Düz gidonu nasıl yol gidonuna çevirebilirim

Tepki
14
Bisiklet
Sedona
Merhabalar değerli insanlar, sedon 321 2013 modeli ir biikletim var ve gidonundan çok rahatsız oluyorum çok uzun ve eğilmme olanak sağlamıyorum bu d rüzgarın etkisine maruz kalmama neden oluyor ve yeteri hızı yapamıyorum. Bu gidonu yol yarış bisikleti gidonuna çevirebilmenin en düşük maaliyetli bir yöntemi varsa lütfen yardımcı olur musunuz. Eğer başarabilirsem 100 tl gidona 50-60 lira da boynuna para vermekten kurtulucam.

• Beğen
Tepkiler: deniz erk
Scudo

Cihan Şar

Aktif Üye
Tepki
132
Bisiklet
Scott
Elbette yol gidonu açısı gibi olmaz ama barendleri aşağıya doğru takarak kendinize biraz daha eğilme pozisyonu yaratabilirsiniz, ben o şekilde kullanıyorum. Öte yandan hız için elbette aerodinamik çok önemli ama kullandığınız bisiklete drop bar taksanız da hızınızda büyük fark olacağını sanmıyorum. onun yerine lastik revizyonu çok daha mantıklı olur.

• Beğen
Tepkiler: gok
Tepki
14
Bisiklet
Sedona
Barendleri aşağıya doğru nasıl takabilir onu tam idrakedemedim. Bir de kelebek tarzı bir gidon alsam daha mı etkili olır acaba yol gidonu almaktan (link) şu tarz bir gidon almak istiyorum.

Cihan Şar

Aktif Üye
Tepki
132
Bisiklet
Scott
(link)
Bisiklet yanımda olsa fotoğrafını çekecektimde, painten üstün körü çizdim barend yukarı değil,aşağıya doğru bakacak. Tabii bu 90 derecelik dik açıyla değil kendinize doğru rahat edebileceğiniz hafif bir açıyla.

• Beğen
Tepkiler: Gezgin Berduş

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
(link)

Konuya göz atmanı tavsiye ederim

Tepki
14
Bisiklet
Sedona
@BünyaminÇ.

Evet işte bünyamin bey tam diyeceğim şei söylemiş. Çok zor ama bisikletime yol gidonu takıp frenleri ve vites sitemi değiştirmeden yol bisikletlerindeki gibi ayarlıyacam pozisyonlarını.

Cihan Şar

Aktif Üye
Tepki
132
Bisiklet
Scott
1,2 saniyelik gecikme payı ile, eğer ki acil'den kastınız son saniyelerde görüp de durmak ise bisiklet ile yüksek süratlerde bu pek mümkün olmayan bir şey.

Tepki
14
Bisiklet
Sedona
Cihan bey, ben şimdi road tipi bir gidon alsam vites ve fren sistemini değişirmeden nasıl uygun bir şekilde yerleştirebilirim? taviyenize ihtiyacım var.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bir tane tektro rl520 fren kolu alırsınız, vitesler ortada kalır. Hatta bir çift de rl720 (cyclocross) fren kolu alırsınız, gidonu düz tutarken de fren yapmaya devam edebilirsiniz.

tektro rl520
http://www.only-highend.biz/WebRoot/Store16/Shops/63221174/4F28/1209/6287/8FEE/133C/C0A8/28BC/6475/Bremshebel_RL_520.JPG

tektro rl720
http://merlincycles-img.s3-eu-west-1.amazonaws.com/productImage_1280_1024_ffffff_image-jpeg/12018_tektro_rl720_cx_levers.jpg
http://store.velo-orange.com/media/catalog/product/cache/1/image/530x530/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/b/r/br-0057_1.jpg

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Yol gidonu takmanız durumunda maliyet oldukça yüksek olacaktır. En ekonomik yöntem gidon boynunu ters çevirip negatif açı olacak şekilde takarsanız daha fazla yatabilirsiniz gidona.
Ekonomik ve etkili yöntem olarak açı ayarlı gidon boynu ve kelebek gidon almak olabilir.
Yol gidonu kullanacaksanız sırası ile güdon, fren kolları, vites kolları, uyum durumuna göre ön ve arka viteslerin değişimi gerekeceğinden 350-400TL'den başlayan bir maliyet ile karşılaşabilirsiniz.

Tepki
14
Bisiklet
Sedona
Çok teşekkürler bu bilgi için gerçekten çok işime yarayacak aklıma şu takıldı neden iki tane alıyorum ben de bir tane var zaten ama vites sistemiyle birlikte o öyle kalsa bir de ekstra fren kolu alsam yol gidonu için sadece olmaz mı? Ve iki tane fren kolunu nasıl takabilirm. Son olarakta toplam mailiyeti ne kadar olır sizce gidonu 120 tlden hesaplarsak.

@Tolga Günsezer
Değerli yorumunuz için teşekkürler ama barendler bana pek tutuş kominasyonu sağlamıyor malesef kelebek gidon çom düşündüm ama yol gidonu daha pahalı olsa da müthiç ir sürüş rahatlığı sağlayacak bana maaliyeti önemli değil benim için sürerken zevk almak istiyorum. Rahatlığı sonun kadar hissetmek isiyorum bir de pek maaliyetli olacağını zannetmiyorum en fazla 150 tl tutar çünkü vites sistemini fren sistemini değiştirmeyeceğim.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
sandığınızdan daha masraflı olacak.
çünkü yol gidonu (dropbar) takmakla iş bitmiyor. yeni vites değiştiriciler de almanız gerekecek. frenlerle bir olsun diyorsanız STI kollar alacaksınız.
konuyla ilgili Halil İbrahim Bey'in önerisini bakın ve şurada şehir-tur bisikletini cyclocrossa çevirme konusu var oraya bakın
(link)
öte yandan iki isteğiniz var hem rüzgar direncini kırarak hızlanmak, hem de rahatlık. :)
bence kelebek gidondan uzak durun. gidon boğazı açılıysa ters çevirin ve ergonomik ERGON GP1 elcik alın.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Gezgin Berduş

Ebay gibi bir yerden alsanız dahi fren kolları (2 set) toplamda 45 doları bulur. 2 set olması da size hem alttan tutarken, hem flat kısmından tutarken fren yapabilmeyi sağlar.

Tepki
14
Bisiklet
Sedona
@MehmetAli07
Evet ben eser beyin o konusuna bakmıştım ondan yola çıkarak bu konuyu açtım kendi sorunlarımı çözebilmek için vites sistemini stı yapmayı düşünmüyorum ben sadece gidonu alıp ona ekstra acil fren durumunda fren kolu takacağım tek yapmak istediğim bu fren kolunu 40 -50 tl ye gidonu 100 tl ye bulabilirsem zaten ben de barend de var fren kolunu oraya monta ederim pek bir maliyetim olmuyorsanırsam vites ve fren sistemini değiştirmeye gerek duymuyorum. Ben de zaten fren koluyla birlikte vites sistemi var onu gidonun düz kısmına takıcam. Diğerlerini de eğilirken kullanmalık kısma takıcam.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Yol gidonuna düz gidonda kullanılan fren ve vites kollarını takamazsınız. Zorlarsanız ancak ilk dönüşe kadar geçerler. Eğer dönüşleri geçecek kadar geniş çapları varsa çok bol gelir sıkamazsınız.
Yani sonuçta yol gidonu için tasarlanmış fren ve vites kolları kullanmak zorundasınız. Halil İbrahim Bey güvenli olan sitemi seçip her iki konumda da frenleme için iki fren kolu önermiş kullanılabilir ama mecburi değil.
Ben yol gidonu taraftarı olarak konfor dersen kelebek gidon performans/konfor orantısı dersen yol gidonunu öneririm.

Tüm sistemi değiştirip masraf yapmayı göze almıyorsanız yol gidonunu düşünmeyin.
Ucuz sistem gidon boynunu negatif açılı kullanmak,
Dengeli sistem açılı boğaz+kelebek gidon
İdeal ve pahalı sistem STI kollar+yol gidonu
Başka maceralar aramak hem daha çok masraf çıkartır hem de güvensiz ve kullanışsız olur.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Olabilecek en düşük maliyetle yol gidonuna şu şekilde geçebilirsin.
Fren kolları olarak tektro rl520 en ucuz alternatif (link)
Bir tane de ikinci el yol gidonu almalısın şuradan alternatiflere bakabilirsin. (link)
Vites kollarını değiştirmek çok maliyetli, şuan kullandığın vites kollarını yol gidonunda üst tarafa monte edebilirsin.
Bir tane de gidon bandı aldın mı bu iş tamamdır

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Eser Sevinç

Benim de söylemeye çalıştığım bu idi ama

@Tolga Günsezer

güvenli olması için de fazladan ikinci kolu önermiştim.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Sonunda bana da dropbar gidon taktıracaksınız şehir bisikletime. :)

• Beğen
Tepkiler: Engin Öz