Evde bira yapan var mı?

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sarabimizi zaten hep kendimiz yapiyoruz da, artik birayi da imal etmenin zamani geldi sanirim. Bu arada likör, ozellikle viski imalatini bi cozebilsem super olacak :)
Gidip bakkaldan almasini da biliyoruz ama, beni kafir ilan eden birtakim bakanlik calisanlarinin maaslarinin, aldigim alkole odedigim vergiler yoluyla odenmesini dogru ve etik bulmuyorum :)
Sigarayi da sararim, devlet keyif maddelerinden para kopartamaz benden :)

Scudo

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@Cengo bir sonraki üretimi kaydedip vidyo veya detaylı fotograflarla paylaşman mümkün mü?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Burada herkesin rahat rahat paylaşım yapmasını sağlamaya çalışıyoruz.
Nasıl ki herkesin inancına ayrı ayrı saygı duyuyorsak, herkesin "yasal" hobisine de saygı duyuyoruz ve herkesin de bu yönde davranmasını ümit ediyoruz.

Bu nedenle tüm paylaşımlarımızı, bu konunun "bir hobi" olduğunu unutmadan yapabilirsek sevineceğiz.

Herkese anlayışı için teşekkür ederiz.

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
arkadaşlar,kaçak içkiler yüzünden ani ölümler hariç,milyonlarca kişinin yaşamı kısalıyor.devletin koyduğu vergiler evde üretimi zorunlu hale getiriyor.bu konuda batılı ülkeler vergi yükseltse isyan çıkar.devlet kolayını bulmuş,en kolay tekel ve yakıt vergileri.içenin ve içkinin kötülüğü üzerine de şunları söyleyeyim;mesnevide şöyle denir;suçu içkide aramayın,insanların çoğunun kötü olması nedeni ile,içki içenlerde de bu ortaya çıkabilir.selamlar,saygılar..

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
Uzun yıllardan sonra eski bisikletime binip 2-3 km sonra hayatım yer tutacak yeni hobimi bulduğumu anlamıştım. bu başlığı açınca aynı aydınlanmayı 3sn içinde yaşadım. :) evimdeki oda sıcaklıkları daha uygun hale geldiğinde hemen girişeceğim bir mevzu oldu.

yasal bir hobi paylaşımı üzerine yapılan atışmalar için @Edip Dinçer e tarafsız tavrından dolayı ayrıca teşekkür ederim. yazacağım bir kaç şey vardı, kendisinin mesajını görünce hemen vazgeçtim. Bu coğrafya gücünü her hangi bir çoğunluğun ya da güçlünün borusunun ötmesi ile değil, farklı toplulukların, görüşlerin, düşüncelerin, inançların karşılıklı saygı ile birlik, beraberlik, kardeşlik bağları oluşturması ile var oluşturmuş ve gücünü buradan almış, gelişmiştir. Gerilediğimiz dönemler bu bağların zayıfladığı, kutuplaşmaların arttığı dönemlerdir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok ilginç :D Breaking Bad'de yapıyorlardı. O zaman merak etmiştim. Denk geldi, iyi oldu. :D

Cengo

Daimi Üye
Tepki
358
Bisiklet
Carraro
@Barış TURAN Kullandığımız kit Muntons marka, bir İngiliz firması, ev yapımı bira şarap ve cider konusunda dünya lideri denilebilir. Kısaca fikir sahibi olunabilmesi ve açısından kendi orijinal yapım videosunu paylaşıyorum.

Marka önemli değil, herhangi bir kit ile de aynı süreci izleyerek yapılıyor. Son derece basit, daha önce çorba yapmış herkes evde bira yapabilir. Tek şart temizlik, hijyen :)

• Beğen
Tepkiler: Barış TURAN

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
İngiltere'deki ev arkadaşım ısırgan birası yapmaya başlamış. (Ben oradayken yapmadı, üzüldüm)
Belki birilerinin ilgisini çeker.
(link)

Şampanya sitesi de yoldaymış, geldiği zaman onu da yazarım.

Cengo

Daimi Üye
Tepki
358
Bisiklet
Carraro
Bizim burda her yer ısırgan, çorbasini filan yapiyorlar çok meşhur ama birası hiç aklima gelmemişti :)

• Beğen

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
kefir kültürünü suda bekletip şeffaflaştırdıktan sonra şekerli suyla terbiye edip laktoz yerine glikozu parçalamasını sağlayabilirsiniz. sevdiğiniz kırmızı meyveler içeren, posalı olmayan 1 litrelik meyve suyuna yaklaşık 3/4 ya da 1 su bardağı şeker ilave edip kefir kültürü atıp ışık almayan bir ortamda, oda sıcaklığında ağzı kapalı olarak (dışarıya gaz çıkmasına izin verin yoksa fermentasyon sırasında çıkan gaz kabı bomba gibi patlatır, tavanlara kadar yapışır, başıma geldi ondan biliyorum) bekletin, arada bir çalkalayın, 2-3 hafta sonra şeker parçalanarak hafif gazlı alkollü bir aperatif elde edersiniz. 4 kere yaptım beğenerek içiyorum....

Cengo

Daimi Üye
Tepki
358
Bisiklet
Carraro
Cider tarifi mi bu verdiğiniz ozgur908 ?

Rehavet

Daimi Üye
Tepki
102
bir kez saf nar suyu alıp birazını içtikten sonra kalanını bekletmiştim.
uzun süre unuttuktan sonra açtığımda kokusu ve tadı çok değişmişti. içki kokusu geliyordu aşırı kopürüyor ve içmeye kalktığımda dilimi yakıyordu.
acaba farkında olmadan evde şarap mı yapmış oldum

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
@Cengo
uzun süredir içmedim damağımda pek tadı kalmadı ama cider'ı anımsatıyor biraz. elma suyu hiç aklıma gelmezdi ona da bir şans vereceğim. şekerli suya limon, kuru meyve gibi şeyler atıp değişik denemeler yapanlar varmış. şeker miktarı ne kadar fazla olursa alkolü yüksek ve tadı hafif acı oluyor haliyle. kefir kültürünü bira yapımı için kullanan da var. o tür biraya da porter deniyormuş. bu arada hiç şeker kullanmayıp ya da az şeker kullanıp bir iki gün ağzı sıkı kapalı (su şişesi değil, gazlı içecek kapaklı) fermente ettiğinizde yine içinde eser miktarda alkol olan probiyotik, gazlı ve lezzetli bir meşrubat elde ediyorsunuz. bence sürüş öncesinda ya da sırasında faydalı olabilecek bir içecek.

• Beğen

Cengo

Daimi Üye
Tepki
358
Bisiklet
Carraro
Evet :) ama maalesef fermantasyon aşamasında, ilk parti 10 Kasım da açılacak. Bu yaptığım ilk bira olduğundan elimde hazır stok yok ama düzenli olarak yapmaya devam edersem eğer bir kaç ay sonra hemen her zaman hazırda stok olur sanırım.

• Beğen

Cengo

Daimi Üye
Tepki
358
Bisiklet
Carraro
Olgunlaşma süreci sebebi ile halen içemedim bir tane bile ☺ ama durmak yok üretime devam, yeni parti lager şişelendi, minimum bir ay olgunlaşma sonrası tadım yapacağım.

http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/06/ce82795fa4c56334a8078266e5502836.jpg

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
(link) diye bir site var deneyen alışveriş yapan var mı? bu gün mantarlama makinesi siparişi verecektim, site çöktü, fiyatı da uygun. aradım bu gün site alışverişe tekrar açılacak diyor ama içime kurt düştü bir kere...

bir de birayı şarap gibi mantarla kapatabilir miyiz? :D

@Cengo şişeler çok ateşli duruyor. üzerine kendi etiketini basmayı düşünüyor musun? daha keyifli olur.

• Beğen
Tepkiler: Cengo