Fat bike'ın ilk karla buluşması

B. Cagta

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Salcano
@Mert E. Schwalbe istatistiki verileri kendine göre yorumlayıp, ayarlayarak tamamen ürün reklamını yapmış:). Fatbike ın ne amaçla kullanıldığı belli. Farklı bisiklet modelleri le karşılaştırmak bile komik.

Scudo

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@B. Cagta

Aldığım kısım zaten Schwalbe'nin kendi sitesinden. Verdikleri değerler de istatistiki veri değil, bayağı fiziksel veriler. Ortada bir yorum falan da yok. Bir fatbike ın lastiklerinin sahip olduğu avantajlara, benzer lastik ebatlarında ama daha özel bir desen ve doğru bir basınçla, bahsedilen enerji ve hız kayıpları olmadan da sahip olunabileceğini söylüyor. Teorik olarak çok da mantıksız değil, ki kullanıcı yorumları da bunu doğruluyor.

Karşılaştırılan bisiklet modelleri değil, lastikler Dolayısıyla ortada çok da komik bir durum da göremedim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yani düz lastiğe fazla hava basarsak kalın olsa bile hızlı gider gibimi düz derken dişli olmayan anlamında

B. Cagta

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Salcano
Karşılaştırılan bisiklet modelleri aslında yol bisikletine fatbike lastiği takabilmeniz mümkünmü acaba ???
Ayrıca komik olarak belirttiğim çok açık bir konu hakkında yapılan yorumlar.

B. Cagta

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Salcano
@barış barış yok hocam lastik desenini ayarlayarak (dişli-dişsiz gibi mesela) daha düşük sürtünme kuvveti yakalayabileceğini belirtmişler.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@B. Cagta

Hayır takamazsınız. Ancak standart bir şehir bisikletine 50+ lastik takabilirsiniz.

Verdiğim yazıda karşılaştırılan lastik 37mm. 37mm yol lastiği var mı? Yok.

Kimse bu tip bir lastik 23mm lastiğe sahip yol bisikletiyle aşık atabilir demiyor. Ancak lastik geometrisi ve deseni farklı, yüzey temas alanı azalmış, doğru desenli bir 60mm lastik bile, 37mm den daha düşük yuvarlanma direncine ve daha iyi sürüş dinamiklerine sahip olabiliyor. Dolayısıyla her kalın lastik kesin kötüdür ve kağnı gibidir demek pratikte doğru değil.

Bikedreams

Üye
Tepki
86
İsim
Talip .Y
Bisiklet
Bianchi
Beyler konu fat bike'dan geldi yine yol ve dağ yada başka bir bisiklete burda kimse sürücüye bakmıyor anlaşılan? lastik kalındır,incedir, ozaman verin peter saganın altına dağ bisikleti biriside alsın karbon yol bisikleti hadi düz yolda kapışın geçin bakalım saganı:D:D

• Beğen
Tepkiler: Mert E.

ytsejam

Üye
Tepki
1
fatbike'ın kullanım amacı kar ve kumdur. bunun dışındaki amaçlarla kullanım yorucu olabilir, yavaş gezinti dışında. scwalbe olaya sadece lastik faktörüyle bakmış, diğer faktörleri hesaba katmamış, desenle yaratılabilecek gelişim diğer faktörlerle yaratılabilecek olan gelişimin yanında devede kulaktır (konu hızlanmaysa)

Ceremonial

Üye
Tepki
2
İsim
Anıl Mete SAYDAM
Bisiklet
Kron
Geçen hafta işe giderken salcano bayisinde görmüştüm bu modeli . benim gibi kısa mesafe sürücüleri için hem tarz hemde eğlenceli olabilecek bir bisiklet türü. Umarım yaz gelmeden alabilirim bir tane .

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bi kaç sene önce katlanan bisikletler pek fazla yoktu şimdi heryer kaatlanan bisiklet yakında fatbikeler de yayılır aslında şöyle bir bakınca tam kondisyon bisikleti konforuda cabası reklam gibi oldu...

TheRock

Üye
Tepki
46
Bisiklet
Specialized
@Atilla Gobel yalani yanlisi yanlisla tasdiklemek o kisinin yanlisini dogrulamayi birakin diger arkadaslarin belirttigi gibi bu forumu bu basligi okuyan okuyacak olan bilgi sahibi olmak isteyen kisiyide yanlis bilgilendirmek olur. size katilmiyorum.

DKN

Daimi Üye
Tepki
148
İsim
Doğu kan
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kaan Türkan kullandığın fat bike'ın markası salcano mu ? kar performansı dışında yağmur ve kaygan asfaltta sergilediği performans nasıl ? ayrıca mtb bisikletler ile kıyaslayabilir misin

• Beğen
Tepkiler: CemBilgin

Kaan Türkan

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Mosso
hayır salcano değil yağmur sırasında asfalttayekn gayet iyi ama mermer gibi kaygan zeminlerde kayıyo normal olarak mtb ile kıyaslarsam mtb kadar atik değil atlayıp zıplarken bi dh kadar iyi olmasada dayanıklı bence ve zevkli

• Beğen
Tepkiler: DKN

YavuzQzen

Üye
Tepki
0
İsim
Yavuz özen
Bisiklet
Diğer
Bende fat bike alıcam ama karar veremedim Mosso bigfoot mu alsam yada carraro mu alsam bilemedim carraro nun parçası kolay bulunuyormuş ama Mosso da siparısle geliyor bide carraro nerde satılıyor İstanbul da bulamadım

DKN

Daimi Üye
Tepki
148
İsim
Doğu kan
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@YavuzQzen carrora görünüş olarak daha iyi ama mosso alimünyum kadro. gezerek bulunmaz en iyisi wep sitesinden bayileri bulup ara.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Kaan Türkan bisikletin gayet güzel kazasız belasız kullanman dileğiyle. Hız konusu o kadar da kafaya takılacak bir şey değil bence sonucunda senin bir noktadan bir noktaya götürüyor, sporunu yapıyorsun ve keyfini alıyorsun. @YavuzQzen Vallahi carraro çelik kadro olunca ağırlık konusu insan aklını rahatsız ediyor. Salcano ve mossoda alüminyum kadro var. Denemeden de tam bir şey demek doğru olmaz ama konu sahibi arkadaş yurt dışından almıştı hatırladığım kadarı ile alırsan yazarsın benimde aklımda olan bir bisiklet türü inşaala 2.si bir fat bike olur.

Kaan Türkan

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Mosso
@MakRo
teşekkür ederim yorumunuz için bencede zaten hız ın bi önemi yok çünkü öyle bi amaçla binmiyorum bu bisiklete [emoji4]

• Beğen
Tepkiler: DKN