Dunya Turu Trans Himalaya Cin Lhasa Tibet Kahtmandu Nepal

Cem Terzi

Üye
Tepki
50
DUNYA TURU- Bolum: TRANS HIMALAYA LHASA TIBET - KAHTMANDU NEPAL

Selam Arkadaslar

Iki yil kadar once basladigim dunya turu ile ilgili bazi bilgileri vermenin yararli olacagi dusunerek turum ile ilgili bazi bilgi ve fotoroflari asagidalki sitelerde gorebilirsiniz.Turu bisiklet , tur kayagi , trekking, dagcilik aktivitelerin olarak yaptim.

Turun ilk ayagini turkiye yunana adalari italya hirvatistan avusturya bisiklet turu olarak yaptim. Avusturyada cesitli bolgelerde turkayagi faaliyetleri ile tamamladim

Ikinci bolumde Pekin Cin Lhasa Tibet Nepal Thiland Laos Malesia Endenosya olarak gerceklesti.

Turun Asya ayagi gunluk masrafi 15-20 $ idi

Turun yeni ayagi 2008 ilk baharinda Guney Amerika Ekvator Peru Arjantin Sili kismet olursa olacak.

Selamlar

Cem Terzi

Tren Beijing to Lhasa

(link)

TIBET
Lhasa Nagatse

(link)

Nagatse Khatmandu

(link)

==================================
EVEREST BASE CAMP TREKKING

(link)

LUKLA to PHAKDING

(link)

2 PHAKDING NAMCHEE BAZAR

(link)

3 -FROM NAMCHEE BAZAR_to_SYANGBOCHE_KHUNDE_KHUMJUNG

(link)

4 NAMCHE BAZAR to THAME RENJO PASS

(link)

5 NAMCHE BAZAR TO THYANGBOCHE

(link)

6_THYANBOCHE_DINGBOCHECHUKHUNG_CHUKHUNG_RIDGE

(link)

7 DINGBOCHE LOBUCHE GORAK SHED EVEREST BASE CAMP

(link)

8 KALAPATAR

(link)

Cem Terzi

Scudo

Cem Terzi

Üye
Tepki
50
Tibet pilatosu 4000 mt yukseklikte. Lhasa Tibet -kahtmandu Nepal frendship highway de 5 tane 5000 ustunde gecit var everest base camp dahil olmak uzere. Biraz hazirlikli olmak lazim.

Benim Tibet permitim yoktu. Bir Japon bisikletci arkadasim bisikletcilerin tibet permiti almadigini ve bisikletcilere sormadiklarini turdan once bana soyledi. Dolayisi ile permit almadim . Tabiki Cin vizesi vardi.

Son gecitten 5200mt den sonra hersey yokus asagi 5200 mt den 700 mt irtifaya.

Tibette masraflar cok dusuk $12 gunluk gibi.

Bisiklet turunda gunluk masraflar cok dusuk, fiziksel olarak sadece hazirlanmak lazim bir zorlugu yok. Zor olan karar verip yola cikmak .

Selamlar

Cem Terzi

Cem Terzi

Üye
Tepki
50
@msd_57

Bu turu / turlari tek olarak yaptim. Fakat bircok kere diger bisikletciler ile bereber turun bircok bolumunu yaptim. Thiland ta Almanyada 18000 km yapip gelen bir Alman bisikletci ile bir hafta pedal cevirdik. Tibette bisiklet turunun bir bolumunde Fransiz ve alman bir gurupla beraber pedal cevirdik. Everest base camp trekkingde konaklamayi Guest House da yapiyordum . Tabiki bircok trekking yapan kisi ayni pansiyonlard kaliyordu. Dolayisiyle trekking i bu kisiler ile beraber yapyik.

Tabiki bir genel plan yaptim ve bununla ilgili bilgi topladim . Fakat detayli planlari o bolgeye yaklastikca yaptim.
Benim yeni turum Guney Amerika Eqvator Peru Bolivya Aryantin Sili olacak . Su an butun bu ulkelerin icin detayli pilan yapmak cok zor. Fakat simdi o ulkeler hakkinda genel bilgi ediniyorum. Hangi ulkeden baslarsam detayli bilgilere gececegim.

Selamlar

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
Sevgili Cem
Gec de olsa iyiki foruma katildin bizlerde senin gibi bir turcunun bilgilerinden faydalaniyoruz. Kathmandu-Nepal yardimlarin icin tesekkurler.
Simdi sira bende. Guney Amerika Turunu ben 98-2000 de yapmistim.

(link)

Eger sormak istedigin bazi seyler varsa yardimci olmaya calisabilirim.
Iyi gunler

brol

Forum Demirbaşı
Tepki
487
İsim
BİROL
Bisiklet
Merida
paylaşım için çok teşekkürler....resimler harika ve insana;neden hala burada oturuyorum dedirtiyor...
çok güzel bir tur...

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Mumcu

candede

Forum Bağımlısı
Tepki
1.050
Üstadım meraba.
Fotoğraflara yansıyan tüm güzelliklerinizi usulca sindirdim.Her bir karede inanılmaz heyecanlar yaşadım.Ahım bu memleketi seyr-i Alemimde sindirip bitirmeden ülke dışına açılmamak,lakin duygularım artık dizginlenemiyor.Fırsatlarımı yarattığım anda kendimi bende uluslararası yollara salacağım.
Siz güzel İnsana yeni yüreklere seyir tohumları ektiğiniz için sonsuz teşekkür ediyorum.

Yüreğim ve Sevgimle...

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Mumcu

necod

Daimi Üye
Tepki
180
cem kardeş
söylenecek tek bir cümle var harikulade ellerine ayaklarına sağlık böyle güzel resimleri bizimle paylaştığın icin sıkılmadan severek hepsini tek tek izledim
resimlerden bir katolok oluşturursanız bir tane isterim teşekürler

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Her bisiklet severin,bisiklet tutkununun,doğa severin hayallerinde vardır bu dünya turu yapma düşüncesi.Benim de var tabiki ve ileride gerçekleştirmeyi düşündüğüm tek hayalim bu.Ama önce kendi yurdumun güzelliklerini görmek istiyorum bisikletimle.ve böyle turları, gezileri gördükçe daha da bir içerleniyorum.Yüreğinize, bisiklet ve doğa sevginize ve paylaşımınıza teşekkürler...

inbox

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Scott
En Az Hafta Bİr Bu Guzel Albumlere Bakiyorum.mÜkemmel...

• Beğen
Tepkiler: evrimyigit

zeynepb

Üye
Tepki
23
Selam Cem!!

Bu yıl Eylül'de Lhasa'dan Kathmandu'ya gitmeyi planlıyorum. Ama önce yol arkadaşı bulmaya ve bölge hakkında(ulaşım, izinler, maliyetler) biraz daha bilgi edinmeye çalışıyorum. Bazı konularda beni aydınlatırsan çok sevinirim..

Yol arkadaşı konusunda kimi bisiklet sitelerindeki forumlardan bazı insanlarla yola beraber çıkmak üzere yazışıyorum, ama henüz netleşen birşey yok. Bunu gerçekleştirmiş biri olarak sence sadece tazıştığım birileriyle çıkmaktansa tek başına gitmek denenebilir mi, zorlukları çok mu fazla olur, ya da yolda rahatlıkla birileriyle karşılaşıp devam etme imkanı olur mu?

Aklimitizasyon olayını nasıl hallettin, fiziksel aktiviteye başlamadan önce ne kadar zaman uyum sağlamaya çalışılmalı, birkaç gün beklemek yerine yavaş tempoyla yol almak çok mu sıkıntılı olur?

Planladığım güzergah seninkiyle hemen hemen aynı..Beijing'den Lhasa'ya ulaşıp, Lhasa'dan Kathmandu'ya pedallayıp oradan da dönüş yapacağım.. 3 hafta gibi bir zaman düşünüyorum-TR den çıkış ve TR'ye dönüş-. Yeterli olacak mıdır, yoksa arada araç kullanmak gerekecek yerler olabilir mi, ya da şuraları pedallayacağına oradaki ulaşım imkanlarından faydalanıp, onun yerine başka bir yeri(?) daha geniş zaman ayırarak gez gibi bir önerin olabilir mi??

Deneyimlerini paylaşırsan çok memnun olurum..

Sevgiler..

• Beğen

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@*zeynep*

Lhasa da yükseklik 400o metrenin üstünde, Pekin - Lhatsa ise kuş uçuşu bile 2700 km . 3 hafta içinde bu mesafeyi ve üzerine Kathmandu yu yapmanız mümkün değil. 4000 metrede bisiklet sürmek ve dağ geçitlerinden Kathmanduya geçmek çok zor , geceleri soğuk ve çok ıssız olacaktır.
Çok daha fazla zaman ayırmalısınız.

Kolaylıklar dilerim.
Umarım buradan izlenimlerinizi paylaşırsınız .

Selamlar.

• Beğen

zeynepb

Üye
Tepki
23
@Soner Sarıhan

Planladığım güzergah Lhasa'dan Kathmandu'ya 1140 km. Pekin'den bisikletle geçmeyi düşünmüyorum. Aklimitizasyon için şimdiye kadar duyduğum önerilen süre 3 gün. Gidiş( TR-Beijing-Lhasa) ve dönüş (Kathmandu-TR ) 4 gün sürerse 1140 km yi almak için 14 gün kalıyor. Sanırım kimi yerlerde araç kullanmak gerekecek ama bölgedeki tur operatörlerinin düzenlediği turlarda ortalama bir bisikletçinin 17-18 günde pedallayableceğine göre tur planlanıyor. Benimse 14 günüm olacak. Dolayısıyla kimi yerlerde ya araç kullanacağım ya da ortalamanın üzerine çıkacağım;)

Cem Terzi

Üye
Tepki
50
Selam Zeynep

Bu guzargah biraz zor.Aklimitizasyon onceden hazirlanmak gerekiyor, Turdan bir hafta once 3500-5000 mt arasinda yuruyusler yapmakta yarar var.

Bisiklet turu yapanlara permit sormuyorlardi , son olaylardan sonra yeni durumu bilmiyorum.

Cadirda kaliyorsan, Maliyetler cok dusuk . Tren Beijing den Lhasa ya 50$-100$-150 $ fiatlarinda.

Bircok bisikletli bu yolu tek kisilik tur olarak yapiyor. Lhasada tur yapan kisi bulmak cok cok kolay. Spoke cafe . Nakatse lake yolu biraz uzun fakat daha manzarali.

Biraz hazirlikli olmak lazim. Bu tur biraz zor , fakat biraz hazirlanirsan hic problem degil.

cascade ve Sierra daglarindaturu yaklasik iki ay bisiklet-kayak yaptim. Belki bunu ilk defe yapan benim.Kayagin bisiklete nasil monte ettigimi asagidaki rerimlerde gorebilirsiniz

(link)
(link)
(link)
(link)