Disk fren vida gevşeme sorunu

yunus koç

Daimi Üye
Tepki
88
arkadaşlar avid juicy 3 teki kaliper vidalarının her kullanım sonrası sıkılmasımı gerekiyo ve devamlı balata ayarımı yapılması gerekiyo?.bu hafta sonu ön ve arka kaliper vidalarının oldukça gevşediğini çok geç farkettim.ondan öncede yolda yaklaşık yarım metrelik yerlerden atlamıştım.(allah korumuş :))acaba her kullanım sonrası bu frenlerde bakım yapmak şartmı yoksa bu sadece benim frenlerim için geçerli olan bi problemmi.yani dahamı çok sıkılması gerekiyo?(fazla sıkmanın da iyi olmadığını duymuştum).yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Scudo

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Vidaların arasına uygun pul koyarsan belki gevşeme sorununu çözer:) bi denemen lazım! Hoşcakal kardeşim:)..

• Beğen
Tepkiler: yunus koç

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
bu işler için özel üretilmiş loctite ın 2701 nolu ürününü (Düşük ve orta mukavemet)kullanman gerekiyor vidaların dişleri arasına az miktarda sür. sökmen gerektiğindede sorun yaratmadan sökülür ama gevşeme yapmaz.

neuro

Üye
Tepki
55
benim corratec imde her vida başında plastik bir parçacık var dönmesini engelliyor. gevşese bile çeyrek tura ancak izin veriyor. belki böyle bir parça satılıyorda olabilir.

• Beğen

ilyasss

Forum Bağımlısı
Tepki
208
evet loctite nin hertürlü bağlantı için bir ilacı var.sanırım okadar pahalıda değil bencede kesin çözüm o olur.

• Beğen

yunus koç

Daimi Üye
Tepki
88
yorumlar için teşekkürler sanırım adaptörle kaliper arasındaki pullarda bi problem var.onları değiştiricem.işe yaramassa.loctite yi denicem.

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
@yunus koç

locktite olmadan o iş olmuyor. Hatta dikkat edersen fabrikadan gelen vidaların ustunde de locktite var.

• Beğen

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
loctite vidanın üstündeki mavi maddenin adımı??

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
Hmm. Bendeki rotor vidalarının üzerindeki mavi renkli boyalar da Loctite2701 o zaman:)

başarist

Forum Bağımlısı
Tepki
682
Küçük bir not;
Arka frenim yağmurda ıslandığı zaman ses yapabiliyor (avid7 ve sert balata) sese neden olan şiddetli titreşim yüzünden kaliper vidaları gevşeyebiliyor.

• Beğen

Ferhat Öz

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Salcano
Bende de aynı sorun var.Sıkıyorum gene gevşiyor.5 vida kaybettim :(.Loctide 2701 i nerden bulabilirim?

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
Vidaların altında rondela kullanırsanız. Sarsıntıdan gevşemesi daha zor olacaktır. Loctide dan daha mı iyi olur bilmiyorum ama daha ucuza mâl olacağı kesin.

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Durum aslında anormal bir durum.Hangi civata veya somun nereye takılırsa takılsın,gevşer veya yerinden düşerse,ilk önce civatanın takıldığı yuvaya,somununda takıldığı saplamaya bakılır.Buradaki iki eleman parçaları birleştirme görevinde olduğu için mesela;civata ve civatanın takıldığı yuva.İkisininde kontrolu yapılmalı ve sağlam gözüküyor olmalarına rağmen test edilmeliler.Arkadaşların dedikleri geçici çözüm yoludur.Bir civatanın takıldığı yer veya civatanın dişi bozuksa yine aynı sorunu yapabilir.

enginekizkuyu

Aktif Üye
Tepki
80
@Ferhat Öz

El aletleri ve hırdavat satan yerlerde veya yapı marketlerde kolayca bulabilirsin.

Ferhat Öz

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Salcano
@enginekizkuyu
Teşekkürler.Gerek kalmadı.Bisikletçiye gittim hepsini garanti kapsamında değiştirdi sağolsun.Şimdi mavi boyalı vidalardan takılı.Herhangi bir gevşemeyle karşılaşmadım şu ana kadar.Sanırım, problem çözüldü.:)

Tepki
1
İsim
Muhammet
Bisiklet
Amoeba
Aslında bisikletin orijinal kullanma klavuzunu bulsanız orada hangi parçalar değiştirirken vida gevşetmez kullanılması gerektiği yazıyor locktite kullanmalısınız nasıl kullanılacağı bu sitede yazıyor (link) üründe bu (link) en güçlüsü bu

eypcn.ytmz

Üye
Tepki
28
İsim
Eyyüpcan Yatmaz
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bisan
İyi akşamlar arkadaşlar bugün yolda giderken yokuş inmeye başlamafan frenleri kontrol etmek için sıktığımda arka frenler tutmadı kontrol ettiğimde arka fren kaliperini kadroya bağlayan vidaların birinin düştüğünü diğerinin ise gevşek olduğunu gördüm. Yetkili servis ve bayiye gittiğimde vidayı gidip benim sanayiden almam gerektiğini söyleyip başından savdı. Virüsten dolayı dükkan dükkan dolaşıp vida aramak istemiyorum bu vidayı internette bulabilirmiyim ?
Vidanın üstünde 10.9 yazıyor sanırsam mm boyutu anlamına geliyor.
20200530_214409.jpg20200530_214357.jpg20200530_200757.jpg20200530_200733.jpg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Düzgün sıkılmadığından gevşemiştir. Vida üstünde görünen mavi şey gevşemesini engellemek içindir. Sanayiden alacağınız vida zamanla paslanacaktır. Bisikletçilerde muhakkak vardır. Orjinal vida taktırmaya çalışın