Ekstrem uzunlukta sele boyu problemi

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İyi forumlar. Boyum 193 ve iç bacak boyum 92 cm civarında. Kullandığım bisiklet XL kadro enduro türünde bir bisiklet. Seat tube ölçüsü 495mm ancak gerek bu tip bisikletlerin seat tube ölçüsünün kısa tutulmasından, gerekse kullandığım kadronun seat tube açısının çok yatay olmasından dolayı kullandığım sele borusu 400mm olmasına rağmen kısa kalıyor. 400mm borunun içeride kalan kısmı 12cm civarında. Daha önceden tüm kadrolarımı seat tube bölgesinden kırdığım için bu kadro da aynı sonla karşılaşsın istemiyorum. Ancak internette yaptığım tüm araştırmalara rağmen bu konuya dropper veya katlanır bisikletlerde kullanılan sele borularından temin etmek haricinde bir çözüm aklıma gelmiyor.

Dropper ihtiyaç duymadığım ve en 1600 liradan ucuza temin edemeyeceğim bir parça. Katlanır bisikletlerin sele borularına biraz baksam da ihtiyacım olan 31.6 ölçüsünde olanlardan hiç bulamadım. Sadece Decathlon' un Tilt120 modellerinde bana uyan bir boru kullanıldığını biliyorum. Bu konu hakkında Decathlon'a mail attım, yanıt bekliyorum. Lazım olan ölçüler 31.6 çap ve 400mm' den uzun olması. Yardımcı olabilecek varsa çok iyi olur. Kadroya bir şey olacak diye seleyi kaldırıp pedal atmaya çekinir haldeyim.

Scudo

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@trainspotting35 Yanıt için teşekkür ederim. Wiggle' da Shannon'ları uzun süredir görüyorum ama 50 60 dolar sadece sele borusu için çok yüksek bir meblağ. Selem kart ekstesiyle birlikte yükselsin istemem 😅 Bir de normal sele borusuna 60 dolar verene kadar Dropper'a 160 dolar vermek daha mantıklı olsa da maddi durumumu göz önünde bulundurunca ikisi de hepten mantık dışı kalıyor maalesef.

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.862
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
27.2x600 boru alıp 31.6 adaptörle kullanılabilir mi acaba? Borunun fiyatı güzel.

(link)
(link)

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Aybek Cihan Yanıt için teşekkür ederim. Bu tip ya da kadronun içine oturtulan tipte adaptörler sele borusunun yükünü yine kısıtlı bir alana yoğunlaştırır gibime geliyor. Öyle bir durumda değişen bir şey olacağını sanmıyorum :uzgnm: Bu düşüncem yanlışsa doğrusunu anlatan olursa sevinirim. Umarım yanlış düşünüyorumdur ve sorunum kolayca hallolur 😅

Homer

Forum Demirbaşı
Tepki
590
İsim
A.Murat Günal
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Giant
Giant MTB kadrolarda eskiden sele ölçüsü 31.6 idi ve yanında 27.2'ye düşüren, kadronun içine gelen adaptörle satılırdı. Yaklaşık 10cm olan bu parça yükü tam da olması gereken yerde tutuyordu.

(link)

BarkinD

Yola bakan,lastik yakan :)
Tepki
487
İsim
Barkın DEMİRKIRAN
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Internette kısa bir araştırma sonrası yurtdışı sitelerde ihtiyacınızı karşılayabilecek ürünler buldum.Bir gözatin isterseniz belki faydası olur :) ikinci linktr 580mm seçeneği olan bile var 😱

(link)

(link)

buzlubadem

Aktif Üye
Tepki
85
İsim
sertaç
Bisiklet
Trek
Merhaba,

geçen hafta 2.el bir tilt120 aldım ve satış sonrasında sele borusunun eğik olduğunu fark edince bahsettiğiniz 57 cm 31.6 sele borusunu aramaya başladım. Ritim İstanbul Decathlondaki arkadaşlar sağolsunlar bulamasalar da tedarik ettiler(100 tl ve alüminyum) .Verdikleri bilgiye göre Portekiz'den yola çıkıp 28 haziranda Türkiye'ye girmiş olacak.

Tilt 120 modelinde sele borusu sıkışması/eğilmesi kronik bir problem. Havaların ısınmasıyla parçaya talep artacaktır. Vakit kaybetmeden bir Decathlon şubesine başvurun bence.

Not: İnternette ve bir çok bisikletçiyi arayıp sormama rağmen 40 cm üzerini bulamadım. Güvendiğim bir bisikletçi ancak fabrikadan bulacağımı belirtince Decathlondan başka seçenek kalmadı.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Giant MTB kadrolarda eskiden sele ölçüsü 31.6 idi ve yanında 27.2'ye düşüren, kadronun içine gelen adaptörle satılırdı. Yaklaşık 10cm olan bu parça yükü tam da olması gereken yerde tutuyordu.

(link)
Yanıtınız için teşekkür ederim. Halihazırda kullandığım sele borusu kadronun içine 12cm civarı giriyor. Böyle bir durumda adaptörle daha uzun bir sele borusu alma fikri mantıksız geliyor.

Internette kısa bir araştırma sonrası yurtdışı sitelerde ihtiyacınızı karşılayabilecek ürünler buldum.Bir gözatin isterseniz belki faydası olur :) ikinci linktr 580mm seçeneği olan bile var 😱

(link)

(link)
Yanıt için teşekkür ederim. Bu tip aliexpress boruları uzun zamandır aklımda ancak önceki kadrolarımdan birini böyle dandik boruların bükülüp kadroyu da çatlatması sonucu çatlatmıştım. O yüzden aşırı mesafeliyim açıkçası.

1622806818822.png
1622806846039.png
İşin kötü yanı bu kadroların ikisi de şu anda kullandığımdan daha büyüktü. Biri 51 diğeri 53 cm idi ama ikisinin de sonu yukarıdaki gibi oldu.

Merhaba,

geçen hafta 2.el bir tilt120 aldım ve satış sonrasında sele borusunun eğik olduğunu fark edince bahsettiğiniz 57 cm 31.6 sele borusunu aramaya başladım. Ritim İstanbul Decathlondaki arkadaşlar sağolsunlar bulamasalar da tedarik ettiler(100 tl ve alüminyum) .Verdikleri bilgiye göre Portekiz'den yola çıkıp 28 haziranda Türkiye'ye girmiş olacak.

Tilt 120 modelinde sele borusu sıkışması/eğilmesi kronik bir problem. Havaların ısınmasıyla parçaya talep artacaktır. Vakit kaybetmeden bir Decathlon şubesine başvurun bence.

Not: İnternette ve bir çok bisikletçiyi arayıp sormama rağmen 40 cm üzerini bulamadım. Güvendiğim bir bisikletçi ancak fabrikadan bulacağımı belirtince Decathlondan başka seçenek kalmadı.
Merhaba, yanıtınız için teşekkür ederim. Decathlon'a attığım maile cevap olarak mağazalarımızla iletişime geçerseniz onlar yardımcı olurlar gibisinden bir cevap aldım. Forumda tilt120 konularına bakınca ve internette biraz arama yapınca boruların yamulma oranının çok yüksek olduğunu ben de gördüm. Galiba o borular da problemimi çözmeyecek.

Bisikleti çoğunlukla seleyi kaldırmadan downhill gibi bir süre kullanıp satacağım sanırım. Çünkü sonrasında oluşacak bütçeyle alacağım bisiklete masraf yapabilecek durumum oluşacak. Aklıma en çok yatan seçenek bu. İkinci el dropper bakma yoluna da gidebilirdim ama bacak boyum orada da sıkıntı yaratıyor. Normal boyutta insanlara yeten 125-150mm gibi çalışma mesafeleri beni kurtarmıyor. Bana uyacak 200mm civarı dropperlar ise piyasada yok.

buzlubadem

Aktif Üye
Tepki
85
İsim
sertaç
Bisiklet
Trek
Merhaba, yanıtınız için teşekkür ederim. Decathlon'a attığım maile cevap olarak mağazalarımızla iletişime geçerseniz onlar yardımcı olurlar gibisinden bir cevap aldım. Forumda tilt120 konularına bakınca ve internette biraz arama yapınca boruların yamulma oranının çok yüksek olduğunu ben de gördüm. Galiba o borular da problemimi çözmeyecek.
Borunun çelik olması ve aslında sele borusunun kelepçesinin gevşek olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Getirdikleri boru alüminyum olduğundan tekrar sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum . Fakat karar sizin tabi :)

• Muhteşem
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@buzlubadem Yani siparişle gelecek boru bükülme sorununa karşı geliştirilmiş farklı bir ürün mü? Eğer öyleyse muhteşem olur.

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
27.2x600 boru alıp 31.6 adaptörle kullanılabilir mi acaba? Borunun fiyatı güzel.

(link)
(link)
Şu linktekinin farklı boy seçenekleri varmış acaba 30.4mm 'lik versiyonu uymaz mı dersiniz? Yine de elinizdeki kadronun bu kadar uzun sele borularıyla kullanılması da durumu değişirmeyebilir. Paylaştığınız fotograflardan bunu çıkarıyorum. Bana kalırsa sizin para biriktirip kişiye özel çelik bir kadro yaptırma zamanınız gelmiş.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@denizt şöyle ki ilk mesajımda yazdığım gibi bisiklet enduro türünde bir bisiklet
IMG_20210521_152035.jpg

Bu tür bisikletlerin kadroları son yıllarda seat tube ölçüsü olarak gittikçe kısaltılıyor. Mesela önceden xl boyda 53cm olan seat tube ölçüleri artık 470mm civarında, eski kadroların medium ölçüsüne denk gelen bir ayarda. Buna karşın uzanma mesafesi ölçüleri gittikçe uzuyor. Seat tube ölçüsünün kısa olması kadro seçiminin uzanma mesafesine göre yapılabilmesine olanak sağlıyor.

Peki 190 boyunda insanlar 470mm seat tube ölçüsüne sahip kadroları nasıl kullanıyorlar? Bunun cevabı Dropper post denilen ofis koltuğu mantığında çalışan sele boruları. Bu borular gidondaki maşa kilidi benzeri bir kumanda aracılığıyla çalışıyor. Bu boruların kalkıp inebilmesi sürücüye iniş yaparken hareket alanı sağlıyor. Seat tube ölçüsünün kısaltılmasının sebebi bahsettiğim hareket alanını arttırmak. Yani günümüzde sele uzunluğunu seat tube yerine Dropper post ile ayarlıyoruz.

Örneğin birkaç ay emaneten elimden geçen Trek Slash8, Large kadro boyuyla 468mm seat tube ölçüsüne sahipti ancak Dropper sayesinde çok rahat bir şekilde kırma korkusu olmadan kullanmıştım.

IMG_20210413_141507.jpg

Benim sıkıntım maalesef bu Dropper denilen parçanın fiyatlarının 170 dolar civarında olması. Bana Dropperın inip kalkma kabiliyeti de gerekmediği için durumum olsa dahi almam boş masraf ve ağırlık olacak. Ayrıca bisiklet üstünde sorun çıkarması ya da bakım yapılması gereken fazladan bir parça taşıyor olacağım. Bu yüzden normal sele borusu arayışı içine girmiş durumdayım.

Bu tür bisikletlerde Dropper gerekliliğinin bir sebebi daha var. Benim kadrom için pek geçerli değil ama çift süspansiyon bisikletlerin çok büyük bir çoğunluğunun seat tube borusu kıvrımlıdır. Bu kıvrım sele borusunu indirebilme kabiliyetini kısıtladığı için de Dropper bir gereklilik maalesef.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
MTB-Enduro tarzında gidondan yüksek sele kullanmanın ne avantajı oluyor?

Kadir İLBAY

Forum Bağımlısı
Tepki
872
İsim
Kadir İlbay
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Üzerinde dropper kabloları için yuva olmayan bir kadroya, dropper post nasıl takılır? Özellikle kesme, biçme işlemi yapmadan bu mümkün müdür? :)

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
MTB-Enduro tarzında gidondan yüksek sele kullanmanın ne avantajı oluyor?
Çok dik yokuşlarda ağırlık merkezini yere ve öne yaklaştırması dışında bir avantajı yok. Normalden biraz daha aşağıda olursa belli bir miktar çeviklik katıyor. Ancak çok aşağıda olursa sürüşü her yönden olumsuz etkiliyor. Normal şartlarda bu tip bisikletlerin gidon yüksekliği fazla olur. Bende görüntünün bu şekilde olmasının birkaç sebebi var.

1623063457442.png

Çoğu zaman kadro boyu büyüdükçe stack dediğimiz, alın borusunun orta göbekten yüksekliğiyle ifade edilen ölçü de büyür. Yani bisikletin önü kadro boyu büyüdükçe havaya kalkar. Ancak benim kullandığım kadroda stack ölçüsü bütün kadro boylarında sabit tutulmuş. Bu, uzun boylu kullanıcılar için bisikletin aşağıda kalması demek. İkinci sebep maşa şaftının altında spacer atabileceğim kadar pay olmaması. Sonuncusu ise elimdeki gidonun rise oranının çok düşük olması. Yukarıdaki fotoğraftan sonra gidon yüksekliğinin 2cm fazla olacağı bir gidon aldım.

Bu tür bisikletlerde gidonun yukarıda olmasının bir gerekçesi daha var. Ekstrem sürüşlerde bisiklet kadar sürücü de çalışır. Özellikle kollar, bacaklar ve karın bölgesine düşen yük çok fazladır. Kollar ve bacaklar ideal gerginlikte tutulup gerektiği zaman süspansiyon görevi görmelidir. Benim durumumda ise gidon alçak kaldığından hem kollarımı hem de bacaklarımı istediğim gibi konumlandıramıyorum. Yani bisikleti tam veriminde kullanamıyorum.

Şu videonun sonunda bahsettiğim durum görünüyor

Gidonun aşağıda kalışı bana hareket alanı bırakmıyor. Kollarım olabileceği en gergin hale çabucak ulaşıyor. Tam tersine gidon çok yüksekte olsa bu sefer de kollarımı bükebileceğim alan limitlenecekti örneğin.

1623064300483.png

1623064338860.png
1623063729187.png
Videonun son kısmında vücudumu kullanmasaydım o çıkıntı beni takla attırabilirdi. Ya da arka teker yere iyice geç düşer, yavaşlama fırsatı bulamazdım. Bu yüzden vücudu aktif olarak kullanmak önem taşıyor.
Üzerinde dropper kabloları için yuva olmayan bir kadroya, dropper post nasıl takılır? Özellikle kesme, biçme işlemi yapmadan bu mümkün müdür? :)
Dropperların farklı türleri var. Rockshox reverb axs ya da magura vyron gibi elektronik olanlar dertsiz tasasız kolayca takılabiliyor. Elektronik modelleri saymazsak internal roating ve external roating şekliyle (içten kablolu-dıştan kablolu) takılabilen iki çeşit var. İçten geçenler için kadro uyumluluğu söz konusuyken dıştan geçenler için aynı durum geçerli değil. Kadroda kılavuz olmasa bile plastik kelepçe kullanarak external roating dropper her kadroya takılabilir.

Elektronik dropper:
1623065332440.png

İnternal roating dropperların kablo bağlantısı borunun altında olur:
1623064958724.png
1623064990676.png
Kablolama yöntemi genelde şöyle olur:
1623065058439.png
1623065090040.png

External dropperlar şu şekilde olur:
1623065134070.png
1623065160300.png
Dediğim gibi internal kullanmak için kadronun uyumlu olması lazım. Ya da kadroya delik açmanız lazım.
External ise herhangi bir şekilde monte edilebilir:
1623065241175.png
1623065271765.png

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Enduro bir bisiklet kullanıyorsan ve de inişli çıkış bir rota takip ediyorsan bence dropper sele borusu şart. Hele ki senin için kesin şart.
Ama şu vardır, senin rotan sürekli bir çıkış ve tepeye ulaştığında tamamen iniştir , eyvallah, tepeye ulaştığında seleyi aşağı indirip devam edersin. Ama sürekli indir kaldır yapıyorsan bu sıkıcı olur.
200mm dropper borular var piyasada ama seat tube uzunluğun da önemli, alırken ona da dikkat etmek lazım.
Yani bazı durumlarda paraya kıymak gerekiyor, o bisiklet için bana sorarsan dropper a kesinlikle kıymak gerekiyor

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ratm Maalesef rotam tamamen çıkış sonrası tamamen inişten oluşuyor. Elimden dropperlı enduro da geçti(yukarıdaki Trek Slash) dropperı sadece ışıklara geldiğimde dururken kullandım :D Normal düzende evden çıkarken seleyi kaldırıyorum, dağın başında indirip eve kadar iniş yapıyorum. Sürekli in çık yapma durumum olsa 200mm Crankbrothers highline3 veya Brandx Ascend 2 mecburen alırdım. Tüm hesapları can sıkıntısından yaptım. Hemen hemen tüm 200mmlik dropperlar kadroya da bana da tam uyuyor. Hatta takınca dropper sele kelepçesinin üstünde bile kalmıyor neredeyse. Bisikleti elimde tutacak olsam yine alırdım ama bir iki defa daha al sat yaptıktan sonra el nihai elimde tutacağım nihai bisiklete yatırım yapacağım. Tek endişem droppera vermediğim parayı kadroyu kırıp fiyattan düşerek çöpe atmış olmam olur :uzgnm:

Bazılarınıza bu tip bir bisikleti alıp dropper almamam/alamamam garip gelebilir ama bisikleti 5 haneli fiyatlara bir seferde almadım. 4 yıldır çabalayarak bulduğum fırsatlarla ve al sat yaparak çevirdiğim parayla sadece maşasının ederinden ucuza topladım. Bu yüzden dropper değil de ucuz alternatif arayışındayım. Şu aşamada dropper alırsam al sat yapacağım kaynakları tüketerek uzun vadede kendimi baltalamış olurum 😅

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
1 Nisan tadında çözümü paylaşıyorum :D
IMG-20220205-WA0020.jpg

Eğer seat tube kıvrımsızsa katlanır bisiklet sele borusu almanız sorunu çözer. Seleyi indirip kaldırmanın önünde bir sorun yok çünkü. Benim için bu bir çözüm değildi. Ben dropper alma yoluna gittim ama tek özelliği inip kalkması olan bir boruya neredeyse kadro ve şoku aldığım parayı vermek koyduğu için kullanmadan zararına sattım. Sonradan bisikleti de parçalayıp sattım zaten.