Fixed gear ile işe gidenler

BayramGcan

Üye
Tepki
33
İsim
Bayram Gümüşcan
@Ali Kılıç 35.5 konu hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim bahsi geçen iki bisiklet hakkında araştırma yapacağım.
Fren sistemi nasıl oluyor onlara bakacağım eğer alırsam yada kendim yapabilirsem buradan paylaşım yaparım. Yardımcı olmak isteyen varsa da bilgi almak isterim.

• Beğen
Tepkiler: Ali Kılıç 35.5
Scudo

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Her konuda yardımcı olmak isterim. Elimden gelen neyse yaparım. Yeter ki bir fixieci daha kazanalım. @BayramGcan

Check out my ride on Strava: (link)

Bugün mesafe olayını biraz abarttım galiba...

85 milyon nüfuslu bir ülkede işe, okula vs fixie ile giden 10 kişinin bulunamayışı ne acı!!!

aslanefe

Üye
Tepki
63
acı olan tarafı bence sayı değil. mtb sürücüsü olarak bir single speed, fixed gear toplamaya karar vermiştim. jant yok. kadro yok. göbek yok. gidon yok. olan cok az parça da çok pahalı. dışarıdan getirtsen bu dolar kurulu ulu anarmol ücretler çıkıyor. bizim üreticiler 150/200 tlye cocuk bisikleti üretme derdinde. avrupada burdaki ücretlerle kıyaslarsak 200--300 tlye istediğin fixie yi toplarsın. bu nedenle şimdilik vazgeçtim.

BayramGcan

Üye
Tepki
33
İsim
Bayram Gümüşcan
@Ali Kılıç 35.5
Şimdi benim problemim şu bu bisiklet konusunda çok fazla bilgiye sahip değilim.
Vites ve Fren sistemi nasıl oluyor kontra pedal mı oluyor. ?
Ben gün içinde en faz 30-40km mesafe kullanıyorum bisiklet ama bu beni fixed gear ne kadar zorlar bilmiyorum.
Ve sıfır almak mı daha mantıklı yoksa toplamak mı ?

• Beğen

BayramGcan

Üye
Tepki
33
İsim
Bayram Gümüşcan
@Saburié
Zaman ayırıp bilgilendirme yaptığın için teşekkür ederim ancak tersine güç uygulamak pedalları ters çevirmek değil mi zaten.
Sıfır almak istesem ne kadar bütçe ayırmak gerek. Güvenilir satan birileri varmı yada forumda temiz ikinci el olarak satan birisi varmı. Anlaşılan bunu alıp biraz zaman ayırmak gerekiyor.

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@BayramGcan

Kendiniz de toplayabilirsiniz ama ben uğraşmak istemiyorum derseniz sıfır olarak da satın alabilirsiniz. Ama söyle bir durum var ki sıfır fiyatları da oldukça yüksek. 1300 liraya Salcano satıyor mesela.

@BayramGcan

@Saburié arkadaşımız fixed gear, single speed, kontra farkını kısaca anlatmış. Kendisine teşekkür ediyorum.

Fixed Gear bisiklet yeni başlayan birini çok zorlar. Bisiklete binmeyi yeni baştan öğrenmek gibi oluyor ilk aylarda. Düşmesi kalkması oluyor. Ama zamanla alışıyorsunuz. Ondan sonra da başka bir bisiklet türüne binemiyorsunuz. :) :)

Bu günün İşler Güçler Turu'nu da şuraya bırakalım. Check out my ride on Strava: (link)

@moaktas

Bu bisikletlerin parçaları Türkiye'de iki yerde satılıyor sadece. Onlar da maşallah Dura Ace parçası fiyatına fixie parçası satıyorlar. (Abartıyorum tabii ki burada, ama gerçekten çok pahalı fixie parçaları.) Geri kalan tüm parçaları yurt dışından temin etmek zorundasınız. Ben Aliexpress'ten alıyorum parçaları. Kullandığım parçalardan da gayet memnunum. Özellikle flip flop arka göbekten çok memnunum. Ne yaptıysam bir türlü elimde kalmadı. :) Gayet sağlam çıktı.

Fixed gear bisikletleri anlatan bir kitap projem var. Yazım aşaması kısmen bitti sayılır. Basım aşamasına geçiş yapabilmem için biraz bütçe yaratmam gerekiyor. Tahminen Ocak Şubat ayı gibi bastırabileceğim gibi görünüyor. 150 sayfalık bir kitap bütünlüğünde fixed gear bisikletlerin ne olduğunu, nasıl olduğunu uzun uzun anlattım. Umarım bastırabilirim.

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
52×16 ile başladım. Şimdi ise 42×16 kullanıyorum. Single olarak da 46×16 kullanmıştım bir sene boyunca. Fixed gear bisikletlerde asıl sorun yokuşu çıkmak değil inmektir. Çıkmasına bir şekilde çıkılıyor; fakat inerken makineyi durdurmak için harcadığınız emek ve çaba çıkarken harcadığınızın iki katı oluyor. Düzenli ve bilimsel antrenman yapmamama rağmen yüzde 7 eğimli yokuşları çıkabiliyorum şu anda. Kom kovalamaca işlerini tamamiyle bırakmadan evvel fixie ile tırmanma komu aldığım zamanlarım olmuştur. Çalışınca oluyor. Şimdi çıksam muhtemelen aynı rotada ilk 10 a bile giremem.

Mesele kullanılan oranda değil bence. Olay bacakta ve ciğerde bitiyor. Bir de her kişiye uygun bir dişli oranı vardır. Ben boşu boşuna 52 yanaklı kullandım bir sene boyunca. İdeal aynam 42-46 aralığı imiş. Şimdi bunu kullanınca anladım. Çorum'da 52 ayna kullanmak tam manasıyla bir aptallıkmış. Haa onunla da zorlaya zorlaya yokuş çıkıyordum; ama ne gereği var. Dişli oranı biraz da fixienin sürüleceği şehrin topoğrafik yapısına göre değişen bir şey bence.

BayramGcan

Üye
Tepki
33
İsim
Bayram Gümüşcan
@Ali Kılıç 35.5
Öncelikle cidden teşekkür ederim zaman ayırdığınız için, projeniz hakkında destek vermeye hazırım inşallah başarılı olursunuz.
Salcano'nun bahsettiğiniz bisikletin linkini bana atabilirmisiniz ?
Bütçem için uygun ancak bu bisiklet hakkında araştırma ve kullanmam gerekiyor.
Daha önce Carraro CR-052 Hidrolik Disk modelini kullandım onu satıp Specialized Carve Dağ Bisikleti aldım.
Daha sonra onuda sattım.
Şimdi tekrar bir bisiklet almak istiyorum ama kararsız kaldım.

@Ali Kılıç 35.5 @Saburié
(link)
Bu bisiklet hakkında düşünceniz nedir acaba ?

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi
@BayramGcan

kadro boyu uyuyorsa iyi ama zinciri çok bol frenleri var ama yinede gerginleştirilmesi gerekiyor. fiyat konusunda çok bilgim yok ama normal gibi gözüküyor.

• Beğen

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@Uğur S.

500 liraya bedava bu bisiklet. 500 euro dışarıda.
(link)
(link)

@BayramGcan

• Beğen

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi
(link)

(link)

slr 400 ü satıp alsammı ki ?

• Beğen

aslanefe

Üye
Tepki
63
@Ali Kılıç 35.5
bilgi için teşekkürler Ali bey, göbek markanız nedir. ben aliex den novatec almayı düşünüyordum. benim de önceliğim sağlamlık . bir de fixed için arka jant millerinin oturduğu yuvalar yukarıdaki resimdeki gibi mi olmalı. normal kadro ile kadro kulagına zincir gerdirme aparatı takabilir miyiz.

• Beğen

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
@Saburié

Ben Triban 3'ü satıp almıştım :-D

@halil halil

Sen nasıl bir yılansınn.. :asik:

• Beğen

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@BayramGcan

Öncelikle bir süre single speed kullanın. Daha sonra fixieye çevirirsiniz. Ama öncelikle fixed gear bir bisiklet bulup deneyin. Denemeden almayın. Boteccia 500 lira ise ben de alayım ya!

@moaktas

Göbeğim budur :
Rulmanlar hub XJ 32 veya 36 delik Alüminyum alaşım ön arka hub eylem bisiklet sabit vites bisiklet, Tek hız sabit volan
(link)

Hâlâ elimde kalmadı. 10 bin km oldu toplamda...

Bu boteccia netten satın alınabiliyor mu ya? 500 lora fiyat nedir allasen. Bedava bedava...

İstanbul'da yaşayıp da bu Botecchia ları almayanları dövüyorlarmış :) :) :) :)

• Beğen
Tepkiler: aslanefe

rcnlgn

Üye
Tepki
14
Merhaba :)

2 hafta önce fixie projesi için araştırmalara başladım. Amacım 60 ve 70lerden kalma eski kadro bulup toplamaktı. Ama 3 gun önce metro markette hayret ettiğim bir indirimle karşılaştım. Evet hayır ilanı sahibi Orçun Olgun benim :)) mesajlarınızı tesadüfen gördüm. Metroya gittiğimde 5 adet 2 farklı model fixied vardı. 2 modeli de alacaktım ancak abartmak istemedim. Pişmanım :)) en azından ilgili facebook grubuna yazayım görenler faydalansın istedim.

Eskiden beri bisikletle uğraşıyorum. Yol ve mtb kullandım. Fixied gearda yeniyim. Eski alışkanlıklar bu modelde ciddi tehlikeler atlatmama yol açtı. Alışamak için geç saatlerde sürüşe çıkıyorum şuan. Zamanla işime giderken kullanacağım. Umarım pedallar beni bisikletten atmaz :) normalde olmaması gereken frenler 303 vintage modelde var. Bu başlangıç için artı.

Ayrıca yanlış saymadıysam 48/18 dişli oranı mevcut. Bana biraz ağır geldi. İleride dişlileri revize edebilirim. Gidon olarak kelebeğe geçmeyi düşünüyorum.

Tanıştığıma memnun oldum :) Sadece facebook kullandığım için oradan iletişim kurabiliriz

Dosyalar