Disk fren mi V fren mi?

Scudo
Tepki
2
İsim
Kahraman çalışkan
Bisiklet
Bianchi
abiciklerim ben yeni bir bisiklet topluyorum kendimce bi karar verememiştim v mi disk mi eninde sonunda disk frenli jant aldım ama şimdi pişmanım aslında çok güzel bi jant ama istanbul dışına çıkacağım için güvenemiyorum çünkü sorun hidrolik yada kaliperde oluşan arıza değil sorun disk fren yaptığında göbeğin içinde bulunan bilyeler göbeğe fena bi şekilde zarar veriyor benim mantığıma göre doğrumu acaba yanılıyormuyum.

bakın aldığım jant budur ama yerine verip v fren uyumlusunu alıcam

Dosyalar

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@kahramancaliskan
Neden zarar versinki, daha hic duyulmamis bir olay. Disk frene güvene bilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: olympos
Tepki
2
İsim
Kahraman çalışkan
Bisiklet
Bianchi
@Murat Cömez
zarar vermiyosa iyi bakımdan tamirden anlıyorum zaten birşey olsa sorunu çözebilirim

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
ilkkez duyuyorum disk fren teker göbeğine zarar verir diye bir şey. v-fren ve disk fren ikisi de bisikleti durdurmak için kullanılan şeyler. o açıdan düşünürsek, v-fren de teker göbeğine zarar vermez mi? teker göbeğinde bilyeler olmasa elbette zarar verir ikisi de. ve bilyeler olduğu için ikisi de zarar vermez. v-fren ekipman olarak daha hafif, montaj ve bakımı daha kolay sistemlerdir. ancak disk fren bana daha fazla güven vermiştir kullanırken. tercihimi disk frenden yana kullanırım ben olsam. ama tercih meselesidir ve içinize hangisi daha yatıyorsa onu kullanın.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Alman markası cube nerdeyse bütün uzun yol tur bisikletlerinde hidrolik disk fren kullanmaya başladı. Sanırım bu konularda bizlerden farklı düşünüyorlar diye düşünüyorum.

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
Hidrolik disk frenli mekanizmayı V frenle değiştirmek için ne gerekir?Eğer çok zahmetli değilse ,karasızlar için baştan Hidrolik alıp eğer memnun kalmazsa V frene çevirmek daha mantıklı olur sanırım.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.400
Bisiklet
Scott
Kadro ve maşanın V fren kullanımına uygun olması gerekiyor. Günümüzde, üzerinde disk frenle gelen bisikletlerin hemen hiçbirisinin ne kadrosunda, ne de maşasında V fren ayakları takılabilecek yerler mevcut. Ayrıca fren kollarının da değişmesi gerekecek ki, toplamda oldukça maliyetli bir şey olur V frene dönüşüm işlemi.

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
203 mm rotorlar göbekleride zorlarlar ;)

Bicyle

Aktif Üye
Tepki
35
Bisiklet
Salcano
hidrolik alabilirsen hidrolik al hidrolik candır bakımı ağırdır yani gülü seven dikenine katlanır diye bir söz var onun ta kendisidir :)

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
Bu disk frenlerde ki balatanın malzemesi, ham maddesi nedir acaba otomobillerle aynı mı, yani balata tozu falan bırakır mı? bilen varsa cevaplaya bilir mi?

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@mehmet ulaş Çok teknik bir konu oldu sanırım herkes bilmez...:)

Otomobillerde kullanılan fren balatalarının için de eskiden asbest vardı, sonra kaldırıldı sanırım şimdi cam yünü benzeri bir ham madde var ama bisiklet fren balatası neyden yapılıyor merak ediyorum...

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@erolslmz

Disk fren balatası toz yapar mı, otomobil balataları gibi mi?

eyupozturk

Roadie
Tepki
316
İsim
EyoO
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yapar ama fark edilecek kadar degil

Drdaldal

Aktif Üye
Tepki
96
İsim
ALPER DALDAL
Bisiklet
Trek
Hidrolik disk kullanıyorum, süper ötesi çok memnunum....