Fixed gear ile işe gidenler

halil halil

Forum Bağımlısı
Konular
16
Merhaba :)

2 hafta önce fixie projesi için araştırmalara başladım. Amacım 60 ve 70lerden kalma eski kadro bulup toplamaktı. Ama 3 gun önce metro markette hayret ettiğim bir indirimle karşılaştım. Evet hayır ilanı sahibi Orçun Olgun benim :)) mesajlarınızı tesadüfen gördüm. Metroya gittiğimde 5 adet 2 farklı model fixied vardı. 2 modeli de alacaktım ancak abartmak istemedim. Pişmanım :)) en azından ilgili facebook grubuna yazayım görenler faydalansın istedim.

Eskiden beri bisikletle uğraşıyorum. Yol ve mtb kullandım. Fixied gearda yeniyim. Eski alışkanlıklar bu modelde ciddi tehlikeler atlatmama yol açtı. Alışamak için geç saatlerde sürüşe çıkıyorum şuan. Zamanla işime giderken kullanacağım. Umarım pedallar beni bisikletten atmaz :) normalde olmaması gereken frenler 303 vintage modelde var. Bu başlangıç için artı.

Ayrıca yanlış saymadıysam 48/18 dişli oranı mevcut. Bana biraz ağır geldi. İleride dişlileri revize edebilirim. Gidon olarak kelebeğe geçmeyi düşünüyorum.

Tanıştığıma memnun oldum :) Sadece facebook kullandığım için oradan iletişim kurabiliriz
Hayırlı olsun çok güzel görünüyor.

Başlık sahibi
Başlık sahibi
Ali Kılıç 35.5

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Konular
10
Adı
Ali Kılıç
Bisiklet
Salcano
@rcnlgn
Hayırlı uğurlu olsun.
Aman ha ilk aylarda çok dikkatli olmak lâzım.
Bir fixieci kazandık hemen kaybetmeyelim.

Bu günün İşler Güçler Turu'nu da şuraya iliştirelim gari...

Check out my ride on Strava:
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

Tepkiler: rcnlgn

rcnlgn

Üye
Konular
1
@Ali Kılıç 35.5
Teşekkür ettim.
Bugün bir alıştırma turu daha yaptım. Biraz daha iyi geçti. En azından pedal ayağımı fırlatmadı :) ön arka 2 adet fren var. Amacım başta hız değil fren kullanımını azaltmak. Ancak bayır aşağı pedalla yavaşlatmak cidden zor iş. Hatta imkansız gözüküyor. Ben uğraştıkca bisiklet daha çok hızlandı :krktm:

Dizlerimde de ağrı oluşmaya başladı. Isınınca geçer umarım yoksa dişli değişmem gerekecek.

Tepkiler: Ali Kılıç 35.5
Başlık sahibi
Başlık sahibi
Ali Kılıç 35.5

Ali Kılıç 35.5

Konular
10
Adı
Ali Kılıç
Bisiklet
Salcano
@Ali Kılıç 35.5
Teşekkür ettim.
Bugün bir alıştırma turu daha yaptım. Biraz daha iyi geçti. En azından pedal ayağımı fırlatmadı :) ön arka 2 adet fren var. Amacım başta hız değil fren kullanımını azaltmak. Ancak bayır aşağı pedalla yavaşlatmak cidden zor iş. Hatta imkansız gözüküyor. Ben uğraştıkca bisiklet daha çok hızlandı :krktm:

Dizlerimde de ağrı oluşmaya başladı. Isınınca geçer umarım yoksa dişli değişmem gerekecek.
İlk günlerde bunların hepsi normaldir.
Kilitli pedal, kalpiye ya da strap kullanmalısınız.
Bunlar olmadan fixie durdurulamaz.
Alışana kadar dizleri fazla zorlamayın. Ve kesinlikle dişli değiştirmeyin. Bacaklar biraz zorlanmalı ki gelişsin. Bu noktada sadece sakatlanmamaya dikkat edeceksiniz. Zamanla her türlü gelişecek o bacaklar ve dizler...
Fixiede gelişim için sebat esastır. Sebat ederseniz inanıyorum ki siz de gelişimi göreceksiniz.

Bu arada kesinlikle 5 bin kilometre devirene kadar frenleri asla ama asla sökmeyin. Bazı arkadaşlar arkayı söküp ön frenle kullanıyorlar. Yeni başlayan birine kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ön freni kullanmak büyük mahrem isteyen bir şey. Azıcık sert sıksanız asfaltı öpersiniz, azıcık serbest bıraksanız makine durmaz. Arka fren mutlaka olmalı. Tekeri kilitleyecek ve kaydıracak oranda da sert ayarlanmalı. Zira frenle kaydırarak skid'e hazırlık yapacaksınız.

Tepkiler: Çağdaş78

Umut Yayla

Üye
Konular
18
Bisiklet
Diğer
Selamlar! Ankarada iken işe gidip gelmesi zor olduğundan akşam turlarına çıkıyordum, ancak yakın zamanda İzmit'te işe başlıyorum ve düz bir şehirde yaşamanın avantajını kullanarak mümkün olan her yere fixed gear ile gitmeyi düşünüyorum.

Fotoğraftaki arkadaş ta benim küheylan :)20180621_011859.jpg

BayramGcan

Üye
Konular
3
Adı
Bayram Gümüşcan
Merhaba :)

2 hafta önce fixie projesi için araştırmalara başladım. Amacım 60 ve 70lerden kalma eski kadro bulup toplamaktı. Ama 3 gun önce metro markette hayret ettiğim bir indirimle karşılaştım. Evet hayır ilanı sahibi Orçun Olgun benim :)) mesajlarınızı tesadüfen gördüm. Metroya gittiğimde 5 adet 2 farklı model fixied vardı. 2 modeli de alacaktım ancak abartmak istemedim. Pişmanım :)) en azından ilgili facebook grubuna yazayım görenler faydalansın istedim.

Eskiden beri bisikletle uğraşıyorum. Yol ve mtb kullandım. Fixied gearda yeniyim. Eski alışkanlıklar bu modelde ciddi tehlikeler atlatmama yol açtı. Alışamak için geç saatlerde sürüşe çıkıyorum şuan. Zamanla işime giderken kullanacağım. Umarım pedallar beni bisikletten atmaz :) normalde olmaması gereken frenler 303 vintage modelde var. Bu başlangıç için artı.

Ayrıca yanlış saymadıysam 48/18 dişli oranı mevcut. Bana biraz ağır geldi. İleride dişlileri revize edebilirim. Gidon olarak kelebeğe geçmeyi düşünüyorum.

Tanıştığıma memnun oldum :) Sadece facebook kullandığım için oradan iletişim kurabiliriz
Peki kullandınız mı hiç bisikleti öneride bulunurmusunuz bende almak istiyorum.

rcnlgn

Üye
Konular
1
@Ali Kılıç 35.5
Tavsiyelere uyacağım. Frenleri sökmem şuan için garanti kaza demek. zamanla gelişmeleri göreceğiz. İnsan araba, tümsek görünce gerilmeye başlıyor :)

@Umut Yayla
Merhaba. bisikletiniz çok güzel gözüküyor.Allah kaza bela vermesin.

@BayramGcan
Kullanıyorum evet. Bence bisiklet seven birinin denemesi şart. Farklı deneyimmiş bu fixied gear.

halil halil

Forum Bağımlısı
Konular
16
Bu da benim sevgilim (Raleigh back alley).
Okul ulaşımımı onunla sağlıyorum. Her ne kadar kadrosu (54) benim boyuma (165) büyük olsada severek kullanıyorum.
Çok güzel, bi ara hepsiburada da vardı.
Dizleri çok yorduğunu söylüyor 50 yaşındakiler. Ama gençlere pek bir şey olmaz sanırım.
Bir de arkaya her zaman yuvarlanma direnci düşük lastik takmak daha mantıklı fixie için.

Konular
0
Adı
HamzaA
Bisiklet
Raleigh-USA
@halil halil Teşekkürler benim ilk fixie bisikletim olduğu için başlarda bayağı zorlandım özelliklede dizilerde tabi zamanla vücut alıştı artık sıkıntı çekmiyorum. Lastik konusunda Tokat'ın yolları çok düzgün olmadığından ayriyeten yollarda çok fazla teker patlatı şeyler olduğundan zırhlı ve dişli (700×28) bir lastik kullanmak zorunda kalıyorum. Tabi kış için şuanki lastiklerim ıslak zeminde felaket olduğundan yeni lastik alacağım.Kafamda (Continental 4 mevsim veya Schwalbe durano plus) ikisinden birini yurt dışından satın alacağım. Senin kış için lastik önerin varsa tavsiyeye açığım.

halil halil

Forum Bağımlısı
Konular
16
@halil halil Teşekkürler benim ilk fixie bisikletim olduğu için başlarda bayağı zorlandım özelliklede dizilerde tabi zamanla vücut alıştı artık sıkıntı çekmiyorum. Lastik konusunda Tokat'ın yolları çok düzgün olmadığından ayriyeten yollarda çok fazla teker patlatı şeyler olduğundan zırhlı ve dişli (700×28) bir lastik kullanmak zorunda kalıyorum. Tabi kış için şuanki lastiklerim ıslak zeminde felaket olduğundan yeni lastik alacağım.Kafamda (Continental 4 mevsim veya Schwalbe durano plus) ikisinden birini yurt dışından satın alacağım. Senin kış için lastik önerin varsa tavsiyeye açığım.
Kış için değil ama conti gp4000 olabilir. Sentetik polimerleri var black chili. Düşük yuvarlanma direnci. Yüksek tutuş. Zırhlı.

veya,

BlackChili tyres have 26% less rolling resistance, a 30 % higher friction value (grip) and a 5 % increase in mileage demiş.
Normalde çok pahalı olur sentetik polimerli lastikler.

Başlık sahibi
Başlık sahibi
Ali Kılıç 35.5

Ali Kılıç 35.5

Konular
10
Adı
Ali Kılıç
Bisiklet
Salcano
Selamlar! Ankarada iken işe gidip gelmesi zor olduğundan akşam turlarına çıkıyordum, ancak yakın zamanda İzmit'te işe başlıyorum ve düz bir şehirde yaşamanın avantajını kullanarak mümkün olan her yere fixed gear ile gitmeyi düşünüyorum.

Fotoğraftaki arkadaş ta benim küheylan :)Eki Görüntüle 175845
Küheylan diyor ki "Bin bana, kişnet beni, Bur kırbaç! " :) :) :)
Umuyorum ki her şey dilediğiniz gibi olur.
İzmit güzel şehir, fixieye de oldukça uygun.
İşe gidiş geliş sürecinde başarılar diliyorum size.

Bu da benim sevgilim (Raleigh back alley).
Okul ulaşımımı onunla sağlıyorum. Her ne kadar kadrosu (54) benim boyuma (165) büyük olsada severek kullanıyorum.
Ben de büyük kadro kullanıyorum. Gidin boğazını kısaltın yahut mtblerde kullanılan sıfır gidon boğazları var, onlar da olabilir. Ayrıca sele borusu kızaklı ise seleyi ileri doğru çekin. Böylece kadrodan birkaç santim kazanabilirsiniz. Normalde 48 kadro kullanmanız gerekiyor ama bunu da gidon boğazı ve sele ayarlaması ile bir nebze olsun bedeninize uydurabilirsiniz. En azından uzanan mesafesi böylece kısalır. Kadro açılarında bir değişiklik yapmanız mümkün olmadığı için böyle bir çözüm öneriyorum. Çok güzel bir fixieniz var. Güle güle kullanın.

Tepkiler: Hamzaaltunbas

BayramGcan

Üye
Konular
3
Adı
Bayram Gümüşcan
@halil halil @Ali Kılıç 35.5
Herkese tekrardan selamlar artık aranızda bir fixici daha var.
.....
....
...
..
.
Şimdi sizden isteklerim olacak bana yardım etmeniz gereken konularda.

Kadroda çok fazla çizik ve lekeler var bunu gidermek için ne yapabilirim.
Resimlerde gördüğünüz gibi sele borusu çok tahriş olmuş bunu nasıl halledebilirim.
Göbekleri tutan vidalar çok fazla paslanmış onu halletmem gerekiyor.
En önemlisi pedallar çok ağır dönüyor ve bunu durdurmak için herkul olmak gerekiyor.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Dosyalar

halil halil

Forum Bağımlısı
Konular
16
@halil halil @Ali Kılıç 35.5
Herkese tekrardan selamlar artık aranızda bir fixici daha var.
.....
....
...
..
.
Şimdi sizden isteklerim olacak bana yardım etmeniz gereken konularda.

Kadroda çok fazla çizik ve lekeler var bunu gidermek için ne yapabilirim.
Resimlerde gördüğünüz gibi sele borusu çok tahriş olmuş bunu nasıl halledebilirim.
Göbekleri tutan vidalar çok fazla paslanmış onu halletmem gerekiyor.
En önemlisi pedallar çok ağır dönüyor ve bunu durdurmak için herkul olmak gerekiyor.

Yardımlarınızı bekliyorum.

buraya bir tane ruble tak. Fixed yerine normal kullanırsın. Flip flop jant . çevir kullan.

Tepkiler: mariokaldato

BayramGcan

Üye
Konular
3
Adı
Bayram Gümüşcan
@halil halil Bunu nereden bulabilirim.

Birde şey düşündüm zincire ek parça taksam pedalın zor dönmesi düzelirim acaba.

BayramGcan

Üye
Konular
3
Adı
Bayram Gümüşcan

bisiklet kaldı mı başka?
1 tane daha bu renginden vardı.
Pedalın bu kadar çok güçlü olmasını nasıl halledebilirim.

halil halil

Forum Bağımlısı
Konular
16
1 tane daha bu renginden vardı.
Pedalın bu kadar çok güçlü olmasını nasıl halledebilirim.
Lastiklere hava vur, bisikletin göbeklerini yağla, zinciri yağla tamam.
Kahverengi yok muydu? Bu bisiklet çelik, kahverengi aluminyum. Çelik daha rahat aluminyum daha hafif.

BayramGcan

Üye
Konular
3
Adı
Bayram Gümüşcan
Diğer renginden kalmamış. Bu bisikletten 2 tane vardı 1 tanesi kaldı orada birisi 5 tane almış benden önce belki forumdan birisidir. Veya satmak için almış olabilir dikkat etmek lazım.

Tepkiler: halil halil
Yukarı Alt