Dünyanın en hafif 21 lastiği ve yorumları

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Arkadaşlar, profesyonelleştikçe hafiflik merakınız artıyor.Her geçen gün daha hafifini arıyor hale geliyorsunuz.Son zamanlarda sıkça hafif lastik arayışları olan arkadaşlar görüyorum, hepimize referans olacak bu bilgileri hafiflik defterimden aktararak, bir kısmını da internetten edinerek derleme yaptım.

Bazı lastiklerin yorumları bana aittir.Çok azı Türkiye piyasasında bulunabiliyor ama çok istekli olan yurtdışından edinebilir veya yakınınızdaki mağazalara bu konuda isteğinizi dile getirebilirsiniz.İşinize yaraması dileğimle.

(link)

Scudo

onaran

Daimi Üye
Tepki
27
arkadaşlar birşey belirtmek istiyorum...geçenlerde goodyear'ın 2,10 luk lastiğini tarttık tam 917 gr geldi...inanmayanlar için resim çekecem...şu an serac xc lite 127 tpı kullanıyorum...arka jantım bir anda rejim yapmıs oldu...gözlerime inanamadım teraziye koyunca...:eek: :eek: :eek: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

bu arada serac xc lite 1,95 447 gr geldi...

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@onaran
Ben de bir şey belirtmek istiyorum..(Bu konuya kimse değinmiyor ama önemli)
Bu kadar hafif dış lastiğe kafayı takacağınıza biraz da iç lastiklerinize göz atın.. Bunların her biri (normal olanları) 230-280 gr.!! 2 iç lastik eder ortalama 500 gr. Halbuki Schwalbe'nin 130 gr.'lık iç lastikleri var, tanesi 11-12 ytl..Ağırlıkta yarı yarıya fark eder. 9 EU ya sattığımız Klein lastiği de aldınız mı buyrun size ucuz ve hafif lastik seti !!..(iç+dış 660 gr!) Toplam ödenecek rakam da:55-60 YTL (ön+arka için).. Hafif olsun diye dünya kadar para vermeye gerek yok yani..Ayrıca dünyanın en hafif lastiğinin içine koyarsanız 250 gr'lık iç lastiği, yapılan işin ve (harcamanın)anlamı kalmaz..

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Öncelikle Fatih'cim bu değerli ve dikkat çeker çalışman için çok teşekkürler. Gerçekten faydalı bir kaynak olmuş :cool:.

Güsel Abi, sana da katılmamak elde değil. Bahsettiğin Schwalbe Extra Light iç lastikleri ben de kullanıyorum, 130 gr olanlardan. Kesinlikle çok kaliteli bir iç lastik. 90 gr'lık olan daha hafif modellerinin çok patladığını duymuştum, ancak bu lastiklerde böyle bir zayıflık söz konusu bile değil. Diğer 250-300 gr gelen iç lastikler ile aynı sağlamlıkta, ancak çok daha hafif... Üstelik de hafifliğe dikkat eden birisinin gözünü kırpmadan ödeyebileceği kadar da uygun fiyatlı.

Hatırlatma için teşekkürler...

Emir Alaca

Forum Bağımlısı
Tepki
437
Halil bahsettiğin iç lastiklerin araba siboplusu satılıyor mu?Hep ince siboplu gördüm.

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
arkadaşlar bugün Gürsel abiden siprariş ettiğim lastikler geldi. tanesi 520 gram(kendim tarttım) ve gerçekten mükemmel bir lasitk bizzat denedim. saatte 50 km civarı sürdüm bugün ve çok iyi performans aldığımı belirtmeliyim vede açıkça söyliyim bu kadar fark beklemiyordum!!! evet malzemelerde fiyat arttıkça kalitede artıyor ama kaliteli ürün pahalıdır mantığınıda lütfen kafanızdan çıkardım. Corratec Grip Master Lite diye bir lastik var tane fiyat 130 civarı birşeydi ve 350 gram (bu listede onu göremedim). ama arkadaşlar unutmayalım ağırlık kadar dayanıklılık da çok önemli!!!
özetlemek gerekirse bu bilgiler ışığında aldığım Klein marka lastiklerden çok memnunum... hepinize iyi günler...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@Emir Alaca

Evet Emir yanlış hatırlamıyorsam otomobil siboplusu da var...

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
teşekkürler fatih abi ellerine sağlık...
Ben hafiflik olayına daha uzaktan bile yanaşamadığım için pekte işime yaramıyacak :)
bu arada benim şu an kullandığım lastikler galiba 1 kgnin üstünde...
cst 2.35" kısa dişli lastik ve yine cstnin iç lastiklerini kullanıyorum...

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@HaliliOzturk
Evet Halil .. 90 gr.'lıklar habire patlıyordu insanlarda. 40 gr için patlakla uğraşmaya değmez.. (gerçi ben slime'cıyım ama yine de kendime 90 gr.'lık lastik takmam.. Riski çoğaltmış olurum..)
Extra Light olanların oto sübaplı olanı da vardı..Ayrıca bu (Schwalbe yani) lastiklerin presta (iğneli) olanlarının iğnesi vidalı ve böylece içine slime koyabiliyorsunuz..

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
:D:D:D

Birde bizim gibi ağırlık meraklıları var...:p

Benim kullandığım "Schwalbe Big Betty"ler kendi ölçümümle 900 gr;) ...(Sitesinde 890 yazıyor pek fark yok, Kullandığım en sağlam lastiklerden biri...Henüz patlağı yok 4 ay oldu, ki nerelere giriyorum...)

Erkal'ın kullandığı "CST Cheyenne"lerde yaklaşık 1100 gr:rolleyes: ...(Çok güzel lastikler, dağ sürüşünde ve şehir içi Street sürüşünde oldukça verimliler)

Memo'nun kullandığı "Panaracer Fire FR"ler 1.290 gr:eek: ...(Ağır ama dişleri 1 cm'di ilk takıldığında:D, Muhteşem bir lastik...Dağda, inişte, çamurda ve trial de gözünüz kapalı güvenebilirsiniz...Islak asfaltta aman diyeyim:rolleyes: )

Nasıl rakamlar?...Bizim kullandığımız bazı lastikler'in teki, XC'ci arkadaşların maşası kadar...:D:D:D

Üç lastiklede sürüş yaptım, Kendilerine göre iyi yanları var...Ama üçününde en büyük dertleri Islak asfalt...Dişleri biraz büyük olduğu içindirki acayip kayıyorlar...

Güzel araştırma, teşekkürler Fatih...:)

İyi günler...

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
michelin xc hard terraın kullanıyorum ve eskidiği zaman düşünmeden alcağım tek lastik

Erkut Yiğit

Forum Bağımlısı
Tepki
822
Çok teşekkürler Fatih bu güzel bilgiler için. Bir lastik de ben ekleyeyim bu listeye;

Schwalbe Skinny Jimmy: 425 gr

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Ben de bir çift michelin hard terrain almayı düşünüyorum. İç lastik olarak ne önerirsiniz?

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Skinny jimmy 440 geliyo ve sadece 1.95 olanı bu ağırlıkta ... ama 1.95 olanda 1.75 gibi yani...

ozkantu

Aktif Üye
Tepki
40
@athletic

güzel paylaşım...
ancak zaman ilerliyor,
teknolojideki ve pazarlamadaki rekabette sınır tanımadan yeniliklerle devam ediyor...

şu an birincilik koltuğunda oturan "dünyanın en hafif mtb lastiği"
2007 ortalarında piyasaya sürülen
Schwalbe Furious Fred Evolution 26x2.0
............................................295 gr :)

NOT: 2008 scott scale 10'un üzerinde ufak değişiklikler yaparak 8,7 'ye düşürdüm...:)
bu değişikliklerden biride "Schwalbe Furious Fred" :)
bisiklet şu an bende ,
ama lastikler bir türlü elime geçmediği için fotolarını yayınlayamıyorum :(
ocağın 7'sine kadar elimde olur inşallah.yoksa rezil olucaz :p

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
bahsi geçen maxxlite 310 ve 330 lastiklerden epeyce kullandım hatta şuan elimde hala var yanlız kullanım tecrübelerim neticesi bulastikler birkaç yarışlık ve sponsorsuz falan kullanılacak şeyler değil ikide bir patlıyor,keskin taşlar hemen yarıyor,üstelikte 1,9 ve güven vermiyor.ama schwalbe racing ralph den çok memnunum müthiş bir akışı var hemde 2,10 ve güven veriyor 30 40 gram agır belki ama bence çok iyi.iç lastiktede aynı durum geçerli 90gram olan son derece narin.

bicycle16

Forum Demirbaşı
Tepki
332
arkadaşlar bugün schwalbe furıous fred aldım ön_arka 26x2.0 295gr olanından
iç lastiklerimide xlight 130gr larla değiştirdim bisikletim otomatik olarak 480gr hafifledi :eek: bakalım 180/90kg a nasıl bir performans verecek bekleyip göreceğim..:) bu lastiklerle ilgili deneyimi olan arkadaşlar var ise tecrübelerini paylaşmalarını isterim saygılar
(link)

Necroshine

Üye
Tepki
37
@athletic

Michelin- Hard terrain modeli 465 gr mı gerçekten. Ben aldığımda sanki 600 gr gibi bir ağırlığı vardı.