Disk fren mi V fren mi?

Mert Akça

Üye
Tepki
25
İsim
Mert Akça
Bisiklet
Scott
bende az hortmatıyım konuyu beyler ben scott speedster 30 almayı düşünüyorum bunun bi v fresnlisi bide hidrolik disc lisi var ama v frenli alıcam 2 kilo daha hafif bakımı kolay balata erime sorunu yok ohh miss daha ne istiyonuz şehir için kullanıyosanız şöyle düşünün hidrolik alıcaksınız bi yere bağımlı olucaksınız her 3-4 ayda bir en az 50 en fazla 100-150 tl vericeksiniz balata değiştiriceksiniz yağ koydurucaksınız bundanda her bisikletçi anlamaz ama v fren oh mis v frenden kastım yeni çıkan u frenler hidrolik kadar iyi

Scudo

denizsmr

Üye
Tepki
52
İsim
Ali Deniz Sümer
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@SyndromeUser hd frenin söylediğiniz gibi öyle zor bir bakımı yok sadece şehir içinde bile olsa ıslak koşullarda v frenden daha iyi tutacağı kesin. Çok fazla iniş yapmaz iseniz o kadar sık balatada değiştirmezsiniz merak etmeyin. Ben olsam tercihimi hd den yana kullanırım.

Ekleme: düzgün bir V fren pabucuda ön arka 15 dolar civarı bilginize

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
ıslak zemini gözünüzde bu kadar büyütmeyin...

:harika: v fren :harika:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@SyndromeUser sadece fren olarak 2 kilo fark olması imkansız. Çünkü hidrolik disk takımını toplasanız en fazla 1 kilo eder. Ben 6 ay kadar alt sınıf disk fren kullandım ve 2000km'den fazla yol yaptım. Yine de %60 kadar eritebildim. Bu süre içinde kaç çift pabuç değişilir V fren kullananlar söylesin, ben bilmiyorum. Yılda 1 balata ve yağ değişseniz 100 lira civarı yeterli olur. Hatta 100 liraya 1 Litre yağ ve yağ değişim kitini alırsanız ömür boyu yeterli olur ve kendiniz değişirsiniz. Hidrolik yağ değişimi basit bir işlemdir. Elinde malzemesi olan herkes yapabilir merak etmeyin. Islakta ve çamurda V fren disk frenin yanında sönük kalır. V fren tutmaz demiyorum ama arada dağlar kadar fark vardır.

ilker Coşkun

Daimi Üye
Tepki
192
Bisiklet
Carraro
Hd fren bakımı kesinlikle gözünüzü korkutmasın. Frenleme kalitesi mi önemli yoksa aman daha kolay tamir ediliyo kısmı mı? Islak veya kuru zeminde ani frenleme yapmak zorunda kaldığınızda keşke hd alsaymışım demeyin

Mert Akça

Üye
Tepki
25
İsim
Mert Akça
Bisiklet
Scott
beyler şimdi napıyım karar veremedim çünkü baktım sitesine arada 2 kilo fark var scott speedster 30 a bakın bide scott speedster 30 disc var onada bakın @denizsmr @pohuman

bir şey daha sorucam şimdi v frende yavaş yavaş sıkabiliyoruz mesela hızımız 60 50 e düşürebiliyoruz hd de dokundun mu direk 0 mı oluyor hiç kullanmadım da daha önce

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Ya otomobil kullanmadiniz mi hic? Ikisinde de rahatca dozlayabiliyorsunuz merak etmeyin :)

vatan

Daimi Üye
Tepki
115
İsim
Vatan
Bisiklet
Mosso
3 gün önce %15lik eğimden inerken önüme dolmuş çıktı frenleri kökledim(v-frenkullanıyorm) 56km/h ile gidiyordum o esnada durmaya çalışırken düşücem sandım ama düşmedim direkt çarptım dolmuşa bir güzelde dayak yedim (bir an incideyim sandım sorry:okyrm:)

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
fransa bisiklet turu gibi dünya yarış bisikletlerindede disk fren kullanılıyordu dimi :komik: adamlar kuru ıslak zeminde o kadar süratli giderken gösterişli şaşalı göbek freni olan disk frenlemi duruyorlar ? ayrıca otomobillerdeki disk sistemini bisikletle karıştırmayalım. otomobilde diskin çapı lastik yüzeyine yakın derecede büyüktür.....

denizsmr

Üye
Tepki
52
İsim
Ali Deniz Sümer
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@SyndromeUser şimdi şöyle söylemek gerekirse ben almak istediğin bisikletin yol bisikleti olduğuna şimdi dikkat ettim. Yol bisikleti eğer üst seviye bir grup set yoksa frenleme mesafen uzar, performans yapıcaksan 500 gr bile senin için önemliyse v fren al, yok benim için fren mesafesi önemli diyosan hd al. Yada en azından 105 setli bir v frenli bisiklet al. Bilmem anlatabildim mi. İlk yorumumda mtb düşüncesiyle hf önermiştim sana kusura bakma

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
Islak zeminde frenleri iyi tıtan arkadaşları merak ediyoeuwhangi lastiği kullanıyorlar. Ben kuru zeminde bile v freni sonuna kadar sıkamıyorum lastik kaydığı için. Islak zeminde v fren bence gayet yeterli çünkü lastik kaymasın diye fazla frene basamıyorsun. Lastiğin kayması bence daha tehlikeli. Şehir ve yol bisikletinde hd frenin tek artısı bana göre konforu. Uzun inişlerde fazla güç harcamadan, ellerini yormadan inebilmen. Dağ bisikleti alana kadar V fren benim sadık dostum olacak. ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Valla şöyle söyleyeyim giriş seviyesi fren varsa ve bir anda önünüze bir şey çıkarsa(hele de bayır aşağı iniyorsanız) frene de abanırsanız direk olarak takla atarsınız. Daha önce başıma geldi ama Allah'tan kedi gibi konmayı başarabildim. Şuan Shimano XT M8000 kullanıyorum. Ne kadar hızlı olursam olayım ön frene abandığımda kesinlikle kitlemiyor ve dozu ayarı çok hassas.

vatan

Daimi Üye
Tepki
115
İsim
Vatan
Bisiklet
Mosso
@pohuman başıma geldi ama takla atmadım demekki fren sistemim iyiymiş teşekkürler mosso

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
@denizsmr yolda en az 105 deeim ki ben kullanıyorum çok memnunum. Şehşrde acera var, biraz vasat altı ama deore olunca gayet tatmin edici.

• Beğen
Tepkiler: denizsmr

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
@denizsmr
dura ace mace falan filan hiç farketmez kardeşim...
v frenlerin doğası gereği lastik sırt yüzeyine yakın olması herşeyi bitirir......... şunu şöyle açıklıyım dönen bir daireyi parmağınla dıştan baskı yaparakmı rahat durdurursun yoksa iç çapa yakın yerdenmi ?

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar ucuz hd fren alacağınıza aynı paraya kaligeli ve fren alın daha mutlu olursunuz :)

@iskender şerit

Size göre en iyi hd fren disk çapı en küçük olan. Mantık hatanız var bence. Bir kez daha düşünmenizi salık veririm.

• Beğen
Tepkiler: Selocukrtl ve Xoqo

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.175
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaş tecrübe etmeyen insanlar cidden biliyormuş gibi konuşmasın.Tiagra grupsetli bisiklete ön'e Ultegra arka'ya Dura-ace PAPUÇ taktım, xc500'den olan Hd'den daha iyi durdum.Kim demiş kaliper durmuyor diye? Yol bisikletinde hele disk fren neymiş? Gereksiz, boş ağırlık.Bir halt'a yaradığı yok.Sen 80 ile gidiyorsan öndeki arabayaya çarpmamak için frene bastığında olduğun yerde duracak mısın sırf diskler var diye? 100 takla atacaksın zaten durmak yerine.Tekerler kilitlenmiş olarak çünkü.Bırakın disk hayat kurtatıyor vs gibi şeyleri.Dağ bisikleti değilse, Cyclocross değilse kısacası aşırı ıslağa, çamur'a maruz kalmıyorsa gerek yok! Bir sistem ne kadar komplike ise ne yazık ki bakımı o kadar masraflı, yorucu olur.Yol bisikleti alacaklar cidden sert şartlar'da kullanmayacaksınız bisikletinizi yani normal asfaltta kullanacaksınız, paris-roubaix tipi yollarda kötü hava şartlarında kullanmayacaksınız cidden gerek yok.Yağmur'da ise frenleme yaptığınız zamanların arasını çok açmayın ki papuçlar kuru kalsın.Eğer 5 dakikada bir fren yapmaya kalkarsanız doğal olarak duruş mesafesi de çok uzar, papuçlar da oldukça erir.Hala gülüyorum Dura-ace yoksa durmazsın'a :D :D :D