Disk Fren Problemi

Tepki
6
Bisiklet
Cannondale
Öncelikle herkese selamlar,

Bisikletim dört yıldır kapalı alanda yatıyordu, bir aydır düzenli kullanıyorum; fakat frenler giderek hassasiyetini kaybetti. Ön fren tamamen iptal oldu diyebilirim, en sonunda kaza yaptırdı...

Arka bir nebze daha iyi ama öylesine sıkmam gerekiyor ki özellikle sol elime ağrı girdi son sürüşüm sonrası.

Bir ay önce aldığım yere götürmüştüm bisikleti genel bakım için özellikle frenlere bakılmasını rica etmiştim, baktılar da yeni balata gelecekti; ama gelemedi bir türlü ben de sinir yaptım kovalamayı bıraktım. Tabi o zaman bu kadar kötü değildi dört beş sürüşte hassasiyet sıfıra indi gibi..

Durum neyden kaynaklanıyorsa kendim halletmek istiyorum.
Çözüm önerisi olan var mı acaba?

Şimdiden teşekkürler...

Scudo

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Su temel ve basit bilgiler belki size fikir verebilir:

(link)

Tepki
6
Bisiklet
Cannondale
@suat akman

Bu yazıyı okudum fakat benimki hidrolik değil mekanik disk fren onu belirtmeyi unutmuşum kusura bakmayın.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Mekanik diskte de aslinda mantik bir yere kadar ayni. Ana fark hidrolik yag ve hortumun yerini tel aliyor. Piston iki tarafli degil tek tarafli calisiyor. Masaya - kadroya yakin olan taraftaki piston ve/veya balata sabit. Bunun diske yakinligi ve uzakligi, diske bakan tarafindaki bir alyan vida ile saglaniyor. Dış taraftaki balatanin mesafesi ise tel gerginligi ile saglaniyor. İnce ayari Fren kolu uzerindeki vida ile yapilabilir.
Kontrol edilecek sey telin fiziksel durumu, gerginligi, balatalarin konumlari ve tamamen eriyip erimedikleri.
Sorun incelen balatalarsa tel gerginligi ve ayar vidalari (alyan olan ve fren kolu uzerindeki) ile balatalarin diske mesafeleri ayarlanarak giderilebilir.
Bitmis balatalar ise uygun model bulunur ve basit bir islemle degistirilir.
Umarim cozersiniz...

• Beğen
Tepkiler: Burak Cem Oztarak
Tepki
6
Bisiklet
Cannondale
@suat akman

Detayli aciklamaniz icin cok tesekkurler! Verdiginiz bilgilere dayanarak kontrollerimi yapacagim sagolun :)

• Beğen
Tepkiler: suat akman

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fren kaliperinin arkasinda alyanla sıkabilecegin bir vida var, o vida hareketsiz olan balatayi hareketliye doğru yaklastirir. O vidayı sıkarsan duzelir muhtemelen

• Beğen
Tepkiler: Burak Cem Oztarak