Hidrolik Disk + V-Fren Kullanımı?

bariss.t

Daimi Üye
Tepki
313
İsim
Barış T.
Bisiklet
b'Twin
Merhaba, bTwin Triban 500 yol bisikletimin frenlerini güçlendirmek istiyorum. Bisikletin üzerinde V-Fren sistemi var. V-Frenler özellikle yağmurda fren mesafesini uzatıyor. Kış aylarında bunu engellemek için hidrolik fren sistemi ilave etmeyi düşünüyorum.

• Bisikleti kış aylarında da düzenli olarak kullanıp ulaşımımı sağlayacağım için şehir içinde frenler önemli. Antalya'nın yağmuru da İstanbulda yaşanan mega fırtınalardan aşağı kalmadığından kışın V-Frenlerin sorun yaratacağını düşünüyorum.
  • Yaz aylarında, hafta sonlarında müsait zamanlarda turlara çıkacağım. Turlarda heybe yerine 2 tekerlekli römork kullacağım. Römorkun üzerinde herhangi bir fren sistemi mevcut değil ve V-Fren takma imkanı da maalesef yok. Bütün fren yükü çekiciye binecek.
  • Antalya'da yaşadığımdan bol bol dağımız var. Şehir içi tepsi gibi dümdüz olsa da kemer tarafına doğru yola çıkınca veya korkuteli tarafına çıkınca oldukça dik rampalar var. Bunların inişinde de yine römork ağırlığı frenlere binecek.
  • Römorkun boş halde 15 kilo ağırlığı var. Üzerine kamp yükü olarak ortalama 20-25 kilo yük eklersek 40 kiloluk bir toplam ağırlık oluyor.
Maşa ve Kadroda bagaj, rotor bağlantı noktaları mevcut. Jant seti olarak bTwin'in kendi jantları var ancak göbekler disk uyumlu değil. Tek sorun şu anda göbekler görünüyor.

Hidrolik disk olarak ikinci el düşünüyorum. İkinci bir fren sistemi olacağı için sıfıra gerek yok. Hidrolik fren kullanan arkadaşlardan model önerisi bekliyorum :) V-Fren balatalarını da bitince ya baradine (Çok öneriliyor ) ya da Shimano ile değiştireceğim.

Bu şekilde bisiklette hem V-Fren sistemi hem de Hidrolik Disk fren sistemi olacak. Özellikle Dağ inişlerinde ikisini birlikte kullanarak ısınma sorununda (Yazın 45-50 derecelerden bahsediyoruz + asfalt sıcağı) Frensiz kalmam ve hidroliklerde bir problem olursa V-Frenlerim de devrede olur. Kışın yağmurlu havalarda da römorku taktığımda fren mesafem uzamaz.

Bisikletin Fotoğraflarını birazdan yükleyeceğim. Bağlantı problemi yaşıyorum.

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Aynı anda mı çalışacak 2 fren? Doğru mu okudum? İkişer fren kolu olacak yani?

• Beğen
Tepkiler: bariss.t

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Hocam nasıl rotor için yer oluyor anlamadım. Siz bagaj deliğini rotor için sanıyor olmayasiniz?

Microshiftin hd destekleyen shifteri yok zaten. Ya diskli Bisiklet alın ya da bu sevdadan vazgeçin bence.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.371
Bisiklet
Scott
Kadro ve maşanızda disk fren kaliperlerini bağlayabileceğiniz noktalar var mı? Yol bisikleti kadrolarında pek yaygın değil çünkü bu durum.

Ayrıca disk fren rotorlarını kullanabilmek için jant göbeklerinizi de değiştirmeniz gerekecektir.

• Beğen

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hem klasik fren hem disk fren???
o nasıl iş ya :)

Disk fren zaten işinizi görecektir, ne gereği var ki...

• Beğen

bariss.t

Daimi Üye
Tepki
313
İsim
Barış T.
Bisiklet
b'Twin
@BerkEvren

Aynen. Hidrolik frenlerin kollarını gidonun üst kısmına takacağım. Mtblerde olduğu gibi. Kullanımda tabi 2 tanesi aynı anda çalışabilir.

@Ozan k.

Hidrolik disk frenlere sahip bisikletlerin fotoğraflarını inceledim, aynı montaj delikleri kadro ve maşada var. Sadece göbekler uyumlu değil. Bisikletteki fren sistemini ellemeyeceğim için mevcut shifterler kalacak.

@Yusuf !!WOW!!

Evet baktım. Oldukça mantıklı ancak mevcut V-frenlerin yerini alacağından dropbardaki mevcut fren kolları işe yaramayacak ve istediğim gibi 2 farklı sistem olmayacak.

@Mehmet Altuğ

Baktığım kadarıyla var. Fotoğraflarını yüklüyorum şimdi. Muhtemelen tek sorun göbekler. Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.

20170809_134246.jpg

Arka tarafta iki yan yana delik var. Hidrolik frenli bisikletlere göre açısı biraz daha aşağıda ama olur diye düşünüyorum.20170809_134254.jpg

20170809_134300.jpg
Göbekler uyumsuz.

20170809_134336.jpg 20170809_134411.jpg

Önde qr'nin arkasındaki delikten bağlanmış disk frenler. Bagaj montaj yeri maşanın üstünde yukarıda duruyor.

@Taner James

Bisiklet yol bisikleti olduğundan V-Frenleri sökersem Shifterdaki fren kolları işe yaramadan benimle gezecek. Uzun turlarda genelde V-Fren önerilirken şehir içinde ve yağışlı havada Hidrolik Disk öneriliyor. Turda ağırlığın etkisi ile uzun inişlerde rotorların ısınıp frenlerin etkisini yitirdiğinden bahsediliyor. Rotorlar ısınırsa V-Frenler devrede olmaya devam edecek bu şekilde.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Malesef kadronuzdaki delikler hidrolik için değil. Hidrolik fren için vida yerleri şu şekilde oluyor;
freins-a-disque-shimano-br-rs505-flat-mount.jpg
images.jpg
Ki yer olsa bile 2 freni aynı anda nasıl sıkacağınızı ayrıca merak ettim.

Tepki
61
Kardeş yanlış anlamada boş iş disk yap çok güzel ama v freni kaldır hem ağırlık hem gereksiz iyi bi disk takarsan v bi şeye yaramaz zaten istersen kadronun ve göbeğinin fotoğraflarını at yardımcı olalım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
513
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Valaha doğru söylemişsin murat kardeş iki firen sistemini kontrol etmek zor olur sen en iyisi sadece disk firen tak başka birşey yapma

Saru

Aktif Üye
Tepki
194
Bisiklet
b'Twin
Triban 520 kullanıyorum sanırsam kadro tasarımları aynı olmasa bile yakın ve benim seri hidrolik desteklemiyor delikler çamurluk ve bagaj için. Sizde de muhtemelen tektro fren sistemi mevcut bence yapabileceğiniz en iyi şey onları değiştirmek olur eğer ciddi anlamda sıkıntı yaşıyorsanız.

• Beğen

gunes1001

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Güneş A.
Bisiklet
b'Twin
Dostum onlar çamurluk yada bagaj için. Disk fren için adaptörler filan var ama onlar uzun süreli kullanıma uygun değil diye biliyorum

• Beğen

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Kadroda disk için uygun değil, şu an ki göbeklerde uygun değil. Sizin en mantıklı seçenek elinizdekileri kullanarak bisiklet sürmenin tadını çıkarmak, mevcut bisikletinizde pek güncellemelere gitmeden değerlendirmek, bir süre sonra ihtiyaçlarınızı da netleştirdikten sonra ihtiyaçlarınıza en uygun özelliklere sahip olan bisiklete geçmelisiniz.

bariss.t

Daimi Üye
Tepki
313
İsim
Barış T.
Bisiklet
b'Twin
@BerkEvren

Evet şimdi dikkat ettim, Maşaya takmak daha zor olacak. Ancak arka tarafta aynı deliklere takanlar olmuş. Birkaç fotoğraf ekliyorum.

Burada tam olarak dediğiniz gibi takılmış.

Ancak bu ikisi benim kadrodaki gibi bir yere bağlanmış. Arada @gunes1001 'in dediği gibi galiba adaptör var. 2 Fren sistemini aynı anda kullanma imkanım 4 tane elim olmadığından yok zaten.

Bu gidondaki gibi dropbarın düz kısmına bağlayacağım fren elciklerini. Şehirde laylaylom modunda giderken de elimin altında fren sistemi de olmuş olacak.

@muratciftci7

Fotoğraflar yukarıda zaten. Bisiklet yol bisikleti olduğundan v frenleri kaldırsam da sadece jantın üstündeki kısmı kaldırmış olurum. Asıl ağırlığı yapan fren kolları viteslerle birlikte durmaya devam edecek.

@Murat B.

Yukarıdaki bisikletlere bir şekilde takılmış? Takıldıkları delikler en azından arka tarafta benim kadrodaki deliklere çok benziyor.

@Bisiklet sever 93

Benimde yapmaya çalıştığım disk fren ilave etmek. İkisini kullanmanın zor olacağı yok. Tırlarda da mesela normal havalı fren var, retarder ve egzoz freni de var. Toplamda 3 farklı fren sistemi bir arada. Amacım diskler ısındığında soğuyana kadar V-Frenleri kullanarak frensiz kalmamak.

@Saru

Bagaj takılabiliyor ancak yukarıdaki fotoğraflarda muhtemelen aynı deliklerden bağlanmış. Fren sistemi Tektro'nun frenlerine benziyor sadece üstünde marka yok. Henüz frenlerle ilgili bir problem yaşamadım ancak diğer bisikletimde fren sistemini Alivio setle değiştirdim. parkta sulama fışkiyeleri çalışmaya başlayınca bisikletin frenleri ciddi şekilde zayıflamıştı. Normalde maksimum 2 bisiklet boyu mesafede duran bisiklet frenlerden gelen acayip seslerle gitmeye devam ediyordu :D

Turda yağmura yakalanırsam dağlardan inerken arkamda 40-45 kiloluk römorkun da etkisi ile V-Frenlerin ciddi şekilde zayıflayacağını düşünüyorum.

@gunes1001

Evet. Bagaj montajı için delikler hazır. Ancak yukarıdaki bisikletlere aynı yerden takılmış. Adaptör mevzusuna baktım, Shimano'nun filan adaptörleri varmış. Riskli olsa üretmezlerdi diye düşünüyorum. Hedefim 2. Fren sistemi olarak kurmak olduğundan V Frenlerle birlikte kullanacağımdan uzun süreli kullanımda sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

@Ozan k.

Bisiklet Forum AR-GE çalışması :harika:

@Serrchi

Göbekler evet muhtemelen şu anki en büyük problem. Aslında amacım yazın turlara çıkmak, hafta sonları kısa turlar yapmak, kışın üniversiteye giderken ulaşımımı sağlamak. Şehir bisikleti trafikte istediğim verimi veremeyeceğinden çabuk hızlanabilen, tur bisikletine dönüşebilen Triban 500'ü aldım. Bagajlarla aynı fiyata römork bulunca arkasına da römorku takıverdim :D Tur için tur bisikleti, şehirde yol bisikleti kullanmak elbette daha güzel ancak 2 bisikleti evde tutabilecek yerim yok. Bisiklet şu ana kadar beni yanıltmadı. Kamp yüküyle birlikte şehir içinde bile oldukça güzel hızlanıyor, trafikte arabalarla beraber hızlanıp trafiğe ayak uydurabiliyorum.

Sorun turda dağlardan inerken yağmura yakalanma ihtimali, Kışın mutlaka yakalanacağım Antalya yağmuru, arkadan bisikleti iten 40-45 kiloluk römork ve aniden durmak gerekirse ıslanınca durduramayacağını düşündüğüm V-frenler. Şehir içinde Hidrolik disk fren ilave ederek bisikleti aniden durmam gereken yerlerde durmasını sağlayabilirsem çok daha güzel olacak. :harika:

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06
Tepki
61
Kardeş tır değil bu bisiklet senin o kadar büyük bi kokpitin yok

• Beğen
Tepki
61
Downhill ciler o çamurda duruyor sen duramayacaksın

• Beğen

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@bariss.t
Bu fotoğrafta frenin altındaki 2 delik sizin kadrodaki delikler. Üstte frenin takıldığı delikler ise sizin kadronuzda yok. Ve fren vidaları ile o vida delikleri arasında en az 2-3 kat çap farkı var.

bariss.t

Daimi Üye
Tepki
313
İsim
Barış T.
Bisiklet
b'Twin
@BerkEvren

Sonuçta o deliklerden bağlanmış. Bu fotoğrafları görünce aynı deliklerden nasıl bağlanabilir diye konuyu açtım. Arada o zaman (link) Şu şekilde bir aparat kullanılırsa bağlanabilir. Doğru mu düşünüyorum?