyoruz, kendimizi ve başkalarını her zaman güvenli sürüş için telkin etmemiz gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@Fatihacr

Kesinlikle böyle bir şey yapılmalı.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu Takip, deneyimlerle kazanılmış ciddi bilgiler var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Kudret abinin burdan bir organizasyon toplamasını bekliyorum. Şöyle İstanbul'un görünür bir yerinde, insanlarla papaz olmadan ama aynı zamanda dikkat çekecek, haber olabilecek nitelikte bir şey. Bağdat caddesinde şerit kapatıp yere yatmalar bana biraz ters geliyor ama mesela çok iyi bir kalabalık toplayıp büyük bulvarlardan birinde sürekli hareket halinde kilometrelerce tek şeridi kapatarak sürebiliriz değil mi?

+1

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Murat Semiz

fikir güzel ama az kişi ile olmaz ,farkındalık yaratma açından güzel olurdu,yalnız ben pek ümitli değilim,köprü geçişinde o kadar kalabalık bir kitle toplanabilirken ,trafikte bisiklete saygı sürüşünde çok az insan vardı, dernek organize etmişti,bu durumu murat bey ile irdelemiştim,valla dedi insanlarımız böyle demiş idi.,kimseyide zorlamak mümkün değil.

(link)

bu pazar bi belgrad düşünüyorum .....

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/r90/10150605_10152838274132041_3131828728769344392_n.jpg?oh=ac46461c0e9569daf9c39fbc309765d9&oe=57F0BCE5

köprü deyince herkes orda çünki bedavadan bisiklet çekilişi var.trafikte bisiklete saygı sürüşünde 150 kişi vardık.

bir kaza haberi daha geldi,yazın sulama bol yapılır ,özellikle yol kullanan arkadaşlar dikkat ,23-28 hacimde silik teker ise yeri öpersiniz şivalve maraton 25 hacim orginal aldım,hafif dişli,dönüşlerde ıslak zeminlere dikkat ediyorum ,su oluklu teker ,genede ıslak zemin görünce yavaşlıyorum.

Arabaları çok yakından takip etmeyin.

doğru,her an araç durabilir,her an önünüze çukur çıkar,

avrupa yakadan en erken saatte çıkılarak anadolu yakaya beşiktaş motor iskeleden geçerek ordan polineze kavacıktan çıkılması emniyetlidir,saat 14.00 de karşıdan gelinmesi zamanlama açısından yalnıştır trafiğe denk gelinir.

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
" avrupa yakadan en erken saatte çıkılarak anadolu yakaya beşiktaş motor iskeleden geçerek ordan polineze kavacıktan çıkılması emniyetlidir,saat 14.00 de karşıdan gelinmesi zamanlama açısından yalnıştır trafiğe denk gelinir. "
@Kudret Kurtcebe hocam süper bilgi.

Bu arada, bizim insanımız Lay Lay Lom'a evet, Hak aramaya hayır derler.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.298
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bizim anlatmaktan dilimizde tüy biten, ancak bircok kullanicinin hala israrla uzak durdugu bir konu var, kask aynasi. Güvenlik icin birebir.
Ama kullanmayin sakin, cunku yarışçı görüntünüzü bozar, hem minnacik aynadan nasil kontrol edecekmisiz arkamizi, boş boş işler...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
https://www.bisikletforum.com/dosyalar/upload_2016-7-12_11-47-4-png.78087/

valla müthiş tasarım.:harika::harika::harika::harika:

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe Hocam ben bunu Avusturalya'lı bir bisiklet sevdalısında gördüm. Ürün İsviçre malı olduğundan bize biraz tuzlu ama hayat önemli olan. İlgilenenler için linkleri atıyorum. 35 - 39 USD arasında.

upload_2016-7-12_12-7-10.png

(link)

(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Cetinbudak