Flama direği ve kadroya bağlanti aparati

Tuğrul Tomba

Söz uçar, yazı kalır...
Tepki
1.242
İsim
Tuğrul Tomba
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba arkadaşlar,
Google'dan arama yaptim, forumu da biraz taradim. Ama bir sonuca ulasamadim. Ayrica kendinyapsitesi.com'a da baktim, orada da yok. Bu konuda kendi yapabileceğim bir oneri rica ediyorum. Saglicakla kaliniz.

Scudo

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
merhabalar,

aklıma iki fikir geldi. çocukluğumdan hatırladığım; mahalle aralarındaki küçük bisikletçilerde çocuk bisikletleri için benzer ürünler vardi.

bir de kafası sağa-sola dönen ön aydınlatma tutucu apartalar var onlardan bulabilirsen işine yarayabilir.bir tarafının kadronun arka bacaklarına tutturup diğer tarafına flama borusunu tutturabilirsin. flama borusu olarak da küçükken tüf tüf yapmak için kullandığımız elektirik boruları işe yarayabilir.

bonus çözüm: koli bantı ile her şeyi bisiklete bağlarsın :koptum:

• Beğen
Tepkiler: Tuğrul Tomba

talha55

Üye
Tepki
54
İsim
Talha Çakır
Bisiklet
Bianchi
@Tuğrul Tomba ben siyah elektrik borularının biraz kalın kaçacağı kanaatindeyim daha ince bir şey lazım. Hepimiz kermeslerde çocuklara dağıtılan balonları biliriz. Balon şişirilir ve altına küçük koni şeklindeki plastik parçası takılır ve balona düğüm atmadan hava kaçırması engellenir. Ha işte onların bir de tutma çubukları olur incedir kalın plastiktendir esner fakat sorun şu ki kısadır 30 cm kadar. O malzemden 1 metre kadar bulup kadro kulağına arka dişlinin önüne kadroyla aynı renkli cırt cırtla bağlanabilir. Hem kadroya zarar vermez hem de diğer bağlantı aparatları gibi ağır değildir :)

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
küçükken vitessliz polo bisikletime takım flaması takmıştım, ne günlerdi.. aklıma bir fikir daha geldi: bir demircide basitçe Ø6 tel ile arka göbek milinize uygun bir pul ve kendi kendine dönmesini engellmek kadroya takılacak küçük bir uzuv kaynatabilirseniz. orjinal bir ün elde edersiniz. benim bisikletçiden küçükken aldığım da böyle bir şeydi zaten.

• Beğen

Tuğrul Tomba

Söz uçar, yazı kalır...
Tepki
1.242
İsim
Tuğrul Tomba
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ERDİNÇ DURAN merhaba, mümkünse bisiklete bağlantı kısmının fotosunu çekebilirsen çok güzel olur. Eğer varsa o bisikletçinin web adresi olursa da olur. Teşekkür ederim, sağlıcakla kalınız.

IMG_1188.JPG @talha55 Merhaba, evet tam o değilin sert plastik malzemeden 2 parça var elimde. Tabii bunları ucuca eklesem de yeterli uzunlukta olmayacak.
Burada bir bayrak firması var, onlarla görüşeceğim. Herhalde bulabilirim. Zaten direğin ucuna takacağım flama ve bayrakları da onlardan temin edeceğim. Daha önce kullandığım römorkta orijinal bir direk vardı ben ucuna bayrak ve flama almıştım. Yeni römorkta maalesef böyle bir ürün gelmedi. Kısa zamanda bir çözüme ulaşacağımı düşünüyorum. O sonucu da burada mutlaka paylaşırım. Sağlıcakla kalınız.

Tepki
21
2013 yılındaki Çanakkale Şehitleri Anma Turunda "Bisikletime 50*70(tam ölçü bu mu bilmiyorum) ebatlarında bir bayrağı nasıl asarım?" sorusuna cevap ararken aklıma evdeki üçgen çadırın iki parçalı borusunu kullanma fikri geldi ve geçmeli iki parça boruyu bisikletin bagajına kelepçe ile takıp kullanmıştım. Fakat bayrağın dalgalanması ile oluşan ters kuvvet sonraki sürüşlerimde( bayrağı turdan sonra sökmeyip takılı halde bir iki tur daha yapmıştım) borunun eğilmesine neden oldu ve söktüm. Uzun uzun flama/bayrak direği arayışımı geçenlerde sonlandırdım çünkü piyasadan bulup satın alabildim sonunda. Aldığım flama direği üç parçalı ve çadır pollerinde kullanılan malzemeden yapılmış. Yani çadır polleri ile hemen hemen aynı ürün aslında. Parçalar plastik parça ile ekleniyor. Sonuç olarak size iki tavsiyede bulunacağım. Birincisi piyasada outdoor malzeme satan bir mağazadan (ör: decathlon) yedek çadır polü alıp bunu bisiklete takacak şekilde uyarlamak. İkincisi uygun kalınlıkta eski ya da arızası nedeniyle atıl duruma geçmiş olta kamışını uyarlamak. Tabi uç kısmındaki en ince parça hariç. Çok esnerse işe yaramayabilir. Son söz: Metal tel ya da boru gibi malzemeler esneme özelliğini bir süre sonra kaybedip bükülebileceğinden bu tür malzeme kullanmanızı önermiyorum. Saygı ve sevgilerimle.

• Beğen

Tuğrul Tomba

Söz uçar, yazı kalır...
Tepki
1.242
İsim
Tuğrul Tomba
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba arkadaşlar,
bu konuda kendimce bir çözüm ürettiğimi düşünüyorum. Evde bisikletle ilgili ıvır zıvırı koyduğum sırt çantasını karıştırırken daha önce kask aynası yaparken kullandığım kelebek şeklindeki kağıt kıskacı buldum, onun büyük boylarından olursa bağlantı işini çözerim diye düşündüm, bayrak ve direği için de üstte yazdığım mesajlarda ( @ERDİNÇ DURAN : teşekkür ederim) belirttiğim bayrak firmasına gittim. Firmada 70 cm uzunluğunda sert plastikten çubuklar varmış, onları ucuca eklemek için de bir çap incesi de varmış. 4 adet 70 cm.lik bir adet de 50 cm.lik bir çap incesini aldım. Ayrıca 2 adet 20x30 cm. Türk bayrağı bir de üçgen zeybek flama aldım ( toplam 14 TL) Kırtasiyeden de 4 adet kağıt kıskacı aldım(3,5 TL) Kelebek kağıt kıskacının büyük boy olanının deliklerini matkapla genişletip, direklerden 70 cm.lik olanın çapına getirdim. Uyguladıktan sonra 2 adet 70 cm.lik çubuk ucuca eklenince çok yüksek geldi gözüme. Bunun üzerine her iki tarafa bir adet 70 cm.lik çubuk kullandım. Fakat sallanınca tekerlere sürtme durumu olabilir diye düşünüp römorkun gövdesine ikinci bir noktadan bağlamayı düşünüm. İki 70 cm.lik çubuk (2 TL) 1 adet 50 cm.lik çubuk (50 Krş) iki Türk bayrağı (8 TL). 4 adet kelebek kağıt kıskacı: 3,5 TL Römorkun sağına ve soluna iki adet bayrak direği maliyet: 14 TL. Yaklaşık 2-3 saat kadar vaktimi aldı. Bence keyifli bir çalışma ve güzel bir sonuç oldu. Altta da fotoğrafları sunuyorum. Sağlıcakla kalınız.

1.jpg 2.jpg

fotoğrafları topluca yükleyemiyorum, maalesef. sanırım internet hızıyla ilgili...

3.jpg

Tekrar merhaba,
üstte de yazdığım gibi resimleri topluca yüklemede sürekli sorun çıktı, sayfa dondu vs. ızlıresimyükle diye bir site buldum, oradan yüklemeyi deniyorum. sağlıcakla kalınız.
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

ERDİNÇ DURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
928
İsim
ERDİNÇ DURAN
Bisiklet
Peugeot
çok ekonomik ve dahice bir çözüm olmuş...tebrik ederim...bugün öğlen bahsettiğim bisikletçiye gittim ve bayrakları sordum..boyları 60cm uç kısmındada üçgen Türk Bayrağı vardı fiyat olarak 7,5 TL idi...aklınızda bulunsun yinede ...:)

Tuğrul Tomba

Söz uçar, yazı kalır...
Tepki
1.242
İsim
Tuğrul Tomba
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tepki
4
İsim
Cngz
Bisiklet
Dahon
@ERDİNÇ DURAN Merhabalar. Selamsız bando grubu olarak bisikletlerimize flama asmak istiyoruz. Esnek çubuklardan bulamıyoruz. Yol gösterirseniz çok seviniriz.

Tuğrul Tomba

Söz uçar, yazı kalır...
Tepki
1.242
İsim
Tuğrul Tomba
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Abbasyolcu7
merhaba, istanbulun neresindesiniz bilmiyorum ama, google arama kutusuna istanbul bayrak yazıp aratınca bir çok sonuç çıktı. Bunlardan birisi şu: (link)
Ben Aydın'da bayrak satan bir dükkandan buldum. Kolay gelsin.