Deore v fren performansı nasıldır.

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar.Bisikletim salcano 210v.Üstünde tektro v fren ve pabuçları var.Kısacası iyiler fakat bana yeterli değil.Fakat şu anlık hidrolik disk fren demeyin seneye sıfır aldığım bisiklet üst seviye bir bisiklet olacağı için alışma bisikletime böyle birşeye gerek yok zaten kadro uyumlu değil.

Şimdi gelelim asıl meseleye.Depoda bir eski çift amortisör hi-ten Corvette terminatör var.Ben bunu satıp veya takaslayıp bir v fren seti almayı düşünüyorum. Deore v fren takımı ve baradine 3 renk pabuçlar ile tektro dan daha iyi bir performans alabilirmiyim?

Yada başka bir öneriniz varmıdır?

Scudo

koray_can

Forum Bağımlısı
Tepki
212
ben şuan aynı fren bacaklarıyla 3 renk baradine papuç kullanıyorum gayet randımanlı çalışıyorlar xtr almadıkça alma diyenlerde var sonuçta belli bir düzeye kadar v frenlerin hepsi aynı sistemle çalışıyor diye duydum açıkçası xtr hidrolik tarzında çalışıyor dediler.bence sadece papuçları değiştirmen yeterli olacak xtr da okadar para verilmez sanırım diskin yerini tutmaz gibi .

• Beğen
Tepkiler: Lütfü Ekşioğlu

turan kelleci

Forum Demirbaşı
Tepki
215
Bisiklet
Carraro
kardeş bendede 210 v var tektro frenler arada gıçırtı yapıyor bugün balata temizleyiciyle sildim(jantıve papuçları)daha denemedim fren performansı bana yetiyor sen nasıl kullanıyorsun onu bilmiyorum

• Beğen

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Bende de zzyzx kollar üzerinde tektro papuçlar vardı, hiç memnun değildim.
Sadece öndekileri baradine 3 renk papuçlarla değiştirdim, aynı kollarla bariz fark etti.
Yeni fren setine para vermeden baradineleri bir deneyin derim.

• Beğen

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
O zaman elimdeki hi-ten bisikleti bir satayım öyle baradine pabuçları deneyeyim duruma göre fren ayaklarını düşünebilirim

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar bu "baradine" dediğiniz fren pabuçlarının farkı nedir ve her bisikletçide bulabilir miyim?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Lütfü Ekşioğlu

senin dediğin deore v fren ve 3 renk pabuçların aynısı benim 2. bisikletimde var ve gerçekten mükemmeller. bence disk frenden de iyiler. geçen 30 cıvarı bir hız ile giderken arabanın birden önüme kırması ile hemen durdum. arazide de sağlamlar.

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
@koraycan

Bütün V frenler hemen hemen aynı ama tabi alt modellerde de fark var. Yani sonuçta 10lirayada V fren var 100 lirayada. Ben 2.el avid single digit 7 seti aldım. Eski V frenime göre çok daha iyiler, pabuçlarda tabiki baradine 3 renk.

@Murat Çetinkale

Farkı her koşulda güvenilir frenleme sağlaması. Her bisikletçide bulabilir misiniz bilmiyorum, sonuçta adam satamayacağını düşünüyorsa getirmez. Eğer bisikletçinizde bulamazsanız internetten alabilirsiniz. Bu aldıklarınız bittikten sonra yerine yenilemek için sadece kartuş alıyorsunuz. Kasa aynen kalıyor eriyen pabuç kısmını değiştiriyorsunuz. Ki kullanıma göre değişir ama bir hayli uzun dayanıyorlar.

(link)

@batuhan canbay

Orta seviye bir V fren hiçbir disk frenden daha iyi olamaz bence. Mekanik disk frenler hariç. Onları diskten bile saymıyorum ben aslında. :)

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
@Murat Çetinkale

Lastiklerin değişik koşullardaki yol tutuşunu, ömrünü ve tabi fiyatını da hamurunun belirlemesi durumu aynen fren papuçlarında da geçerli.
Eski tektro fren papuçlarıma göre çok daha güçlü ve kararlı frenleme sağlıyorlar.
Bu kısmını sadece tahmin ediyorum, hiç araştırmadım ama, üç ayrı renkteki kısımlarının, frenlemede maruz kalacağı farklı etkilere karşı farklı malzemelerden yapıldığını sanıyorum.

Çoğu üst sınıf bisikletçide vardır. İnternetten de alabilirsiniz. Yanlız metal kısmıyla birlikte almaya dikkat edin, papuçlar tek de satılıyor.

Bu arada bir de deneme yapma imkanım oldu; Tektrolarla özellikle uğraşmama rağmen frenle arka tekeri kolay kolay kaldıramazdım.
Dün gece tam kafamı aşağı çevirmiş bisiklete bakarken önüme bir yayanın çıktığını son anda farketmemle, sadece refleksle ve çok geç frenleme yapmama rağmen arka teker havada bir şekilde bir, belki iki metre içinde durdum. Önüme çıkan cocuk da ben de şaşırdık :)

uğur kocaağa

Daimi Üye
Tepki
193
Alhonga'dan şimdilik memnun olan biri olarak söylüyorum bence shimano deore V fren performansı kat kat kat kat iyidir.

Levent Sönmezer

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Mosso
@Murat Çetinkale

Selam Murat Bey.
Baradine MTB için soruyorsunuz herhalde hem ıslak hem kuru zeminde oldukça başarılı. Hatta -10 derece de bile.. Yapısında kullanılan kavuçuk miktarı oldukça fazladır. Aluminyum jantlarda erime yapmadan ( fren sıklığınıza göre tabii) 2 sezon idare eder. Jant ta siyah iz bırakmaz.
Shimano parelel baskı kollar kullanıyorsanız XT-XTR gibi aman dikkat edin üzerinden atacak güçte fren gücü verir.!!!
Shimano petler de iyidir ama özellikle piyasada çokca bulunan C70S sadece sıcak havalarda iyidir. Su değdimi işe yaramaz. Islak zeminde başarılı olan Shimano M 70 R2 modeli malesef yurtdışında var. Ben hep ChainReaction sitesinden sipariş veriyorum.
Baradine model no MTB-955VCR . Sanırım Ankaradasınız. Erdoğanlar bisiklet te var. Shimano M 70 R2 de var ayakları ile birlikte ama pahallı. Tabii size kalmış seçim..
Umarım yardımcı olmuşumdur.
Saygılar.

koray_can

Forum Bağımlısı
Tepki
212
bu arada fren ötmesini nasıl kesicez arkadaşlar frenleri sıkıp ölemi sıkmamız lazım vidalarını papuçların..

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Papuçları ve jantı temizlemeyi, işe yaramazsa papuçları önce arka ya da ön tarafı janta temas edecek şekilde çok hafif açılı monte etmeyi deneyebilirsiniz.
Ben bu şekilde frendeki ötmeyi çözemedim ama biraz azaltabildim.

koray_can

Forum Bağımlısı
Tepki
212
@ilker çelikcan

bende temizledim zımpara yaptım hatta papucları ama olmadı sanırım açılarını iyi ayarlamak lazım tam paralel bakmıyor galiba.