Forumda Düzgün Türkçe Kullanımı

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
@Çağrı Fatih Yamalı
Doğru olan Türküz ve Türkiyede olmalı. Bu vesileyle öğrenmiş oldun ;)

Scudo

KuzuBoyz

Daimi Üye
Tepki
392
İsim
Bülent Kuzu
Bisiklet
Trek
Çok klasik bir örnektir ama;
Oku da, baban gibi eşek olma!
Oku da baban gibi, eşek olma!

Ozy

Aktif Üye
Tepki
411
İsim
Ozan
Bisiklet
Specialized
Dil bilgisine, imla kurallarına dikkat etmeyen ya da bilmeyenleri engelliyorum, böylece karşıma çıkmıyor.

Şikayet butonunu kullanarak moderasyona bildirdim bazı mesajları, fakat bir eylem alınıyor mu bilmiyorum. Belki kontrol ediliyordur.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Elimden geldiğince dikkat ediyorum.

Ozy

Aktif Üye
Tepki
411
İsim
Ozan
Bisiklet
Specialized
@Serkan Mıstınoğlu

1.JPG
2.JPG
buyur abi vidyonun transkripti :)

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.314
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dilimiz ve diğer dillere "düzgün" sıfatı ile yaklaşamayız.Dilbilgisi,imla kuralları,fill çekimleri,özneler,zarflar v.b. nesneler gibi değildirler... Ya doğru kullanılırlar ya da yanlış....
Öte yandan -günlük kullanım,konuşma dili için-,dilin zamanla evrildiğini de kabul etmek gerekiyor.
"Aynen","Eyyorlamak","Gider yapmak" v.b. nice yeni söz, artık insanların diline yerleşmiş halde...Hiç kullanmasak ta zamanla bizde kullanır hale gelebiliriz...

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.647
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Ozy

Sadece gosteriyorum ;)

• Beğen
Tepkiler: Ozy

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@cazci

Noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakılır. Şu an yaptığım gibi.

Cemal Ç.

Tepki
20.647
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Aslında doğru yazım okumayı da kolaylaştırıyor ve insanı yormuyor. Şimdi örnek veremeyeceğim ama nelere şahit oluyoruz bu internet ortamında. Bu yazımda bile eminim birçok hata vardır ama hala öğreniyorum [emoji6] Evet 32 yaşındayım ama öğrenmek mezara kadar bitmez [emoji1] En azından bu Dünya için [emoji57]

Cemal Ç.

Cemal Ç.

Tepki
20.647
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Tesekkur ederim sayin @Kerem Özbayrak. Acilen duzelttim :hhhhhh: Ama takdir edersiniz ki ramazan ayi ve uzun oruc donemi yuzunden olabiliyor. Yaklasik 18 saat ac kaliyorum da :D

Cemal Ç.

Tepki
20.647
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Kerem Özbayrak

Yok efendim asla yanlis anlamam bu konulari. Alayci bir tavir sergilenmedigi surece :rolleyes: Sonucta insaniz, sasariz :) Sagolun, hepimize kolay gelsin.

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
imla kurallarına uymayanı engelleyip şikayet edenleride görmüş olduk, bu yazıyı okuyorsa benide engellesin. neticede cümleye küçük harfle başladım de-da eklerini hatalı kullandım.

Bundan 20 sene önce yazı yazmak ciddi bir durumdu, kağıtla kalemle iki düşünüp bir yazardık fakat günümüzde yazılı iletişim günün her anında bizimle birlikte. Yazı ile konuşmaya başlarsanız yazım kurallarına uymamaya başlarsınız, "smiley" dediğimiz yüz ifadeleri kullanmadan sevgilinizle uzun süre yazılı iletişim kurunca büyük ihtimalle kavga etmeye başlarsınız. Duygular yazı ile ifade edilemez mi? elbette edilir ama okunup geçecek mesaj için kafa patlatıp uygun kelime aramayız. "Smiley" denilen şeyleri icat etmişiz basit iletişimin kolay ifadeleri olsunlar diye. Yazılı iletişimde dilin içeriği özelliği bozulmadığı sürece bu derece keskin olmak neye fayda sağlar? neticede burada birbirimize dert anlatıyoruz, zincir yağı öneriyoruz. abuk subuk yabancı kelimeler kullanmadan derdini ifade eden herkesle bilgi alışverişi yaparım.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Kendi adıma konuşursam , yazım hatalari ve daha da önemlisi cümlede anlam bütünlüğünü bozacak hatalar yapıyorum. Otomatik klavye bunun bir sebebi olmakla beraber acelecilik ve kontrol etmemek de benden kaynaklaniyor. :):):)

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Viraj Mühendisi
Bu ne sacma bir yorumdur boyle ? 1000 sene Turk sancaklari 3 kitada arabca sallaniyordu . Bu kadar oryantalist olmayin cidden sacmaliyorsunuz.

@Viraj Mühendisi
Bu ne sacma bir yorumdur boyle ? 1000 sene Turk sancaklari 3 kitada arabca sallaniyordu . Bu kadar oryantalist olmayin cidden sacmaliyorsunuz.