Evde bisiklet temizliği ve sonrası

Scudo

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar bisiklet yıkamak için , basınçlı taşınabilir su püskürtücü kullanan varmı? Varsa tavsiye edebileceği bir ürün varmı?

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.621
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar bisiklet yıkamak için , basınçlı taşınabilir su püskürtücü kullanan varmı? Varsa tavsiye edebileceği bir ürün varmı?
Fatihçiğim merhaba.
(link)
Bu ürün güzel bir ara BİM de de satılmıştı.Piyasaya bakman lazım.Kulanışlı olduğunu biliyorum.Tavsiye ederim.Sağlıcakla kal.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.585
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bauhaus dan buna çok benzer (aynısı olabilir bendeki mavi renk) bir ürün aldım ve çamaşır makinesinin bağlı olduğu vidalı başlıklı musluğa takarak kullanıyorum. Kısa sürede etkili temizliyor. Tavsiye ederim.

tycoon-ty2021-1-7-5-mt-spiral-hortum-seti-z.jpg

Yusuf Ziya Aktaş

Katip el-Bayburdî
Tepki
270
İsim
Yusuf Ziya AKTAŞ
Bisiklet
Focus
Alttaki görülen zincir yaklasik 2500km'de ve ilk aldigim gün paketinden cikartip bisiklete öylece taktim. Ne yag kullandim nede baska birsey ve 2500km sonra hala tertemiz ve sorunsuz calisiyor ve isin ilginc tarafida bu zincir yag kullanmadan ortalama 6000 ile 8000km arasi gidiyor. Herkese tavsiye ederim.
209169 dosyayı görüntüle
Abi o nasıl bir zincirmiş öyle:) Allah nazardan saklasın:) Adı sanı ne ola ki:)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Abi o nasıl bir zincirmiş öyle:) Allah nazardan saklasın:) Adı sanı ne ola ki:)
Yusuf kardes buda öyle bir zincir iste. :) Ben cogu bisikletlerimde kullaniyorum ve efsane bir zincir diyebilirim. Cogu kisi belki yazdiklarimi saka saniyor yada dalga geciyorum saniyor ama kesinlikle bu zincir bir gercek. Inanmayanlar paketini okusun. Yalniz bir eksisi pahali olmasi, ortalama 1000 - 1200Tl arasi yurtdisinda.
kette1.jpg
kette2.jpg
kette3.jpg

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat Cömez

Abi bu zincirde self-lubricating material yazıyor. Yağlama gerekmiyor mu gerçekten?

Düzeltme: 15 Eylül tarihli mesajınızda yazmışsınız zaten öyle olduğunu. Şimdi farkettim. Kusura bakmayın.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.585
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2 dakikalık yağlama işi için zincire 1.200 TL vermek bana çok mantıklı gelmedi. Ha temizlemesi zor geliyor diyorsanız; Zaten bisikletinin bakım ve temizliğine önem veren birinin zinciri başa iş açacak, temizlerken yoracak seviyelerde olmaz. Tabi kişinin kendi keyfi, bütçesi bilir ama bir zincire bu paraları vermek ?

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evde bisiklet temizliği sonrasında istisnasız hep kavga çıkmıştır.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
2 dakikalık yağlama işi için zincire 1.200 TL vermek bana çok mantıklı gelmedi. Ha temizlemesi zor geliyor diyorsanız; Zaten bisikletinin bakım ve temizliğine önem veren birinin zinciri başa iş açacak, temizlerken yoracak seviyelerde olmaz. Tabi kişinin kendi keyfi, bütçesi bilir ama bir zincire bu paraları vermek ?
Merhaba adil bey,

farkindaysaniz o zincirin hedefi sadece temizlik degil.

1. mesela bunun 1 tanesi degisme derecesine gelene kadar siz 4 tane degistirmis oluyorsunuz. 4 tane zincir kac lira ediyor, hesaplamak lazim.
2. Zincirin titanium olamsi da ayri bir konu, diger zincirle calisan parcalari (Ruble ve aynakol dislileri) normal zincirlere karsi sürtünme olayini daha fazla korumasi.
3. Hafifligi de es gecmeyelim.
4. görüntüsü devamli temiz ve güzel görüntüye sahip olacaktir.

Bunlari hesaplarsak sonuc ayni fiyata geliyor ama diger parcalarda korunmus oluyor ve temiz kaliyor.

Birde ben bu zincirleri temizlikten kurtulayim yada kacayim diye kullanmiyorum, aksine bu forumda belki de temizlige gereginden fazla özen gösteren ve bisikletlerin iyi ve bakimli olsun diye özel garaj kuran ve özel bakim atölyesi kuranlardan biride benim dir herhalde. Böyle olunca durum, herhalde zincir temizliginden kacmiyacagim ki en 20 tane bisikletimde normal zincir var onlarida ben temizliyorum. ;)

Neyse bende zaten kimsey silah zoruyla aldirmiyorum, isteyen alir istemeyen almaz.

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Zincir çok güzel gözüküyor. Allah kaza bela vermesin. Kendinden yağlama özelliği nedir?

Yusuf Ziya Aktaş

Katip el-Bayburdî
Tepki
270
İsim
Yusuf Ziya AKTAŞ
Bisiklet
Focus
Yusuf kardes buda öyle bir zincir iste. :) Ben cogu bisikletlerimde kullaniyorum ve efsane bir zincir diyebilirim. Cogu kisi belki yazdiklarimi saka saniyor yada dalga geciyorum saniyor ama kesinlikle bu zincir bir gercek. Inanmayanlar paketini okusun. Yalniz bir eksisi pahali olmasi, ortalama 1000 - 1200Tl arasi yurtdisinda.
220646 dosyayı görüntüle
220647 dosyayı görüntüle
220648 dosyayı görüntüle
Abi içimin yağları eridi valla:) çok güzelmiş:) güle güle kullan:) darısı başıma inşaallah:)

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mehmetsunu abi evde temizleme yaparken 1 numaralı kural , yenge hanımın kadınlar arasındaki pasta kek günlerine denk getirecen :D
Bisiklet temizligi her erkegin bir cok seyi abartmasi gibi cok abartilan bir sey.
Normalde aktarim organlarinda aşiri camurlanma yoksa yikamamak , once islak bezle guzelce silmek, sonrasinda bulasik deterjani katip sicak su olan kovada guzelce kopurttukten sonra bulasik sungeri ile bol kopuklu tekrar silmek ve sonrasında islak bezle bi-iki tur silip kurulamaktan ibarettir.

Zincir., aynakol, rubleyi ise ben bulasik sungerini bol köpuklu ve islak sekilde once zinciri lahmacun gibi , dürüm gibi sararak pedali beş-10 tur cevirerek guzelce siliyorum, sonrasinda ayni sekil rubleyi ve aynakoluda siliyorum. Sonrasinda islak bezle iki tur silip komple kuruluyorum. Yazarken uzun gorundu ama 10 dakkalik is

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.585
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet temizligi her erkegin bir cok seyi abartmasi gibi cok abartilan bir sey.
Normalde aktarim organlarinda aşiri camurlanma yoksa yikamamak , once islak bezle guzelce silmek, sonrasinda bulasik deterjani katip sicak su olan kovada guzelce kopurttukten sonra bulasik sungeri ile bol kopuklu tekrar silmek ve sonrasında islak bezle bi-iki tur silip kurulamaktan ibarettir.

Zincir., aynakol, rubleyi ise ben bulasik sungerini bol köpuklu ve islak sekilde once zinciri lahmacun gibi , dürüm gibi sararak pedali beş-10 tur cevirerek guzelce siliyorum, sonrasinda ayni sekil rubleyi ve aynakoluda siliyorum. Sonrasinda islak bezle iki tur silip komple kuruluyorum. Yazarken uzun gorundu ama 10 dakkalik is
Durulama hak getire galiba?

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
  • Beğen
Tepkiler: Atasoy
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Durulama hak getire galiba?
Köpüklü ve Öfkeli :cool:
Bu arada kışın bisikleti yıkamak (zincir hariç) gereksiz geliyor. O kadar uğraşıyorum, kuruluyorum, parlatıyorum. Genelde sabah saatlerinde antrenman sevdiğimden yerdeki kırağı, nem, çamur, çer, çöp hep kadroya yapışıyor. Bu kış ya 1 ya 2 kere yıkamışımdır. A101 ıslak mendili sağolsun :) Belki de ben abartıyorum ama bisikletim pisken sürüşe çıkasım gelmiyor.