EXPO 2015 (Milano)

ozgurtex

Aktif Üye
Tepki
284
Malesef (son dakika itibariyle) 2015'te EXPO İtalya'nın Milano kentinde olacak :(

Kesin sonuç
Milano: 86
İZMİR: 65

İzmir başta olmak üzere, Türkiye çok büyük bir fırsatı kaçırdı...

• Beğen
Tepkiler: Fatih Ertörün
Scudo

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
Şimdi bu konuyu açacaktım arkadaş aynı dakika itibariyle benden önce açmış.:)Malesef alamadık,bir çok yatırım yapıalcaktı,bir de küçük expo diye birşey varmış acaba o nedir bilen duyan var mıdır?

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Türkiye ve İzmir için büyük kayıp oldu gene kendinden olmayanı dışla mantığı yürütüldü...

elfaruki

Daimi Üye
Tepki
222
ewt bende haberlerde duyunca acayip üzüldüm.
ilk önce expo izmirde diye duyruldu daha sonra ise 21 oy il izmir kaybetti dediler...

gitti expo 2015

derya.yildirim

Daimi Üye
Tepki
746
Üzüldüğümü söyleyemeyeceğim. Neden diyecek olursanız ülkemizde bulunan nadir sulak alanlardan biri, yapılaşmadan kurtuldu. Sulak alanlar tür çeşitliliği açısından büyük öneme sahiptirler. İnciraltı'na yapılması planlanan EXPO Yerleşkesi, alanda bulunan birçok canlının göç etmesine sebep olacaktı. Bu yönü basında hiçbir şekilde aksettirilmese de su götürmez bir gerçekti.

İzmir ekonomisi kaybetse bile -ki bu da bir muamma- DOĞA KAZANDI!

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Maalesef büyük bir kayıp oldu , tabi böyle bir etkinlik için İzmir in aday gösterilmesi büyük fırsat ama hernedense sonucu beklemeden bir açıklama yapıldı önce sevindik sonra baktık ki Milano: 86 İZMİR: 65 yani 21 oy farkıyla sevincimiz kursagımızda kaldı :( neden EXPO ya giremedigimizi siyasilere sormak gerekiyor onlar cok iyi bilioylar bence..

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Bisiklet
Specialized
@derya.yildirim

Bence üzülmeniz gerekir di ama üzülmeme nedenini Doğa nın kazanmasına bağlamışsınız aslında haklısınız ama şunu görmezden gelemezsiniz ki insanoğlu bugunkü çıkarlarını korumak için Doğa yı katlediyor almış başını bir hayat mücadelesi gidiyor bu mücadele ülkemizde daha zor oldugunu biliyoruz fakat ekonomik kalkınmayı sağlayamamış toplum nasıl olucakta Doğa ya yatırım yapıcak ve koruyacak !?...

Serdar TEBER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Ben de şanlı medyamızın, atlatma haber alışkanlığı, önce benden duyulsun da gerisi tufan, 15 saniyelik videoyla 15 dakika haber yapabilme yeteneği, gibi özelliklerine dikkat çekmek isterim. Aslı astarını öğrenmeden haberi verdiler, İzmir'de insanlar sevindi, sonradan haberin doğruluğunu araştırıp kendilerini yalanlamak zorunda kaldılar. Neymiş içeriden mesaj gelmiş. Bizim medya magazine fena alıştı, doğru dürüst haber yapamaz oldular.

derya.yildirim

Daimi Üye
Tepki
746
@BMX_rider07

Ben işin uzmanı değilim ve tamamen şahsi fikrimi paylaşıyorum. Bir şehir planlamacısının (yönetiminin) görevi, o şehri tüm zenginlikleri ile ele alıp, kaynaklarını koruyarak arttırmak olmalıdır. Doğal zenginliklerimizi yok ettiğimiz sürece geride kalmaya mahkumuz...

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
İyi yanı kapitalizme ev sahipliği yapmayacak olmamız. Ancak, ulusal sermayeye yatırım yapmayan bir ekonomi politikası izlediğimiz için, bu organizasyonu kaçırmamız İzmir ve Türkiye adına üzüntü verici oldu. Büyük balıklar küçük balıkları yutmaya devam ediyor...

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Avrupa da expo fuarı yapmayan kent kalmayıncaya kadar bu ve benzeri organizasyonları kazanmak hayal.

2010 kültür başkenti İstanbul da olduğu gibi.
Pek şişiriliyor ama , elle tutulur büyüklükteki bütün kentler ( her yıl seçiliyor bu başkent ) kültür başkentliği yapmış AB içinde.

1985 yılı ile 2009 yılı arasında hangi şehirler "kültür başkenti" seçildi?
Atina, Floransa, Amsterdam, Berlin, Paris, Glasgow, Dublin, Madrid, Anvers, Lizbon, Kopenhag, Selanik, Stockholm, Weimar, Avignon, Bergen, Bologna, Brüksel, Helsinki, Krakov, Reykjavik, Prag, Santiago de Compostela, Porto, Rotterdam, Bruges, Salamanca, Graz, Genova, Lille, Cork, Patras, Lüksemburg, Sibiu, Liverpool, Stavanger, Linz...

İstanbul, Avrupa Birliği Kültür Başkenti olmadı.
İstanbul, Avrupa Birliği "dışı ülkeler" Kültür Başkenti oldu.

Çünkü "Avrupa Birliği Kültür Başkenti" olarak iki şehir seçildi.
Biri Almanya'nın Essen şehri.
Öbürü Macaristan'ın Pecs şehri.
İstanbul, Avrupa Birliği "dışı ülkeler" Kültür Başkenti seçildi...

Koyu renk alanlar Yılmaz Özdil den alıntıdır.

Yani hala çevremde, tek kültür başkenti seçildi bu da İstanbul zannedenler var ne yazık ki. :) bunun 2009 u da , 2011 i de var deyince şaşırıyor insanlar. :eek:

Radyo da bir sunucu da olsun expo 2015 olmazsa 2016 olur dedi bugün . :) :)

Süleyman Demirel de 2008 olimpiyatları için Pekin ile İstanbul yarışıyorken, Pekin kazanınca 2008 olmazsa 2010 olur demişti. :)

lepidoptera

Forum Demirbaşı
Tepki
419
@derya.yildirim

Eh işte bu bakış açısı biyoloji ile uğraşmayan hiçkimsede varolamaz...Ne mutlu bize bu bilimi doğru şekilde aşılayarak duyarlı olmamızı sağlayanlara...Sonuna kadar fikrini destekliyorum..Durup bir de geniş açıdan bakmak her zaman en iyisidir.

• Beğen
Tepkiler: derya.yildirim

derya.yildirim

Daimi Üye
Tepki
746
@lepidoptera

Keşke daha fazla kişiyi doğa koruması konusunda aydınlatabilsek, o bakış açısını yakalatabilsek. Farkında olmasak da üzerimizde büyük bir yük var aslında. Neyse o da başlı başına bir konu burayı işgal etmeyelim şimdi:rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: lepidoptera

lepidoptera

Forum Demirbaşı
Tepki
419
Kesinlikle çok haklısın.Herkesi oturtup karşımıza birkaç sene durmadan anlatmamız gerekli ki ben görüyorum bazen öğrenciler bile ilgisiz kalıyorlar çevrelerine.En iyisi ne koparsak kar diyip çevremize,tanıdıklara ve öğrencilere(ki seninde yakında öğrencilerin olucak inşallah) bildiklerimizi ha babam de babam anlatmak.Ve yine haklısın ki buralara sığmaz anlatılmak istenilenler.Başka bir platformda görüşmek üzere

• Beğen
Tepkiler: derya.yildirim

lepidoptera

Forum Demirbaşı
Tepki
419
@BMX_rider07

Bizi körelten görüşlerden biri de bu.Ekonomik kalkınmayı her şeyin çözümü sanmamız.Ama şunu bilin ki biz elimizde ekonomik kalkınmamızı sağlayacak kaynakları köreltip yok ederek kalkınma bekleyemeyiz.O kadar güzel bir coğrafik konumumuz, o kadar güzel bir denizimiz, toprağımız, iklimimiz , zenginliklerimiz var ki...Biz bakmayı bilmiyoruz.Ben bir karış suyumu,bir karış ormanımı yada bir avuç hayvanımı bilmem kaç turiste değişmem...

• Beğen
Tepkiler: ZekiAlper

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Bisiklet
Specialized
Bizi körelten görüşlerden biri de bu.Ekonomik kalkınmayı her şeyin çözümü sanmamız.Ama şunu bilin ki biz elimizde ekonomik kalkınmamızı sağlayacak kaynakları köreltip yok ederek kalkınma bekleyemeyiz.O kadar güzel bir coğrafik konumumuz, o kadar güzel bir denizimiz, toprağımız, iklimimiz , zenginliklerimiz var ki...Biz bakmayı bilmiyoruz.Ben bir karış suyumu,bir karış ormanımı yada bir avuç hayvanımı bilmem kaç turiste değişmem...

Haklısınız... Ekonomi olmasa da olur asıl iş düşünce de bitiyor...

• Beğen
Tepkiler: lepidoptera