Formalardaki çamur lekeleri

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren

''Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu,birinciliği beyaza verdiler.''Özdemir Asaf

Özdemir Asaf'ın dediği gibi önce masumiyet,insanlık kirlenmiş,kıyafetlerimiz kirlenmiş çok mu?:D

Çamur lekeleri;ter atımı veya hava geçirgenliği gibi kumaşın kullanım konforuna olumsuz etkileri olabilir.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kolaylıklar diliyorum size. Zor tabi.
Ben İstanbul'un tip olarak hemen her bölgesinde bisiklet kullandım çamurlandım ama ne çamurlanmak. Nedenini anlayamadığım bir şekilde benim bisikletimden, aynı koşullarda birlikte sürdüğüm herkesinkinden daha fazla çamur sıçrıyor bana. Ama halen çıkmayan çamura rastlamadım.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@volkan ismail
Kullandığınız deterjan bu konuda birilerinin işine yarayabilir...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Deterjanla alakalı olduğunu sanmıyorum. Her sürüş sonrası az deterjan ile 14 dk lık kısa program ve sonuç mis.

Çıkmayan çamur deyince aklıma kaybolmayan sakız reklamı geldi. :koptum:

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@volkan ismail
O zaman kimisinin hiç lastik patlatmaması gibi şansa dayalı bir durum bu :)

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@volkan ismail

Belki de bisikletin geometrisinden kaynaklanıyor olabilir.Bence olağan şüpheliler chain stay , seat tube angle,seat tube lenght ve uzanma açınız.Lastiklerin su tahliye kapasitesi de fark yaratabilir.

188557

@volkan ismail

@BerkEvren

İşin gırgırı bir tarafa
Tek başına deterjan kalitesi ile alakası olmayabilir.Çünkü iyi kalitedeki kumaşlarda ''leke tutmazlık apresi veya kir iticilik apresi'' olabiliyor.Yani kaliteli kumaş;zor kir tutup kolay temizlenebilir olabilir.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Kimse yazmamış, demek ki çözüm bulunamamış diye bir şey yok. Konu kirliliği, aynı konuya dair birden fazla başlık durumu var.
Çözüm ön yıkama arkadaşlar. Çamur bulanmış kısmı lavaboda ılık suyla güzelce ıslatıyoruz.
Sonra el yıkamakta kullandığımız katı sabunu alıp çamurlu yerleri ovalayarak bolca sabunluyoruz.
Sabunun aynen çamurun yaptığı gibi, tüm liflerin arasında yayılması için parmak uçlarımızla masaj yapıyoruz.
Sonra tırnakla daha sert bir masaj uygulayıp, biraz da çitiliyoruz. Durulamaya gerek yok.
Doğrudan diğer kirlilerimizle makineye atıp yıkıyoruz. Geçmiş olsun :)

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@hamlet2006
Lastikten lastiğe cidden fark oluyor çamur sıçratma konusunda. Özellikle grup sürüşlerinde bunu tecrübe ediyorsunuz :)

@Özcan.
Ziftli, yağlı çamur lekelerinde pek para etmiyor bu işlemler malesef.

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve Özcan

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Özcan.
Özcan Ağabey dediğiniz yöntemle inatçı lekelerden kurtulabilirsiniz.Galiba yapılabilecek fazla alternatif de yok.

Ancak yapılan işlemin dezavantajları da var:
Kullanılan tekstil metaryeli bir forma ise hidrofil özellikleri dolayısıyla ter atma özellikleri ve nefes alabilirlik özellikleri
Eğer yağmurluk tarzı bir ürün ise su iticilik veya su geçirmez özellik kazandıran kimyasal bitim işlemleri de inatçı lekelerle birlikte yok edilecektir.Bu da kullanılan kumaşların kullanım konforunu olumsuz etkileyecektir.

• Beğen
Tepkiler: Özcan

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@hamlet2006

Sen daha iyi bilirsin tabi ama su itici tekstiller genelde çamuru da itiyor. Onlar kolay temizleniyor.
Yine de o tip riskler için 15TL'ye Decathlon Waterproofer spreyden almıştım. İşe yarıyor.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Çamur var çamurcuk var..:)
Topraktan oluşan çamur en kötü ihtimalle 2-3 yıkamada tamamen kaybolur fakat bazı kimyasalların karıştığı çamur ve balçıkların lekeleri çok uzun vadede çıkıyor. Reklam gibi olmasın Eti Matik adıyla çıkarılan Bor muhteviyatlı deterjan var. İşyerimde makina yağı lekelerini bile giderdiğini söyleyen çalışma arkadaşlarım var fakat forma rengine ne ölçüde etki eder bilemiyorum..

• Beğen

Hakan38

hı garbon
Tepki
204
İsim
Hakan Atabay
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Biz üç arkadaş yağmurlu bir günde 10 km kadar yol yaptık üstümüz başımız çamur içindeydi üstümüzde tişört vardı her zaman çamur oluyordu bu sefer de çamur olmuştu çıkar diye düşündüm ama üçümüzünde üstünden çıkmadı hep yıkıyorum yaklaşık 15 20 defa yıkamışımdır makinede ama çıkmadı diğer arkadaşıma sordum ondanda çıkmamış tişörtler giyilmeyecek durumda nerden geçtiysek artık bilmem ama ilk defa başıma geldi ve son oldu o ondan sonra hiç olmadı geçtiğimiz yerlere bağlıdır muhtemelen

• Beğen

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kimse yazmamış, demek ki çözüm bulunamamış diye bir şey yok. Konu kirliliği, aynı konuya dair birden fazla başlık durumu var.
Çözüm ön yıkama arkadaşlar. Çamur bulanmış kısmı lavaboda ılık suyla güzelce ıslatıyoruz.
Sonra el yıkamakta kullandığımız katı sabunu alıp çamurlu yerleri ovalayarak bolca sabunluyoruz.
Sabunun aynen çamurun yaptığı gibi, tüm liflerin arasında yayılması için parmak uçlarımızla masaj yapıyoruz.
Sonra tırnakla daha sert bir masaj uygulayıp, biraz da çitiliyoruz. Durulamaya gerek yok.
Doğrudan diğer kirlilerimizle makineye atıp yıkıyoruz. Geçmiş olsun :)
Özcan abi kim uğraşacak onunla. Valla ben bazen yıkamıyorum bile. Havalandırıp geri giyiyorum.

• Hahaha