Disk fren hakkında

Scudo
Tepki
38
İsim
Levent
Bisiklet
Ghost
@Umut AKAN
Ötme sorunu tamamen balatalar ve rotor kalitesinden kaynaklanan bir sorundur metal ve organik olarak ayrılan balatalardan metal olanlar genel olarak ötme yapar. Ayrıca rotor da kullanılan metalin kalitesi de ötme sorunu yaratabilir kısacası ucuz etin yahnisi durumu. Balataların sürtmesi iyi ayar yapılmamasından kaynaklı olup rotor yamulması genel de kullanıcı hatasıdır. Rotor yamulmasının en büyük nedenlerinden biri uzun yokuş inişleri yaparken frenin hafif olarak durmadan sıkılmadığım. Bu rotorun aşırı ısınmasına sebebiyet verir ve bu ısınmadan sonra yapılan ani bir frende balatanın baskısı veya düşme vs. bir darbe sonucu rotor yamulabilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Deore m615 hidrolik fren kullanıyorum bi ara uğraştırmıştı ama şu an bi sıkıntı yok...Hidrolik disk frenler aslında sanıldığı kadar problemli değildir tam tersine sağlamdırlar kapalı hücredirler...Sadece doğru kullanmak gerek ...:)

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
20150829_120531.jpg 20150829_120931.jpg 20150829_121109.jpg 20150829_121437.jpg

Sevgili büyükler yeni konu açmaktansa buraya yazmayı tercih ettim bakarsanız sevinirim :).

Tekeri ne kadar ortalarsam ortalayayım bisiklete binince diskin normalde 1. fotoğraftaki gibi durması gerekirken rotor hafif yamuk olduğundan 2.deki gibi duruyor sizce İngiliz anahtarıyla bunu düzeltebilir miyim ? Bisikletçiye gittiğimde sorun yok hepsi sürter diye gönderiyorlar sinir oldum artık :mad:

Birde 3. fotoğrafta arka tekerim kadroya tam simetrik durmuyor akort düzgün, göbeklerde boşluk yok, qr mandalı sıkı ama bir türlü çözemedim sorunu sizce sorun mudur yoksa kafaya takmayayım mı ? Hepinize yorumlarınız için teşekkürler :)

Flicker

Üye
Tepki
34
Haziran Ayında aldım dereden,yoğun su birikintisinden,yağmurlu havalarda ıslanınca bazen "ötüyorlar" onun dışıında sıkıntı yok

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@Umut AKAN senin konularına ve mesajlarına bakıyorumda sürekli hd fren hakkında sorunların var bunlar sorun değil alt seviye modelindeki rotorlar hep aynıdır hafif yalpalama yapar aşırı derecede yalpalama varsa onuda disk aparatı var pense gibi ama ucu değişik onunla düzeltiyorlar
3. resimde bi sorun yok gibi duruyor en iyi anlama yöntemi bisikleti sürmen biraz hızlan ve arka tekere bak dikkat et çarpma biyere :) yalpalama varsa akorttan yada lastik tam oturmamıştır sürmeden'de anlayabilirsin ama en garantisi bisiklet üstünde giderek anlayabilirsin

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
@Melih Çolak acemiliğe verin insan yeni başlayınca en ufak şeyden korkar oluyor doğrusu :hhhhhh: , 3.fotografta da sürerken falan problem yok 35km hızla giderken baktım ses falan yada yalpalama görmedim yorumunuz için teşekkür ederim artık daha az takıntılı olmaya çalışacağım :hhhhhh:

• Beğen
Tepkiler: Melih Çolak

ÖmürY

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Mosso
@İzmirlioğlu 3 haftadır kullandığım bisikletimin üzerinde deore set var, daha önce mekanik disk fren kullanmıştım bahsettiğiniz şikayetler bende de vardı ancak yeni bisikletimdeki hidrolik sistemden memnunum, herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Ayardan kaynaklanıyor veya balatalardan kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum.

mr.gevende

Üye
Tepki
153
Bisiklet
Cube
bakım yaptırdığında ustaya sor nasıl ayar yapılıyor diye. göstersin sana. ötme falan yaptığında ufak bir ayarlamayla sesten kurtulursun. sanıldığı kadar karmaşık değil disk frenler. ayarı oldukça basittir

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Arka mandali tekerlegini ortalamadan sıkmıssin evet sorun var sola daha yakin, diskteki problemde bundan kaynaklaniyor olabilir, kaliperi gevset lastigin mandalini ac ve tekrar fren ayari yap buyuk oranda kurtulacaksin sorundan

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
@kasapogluu dediğinizi yaptım ama işe yaramadı , bisikletçimde ki birkaç modele baktım onlarda da teker yamuk duruyordu bisikletçim problem olmadığını söyledi

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Umut AKAN
Akort duzgun, teker yuvasina tam oturmus ise, vitesler dogru geciyor, rotor kalipere surtmuyor, fren otme yapmiyor ve duzgun calisiyorsa, hizlandiginizda bisiklette yalpa veya dengesizlik hissetmiyorsaniz cokta kasmayin hersey yolundadir ;)
Eger gercekten rotorrda yamukluk varsa duzelttirme ve servise vereceginiz paraya yenisini alin. Giris modeller 30 TL civari!
Eskisini ruble anahtari ile sokebilirsiniz (centerlock ise) yenisini ayni sekilde takabilirsiniz.
Otme hicbir sekilde kesilmiyorsa balataları zimparalayin. Ancak organik-metal vb. uyumsuz bir balata modeli de buna sebep olabilir...

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
@suat akman Vitesler geçiyor , tekerler oturuyor , akort düzgün, sadece arka tekerin rotoru hafif yamuk binince ses çıkarmıyor ama sürerken belirli noktada sürtüyor

• Beğen
Tepkiler: suat akman

trabzonlu ozan

Daimi Üye
Tepki
419
Bisiklet
Carraro
Disk frenli bir bisiklet normal frene,normal frenli bisiklet disk frenliye dönüştürülebilirmi peki

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
@trabzonlu ozan eğer bisikletinizin kadrosunda ve maşasında disk fren yada v fren için yer varsa dönüşebilir