Fixed gear ile işe gidenler

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@BayramGcan
Somunların da yenisini al olmazsa çok paslanmış onlar.

(link)

Scudo

BayramGcan

Üye
Tepki
33
İsim
Bayram Gümüşcan
@halil halil
Evet biraz zaman ayırmak gerekiyor inşallah begenerek kullanmak nasip olur. Tek sıkıntım pedal çok zor dönüyor. Onu kitleyip durdurmak imkansız gibi birşey.

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@BayramGcan
Onu kitleyerek değil de frenle dur olmazsa ilk zamanlar.

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@BayramGcan

5 tane almak nedir yahu? Vallahi bu millet adam olmaz. O bisikletleri 2 ay sonra 1500 liraya ilana koyacaktır. Yazık ya çok yazık. :( :( :(

@BayramGcan

Öncelikle gerçekten fixieye ilgi duyan birine nasip olmuş bu bisiklet dolayısıyla sizi kutluyorum. Kazasız belasız sürmek nasip olsun inşallah.

Fixieye alışma sürecinde frenleri asla sökmeyin. Dişli ilk günlerde ağır gelebilir. Yılmayın. Fazla da zorlamayın bacakları bu dişli oranına alıştırın.

Paslanmış yerleri çok da kafaya takmayın. Kir pas çizik falan fixieciliğin şanındandır. Cıncık gibi fixie olmaz. Olursa zaten sürülmüyor. Duvara asılıyor o zaman. Ama pasları en kolay biçimde kola ile çözebilirsiniz.

Fixieniz hayırlı uğurlu olsun. Güle güle güzel turlarda kullanın.

BayramGcan

Üye
Tepki
33
İsim
Bayram Gümüşcan
@Ali Kılıç 35.5 @halil halil
Öncelikle bana bisiklet konusunda yardımları dokunan herkese sonsuz teşekkürler.
Bu bisiklete biraz alışmam ve deneyim elde etmem gerekiyor.

Daha sonrasında bisiklete küçük dokunuşlar yapmak istiyorum. Gidon değiştirme sele borusu değiştirme sele değiştirme gibi ancak bunları nerelerden tedarik edebilirim.
Yada aksesuar vb şeyler almak istesem nerelerden bulabilirim. Bu konuda fikir verebilir misiniz?

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@BayramGcan

Fixed gear parçalarını İstanbul'da Pedal bisiklet, İzmir'de Seda bisiklet satıyor diye biliyorum. Fakat ben her parçayı Aliexpress'ten alıyorum. Hem daha ucuz hem de arada muazzam bir kalite farkı yok.

Gidon ve gidon boğazında yapılacak değişikliklerde karbon önermiyorum. Makineyi hafifletmek için ilk önce onları değiştiriyorlar diğer bisikletlerde. Ama fixed gear diğer bisikletlere hiç benzemez. Gidon ve boğazını esnemezliği skid ve diğer frenleme teknikleri için çok önemlidir. Bunlar esnerse güç kaybı oluyor. Ben her ikisini de çelik kullanıyorum. Fixed gear bir bisiklette kadro dahil her parça çelik olmalı. Jantlar sadece çift kat Alu olsa yeter. Ben 7005 Alu kadro kullandım. Keman gibi esniyordu skid atarken. Tavsiye etmiyorum.

Bu bisikleti bu haliyle bir süre kullanın. Yükseltme ve değişiklik işini sonra yaparsınız diye düşünüyorum. Ama bazı parçalar sağlık sorunları yaratacak düzeyde bedeninize uyumsuzsa hemen değiştirin. Sonuçta her şeyin başı sağlık. :)

BayramGcan

Üye
Tepki
33
İsim
Bayram Gümüşcan
@Ali Kılıç 35.5
Abi şimdi bazı parçaları değiştirmek istiyorum sebebi şu çok fazla paslanmış. Ve görüntü açısından hoş durmuyor.
İlk işim kadroyu boyatmayı düşünüyorum.
İstanbulda uygun fiyatlı boyama yapan yer varmı bildiğiniz.

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@BayramGcan

Bence masraf yapmadan bir süre binsen daha iyi olur. Fakat tabii ki bu düşünceni gerçekleştirmek için bütçen ve zamanın varsa kendi zevkine göre fixieni kişiselleştirebilirsin.

Boyatabilirsin tabii. Fırın boya yapılırsa çok güzel oluyor. İstanbul'da bildiğim bir yer yok maalesef. Buradaki oto boyacılar bisiklet boyama ile pek uğraşmıyor ya da 250 -300 lira gibi fiyatlar veriyorlar. Ben de elimde boyuyorum. İnşallah uygun fiyatlı bir yer bulursun.

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Boya sökücü 50 tl
Beyaz astar 20 tl
Sprey boya 30 tl 2 kutu
Cila 25 tl kutu

Önce boya sökülecek. Sonra iyi bir zımpara ile bütün boya kalıntıları temizlenecek. Sonra astar atılacak. Onun üzerine iyi bir işçilik ile asıl boya atılacak. Akma falan olmamalı. Onun üzerine de cila çekilecek. Olay bitecek. Sen sağ biz selamet. :) 125-130 liraya boyarsın. Ama işçilik iyi olmazsa yine de bir şeye benzemez.

Fırça boyası ile 50 liraya mal olur. O da pek bir şeye benzemiyor. Benim makineye bakabilirsin. Canım sıkıldıkça boyuyorum fırça ile. Fırça izi kalıyor üzerinde. O da bir şeye benzemiyor yani.

Oto boyacılarda 250 lira verip bir de boyacının afra taftasını çekerek fırın boya yaptıracaksın ya da hiç boya yapmayıp böyle süreceksin. Durumlar kısaca böyle işte.

• Beğen
Tepkiler: beyhan.dikici

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Sprey boya tavsiye etmem. Pası önlemiyor. Boyanın üstüne sürekli pas çıkıyor.

Kadronun boyasını söküp metal sandalye boyacılarında elektrostatik toz boya attırabilirsin. Ben eski Peugeot Tourmalet kadroma 40 Liraya elektrostatik toz boya attırdım.
Altında astar bile yok. Yağmur, çamur kullanıyorum. Pas falan çıkmıyor üste.

Öncesi ve sonrası aşağıda

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564

bianchi üstte

martin soderstromun eski bisikleti disk frenli olduğu için zinciri ileri geri alamıyor. böyle bir durumda yarım bakla atmak zorundasınız.

sonra zincir alırken, 1/8 inç almalısınız veya 3/32 inç almalısınız. yani aynakol 1/8 ruble 3/32 zincir 3/32 olursa çorba olur atlamalar vb problem olur. Aynakol 1/8 ruble 1/8 zincir 1/8 olmalı. yada hepsi 3/8

Gelelim martine kendisi aynı ben :ssrtcbya:
Eski bisikletinde ön fren yok. Mtb ciler ön freni çıkarıyor. Gidon 3 tur dönüyor ama kablo dolaşmıyor.
Sonra ön frene geri dönmüş
Topiği canlandıralım : D

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
1. Bu Bianchi'ye sahip olup da ise giderken sürmeye cesaret edebilecek babayiğit varsa beri gelsin. Bende olsa salona asarım. Binmeye kıyamam.

2. Dağ Bisikleti de dahil olmakla birlikte bütün bisiklet türlerinin fixed gear dönüşümü bir şekilde yapılabilir. Forumda bir konuda yol bisikletinden fixed gear dönüşümü yapmanın yollarını işlemiştim. Orada bu yarım baklalı MTB zincirinin kullanılması gerektiğini nedenleriyle birlikte açıklamıştım. Birazdan bulunca yazının bağlantısını buraya da atarım. Downhill olayı beni aşar. Yaşlı başlı adamım. :) Ama en kisa zamanda bir fixie MTB toplama projem var. Fikir verme bakımından bu video güzel oldu zira.

Hadi gari! Canlanıversin tipik! :) :) :)

(link)

Yazı budur.

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@halil halil

Şu güzelliğe bir bakar mısınız?
Bisikletten söz ediyorum. Yanlış anlaşılmasın sonra :)
Fixie neydi?
Fixie emekti!

Bu günün işler güçler turu: Check out my ride on Strava: (link)

rodya

Daimi Üye
Tepki
908
İsim
Berkay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gerilim sevenler için

• Beğen
Tepkiler: Ali Kılıç 35.5

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@rodya

Videonun hızlandırılmış olma ihtimali var mı?

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi

severek takip ettigim kanaldir.

360° kamera ile cekildigi icin de oyle gozukebilir.

• Beğen

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Birkaç gündür bu başlığa atamıyorum ama fixed gear ile işe gitmekten vazgeçtiğim gibi bir anlam çıkmasın sakın. Sadece turları paylaşmaya vakit bulamadım.

Bu günün İşler Güçler Turu da böyle:

Check out my ride on Strava: (link)

Bugün çok kısa oldu. Yarın yolu uzatacağım. Eee biraz da tırmanalım ama değil mi? Şöyle %6 ortalamalı 1 km.lik bir yokuş ekleyeceğim rotaya.

Bu günün fixed Gear macerası böyle: Check out my ride on Strava: (link)

Yarın dehşet fotolar ile geliyorum.
Çorum Kentpark Bisiklet Yolu 'na hayran kalacaksınız.

Burası bizim bisiklet yolu.

20181114_114703.jpg

Kentpark girişinde bir fixie...20181114_114328.jpg

Çorum'a bir deniz gelmedi belki ama golümüz var artık. Arkadaki kule bayrak asmak dışında ne işe yarıyor çözemedim fakat. Seyir kulesi desem çok kısa göle atlama rampası desem göl çok sığ! Neyse olsun canım. Bu da güzel. Emeği geçenlerden de Allah razı olsun.20181114_114602.jpg

Bugün biraz yokuş kastık. Yarın biraz daha kasacağız.

Tepki
37
İsim
HamzaA
Bisiklet
Raleigh-USA
@Ali Kılıç 35.5 Biraz geç cevap veriyorum kusura bakmayın geçmişi kurcalarken mesajınızı yeni gördüm gözümden kaçmış :) Teşekkür ederim. Evet normalde 48 kadro kullanmam gerekiyor fakat Türkiye'de fixie bulmak zor iken birde uygun kadrosu bulmak hayal oluyor. Dediğiniz şeyleri yaptım hatta öne doğru fazla uzandığım için extra sele borusunu ters çevirip öyle kullanmaya başladım.Tabi kendimce amatör olaraktan sağlık açısından olumsuz bir durum olmaması için diz pedal mesafesini internette gördüğüm şekilde düzenledim. Memnun kalarak kullanıyorum. Tabi şuanlık kış olduğu için single speedde takılıyorum yollar ıslak ve kaygan olduğu için riske girmeye gerek yok:)

• Beğen