Dolar neden artar?

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
@Kudret Kurtcebe
Japonyada petrol de yok çelikte hocam. tepesine 2 tane atom bombası da yedi. ama dünyanın 3. büyük ekonomisi.
bir ayrıntı da vereyim. japonyada bir arkadaşım çalıştı. ondan nikon fotoğraf maniesi istedim, japonyada amerikadan pahalı abi, sana amerikadan bulalım dedi. dışarıya ucuz satıp içerde fiyat coşturuyor.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL
Scudo

KuzuBoyz

Daimi Üye
Tepki
392
İsim
Bülent Kuzu
Bisiklet
Trek
İhracatın amacı ithalat yapmaktır. Sende olanı satıp, sende olmayanı almak için. Bunu da dolarla yaparsın. (Dünyanın ortak parası yapıldığı için). Dolar arar ve bulamazsan, elinde dolar olanlar "sen dolar istiyor o zaman verejek bir alt dudak" der. Sen de dersin ki "fazlasını veririm ama ölürüm de alt dudak vermem". O da der ki "Okay Dusty". Seni mi kıracağım. Seni kıracağıma kafamı kırarım. Ortalık dolar dolduğunda da "Dolar alsana yanına da bir alt dudak veriyorum" derler. Sen de dersin ki "ayy o ağızı öpeceğime gider bisiklet alırım."

fahritus

Üye
Tepki
36
İsim
Fahri
Bisiklet
b'Twin
@MuratHan eger hafta sonu yapilirsa ne olur?Ben cumartesi gunu bike components ten 51 euroluk alisveris yaptim hangi kurdan odeme gerceklesir?

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@Angel
Ürün TR'ye geldiğinde gümrükte işlem yapıldığı tarihteki TCMB alış kuru üzerinden hesaplanacak ve ona istinaden kdv tutarı belli olacak.

• Beğen
Tepkiler: fahritus

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
ABD'deki bir kaç tane aile bu işi yönetir, dünyadaki diğer ülkelerin ne kadar fakirleşip ne kadar zenginleştiklerini bu ekonomik oyunlar belirler. sahte spekülasyonlar, para arzının artıp düşmesi, petrol fiyatları, altın fiyatları falan bu finans ailelerinin inisiyatifindedir. krizleri bunlar yaratır, bunlar bitirir, maalesef Amerikan Merkez Bankası dahil her şey bunların elindedir.

Bu oyunlardan etkilenmemenin en güzel yolu kendi üretimini yapmaktır, o da maalesef bizim için ufukta bile görünmeyen bir çizgi, bir ütopya...

Tüm dünyayı olduğu gibi Amerikan halkını da fakirleştiren bunlardır, Amerika birleşik devletlerinde mevcut sisteme karşı beyaz saray önünde yıllardır sürekli eylemler yapılır ama nedense(!) bunlar Hollywood sinemasına asla yansımaz.

• Beğen
Tepkiler: AliÇimen

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
elle gelen düğün bayram. biraz da böyle gitsin bakalım. bugün 650 liralık bisiklet ayarındaki bisiklete 1992 yılında babam o zamanki kurla yaklaşık 300 dolar ödemiş. 1150 lira civarı. bir zamanlar 1150 liraya bize itelenen bisikleti, bugünlerde 650 liradan iteliyorlarsa, burdaki saçmalığı bulunuz.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@fahritus, hafta sonu piyasalar kapandığından dövizde alış ve satış arasında ki makas yüksek olur. En yüksek kur üzerinden ödeme yapmış olursunuz.

fahritus

Üye
Tepki
36
İsim
Fahri
Bisiklet
b'Twin
@MuratHan hangi gunun en yuksek kuru pazartesi gunu acildigi icin pazartesi gunu mu baz alinir?
Bu konularda cok bilgisizim cahilligimi maruz gorun lutfen

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
Dolar 3,20 olacak 1 ay içerisinde

ahanda yazdım buraya.

Dolar niye artar sana öğretir 1 ay içinde olan şeyler :)

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@fahritus, Son bir yıldır dövizde ki aşağı yukarı hareketleri kimse tahmin edemiyor. Sen sadece hafta sonları almamaya bak bunun dışında döviz için şu gün uygun, bu gün uygun değil diyebileceğimiz bir zaman dilimi maalesef yok.

fahritus

Üye
Tepki
36
İsim
Fahri
Bisiklet
b'Twin
@MuratHan tamam bir daha ki sefer de oyle yaparim ama ben bu cumartesi siparisi verdim verdigim zaman kur 2.9 civarindaydi simdi 3.1 olmus hangisi gecerli olur onu diyorum?

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir ara böyle bir şey yazmışlardı :)

(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir hükümet 14 yıldır ülkeyi sadece günü geçiştirerek yönettiği için dolar artar. Günü geçiştirme politikası yüzünden hiç bir zaman uzun vadeli önlemler alınmamıştır,sadece "iktidarın verdiği huzur ortamı" havası ve özelleştirme merkezli gelir kaynakları vardır. Ekonomi sağlam temeller üzerine atılmadığı içinse Obama hapşursa, USA merkez bankası başkası hasta olsa dolar artar.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
2008 de dolar 1.14 lira iken 5000 dolarlık bi bisklet alaydım keşke :) havam olurdu şimdi.

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Dolar artıyor olan yine bize oluyor. İmplant yaptırmam gerekiyor dolar 3 lira oldu anasını satayım :(

gokhankoc

Aktif Üye
Tepki
469
İsim
Gökhan Koç
Bisiklet
Specialized
Dövizin artması ithalatı almış başını gitmiş ülkelerde başağrısı olur, tıpkı bizdeki gibi. Kimse kızmasın ama dövizin artması kötü değil aksine ülke ekonomisi için oldukça olumludur. Üretir satarsınız parasını da alır yatırım yaparsınız. Ama nerede ? girdileri dövize bağlı olmayan ülkelerde, nerede son 15 senede AVM değil baraj veya alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapan ülkelerde, nerede teknolojisini üreten ülkelerde, nerede sadece araba değil kendi uçağını (elalemin yaptığı uçağın fotoğrafına ben bu uçağı yapıcam demekle olmaz) yapabilen ülkelerde, nerede savunma sanayisini silahlarını geliştirip ihrac eden ülkelerde. Kısaca bizim ülkede değil. 2B leri arsaya çevirirseniz, oradan buradan yol geçirip arsa fiyatlarını 100-200 e katlarsanız, Ahmet Mehmet efendinin tarlası metrekaresi 150 dolardan rantçılara ekmek kapısı olursa Ahmet Mehmet tarlasına ekin ekeceğine cacığına Çin sarımsağı cebine ayfon 6 plas bilmemne koyar. Biz de üfürükten üç kuruşluk boru parçası spacerları dolarla alıp aman 3 olmasın vay yandım 4 olmasın diye ağlarız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Doların artacağı çok açıktı. Amerikan Merkez Bankası faizi artıracağının sinyalini vermişti çünkü işsizlik rakamı çok iyi geldi gelişmekte olan ekonomilerdeki yatırımcılar parayı çekince piyasadan dolar arttı, hükümet belli olana kadar koalisyon veya azınlık hükümeti o zamana kadar artabilir, daha sonra sakinleşir ama 2.50 nin altını göreceğini hiç sanmıyorum .