Disk Fren Adaptörü

Gökhan Hayırlı

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Geotech
arkadaşlar bisikleti yavaş yavaş kendim topladığım için yanlış yapmak istemiyorum ve karşıma bilmediğim parçalar çıkıyor.bunlardan biride disk frenlerde kullanılan adaptörler.2 çeşit sistem var gibi görünsede ben hangisini alacağımı bilmiyorum (ön-arka).bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.yeni bişeylerde öğrenmiş olurum...

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
arka kısım için tek seçenek vardır. sadece arkada bulunan rotor um ölçüsüne göre değişir. ön kısımda ise maşa ile alakalıdır 2 seçeneği vardır.

Gökhan Hayırlı

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Geotech
Shimano Mountadapter SM-MA-R108S/S IS to IS 180 arka
Shimano Mountadapter SM-MA-F203P/S IS to PM 203 arka
mesela burada belirttiğim şeyler neyi ifade ediyor 2 sinin görünüşü farklı..

sadıkumut

Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
Maşanın resmini koyabilirsen daha çok yardımcı olunabilir adaptörün takıldığı kısmını gösteren bir resim mesela .

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
(link)
Bu resimde IS post Ön (adaptör) olarak 185mm rotor için bağlantı pozisyonu; kaliper montajını mavi renkli oklar ile işaretlediğim yere bağlanmaktadır.Kırmızı ile işaretlenen yerler ise maşanın üzerine adaptör üzerindeki yazlılar maşaya bakacak şekilde, alyen vidaların başı ise dışarı bakacak şekilde monte edilmektedir.Adaptör üzerindeki ok'un yönü ise yukarı bakacak şekilde bağlanmaktadır.

(link)
Bu resimde Post Mount Ön (adaptör) olarak 185mm rotor için; kaliper montajını mavi renkli oklar ile işaretlediğim yere bağlanmaktadır.Kırmızı ile işaretlediğim yerler ise adaptör üzerindeki ok'un yönü ise yukarı bakacak şekilde bağlanmaktadır.160mm rotor için; bu ek parçaya gerek yoktur.Yani kaliperinizi direk maşanın üzerine monte ediyorsunuz.

(link)
Bu resimde kadro bağlantısı dünya standartı olup aynıdır.Yani IS post (adaptör)olarak geçer.Kaliper montajını mavi renkli oklar ile işaretlediğim yere bağlanmaktadır.Kırmızı ile işaretlediğim yerler ise kadronun üzerine alyen vidaların başı dışarı bakarak adaptör üzerindeki okların yönü ise yukarı bakacak şekilde bağlanmaktadır.
Not:Ön ve arka kalıperin Post Monut ve IS Post'ları kısaca adaptörleri birbirinden farklıdır.Adaptörlerin üzerinde ''F'' yani (front ) ön, ''R'' (rear) yani arka olarak yazılmaktadır.

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
@atakibrahim

Sonuncu resimde kadro ile birlikte adaptörü arka adaptör yerine ön ekleyerek fotorafı yanlış eklemişim kusra bakmayın, fakat bağlantıda sorun yoktur.Aynen dediğim gibi bağlanmaktadır.

Gökhan Hayırlı

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Geotech
resimler için ve anlattıklarınız için teşekkürler...heryönüyle öğrenmek için daha farklı çeşitler var onların en kısa zamanda resimlerini ekleyip tekrar sizden yardım isteyeceğim...örneğin
arka da IS to PM
IS to IS
ön de ise seçenekler çok daha fazla
IS to PM
PM to PM
PM to IS
IS to IS

gibi seçenekler var karışık gibi geliyor hala :)