Domuz gribi Türkiye'de

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında dagci tarafından paylaşıldı.

 1. dagci

  dagci Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  530
  Beğeniler:
  606
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  ABD'den Irak'a gitmek üzere İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yapan bir kişide “domuz gribi” virüsü bulunduğu belirlendi.

  Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD'den yola çıkarak Amsterdam üzerinden Irak'a gitmek için İstanbul'a gelen bir kişide, Atatürk Havalimanı'ndan giriş yaparken termal kamera aracılığıyla yüksek ateş tespit edildi.

  Ulusal Grip Referans Laboratuvarlarında yapılan tetkikler sonucu bu kişide “domuz gribi” virüsü (Influenza A/H1N1) bulunduğu belirlendi.

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, uçakta 166 yolcu olduğunu, bunlardan 96'sının İstanbul'da kaldığını ve uçağın THY'ye ait olmadığını söyledi.

  HASTANEDE ALINAN ÖNLEMLER

  Türkiye'deki ilk domuz gribi vakasının tespiti üzerine Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde önlemler alındı. Hastane çalışanları ve çevredekiler maske takıyor.  İntaniye servisinin yaklaşık 30 metre önüne sandalye konularak bu mesafeden içeriye görevliler dışında kimse alınmıyor.  ABD'li yolcuyu hastaneye getiren 3 kişilik sağlık ekibi, hasta içeri girdikten sonra ambulanstaki sedyeyi dezenfekte etmekte kullandıkları bezi kaldırarak çöpe attı. Sağlık ekibi, ellerindeki eldivenleri de çıkardıktan sonra Atatürk Havalimanı'na geri döndü.  SAĞLIK BAKANI AÇIKLAMA YAPTI  Domuz gribi vakasının görülmesi üzerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ Bakanlığın üst düzey yetkilileri ile birlikte basın toplantısı düzenlendi. İşte Bakan'ın açıklamasından satırbaşları:  -Irak’a gitmek amacıyla 14 Mayıs 2009’da İstanbul’a gelen bir kişide havalimanında termal kamera aracılığıyla virüs tespit edildi. Bu kişide domuz gribinin bulunduğu kesinleşmiştir. Havalimanında başka kişilerle temas etmeden yakınlarıyla izole bir alana alınmıştır. Genel durumu iyidir. Aynı uçakta seyahat eden yolcu listesi temin edildi. Muhtemel temaslılar için yakından izleniyor, koruyucu olarak ilaç da veriliyor. Aldığımız tedbirlerin ne kadar zamanında ve yerinde olduğu anlaşılmaktadır.

  - Alınan bütün tedbirlere ilaveten vatandaşlarımızın dikkat edeceği noktaları bir kez daha hatırlatıyorum.

  - Zorunluluk olmadıkça hastalığın bulunduğu ülkelere seyahat edilmemes,, seyahat zorunlu ise kişisel korunma önlemleri alınmalı.

  - Son 7 gün içinde yurtdışından gelen ve 38 derece üzerinde ateş, boğaz ağrısı olanalrın doktora müraccat etmesi gerekiyor

  - Genel, kişisel korunma önlemlerine özen gösterilmeli

  - Su ve sabunla ellerin iyice köpürtülerek sık sık yıkanması, öksürme ve hapşırma sırasında ağzın tek kullanımlık mendille kapatılması gerekiyor

  - 24 Nisan’da DSÖ virüsü dünyaya ilan etti.

  - 25’inde biz bilimsel kurulumuzu topladık. Bu kurulun önerileriyle gerekli hazırlıklara başladık

  - Salgın planı çerçevesinde çok ciddi bir çalışma devam ediyor

  - Cemil Çiçek’le birlikte ilgili müsteşarları topladık ve onlarla meseleyi konuştuk. İl valilerimizi Salı günü topladık

  Şimdi ne yapılacak?

  - Yurtdışından giren vatandaşın temas ettiği kişilerle ilgili olarak bunarlı yakından takip etmemiz gerekiyor.

  - Bu kişiyle beraber 5 kişilik bir ailesi de var. Bu aile de izole edildi ve onlardan numune alındı

  - Uçakta seyahat ettiği yolcular da izleniyor.

  SORULAR:

  - Havalimanında başka kişilerle temas etmeden kontrol altına alındı dediniz. Kabin görevlileriyle temas etmiş olabilir mi?

  Bütün yolcuların listesini temin ederek irtibat kuruyoruz. Sağlık görevlileri bu yolcularla temas kuruyor. Herhangi bir belirti olursa ne yapacaklarını anlatıyor. Ve mümkün olduğunca aynı adreste kalmaları isteniyor. Ve kendilerine koruyucu ilaç veriliyor

  - Yolcu sayısı nedir?

  Bu detayların çok fazla verilmesini doğru bulmuyorum.

  - Hastanede ne gibi önlemler alındı?

  Bunun için standart bir prosedür var. Hastaneler bu konuda eğitimli kişilerin bulunduğu hastaneler. İzolasyon tedbirleri alındı. Kendi personelimizi korumak için tedbir alıyoruz.

  21 MAYIS ÖNEMLİ TARİH

  - Bütün mesele başka kişilere yayılmasını önlemek.

  - Bir ulusal danışma kurulumuz var. O danışma kurulunun içinde bir de yürütme kurulu oluşturduk. Bu kurul bizimle birlikte çalışıyor.Türkiye’de iki referans laboratuarımız var. İÜ ve Ankara’da Refik Saydam Hıfzısıhha. Buradaki arkadaşlarımız büyük bir hızla bize sonuçları temin ettiler.

  - Şu anda Türkiye’de 27 termal kamera havalimanı ve kamera limanlarımızda hizmet için hazır durumda. 10’u monte edilmiş durumda. Diğerleri de Pazartesi monte edilecek. İstanbul Valiliği de süratle bir kriz merkezini faaliyete geçirdi.

  - İzolasyon süreci aşağı yukarı bu aile için ve diğer yolcular için 21 Mayıs tarihine kadar sürecek. O zamana kadar temaslılarda hastalığın ortaya çıkması mümkün.

  SORU: Diğer yolcular Türkiye’nin hangi illerinden?

  Biz bu kişilerin peşine düşmemeliyiz. Düşersek bu kişileri rahatsız edebiliriz. Biz derken Sağlık Bakanlığı’nı kastetmiyorum. ABD’de 4500 vaka var. Ama biz hiç onarlın TV’lerini izlediğimizde o kişilerle ilgili hiçbir görüntü ortaya çıkmadı. Bireyleri rahatsız etmemek lazım.

  SORU: Domuz gribi kontrol altına alındı mı?

  Bir kontrol altına alınma yok.

  İlk vaka olması dolayısıyla iki referans laboratuarından ayrı ayrı çalışarak teyit ettik.Termal kameralarla ısısı yüksek tespit edilen başka kişiler de var. Ama onlarda domuz gribi yok.

  SORU: Normal grip vakaları arttı. Normal gripten domuz gribinin farkı nedir?

  Çocuklarda ateşli hastalıklar daha sık görülüyor. Grip belirtileri arasında hiçbir fark yok. Grip deyince kastedilen mutlaka ateşinin olmaması gerekiyor. Halsizlik, kas ağrıları, baş ağrıları vardır. Ama her halükarda temas önemli. Eğer bir ülkede çok fazla insanda görülürse virüz dolaşan ana virüs o oluyor. Türkiye’de Türk halkına bulaşmış bir domuz gribinden bahsetmiyoruz.

  SORU: Uçaktaki diğer yolcuların hangi illere gittiği belli midir? Geç kalınmış olabilir mi? Yolcuların bırakılmaması mı lazımdı?

  Her termal kamerada 38 derece ateşi saptanan yolcu var diye aynı uçakta gelen diğerlerini havalimanında tutarsak bunun bir yararı yok. Bunun ülkemize de faydası yok. Bu insan haklarına da aykırı. Bu kişiler Türkiye’ye de dağılsa bir şekilde takip edeceğiz. Grin bu şekilde önlendiğine dair bir dünya tecrübesi de yok. Diyelim ki bir okulda görülüyor. O okul takibe alınıyor. Diğer yerlerde hayat devam ediyor. Bütün alınan tedbirler hastalığın yayılma derecesiyle ilgili alınıyor. ABD’den bir turist geldi, havalimanında her şeyi durduralım.

  Muammer Güler: Yurda giren kişilerin kesin adresleri ve kendilerine ulaşılacak adresler alınıyor.

  Akdağ: Bütün bunarla rağmen virüs farklı kişilerde görülebilir. Hastalığın yayılma hızını yavaşlatmaya çalışıyoruz. Yoksa tamamen önleyebiliriz diye bir şey yok. Henüz ateşi çıkmamış biri gelseydi bunu tespit edemeyecektik.

  SORU: Siz defalarca alına önlemleri söylediniz. Daha da alınacak önlemler var mı? Okullarda eğitim verilecek mi?

  Hazırlıklarımız dikkatli bir plan çerçevesinde yapılıyor. Okullarımızda öğrencilerimize basit iki tedbir el yıkama ve öksürürken mendille kısıtlamayı öğretilecek, öğretiliyor. Vatandaşı bilgilendirmenin en iyi yolu TV, medya. 2 milyon broşür, 500 bin afiş bastırdık, TV ve radyolar için spot hazırladık.

  SORU: Termal kameraların sınırda ve hava limanlarında yerleştirildiğini söylediniz. Deniz yoluyla gelenlerde var. Ne önlemler alındı?  Bu konuya karşı tedbir alan tek ülke Türkiye değil. Dünya buna hazırlanıyor. Gelişmiş ülkelerin bir çoğunda virüs birden fazla kişide görülüyor ve yayılmaya devam ediyor. Yayılmayı sınırlı halde tutmak laızm, bir de aşı geliştirilecek virüse karşı, zaman kazanmış oluyorsunuz.  SORU: Yolcunun virüsünün ABD’de tespit edilmediği anlaşılıyor.  ABD’de başka bir ülkede de grip yeni başlayan kimseyi sağlık kuruluşuna gitmemişse kimsenin tespit etme olanağı yok. Havalimanı çıkışlarında ülkelerin aldığı tedbirler yok. Çok az insan hasta olur ya da hiç olmaz inşallah. Ölüm oranları hususunda dünyadaki rakamlar belli. Meksika’da genç erişkinlerde ve sağlıklı kişilerde görülmesine rağmen, diğer ülkelerde hasta yatağında yatan kişilerde görülüyor.
   
  Turgut Kılıçaslan ve murty bunu beğendi.
 2. murty

  murty Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.373
  Beğeniler:
  1.229
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Kiyamet senaryosu bolum 72. kisim 1 :)
  Biyolojik saldiri

  Amerika yurtdisi cikislarinda yolculari neden kontrol etmiyor??
  (hastalik belirgen degilde ondan :(
  "hayir Amerikada yurtdisi cikislarda hastaliga karsi uygulama yok ")

  Bence agresif tedbirler cok yerinde mesela Cin de ulkeleriyle hic ilgisi olmayan Meksikalilari sinirdisi ettiler :D cok yerinde bir cozum :D
  Hongkong ta 200+100 kisi 1 hafta ucretsiz tatil yapti :)
  38 i buldukmu kapatalim dursun bir yerde ,bu isin sakasi yok!!!
   
  Deniz bunu beğendi.
 3. Furkan Özdağ

  Furkan Özdağ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Aralık 2008
  Mesajlar:
  277
  Beğeniler:
  89
  Şehir:
  [Eskişehir-Ankara]
  Seviye:
  Hastalarda herhangi bir domuz gribi virüsü bulunamamış ve uçaktaki diğer yolcularında hepsi gayet iyiymiş bugün haberlerde çıktı.. :)
   
 4. gezerfen

  gezerfen Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  66
  Beğeniler:
  61
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yöneticisi Dr. Margaret Chan, ilaç şirketleriyle domuz gribi aşısı üzerine toplantı yaptı.

  BM, şirketlerden aşı üretimlerinin yüzde 10'unu yoksul ülkelere bağışlamasını veya düşük fiyatla vermesini istiyor.

  BBC'nin haberine göre, 30 büyük ilaç şirketinin altısı, yüzde 10'luk bağışı kabul etti.

  WHO'nun açıklamasına göre, Dr. Chan yoksul ülkelerin aşıya erişebilmesi için alternatif fon yaratmaya çalışıyor. Chan, diğer BM organları ve Dünya Bankası'yla da konuyu görüştü.

  Küresel bir salgında hastalıkta en çok etkilenecek olanlar, AIDS ve sıtma gibi hastalıkların da yaygın olduğu ve sağlık sistemleri hızla önlem almaya elverişli olmayan yoksul ülkeler.

  İlaç şirketlerine göre, domuz gribine karşı bir aşının geliştirilmesi en erken temmuz ortasında mümkün olabilir. Aşının toplu üretimiyse aylar alabilir.
   
 5. Mehmet Keten

  Mehmet Keten Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Şubat 2009
  Mesajlar:
  836
  Beğeniler:
  760
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  bu virüs hava yoluyla bulaşıyor ise uçaktaki diğer yolculara neden bulaşmadı ki 8 saat beraber aynı uçakta yolcluk ettiler.peki ailenin diğer üyelerinde neden virüse rastlanmadı aynı evde kalmıyorlarmı ? diğer müslüman ülkelerde neden görülmedi mesela Arabistan ve Kuveyt gibi ?
   
 6. Ogez

  Ogez Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  263
  Beğeniler:
  194
  Şehir:
  İstanbul/Kadıköy
  Seviye:
  Mehmet Keten Bana kalırsa virüs bulunsa bile panik olmaması için açıklanmaz.Çünkü insanlar zaten panik yapmak için bahane arıyorlar.Ayrıca Murty'nin dediğide mantıklı olabilir:D1 Kişi belkide 100 kişiye bulaşmasını engeller.Ama biyolojik saldırı senaryosu saçma çünkü Domuz Gribi en çok Amerika'da etkisini gösterdi diye biliyorum.Bu bir virüs.Virüs üreticek teknoloji varmı insanlarda bilmiyorum.Bu konuda önce BilimAdamlarına Sonrada Allah'a güvenmemiz gerekiyor.Gerçi bu bir kıyamet alametide olabilir çünkü alametlerden biri Salgın Bir Hastalıktı yanlış bilmiyorsam.Saçma diyebilirsiniz fakat her yönden düşünmek lazım.Herkes kendine dikkat ederse bu virüsle başa çıkılabilir:)
   
 7. Mehmet Keten

  Mehmet Keten Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Şubat 2009
  Mesajlar:
  836
  Beğeniler:
  760
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  virüs bulunan kişiyle aynı uçakta bulunan kişilerin hepsi sağlık kontrolünden geçti ve hiç birinde virüse rastlanmadı.
   
  ZekiAlper bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-1-21_18-26-14.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
upload_2017-1-31_11-39-59.png
Her bisikletçinin güçlü ve zayıf yanları var. Kesin olan şu ki, her yönden güçlü bir bisikletçi olamazsınız. Popüler bir örneği vereyim: Hem iyi bir sprinter hem de iyi bir TT yarışçısı...
upload_2016-11-16_14-21-0.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...