En iyi 18650 pil hangisi?

emeritus

Aktif Üye
Tepki
165
Bisiklet
Carraro
@gokberk88 bilgilendirme için teşekkürler internetten panasonic siparişi verdim inşallah yanlış ürün almamışımdır.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@chnkrmz
Sony vtc 4/5, lg ve samsung dışında pil almayın. Orjinal olması can güvenliğiniz açısından önemlidir. Piyasadaki 4-5bin mah denilen piller sahtedir. 18650 piller max. 2600 mah olabilirler. Fenerde kullanacaksanız lg hem ucuzdur hem de güvenlidir. Şarj etmek için lisanslı şarj aleti şarttır. Şarj olurken patlaması durumunda başınıza ciddi belalar açabilir. Ben sony vtc5 ve lg kullanıyorum. Asla fenerle şarj etmiyorum. Overcharge olması pili patlatır. Can güvenliğiniz için dediklerimi yapmanızı öneririm. Pil konusunda bilgim var. İsteyen istediğini sorabilir.

#Tapatalk

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Zamanında çok araştırdım. Dalış fenerimde ve bisikletimin fenerinde kullanıyorum. Daha iyisini bulamazsınız.

Panasonic NCR18650B

(link)
(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@pohuman
Daha iyi en az 20 pil sayarım. Bilmeden insanları yanlış yönlendirmeyin.

#Tapatalk

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@morishej

Valla ben bilmek isterim. Benim de fiyat/performans olarak bildiğim en iyi pil panasonic'in son çıkarttığı 3400 mah piller. Japon yapımı ve üst kaliteler. Nette yapılan testler voltage dropout testleri de çok başarılı. Ben de bizzat kullanıyorum. 3400 mah'dam bile bir miktar fazla şarj olabiliyor. Bir pilden beklenen her şeyi karşılıyor yine aynı fiyata daha iyisini önerirseniz, bizzat denemek isterim. Yalnız test, fiyat, alınabilecek linki ile birlikte olursa sevinirim. Burada okuyanlar da yararlansın.

Bu arada dediğiniz doğru kıytırık pillerde(ultra-fire vs. gibi) 5000-6000 mah değerleri yazıyor fakat çoğu 800-1000 mah zor görüyor. Fakat 2600 mah'dan fazla piller piyasada mevcut. Üstte bahsettiğim ve bizzat sahip olduğum pil buna örnek. Zaten internette bir çok testi mevcut, araştırılınca kolaylıkla ulaşılıyor.

• Beğen
Tepkiler: nuhro

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
Fenix,Ferei'nin pillerini tavsiye ederim. Fenix biraz pahalı n11'de indirime denk getirirsen ucuza gelir. Ferei'nin ise fabrikadan alman gerek caponya'dan... Kutulu bir şekilde...

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Tesla Model S araçlarda Panasonic NCR18650B piller kullanılıyor ancak eminim ki Tesla mühendislerinden daha fazla hakim kişiler vardır forumda.

• Beğen
Tepkiler: trabzonlu ozan

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fenix pilleri panasonic üretiyor :D

isminde fire geçen pillerden uzak durun. içlerinde ufacık ciklet pil var. gerisi kum. youtube da içini açanlar var izleyin.

bu pillerin korumalı olanları var ledli dandik fenerlerde ( solarstorm filan ) korumalı pil kullanın.

Yüksek amper çıkışı olsun derseniz sony piller de iyi.

Panasonic piller şu an tartışmaya kapalı biçimde en iyisi. Dünya 18650 pil üretim hacminin %90 gibi kısmını panasonic üretiyor. Tesla ile ortak pil fabrikaları var.

Tepki
26
İsim
Emre Akçay
Bisiklet
Carraro
Panasonic bu konuda en iyisi diye biliyorum bende. Hatta dün 18650 3400 mah aldım bende. Dün şarjını yapıp kullanmaya başladım çok memnunum.

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emre Akçay Evet bu konu da lider kesinlikle. Dün Opus ile şarj ettim. Şarj kapasitesi 3516 mah çıktı. Yani şaka gibi.

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
De şarjına bakın yanlız :D Şarj kapasitesi yüksek çıkması normaldir. Sabit 1 amper ile deşarj olabiliyormu veya 500 mah ile ne kadar gidiyor. opus da ayarlanabiliyordu sanırım. ben de nitecore i4 kullanıyorum. deşarj yok.

bera2104

Üye
Tepki
5
İsim
cdvc
Bisiklet
b'Twin
Bence kesinlikle tanınmış firmalardan almalısınız. Ve aynı zamanda koruyucu devresi olursa güzel olur bu pili kısa devre olmaktan ve aşırı deşarjdan vs korur

Bu piller kısa devre edilirse yanabiliyor hatta patlayabiliyor. Aliexpressten pil almak hiç mantıklı değil bence :confused:

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ilkercom

Aynen nitecore i4'ün deşarj özelliği yok. Sırf bu yüzden almamıştım. Yoksa kaliteli cihaz. Benim üstte verdiğim değer deşarj-refresh modu değeridir. Yani boşaltıp, minimum voltaja inip, oradan 4,2 volta tekrardan dolduruyor ve bu işlemi 3 kere yapıyor. O esnada ki değeri 3500+ mah civarında. Bu müthiş bir değer. Sabit olarak 200-700 mah arasında deşarj olabiliyor. Bu arada boşaltmadan doldurduğunuzda 3500 gibi bir değeri göremezsiniz. Anca doldurabildiği kadarını görürsünüz, o da 1500-2500 arası bir şey olur.

Bu arada değeri alta ekledim:

upload_2016-9-28_19-59-12.png

• Beğen
Tepkiler: ilkercom

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
inanılmaz değer. başka firma olsa buna 3600 mah yazardı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben boşuna konuşmuyorum, boşuna Panasonic'te Panasonic demiyorum. :)

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
Aliexpress'ten, aşağıdaki ilan aracılığıyla Panasonc siparişi verdim, dün geldi. Pillerin hepsi tekli kutu içinde geldi. Kutuların üzerinde (link) yazıyor. İlkin "Hani Panasonicti ulan" dedim. Siteye girdiğimizde berbat bir internet sitesi bizi karşılıyor ama Panasonic, Sony, LG gibi büyük firmaların pillerini portfolyoda. bu ürün orjinal midir sizce? Şimdi farkettim ki ilanın bazı yerlerinde PANASONİCE bazı yerlerinde PANASONIC yazıyor.

ürünlerin orjinal olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

(link)