Elhamdülillah harika bir gün daha..

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

oalmali

Üye
Tepki
184
İsim
Osman
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Elhamdülillah harika bir gün daha.. (16.05.2015) bu güne kitap okuyarak başlayım dedim, eee madem kitap okuncak, neden dört duvar arasında kalayım? atladım demirden atıma (bisiklet) sürdüm botanik parka, dıgıdık dıgık geldim... Biraz başımın belası LYS ye çalıştıktan sonra sıradaki kitabı nefsime ders mahiyetinde çıkardım çantadan.. RNK dan günlük okumamı yaptıktan sonra telefonum çalıyor, acaba kim? -Osman nerdesin, semaverdeçay var.. Atladım bisiklete (çay soğumasın) amcamın el emeği göz nuru bahçesine gittim. Yemyeşil bahçede hafif bi yağmur başladı, toprağın ve o yeşil nanelerin kokusu ne hoş! Odun ateşinde demlenmiş o sıcacık çayı yudumlarken kısa bi tefekküre daldım. Haftalar önce toprağın içine attığımız o taştan farksız tohumların, yeşillenip canlı bir bitki olabilmesi için bütün kainatın hizmet edişini izledim. Diyordu ya Zamanın Harikası; "bir bahar icad edemeyen, bir çiçeği icad edemez" o misal sadece şu nanenin büyümesi için güneşin her gün doğması, devasa su kütlelerinin (bulutların) toprağı ıslatması gerekiyor, bu kadar mucizevi işleri görmeyip her şeyin tesadüfen oluştuğunu iddia etmek gerçekten bana çok saçma geliyor. Bu kadar sanatlı bir kainat tablosunu görüp de, bu resmi çizen bir Sanatkarı kabul etmemek garip değil mi?

10432049_1606634192887886_1048426957_n.jpg

(konuyu çok geç açtım kusruma bakmayın, günlük mahiyetinden instagram hesabımda paylaşmıştım, burada paylaşmak çok geç aklıma geldi.)

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
osman bey
güzel bi giriş yaptınız
bir kaç şey eklemek isterim, bizler yani insanoğlu ,etten kemikten aynı metabolizmaya sahibiz,kimi siyah renkte kimi esmer, kimi beyaz tenli ,kimi sarı tenli ,ne fark eder farklı dil konuşsalar ,bütün insanlar bu dünyanın kesin çocukları,
ama bu dünyanın çocukları neden 5000 yıldır savaşırlar onu anlamış değilim,
bu savaşların nedenlerine iner isek hep bencillik yatmakta ego yatmakta ,hırs yatmakta ,kibir yatmakta
kibir ,hırs aç gözlülük komşusunun malına göz dikmek gasp etmek bunlar bizim hastalıklı yönlerimiz
bu dünyanın insanlarının düşünsel olarak evrimleşmesi gerekecek ne yönde savaşın kibirin aç gözlülüğün dünya insanlığına hiç bir şey kazandırmadığını iyice içlerine sindirerek
kaç nesiller daha gelip geçecek onu bilemem doğrusu...

oalmali

Üye
Tepki
184
İsim
Osman
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Kudret Kurtcebe yorumunuz için çok teşekkür ederim. Yazdıklarınıza çoğulukla katılıyorum, farklıların olmasını ve bu farklılıklara saygı duyulmasını inanın bende çok istiyorum. "5000 yıldır insanlar neden savaşır" sadece bu soruya belki onlarca kitap yazılır ama ucu açık bir tabirle sadece "insandaki nefis" desek bütün savaşların sebebini kıssadan söylemiş oluruz herhalde. Eğer bizler dünya üzerindeki bütün savaşların bitmesini istiyorsak önce içdünyamız ile barış yapmamız gerekecek. İçimizde; sürekli bizi daha iyi şeylere sahip olmaya ve bunlarla övünmeye sürükleyen, vicdana set çekip yalnızca kendi isteklerini gören bir nefis var. Bizim evrimleşmeye değil, nefsimizi eğitmeye ihtiyacımız var. "Nefsini eğitmeyen başkasını eğitemez" hakikatine binaen, önce kendimizle başlayıp sonrasında çevremize hatta bütün dünyaya fayda sağlayabileceğimiz fikrindeyim. Genç, tecrübesiz ve bilgisiz bir küçüğünüz olarak sizden gelecek her türlü yorumu (bilgiyi) beklerim..

@Mehmet Altuğ can alıcı bir sual. :) Bahsettiğimiz Yaratıcı "sonsuz kudret" sahibidir. Eğer sonsuz kudret söz konusuysa Yaratıcı'nın yaratılması mümkün değildir, çünkü yaratılmak fiili bir acizliktir. Aciz olan sonsuz kudret sahibi olamaz.

oktay3833

Daimi Üye
Tepki
277
İsim
oktay
Size harbidenharika hocam .
Güne; acaba koalisyon olurmu erken secim donemine kadar dolar ne olur ?
Ulkede kriz cikarmi ?
Sorulariyla uyandım kadam allak bullak

@Osman Almalı Kardesim bu dunyada savaşin biteceğine inaniyomusun harbiden.Bende bitmesini isterim yanlis anlasilma olmasinda savas her zaman var olacak.

Bu dunyada herkes ayni anda zengin olamaz biri kaybedecekki diğer taraf kazanacak.

O kaybeden tarafta bunun acısını kendinden daha güçsüzleri ezerek alir döngü böyle.

Ayrıca soru yerine sual diyince fazladan sevap kazanilmiyor Turkcemizi güzel kullanalım mümkün oldugunca arapca veyahut diger dillerin etkisinden kurtaralım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Osman Almalı

estafurullah , ne demek ,
düşüncelerin evrimleşmesi derken , aynen nefislerimizi terbiye etmek ile özdeşleştirmek anlamında düşündüm
tabi kesin olarak katılıyorum bu nefis bizde var bunu terbiye etmek bir yaşam boyu sürebilir,
açıkçası kendi namıma kendime sorular sormuyorum değil ,
günah çıkartıyorum bazen kendi evimde kendime karşı ,dört duvar arasında vicdanımla başbaşa kalıyorum
geçmişte yaptığım hataları düşünüyorum ,bu hatalarımın yeniden tekerrür etmemesi için kendime çeki düzen vermemin gerektiğini düşünüyorum açıkça kendime sorular sorarım korkmadan ve kendimi aynen yargılarım ,
nefsimizi terbiye etmek
çok zor gözükebilir,
kendi namıma ben önce dünya mallarına karşı aynen savaş açmış biriyim ,yaşamım boyunca lükse merak salmadım nefsime hakim oldum (kimseye karşı değilim ama ben böyle yaşadım hep ) ,onlarda varda bende niye yok diye asla düşünmedim asla
otomobil almak aklımın ucuna asla gelmedi bile ,ama bisiklet hep aldım ,çünki en yakın dostum o idi.olayı fazla abartmadan yani tabiri çaizse kafayıda fazla bisiklet ile yemeden orta noktada kalmaya çalıştım
açıkça evimde pek fazla teknolojik alette yoktur almam,
sadece bi adet köhne bilgisayar 15 yıllık kasa ,bi adet cep telefon 10 yıllık samsung ,asla kontür almam ,sadece resim çekerim ,bi adet ps2 konsül, seviyorum bazen futbol oynamayı 37 ekran 25 yıllık bi adet tv
kablo tv kullanmam ,bi adet cep buzdolabım ,ve kulaklıktan müzik dinlemek için küçük bi adet mp3 benim teknolojim aynen budur,
yalnız şeytana uydum ve 4500 liraya karbon bisiklet aldım tek lüksüm bu oldu tabi, yaşantımda bu güne kadar aldığım bisikletlerin en iyisi bu oldu ,
konu o kadar derinki valla bi girer isek çıkamayacağız diye korkuyorum ..

oktay3833

Daimi Üye
Tepki
277
İsim
oktay
@Kudret Kurtcebe Hocam teknoloji konusunda neden kendinizi sinirliyosunuz

Suan telefonum note 4. Canimin istedigi vakit linedan görüntülü gorusmeyle küçük yigenimi görebiliyorum ben bu nefsimi neden terbiye altina aliyim

Ben kendimi sadece ahlaka göre terbiye ediyorum kimsenin karisina kizina malina goz dikmiyorum bence bunlar disinda kendinizi sinirlamaniz sacma

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@oktay3833

sizin düşüncelerinize saygı duyarım ,
non konformist bi yaşamı kendime malesef ilke edindim ,bana gerici diyebilirsiniz ,ama benim hatam kendimi kısıtlamam
doğru kısıtlıyorum ,
ama bi şey var pekte şikayetçi değilim ,beni motive eden bi olay var ,
o da km 'lerce pedal çevirmek ,bu bence her şeyin üstünde ve bana mutluluk vermekte .

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@oktay3833

teşekkür ederim
bu yolu seçtim ,kimseye düşman değilim ,hiç kimseye rakip değilim.
garip diyebilirsiniz ama ben gerçekten yaşamım boyunca az olan şeylerin bana mutluluk getirdiğine inandım ,az olsun öz olsun misali, aza karar çoğa zarar diye hep ama hep yaşadım .hatamı ettim bilmiyorum ama rahatsızda değilim

oalmali

Üye
Tepki
184
İsim
Osman
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Kudret Kurtcebe bir büyüğüm bilgece bir söz etmişti "en büyük rahatlık, rahatsızlığa alışmaktır" diye çok hoşuma gitti bu söz. Herhalde sizin için söylenmiş :) şuan rahata öyle bir alışmışım ki bir gün internetten uzak durmuyorum, sizi bu konuda tebrik ederim.

@oktay3833 savaş konusunda söylediklerinizde maalesef haklısınız, bu dünyada bir taraf yükselirken diğer taraf hep düşüşe geçiyor. Dil konusunda; soru yerine sual derken bir sevap ummuyorum sadece böyle konuşmayı ve böyle yazmayı seviyorum.

oktay3833

Daimi Üye
Tepki
277
İsim
oktay
@Kudret Kurtcebe Hocam bu dediginize sonuna kadar katılıyorum.

Mesela siz çocuğunuza yazilisindan 5 aldığı icin dondurma alirsaniz sevinir

Ama milyarder çocuğunu iyice simartmis biri sinavdan 5 aldi diye dondurma alirsa cocuk dondurmayi babasinin kafasına atip araba,ucak,motorun yaptığı dalgayi kopurmesini seviyorsa gemi ister

• Beğen
Tepkiler: oalmali

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Osman Almalı

açıkçası şu an duygulandım osman bey ,
bağırsak kanseri olan anneme 2 yıl baktım babamı ise akçiğer kanserinden 1966 'da kaybetmiş idim
anne baba çok önemli bizim için çekirdek çok önemli ,annemi 2006 da kaybettim
onu beyaz kefeni ile toprağa koyarken düşündüm ,
,kendime dedimki bir gün senide koyacaklar bu toprağa ,annem son derece iyi kalpli bir insan idi, öyle malda mülkte asla gözü olmayan sade bi insan idi. çok üzüldüm ama ne yapabilirdimki ,
,yaşamımızda herkes ama herkes acılar tadacak bu böyle bu acılar karşısında belkide imtihan edilmekteyiz, bilemiyorum vicdanımıza ses vermenin gereğine inanıyorum .bence iyi düşünelim ve pozitif

oktay3833

Daimi Üye
Tepki
277
İsim
oktay
@Osman Almalı :DHocam zaten o dedigimi ciddiye almayin makarasina dedimde ben Türkçenin düzgün kullanilmasindan yanayım.

Malesef hakliyim.Keske herkes sizin gibi iyi niyetli olsa.
Eger bütün dünyanın nefsini unuttugu gün olursa oda mahşer günüdür.

Ben şeytanın bu dünyada yenilecegine inanmiyorum acikcasi aksine hergün nasil olaylar oluyor ülkede dünyada.

Daha gecenlerde bir haber çıktı .
Anadoluda bi köyde adamlar(! Onlara yakisan daha guzel sifatlarda var ama ban yerim)
küçücük kiza 7 yıl boyunca tecavuz etmis üstelik bunu bütün köy biliyormuş

Dünyada millet metroda cinsel iliskiye giriyor .

@Kudret Kurtcebe Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun hocam unutmayın anne ve babanizin sevap defteri hala açık siz sevap isledikce eminim onlar sizle daha cok gurur duyuyodur

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@oktay3833

oktay bey
bana belkide kızacaksınız bir hata yaptım evlenmedim coluk çocuğa karışmadım ,belkide suçluyum ,ama bu konuda kendime fazlada baskı yapmıyorum, yaşam devam ediyor, şurada 20 saniyelik ömrüm kalmış olabilir (koca kainatı düşününce bir insan yaşamı nedirki )
çocuklarımızı bence iyi yetiştirmek durumundayız ,onlara öz güven duygusunu vermemiz gerekecek, onları şımartmadan eğitmeliyiz tabi..

oktay3833

Daimi Üye
Tepki
277
İsim
oktay
@Kudret Kurtcebe bey demenize gerek yok hocam oktay diyin 3 kati yasimdasiniz.

Aklima guzel birsey geldi sizinle paylaşim.
Nerden okudugumu hatirlamadigim bir yazi.

Bir ağaç dikseniz o ağacın dallarindaki meyveyi yiyen,golgesinde dinlenen 1 kişi bile size sevap kazandirir.
Ozeti bu

Hocam hic hayvan sahiplenmeyi düşündünüz mu?

Ozellikle köpek.

Bence bi barinaga gidin ve yavru köpek sahiplenin yavruyken çocuk gibiler onun bakimi,yemegi,ihtiyaclari...

Hem sizde eglenirsiniz hem sevap kazanirsiniz hemde eve 1 can daha gelir

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@oktay3833

pozitif hareket pozitif getirir ,aynen katılıyorum tabi,güzel bir düşünce bir köpeğe bakmak,
neden olmasın .

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
@oktay3833

Peygamber Efendimiz (asm) birkaç istisna dışında köpek beslemeyi yasaklamıştır

Abdullah ibn Dînâr tahdîs edip şöyle demiştir: Ben Abdullah ibn Umer'den (ra) işittim, Peygamber (asm):
"Her kim davar ve av köpeği olmayan bir köpek edinirse, o kimsenin her gün işlediği hayır amelinden iki kırat eksilir" buyurmuştur. (Müslim)
Ebû Hureyre (ra) anlatıyor: "Resûlullah (asm) buyurdular ki:
"Sürü veya av veya ziraat köpeği dışında bir köpek besleyen kimsenin ecrinden her gün bir kırat eksilir."(Buhari)
Bu hadisler köpek beslemeyi birkaç istisna dışında yasaklamaktadır. Bu istisnalar koyun köpeği, av köpeği ve ekin (ziraat) köpeğidir. (Kütüb-i Sitte)
Köpek bulunan eve, odaya rahmet melekleri girmez
Hz. Aişe (ra) anlatıyor:
“Cibril, belli bir saatte geleceğine dair Peygamberimizle kararlaşmıştı. Fakat belirtilen an gelmişti. Cebrail ise Efendimiz'e (asm) gelmemişti.
Hz. Aişe der ki:
“Peygamberimizin elinde bir asa vardı. Elindeki asayı atarak: “Allah(cc) da, elçileri de sözünden caymaz” dedi. Sonra etrafına bir göz atınca bir de ne görsün! Sedirin altında bir köpek yavrusu, (duruyor) .
Bunun üzerine;
“Bu köpek (buraya) ne zaman girdi? ” buyurdu.
Ben de:
“Vallahi bilmiyorum” dedim. Emri üzerine köpek çıkarıldı. Hemen peşinden Cibril geldi.
Resûlullah:
“Sen bana söz verdin. Senin için burada oturup bekledim ama gelmedin” buyurdu. Cibril: “Evinin içindeki köpek gelmeme engel oldu. Çünkü biz (melekler) içinde köpek ve resim bulunan eve girmeyiz” cevabını verdi.’’ (Müslim, Ebu Davud)
İbn-i Ömer (ra) anlatıyor:
“Cibril, Resûlullah’a (asm) falan saatte geleceğine dair söz vermişti. Fakat gecikti. Bu yüzden Peygamberimiz’in canı sıkıldı da evden dışarı çıktı. Yolda Cibril, Efendimiz'i karşıladı. Resûlullah’ın şikâyeti üzerine: “Biz, köpek ve resim olan eve girmeyiz” buyurdu.’’ (Buhari)

Mezheplere göre köpek beslemenin hükmü;
Şâfiîlerden Nevevî'ye göre; "İhtiyaç yokken köpek beslemek haramdır. Av, ziraat ve çoban için köpek beslemek caizdir. Ev ve sokakların korunması için köpek beslemek hususunda iki nokta-i nazar var: Birine göre caizdir, diğerine göre değil. Sahih olan görüş şudur: Madem ki, hadislerde üç maksadla köpek beslemeye izin verilmiştir. Buna kıyasla sahih bir ihtiyaç olursa başka maslahatlar içinde beslenebilir."
Hanefîlerden İbnu'l-Hümâm; "Av, çoban ve ziraat maksadlarıyla köpek beslemek bi'l-icmâ caiz ise de hırsız veya düşman korkusu olmadan (sırf zevk, moda olsun diye)köpek beslemenin câiz olmadığını" belirtir ve eve sokulmaması gerektiğini söyler.
Mâlikîler, bu meselede biraz daha yumuşak davranırlar. Onlar, belirtilen maksadlarla beslenen köpeklerin temiz olduğuna da hükmederler. Ancak diğer mezhep mensupları bu görüşü, köpeğin su içtiği kabın yedi kere yıkanmasını emreden hadise aykırı bularak tenkid ederler. (Kütüb-i Sitte)

Köpek beslemenin caiz olduğu durumlar:
• Köpek edinmek uygun bir şey değildir. Ancak hırsızın korkusu veya başka bir korku bulunursa, o zaman müstesnadır.
• Ziraatcinin köpek beslemesi şer’an caizdir.
• Av için köpek edinmek ise mübahtır.
• Keza, bir kimsenin bağ, bahçe, ekin ve hayvanlarını korumak için köpek edinmesi de caizdir. (Fetavayi Hindiyye)

Köpeğin salya ve tüyleri etrafa bulaşacağından ibadetlere ve sağlığa zarar verme ihtimali de vardır
Hz. Peygamber (asm), köpeğin necisliği hususunda da ısrar eder. Öyle ki, köpeğin herhangi bir kaba değmesi halinde, kabın yedi ayrı su ile iyice yıkanıp, sonunda da toprakla ovulmadan temiz addedilemeyeceğini belirtir.
"Köpek sizden birinize ait bir kabı yalayacak olursa, o kimse o kabı yedi defa yıkasın. Sekizincisini ise toprağa bulayarak yıkayın ." (Müslim, Ebu Davud , Nesai, İbn Mace)
Buradan hareket eden fakihler köpeğin salyasından, herhangi bir kuyuya tek damla dahi düşecek olsa kuyunun pis addedilmesi gerektiği, binaenaleyh bu kuyunun kullanılabilmesi için, suyunun tamamen boşaltılması icab ettiği hükmünü getirirler. Köpeğin salya ve tüyleri etrafa bulaşacağından ibadetlere ve sağlığa zarar verme ihtimali de vardır. (Kütüb-i Sitte)

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.