Eliud Kipchoge: Maratonda Yeni Dünya Rekoru "02:01:39"

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
@Serkan Mıstınoğlu bisiklet konsunda bilgili olabilirsiniz ama bu konu koşuyu ilgilendiriyor ve tamamen farklı. 180 formülü değil 220-yaş formülü çok bililen formüldür.220 yaş formülü ile max nabıznınız kaç attıgını tahmini olarak öğrenirsiniz. max aerobik nabızdan çoğu kişinin haberi oldugunu düşünmüyorum.. bisiklet ile koşu benzerlik gösterselerde aynı şey değil malesef.

aynı zamanda nabzı 140-150 atıyordur demedim lütfen yazdıklarımı iyi okuyun. söylediğim sadece bir tahmindi. ve yanılma payı da var.

sizin attıgınız mesajda şöyle yazıyor: It would require 85 to 90 percent of a runner’s maximum aerobic capacity — twice the capacity of an average man — and a sustained heart rate of about 160 to 170 beats per minute. (The typical resting rate is 60 to 100 beats per minute.)

eğer bu kaynakta yazılan şey doğru ise adamın nabzı o aralıklarda olamaz dedim. yani ya 160-170 nabız doğru ya da gösterdiğiniz kaynak yanlış.

Scudo

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Size cevap vermeyecek oluşumun sebeplerini de yazayım :)

@srdrmrs

@srdrmrs

@srdrmrs

@srdrmrs

En sonuncusu daha da güzel:

@srdrmrs

Çok iyi okuduğuma emin olabilirsiniz :snzdglsn:

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
evet anlamakta bir probleminiz oldugu kesin. @Serkan Mıstınoğlu alıntı yaparken de istediğiniz yer kopyalamanız da takdire sayan.

ilk yazdıgım benimde tahminime göre 140-150 arasındadır.
aynı zamanda nabzı 140-150 atıyordur demedim lütfen yazdıklarımı iyi okuyun. söylediğim sadece bir tahmindi. ve yanılma payı da var. Tahmin ettiğimi de söylemiştim. neyse bu konular hakkında artık yorumda bulunmayacağım siz hepimizden iyi biliyorsunuz zaten.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
(link)

"6- Tehdit edici, tartışmaya yol açacak, hakaret içeren, küfürlü, örf ve adetlere karşı, nefret dolu, siyasi ya da çok miktarda istenmeyen mesajlar göndermek; din, dil, ırk ayrımına yönelik yazılar göndermek ve materyaller kullanmak; forum yöneticilerini ve üyelerini küçümser davranışlar sergilemek kesinlikle yasaktır."

Kötü üslup uyarısı verildi. Kendi cümleleri arasındaki tutarsızlığı alıntılayarak gösterince çok sinirlendi :(

sirrunu

Daimi Üye
Tepki
570
İsim
Runner
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Peugeot
adamın fiziği maratona müsait, çocukluktan beri sürekli bu işle meşgul olunca rekor kaçınılmaz olmuş

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

emreertuna

Üye
Tepki
145
İsim
Emre Ertuna
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence bu fizikten ve genetikten öte bir durum.
O pacelerde maraton bitirmek için hiç birimizin sahip olmadığı ve muhtemelen olamayacağı disiplin ve sadakat gerekiyor.
Rekor ve 'absürd' hız kısmı için evet genetik yorumu yapılabilir. Yine de bilimi asla gözardı edemeyiz ki zaten rekorun devamlı gelişmesindeki en büyük etkendir bilim.
Ayakkabı teknolojilerinden tutun, beslenme programlarına kadar 42.2 kmnin her adımı bilim. İmkansızlara ulaştıran genetik :)

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

onur tuna

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
Adam Kenya'lı arkadaş! Aslanı var, kaplanı var, zibilyon yırtıcı var bence gayet normal bu rekor. Mesela bizim 90'lı yıllardaki işportacılar da sprintte ve 100 metrede kralını tanımazlardı. Değerlendiremedik o ayrı mesele