Durumu olmayanlar için bisikleti drobbar yapma projem

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
"Bir yerde tavuk döner varsa orada umut vardir"
Arif Işık ( Arif V 216 filminden)

Selam arkadaşlar . Bisiklet camiasinda her zaman garibanin yaninda, durumu olmayanin yaninda olmuşumdur .
Bu bilinir.

Bir onceki mersedes sehir-tur bisikletime bildiginiz üzere drobbar dönüşümü yapmiştim ve memnunum şu an.
189347
189351
189580
Fakat bu dönüşüm gercekten pahalıya mal olabiliyor. Barendshifter vites kollari mtb çekiş sisteminde de çalisabildiginden grupset degisimine gerek olmadan drobbar dönüşümü yapilabiliyor ama hem pahalı, hemde çok zor bulunan bir parça. "Sen nerden buldun ?" Diye soranlar oluyor ama bu tek bulumluk bir şey ; size gelmez yani :D

Neyse bu projem icin cok sevdiğim retro mtb bisikletimi feda ettim . Bir yandan da yakişacagini düşünüyorum, ayri mevzu hehe .
Dönüşecek aletimiz tamamen cromoly , super hafif bir retro mtb , amerikan el yapımı ve race light serisi ozel bir kadrodan mutesekkil, ustunde shimano stx sistem var. 3x7 tabiki :)
189352
Bu iş için gerekenler 25.4 mm boğaz çapinda ,drobbar bir gidon, bir takim gidon sargisi, bir takim fren kolu ve cırcır diye tabir edilen bir takim vites koludur.
189353
189354
189355
Benim sistemim 3x7 stx sistem oldugundan lönk diye olacak sisteme.

Ozellikle kelepce kismi genis olanlardan buldum bunun icin birde daha uzun iki vida ayarladik ki gidona rahatca sabitleyelim...

Montaji hemen hemen tamamlandı gibi bir sey..

Tamamlaninca final resimlerinide paylaşirim elbetteki hehe

189356
189357

Son düzenleme:
Scudo

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
Ooooo piti piti

Kremanın sepeti

Terazi lastik jimnastik

Biz size geldik bitlendik

Hamama gittik temizlendik

Dik Dik Dik

Son dersimiz matematik

rhaegar

Üye
Tepki
62
İsim
Eray
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
abi dönüşümü videoya alsan iyi olurdu aslında.

• Beğen
Tepkiler: Hakan38

ikemath

Aktif Üye
Tepki
718
İsim
Uğur
Bisiklet
b'Twin
Yarış bisikleti aldıktan ve dropbar kullanmaya başladıktan sonra ben de Salcano City Sport 30' a takmayı düşünmüyorum desem yalan olur. Hayırlı olsun :harika:

• Hahaha
Tepkiler: Cemal Ç.

Hakan38

hı garbon
Tepki
204
İsim
Hakan Atabay
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Afiyet olsun çok gözel gözüküyor ?

• Beğen
Tepkiler: yokgibi

slckats

Forum Bağımlısı
Tepki
1.140
İsim
Selçuk Atış
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Cyclocross
Abi çok güzel olacak gibi duruyor.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yola gitmeden yol provası sanırım? :D Saygı değer, formumuzun biriciği( benimle konuşmuyor:) ) hani sana yol bisikleti gönderecekti noldu, prova mı yoksa umutu kesip kendin mi bir şeyler yapmaya çalışıyorsun :D

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@-Skynet-
Drobbar sistemleri genelde yol bisikletlerinde olsada bir cok farkli türde de kullaniliyor. Bilmen lazim. @Murat Cömez abini diyorsan etik olarak yaşitlarinla yada samimi oldugun kisilerle şakalasmani yada laf sokmani öneririm.

@karton_piyer
Ekseri 3x7 bisikletler oldukca fazla piyasada. Boyle bir donusumu merak edenler icin yol gostermek maksadiyla bu donusumu yapiyorum :)

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato
Doğrudur abi,
lakin drop bardaki amaç rüzgarı daha çok yarıp akışkanlık kazanmaktır. Düz kadroya takman veya mtbye takman teknik olarak çok fazla bir getiri getirmez ama saygı duyarım, bu tür güncellemeler yapmanı,bisikletine son model araba gibi davranıp onun kölesi olanlara nispet amacıyla davranışlar sergilemeni ( drop bara market poşeti takmak,düz kadroya drop bar takmak, heybeye ayran kolisi koymak vs :D) sevdiğimden ilgimi çeken şeyler. Bu tür davranışlarınla seviliyorsun,sevgide boyutu iletişim ve dönüşler sağlar.:harika:

İnsan ilişkileri yüz yüzeyken bile karmaşık bir hale sahipken, sanal dünyada bunu sınırlamak,kalıplara sokmak veya net ayrıma gitmek çok zor bir sanattır.En azından daha kolay yapay olur diyebiliriz. Murat beyin, zamanında beklemediğim bir noktadan espiri yapması (ben dalga geçiyor sanmıştım,günün stresi insanı etkiliyor) ve benimde doğal olarak seviyeyi fazla bozmadan yaşıyla ilgili ufak tarizde bulunmam sonucu bana kırılmıştı. Bu aslında çok hafif bir eleştiriydi, lakin böyle alınması garip. Yaş insana olgunluk getirir ama aynı zamanda daha fazla bir kırılganlık getirir. Sanırım, Murat beyde bu kırılganlık kısmı ağır basıyor.Yoksa, öyle diyorsun ama bu ihtiyar senden daha iyi görüyor,vah haline, diyip bir gülücük bıraksa olay zaten böyle hale gelmeyecekti. :) Bende, ergen birisi değilim,30 yaşında bir mühendisim. Durum gereği etik kuralları korumaya çalışıyorum ama hepimiz insanız, hayat kağıttan teoremleri okutmuyor malesef. Diğer yandan yaşlılık ,olgunluk, ihtiyarlık farklı şeylerdir. 3 yaşındaki çocuk 2 yaşındaki çocuktan yaşlıdır. 20 yaşındaki biri,30 yaşındaki birinden daha olgun davranışlara sahip olabilir. Lakin,içinde yaşam enerjisi çekilmiş gibi hissetmek,hayattan zevk almama, kendini güçsüz hissetmek,her şeyde ben bilirim benim dediğim doğrudur anlayışı,ben büyüğüm benim dediğim olmalı,aşırı saygı ve sevye hatları belirlenmesi bunun gibi şeyler bence ihtiyarlıktır. Ben formda ihtiyar göremiyorum, zaten sporla haşır neşir olan,çocukluktan gelen bu hobiye halen ilk günkü gibi içi kıpır kıpır bakabilmek ihtiyarların işi değildir. :) Ha dersenki, benimlede fazla espirili, haşır neşir iletişimde bulunma,resmi ol, sonuçta senden 14 yaş büyüğüm seni tanımıyorum dersen anlarım. Şahsen seni doğallığından ötürü seviyorum,saygı duyuyorum.kendinle dalga geçebilmen,elalem ne der kaygılarını aşmış olman, bence bir erdem bu yanına saygı duyuyorum. Buda karşı tarafta bir samimiyeti ister istemez oluşturuyor.:)

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@-Skynet-
Eyvallah abisi sagolasin. Mesele şu biz yuzyuze degil yazişarak iletisim kuruyoruz buralarda biliyorsun. Yazismalarda yanlis anlasilmalar olabiliyor bazen fakat ben Murat çomezle abi kardes gibi yakin bir ilişkide olmama ragmen , yaşlarimizinda yakin olmasina ragmen onunla olan diyalogumda samimiyetle lakayitligi , espiri ile saygisizligi birbirine karistirmiyorum. Fakat bu yazdığın mesaj bile onunla ilgili negatif imalar iceriyor. Şaka da olabilir ama yanlis anlamaya da musait seyler yazmissin. Merak ediyorsan gercekten soyliyeyim benim yol bisikletimle ilgili şu an arastirma safhasindayiz yani Murat abin bana en guzelini armağan etmekle ilgileniyor .Yani sozunu tutmama gibi bir durum sozkonusu degil. Neyse eger bir yanlis anlasilma var ise ozur dilerim ama sen bi hata yaptinsa ozur dilemen iyi olur

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato
O zamanki konulaı diyorsan, espiri yaptığını söyleyince, yanlış anlaşılma için özür dilemiştim ondan ama dönüş yapmadı. Görüyorumki engellememiş beni, bende arayı biraz ısındırmak için senin üzerinden ufak espiriler ile gönlünü almaya çalışıyorum. :) Lakin yukarıdaki mesajımda, sözünü tutmamış bak ayıp etmiş gibi bir ifade yokki? ....yoksa göndermeden vazgeçtide sende kendi kendine bisikletini yol bisikletine mi çevirmeye çalışıyorsun diye bir espiri var bana göre. :) Bilemiyorum, benim mi mizahım sert anlaşılıyor nedir, yoksa bir art niyetim zaten olamaz....Zaten buradaki mesajdan da rahatsız olursa,ben kendim engellerim onu.Sırf ortada bir olmamasına rağmen birbirimizi anlayamıyoruz diye kırmamak için...
Neyse abi önemli değil, konuya dönecek olursan şahsen 2 haftadır yol bisikleti sahibiyim, lakin halen bu hoodlara alışamadım. Özellikle freni sıkmada diğer flat bar frenlerini çok aratıyor. Fren üzerinde hakimiyet sağlayamıyorum gibi bir his uyandırıyor. Bence stı kolların pek bir espiri yok gibi ama bakalım zamanla belki vazgeçilmezimiz olur. :)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@-Skynet-

@-Skynet-
Skynet arkadasim,

ben kimseye kirgin falan degilim, bunu nerden cikardiginida bilmiyorum. Arti yanlislikla bir espri yaptim ama sen yanlis anlayinca bende yanlis anlasma icin özür diledim. Gelelim senin yaslilik espirine, ben onada kirgin degilim ve kesinlikle tüm gecmiside unutmustum ki taki burada yazini görenekadar. Belki mühendis oldugundan dolayi görüyorumki sen unutmamissin ve konuyu hala devam etiriyorsun. Yukaridaki yorumlarinda bile laf sokuyorsun ama nedense kendi yazdiklarini kendin bile anlamiyorsun gibi geliyor bana.

Mesela....
"formumuzun biriciği( benimle konuşmuyor :) )"
Ben forumun biricigi degilim ama sen öyle görüyorsan allah razi olsun, bimukabele.

Yada...
"Murat beyde bu kırılganlık kısmı ağır basıyor.Yoksa, öyle diyorsun ama bu ihtiyar senden daha iyi görüyor,vah haline, diyip bir gülücük bıraksa olay zaten böyle hale gelmeyecekti"
Olay hangi hale gelmis vallaha anlamadim, ben ögünden sonra sana hic bir yerde ne cevap verdim nede muhatap oldum. Duyanda aralarinda savas baslamis kandavasi güdüyorlar der.

Yada...
"Lakin,içinde yaşam enerjisi çekilmiş gibi hissetmek,hayattan zevk almama, kendini güçsüz hissetmek,her şeyde ben bilirim benim dediğim doğrudur anlayışı,ben büyüğüm benim dediğim olmalı,aşırı saygı ve sevye hatları belirlenmesi bunun gibi şeyler bence ihtiyarlıktır".
Mesela burada laf sokmaya calismissin ama ben bunlari üzerime alinmiyorum, cünkü ne yasam enerjim cekildi, ne hayattan zevk almama gibi bir durumum var nede ben en iyisi bilirim vs gibi bir mücadelem var. Bunlarin aksini bana ispalaya bilirsen bükemedigim eli öperim.

Yada...
"Ben formda ihtiyar göremiyorum, zaten sporla haşır neşir olan,çocukluktan gelen bu hobiye halen ilk günkü gibi içi kıpır kıpır bakabilmek ihtiyarların işi değildir".
Bende göremiyorum, bende bu hobiye gönül verenlerden biriyim, belki yasimdan dolayi senin kadar olmaya bilir ama ben sadece gönlümü degil tüm hayatimi vermis biriyim.

Son olarak ben seinle o gün tartisdiysam o tartisma benim icin orada kalmistir ve senin gibi uzetmam ama damarima basilirsa bende yazmaya devam ederim. Benimle konusmuyor demissin cumhur abine, bana seninle konusacagim bir sey mi yazdin yoksa benimle her hangi sekilde irtibatami girdin? Ben seninle konusmamazlik yapmiyorum sen beni belki tanimiyorsun ama ben herkesle öyle konusmaya kalksam bütün gün evde oturup hayatimi muhabette vermem gerekir. Senin özelden mesajlarina cevap verdim alsinda normalde kolay kolay kimseye dönüs yapmam ki burada bile sana deger vermisim.

Neyse uzatmaya gerek yok ben sana kirgin falan degilim ve sende birdaha bu konuyu uzatmadan kapat ve aramizdaki kirginlik kalksin. Beni tanimis olsan kesinlikle sandigin gibi bir insan degilim.

Bu arada yeni aldigin bisikletin hayirli olsun, güle güle kullan. Allah kaza bela vermesin.

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@-Skynet-
Dedigim gibi yazismalarda yanlis anlasilmalar olmasi kaçinilmaz.
Ne aldin yol olarak ? Bana danistigin o aleti mi ?

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat Cömez

Valla hocam, aslında tüm maddelerine tek tek cevap yazdım.Kendimi savundum ama dediğiniz gibi konu gereksiz yere uzatmaya gerek yok. :harika: Yazdıklarımda art niyet yoktu, olmasını gerektirecek bir durumda yok zaten.Sadece son olaydan sonra hiçbir şekilde dönüş yapmadınız, bu sebeble aramızdaki buzlar erisin diye ufak ışık yakayım dedim ama gene ters tepti. :D

Neden geri dönüş yapmanız önemliydi? İlk sert tepkiyi ben sizi yanlış anlayıp öyle hareket ettiğim için bir mahçupluk olmasından kaynaklanıyor. Peki diğer nedense, özelden bisiklet seçimimin de giantı önermenizle o gün bana baya faydanız dokunmuştu, kararsızlıktan kurtarmıştınız ve sonuçta seveceğim bir bisiklete yönelmemde etkili olmuştunuz .Kırgın olmak istemedim doğrusu.

Neden burada konuyu detayladım derseniz, Mario hocamda biraz bozuk atınca,( o olaydan ötürü olduğunu düşünüyorum :) ) [Ha birde onla bağlantısı yoksa kendi kendime gelin güvey olmuşum demektirki sorma. :D ] durumu açıklamak istedim sadece.

Belki kabul etmeyeceksiniz, belki yine benzer bir tepki vereceksiniz ama bunu tüm samimiyetimle söylüyorum.Gereğinden fazla alınganlık gösteriyorsunuz ve savunma gereksinimi duyuyorsunuz. Şimdi yazdıklarımı konuya yabancı birisi olarak birde öyle okuyun diyeceğim ama korkuyorum doğrusu. :)
Ha anlam kaymalarım olabilir, sonuçta yazar değilim ufak tefek böyle sıkıntıları görmezden gelmek gerek. :D

Neyse konu benim için kapanmıştır :harika:

Çok teşekkür ederim, sağolun. İlk yol bisikletim olarak yeri ayrı bende. Şimdilik hava soğuk olunca balkondan odaya alıyorum, bakalım zaman geçtikte nasıl olacak. :D

@mariokaldato
(link)

slckats

Forum Bağımlısı
Tepki
1.140
İsim
Selçuk Atış
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Cyclocross
Onu bunu bırak da @mariokaldato abi seninle ne zaman turlayacağız? Havanın güzel olduğu bir gün turlayalım abi, olmaz mı?

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@slckats
Olabilir ama cidden yogunum bu aralar bakariz duruma gore ama sen hafta sonlari musaitsin sanirim

• Beğen
Tepkiler: slckats