Disk Frene WD-40 Kaçtı

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar Scott Aspect 45 marka bisikletim var dedim zincir iyice mahvoldu aldım WD-40'ı boşalttım zincire :D sonrada ince makina yağı ile yağladım ama yanlışlıkla diskede biraz WD-40 kaçmış WD-40'ında azda olsa yağlama özelliği olduğunu bildiğimden korkuyorum bıraktım öylece sizce ne yapmalıyım?

Scudo

Hüseyin ARICAN

Forum Bağımlısı
Tepki
89
@Burak BAHAR

Al eline bulaşık deterjanını ve süngerini diski güzelce temizle :) Balatalara da bulaştı ise sökmek zorunda kalabilirsin. Diski temizle ve bir kaç gün fren performansına bak. Eğer kaçırıyorsa korkarım ki balataları da söküp temizlemen gerecek.

• Beğen
Tepkiler: M.Sami

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Eyvaaaah peki ya diske bulaşık deterjanınıda kaçırırsam ? :S :D

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
Hiç kullanmadan balataları sök, rotoru da balataları da bulaşık deterjanı ile yıka ve iyice durula... Sonra kullan...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sök diyosunuzda nasıl sökeceğim dahada mahvetmiyeyim söksem bile nasıl takacağım Tektro marka hidrolik disk fren var sökmeye aletim yok sökmek için bi rehber var mı? Yada en kötü ihtimal balata fiyatları ne kadar?

Levent Topcu

Forum Demirbaşı
Tepki
504
Geçmiş olsun. Bisikleti çöpe atın, işe yaramaz artık :p

Sanayiye gidin, balata temizleme spreyleri var, iki fıs fıs yapsalar yeter. Balataları sökmeye bence gerek yok, ki sökmek de aslında çok kolaydır. Bilmiyorsanız bir bisikletçiye söktürebilirsiniz, basit bişey olduğu için çok para almaz.

Bi de, ince makine yağı ile zincir yağlanmaz, bir (1) gün içinde mıknatıs gibi toz toplar, ikinci günden itibaren zincirin ömründen yemeye başlar. Açıkta çalışan mekanizmalar için ince makina yağı kullanılmaz. Bilginize..

Hüseyin ARICAN

Forum Bağımlısı
Tepki
89
Ortada balata almanı gerektiren bi durum yok canını sıkma. :) Balatalara yağ bulaştı ise söküp temizlemeden bir sonuç elde edemezsin. Elin yatkın değilse güvendiğin bi bisikletçiye veya bir arkadaşına söktür.

Ayrıca diske deterjan kaçırırsam demişsin. :) Şaka olmadığını varsayarak cevaplıyorum deterjan suyu görünce akar gider. :)

• Beğen
Tepkiler: M.Sami

Hüseyin ARICAN

Forum Bağımlısı
Tepki
89
Levo_redkit arkadaşım balata temizleme spreyleri var demiş. Ben bilmiyordum böyle bir şey olduğunu. Sökme işine girmeye korkuyorsan speryi de deneyebilirsin.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Balata spreyleri sadece sanayi de değil hırdavatçılarda ve Kipa, Real, Praktiker, Koçtaş vs gibi büyük marketlerde de bulunuyor. Bu tip yağ bulaşmaları durumunda freni fazla kullanmazsanız sprey büyük oranda temizler. Ama aksi durumda ayrıca balataları söküp ekstradan zımparalamak ve temizlemek gerekecektir.

djayo

Forum Demirbaşı
Tepki
388
Arkadaşım önce bisikletine bin ve frenlerini kontrol et. WD 40 daha çok yüzey koruyucu ve çözücü görevi üslenir. Bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Eğer frenler kaçırıyorsa. 30 KM hızaçıkıp düzelene kadar sert fren yap.

• Beğen
Tepkiler: kmert

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sert freni denicem hepiniz çok sağolun balata spreyi aklıma gelmişti zaten ses geliyodu :D arkadaşım bisiklet alıcak onunla beraber bende gidicem bisikletçide vardı balata spreyi dün gördüm çok sağolun zincir yağınıda arkadaşla ortak almayı düşünüyoruz memnun kalırsak dahada alırız :)

Hüseyin ARICAN

Forum Bağımlısı
Tepki
89
@Burak BAHAR

Öncelikle diskini temizlemeden kesinlikle deneme. Diske bulaşmış yağı balatalara yedirir. Önce diskini güzelce temizledikten sonra deneyebilirsin.

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar balata spreyini denedim bi arkadaştan buldum bol bol sıktım ama olmadı ya ? Sökme harici yapabileceğim bişey var mı yoksa bisikletçiye gidicem. :S

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Cif krem yoğun kıvamlı ile balataları sök.
2 balataya cif krem sür, balata kısımlarını birbirine sürt. bunu 3-4 sefer tekrarla.
Güzelce kurut.
Kullanmaya devam...

Ercan

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Fazlasının bir zararı yok ki zaten yıkayacaksın.
Çok başıma geldi. Allah sabır versin ;)

Şuanki disk frenime kaçtı ama temizlemeye üşeniyorum araba gibi ön frenle duruyorum inşallah takla atmam :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Evet mesaj sayısına fln bakınca tecrübeli gözüküyosunuz bende ön frenle gidiyorum ama kolay kolay atılmıyo takla ön maşa emiyor :) ah bide sökmeyi bilsem :S

Burhan Özyılmaz

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
Burak olmadı balata spreyi ya ? Bana oldu diye mesaj attın bizi bilgilendir. İstersen hemen yollatayım spreyi biliyosun kaynak sağlam :D