Egzersiz Alerjisi

FatihC.

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Lapierre
Arkadaşlar merhaba,

3 yıldır bisiklet sporu yapıyorum, sadece geçen yıl ara vermiştim sorunlarımdan dolayı, bu yıl şubat ayında tekrardan spora başladım, spora başlamam ile birlikte ara ara vücudumda kabarmalar oluşuyordu, ilk başlarda mevsimsel olarak düşünsem de 3 gün önce neredeyse ölümle sonuçlanacak şekilde ataklar geçirdim (vücudumun her yerinde kabarmalar, yüzde şişme, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme ve kusma) Bugün yapılan kontrollerimde doktorum egzersiz alerjimin olabileceğini, sporun var olan alerjini tetikleyebileceğini söyledi. 15 gün boyunca bisiklete binmemeliymişim. Kan sonuçlarına göre kesin tehşis konulacakmış.

Bu bahsettiğim sorunu aramızda yaşayan arkadaş var mı ? Varsa tedavisi nasıl yürümektedir.

Scudo

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
İlk defa duyuyorum araştırmak öğrenmek lazım. Sonuçlar çıktığında geri dönüş yaparsanız seviniriz.

• Beğen
Tepkiler: FatihC.

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
210
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok geçmiş olsun. Egzersiz alerjisi diye bir şey ilk kez duyuyorum. Demek ki varmış :(

• Beğen

FatihC.

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Lapierre
@M.Burak KARADAĞ @MeTaLioNs

Son 1 yılda spor yapmasam da arada sırada alerji oluyordum. Özellikle az da olsa ( 1 - 2 Bira gibi) alkol aldığımın hemen ardından alerji tepkimesi başlayıp sona eriyordu. Bisiklete binmeye başladıktan sonra belirli belirsiz aralıklarla alerji olmaya devam ettim. Son geçirdiğim alerji tepkimesi oldukça şiddetli olmakla birlikte göz kararması, bayılma hissi, bulantı gibi sorunlar yaşamama sebep oldu. Doktorun demesine göre o an orada bayılsaymışım alerji sebebiyle bogazların şişmesi ve nefessiz kalma sebebiyle ölme riskim çok büyükmüş.
Bende mevsimsel olmayıp bir şeye alerjim var, bu gıda, toz gibi şeylerden olabilir. Malesef bu alerjiyi spor tetikliyor. Doktor şu ande andrenalin iğnesi verdi, aynı olayı tekrar yaşarsam bu iğneyi kendi kendime yapacağım, bu bir çözüm değil sadece olay anında bayılmamak için bana zaman kazandırması için.

Alerji ile ilgili makale linkini aşağıda veriyorum.
(link)

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Soğuğa yada kendi terine allerjisi olan duydumda haraket ettiği için allerji pek duymadım ama yine haraketle birlikte toz, laktik asit, endorfin yada başka açığa çıkan bir hormona allerji olabilirsin. Ama artık biraz tuzlu olmakla birlikte kan gönderiyorsun sana özel aşı yapıp gönderiyorlar Çözümü olmayan allerji yok gibi.

• Beğen

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
geçmiş olsun.. umarım tedavi olumlu geçer.

• Beğen

caner1405

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
caner
Bisiklet
Lapierre
Bisikletle gezdiğin bölgelerdeki tozlara karşıda alerjin olabilir. Sürekli aynı rotada mı sürüyorsunuz?

FatihC.

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Lapierre
@Zekeriya Çab bey, 6 tüp kan aldılar, 1 ay inceleme yapıp net bir şey söyleyebiliriz dediler. Zaten bir tek spor yaptığımda olmuyor olay, dediğim gibi alkol alımında bile başlıyor hemen alerji, sanırım vücut bir şeye dirençsiz ve kendini korumaya alıyor, alkol, spor gibi vücudu yorgun düşürdüğünde bu tepkime başlıyor.

@İbrahim Akgül bey teşekkür ederim.

Hakande

Üye
Tepki
1
İsim
Hakan D.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Fatih Bey merhaba,
Tesadufen mesaji gordum. Sizin gibi ben de bir sure ara spora ara verdikten sonra benzer seyler ile karsilastim. Spor sirasinda urtiker benzeri kabartilar olisiyor bazen. Siz nasil bir tedavi sureci izlediniz paylasibilirseniz sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: cember3454