Deli gibi yağ yakmak isteyen var mı?

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.286
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
130 kiloyum yol bisikletine başlayacağım sizce karbon maşalı bir bisikelt mi seçmeliyim, karbon maşa daha hafif oluyor diyorlar

Scudo

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.071
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@M.İhsan @Oxsy'nin vereceği cevabı merak etmekle beraber, İrfan Türetgen'in (link) da başvurabilirsiniz. Z2 için 8 hafta temel kurmaktan bahsediyordu.
İngilizce sorun degilse Joe Friel in Training Bible son baskisinda sezonluk planlamadan haftalik planlamaya kadar detayli alternatifler mevcut. Planli antremanlara yeni baslayanlar icin en kaba haliyle lineer periyodizasyon su sekilde:
2 hafta antreman 3. Hafta recovery haftasi seklinde dusunerek 3 haftalik donguler halinde 18 haftalik bir döngü.
Base 1
Base 2
Base 3
Build 1
Build 2
Peak 2 hafta
Race 1 hafta

Ozellikle base 1 doneminde zone 2 yada vakit azligi soz konusu ise zone 3 surusleri temel olusturmak icin öneriliyor. En kaba tabirler baslangicta sure fazla yogunluk dusuk iken donguler ilerledikce sureler nispeten azalip yogunlugun fazla oldugu intervaller sprintler iceren hedef yarisinizin karakterine uygun antremanlar öneriliyor.

Bu model dışında da bircok periyotlama modeli mevcut tabi. Kitabi tavsiye ederim ilgilenen herkese. Bilgisayar tablet uzerinden okunabilen versiyonu Amazonda 10 dolar civarindaydi en son.

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
Herkese selam Arkadaşlar bu km saatlerinde zone 2 hangisi oluyor sürüş esnasında takibi nasıl yapacağız, kısaltmaları bir türlü anlayamadım, kısmet olursa yarından itibaren zone2 sürüş antremanına ağırlık vereceğim. :) KM saati bryton 310

• Beğen
Tepkiler: Heicks

Heicks

Daimi Üye
Tepki
767
İsim
Heics
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Herkese selam Arkadaşlar bu km saatlerinde zone 2 hangisi oluyor sürüş esnasında takibi nasıl yapacağız, kısaltmaları bir türlü anlayamadım, kısmet olursa yarından itibaren zone2 sürüş antremanına ağırlık vereceğim. :) KM saati bryton 310
Bildiğim kadarıyla atrenman için kalp atım sayısını niteleyen 7 tane bölge oluyor, sizin cihazınızda da vardır diye düşünüyorum. Kalp atım hızınızı takip edecek bir cihaz sensörü kullanıyor musunuz?

• Beğen
Tepkiler: el_Aksa_1903

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
Bildiğim kadarıyla atrenman için kalp atım sayısını niteleyen 7 tane bölge oluyor, sizin cihazınızda da vardır diye düşünüyorum. Kalp atım hızınızı takip edecek bir cihaz sensörü kullanıyor musunuz?
Kullanıyorum elbette ama hareket esnasında zone 2 yi nasıl takip edeceğım onu anlayamadım. Sadece strava ya aktardğımda zone bölgeleri görüyorum

• Beğen
Tepkiler: Heicks

DJDiamond

Üye
Tepki
103
İsim
Fazlı Berkay Koçak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Gerçekten hangi Zone da olduğumuzu nasıl kontrol edeceğiz power metre olmadan?

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
(link)

Şu siteyi kullanarak hesaplayabilirsiniz. LTHR nabzınızı belirleyip yazdığınızda diğer nabız bölgeleriniz hesaplanıyor. LTHR nabzımızı nasıl bulacağız? Sorusunun cevabına gelince, yattığımız yerden bulamıyoruz malesef :snzdglsn:

Bisiklete atlayın. Kendinize dümdüz bir rota bulun. Durmak zorunda kalmayacağınız, trafiksiz, yokuşsuz, risksiz bir yol! En az 20 dk ısının. Sonra Gaza basın! Deyin ki öyle bir güç uygulayacağım ki pedala, bu gücü 30 dakika boyunca aralıksız uygulayabilirim! Öyle bir ayarlayın ki gücünüzü ve nefesinizi, 5 dakika sonra patlayıp kalmayın :D 30 dakika boyunca, yapabildiğiniz en iyi performansınızda (30 dakika boyunca koruyabileceğiniz bir performans olması önemli!) sürün ve sürüş sonunda, son 20 dakikadaki nabız ortalamanıza bakın. Daha kolay olması için, ilk 10 dakikanın sonunda "Lap" (tur) tuşuna basabilirsiniz, böylece son 20 dakikanın ortalama nabız değeri ayrı gösterilecektir.
İşte son 20 dakikadaki bu ortalama nabız sizin laktat eşiği nabzınız! (LTHR) Siteye bu sayıyı girin ve tüm nabız bölgelerinizi görün :harika:
ilk 10 dakikanın hesaplamaya dahil edilmeme sebebi sizin de tahmin edeceğiniz gibi, bu 10 dakikalık bölümde nabzınız sürekli yükseliyor olacak ve henüz dengeye oturmamış olacak. Son 20 dakika ise nabız çizginiz hemen hemen düz bir grafik izleyecek. Amaç bu düz çizginin ortalamasını bulmak! Unutmayın, 30 dakika boyunca gaza basmanız gerekiyor ama kendinizi patlatmadan.
Bu test, az biraz bisiklet tecrübesi ister. Çok yeni başlayanlar denemesin :D Orta seviyeler için ideal (1 yıl bisiklet tecrübesi diyebilirim)
Örnek olması açısından benim LTHR değerim 178

Heicks

Daimi Üye
Tepki
767
İsim
Heics
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kullanıyorum elbette ama hareket esnasında zone 2 yi nasıl takip edeceğım onu anlayamadım. Sadece strava ya aktardğımda zone bölgeleri görüyorum
O konuda hiçbir fikrim yok maalesef, cihazınızın kullanma kılavuzuna bakın bence. 😁 Böyle de firmalar gibi kullanma kılavuzuna bakın demek biraz garip hissettirdi bana. 🙃

Eshquia™

Forum Bağımlısı
Tepki
2.410
İsim
Ayhan Balbunar
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

Şu siteyi kullanarak hesaplayabilirsiniz. LTHR nabzınızı belirleyip yazdığınızda diğer nabız bölgeleriniz hesaplanıyor. LTHR nabzımızı nasıl bulacağız? Sorusunun cevabına gelince, yattığımız yerden bulamıyoruz malesef :snzdglsn:

Bisiklete atlayın. Kendinize dümdüz bir rota bulun. Durmak zorunda kalmayacağınız, trafiksiz, yokuşsuz, risksiz bir yol! En az 20 dk ısının. Sonra Gaza basın! Deyin ki öyle bir güç uygulayacağım ki pedala, bu gücü 30 dakika boyunca aralıksız uygulayabilirim! Öyle bir ayarlayın ki gücünüzü ve nefesinizi, 5 dakika sonra patlayıp kalmayın :D 30 dakika boyunca, yapabildiğiniz en iyi performansınızda (30 dakika boyunca koruyabileceğiniz bir performans olması önemli!) sürün ve sürüş sonunda, son 20 dakikadaki nabız ortalamanıza bakın. Daha kolay olması için, ilk 10 dakikanın sonunda "Lap" (tur) tuşuna basabilirsiniz, böylece son 20 dakikanın ortalama nabız değeri ayrı gösterilecektir.
İşte son 20 dakikadaki bu ortalama nabız sizin laktat eşiği nabzınız! (LTHR) Siteye bu sayıyı girin ve tüm nabız bölgelerinizi görün :harika:
ilk 10 dakikanın hesaplamaya dahil edilmeme sebebi sizin de tahmin edeceğiniz gibi, bu 10 dakikalık bölümde nabzınız sürekli yükseliyor olacak ve henüz dengeye oturmamış olacak. Son 20 dakika ise nabız çizginiz hemen hemen düz bir grafik izleyecek. Amaç bu düz çizginin ortalamasını bulmak! Unutmayın, 30 dakika boyunca gaza basmanız gerekiyor ama kendinizi patlatmadan.
Bu test, az biraz bisiklet tecrübesi ister. Çok yeni başlayanlar denemesin :D Orta seviyeler için ideal (1 yıl bisiklet tecrübesi diyebilirim)
Hocam, ben de buradan hesaplıyorum, çok farlı çıkıyor.
(link)
Hangisine güveneceğiz bilemedim?

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
(link)

Çok teşekkürler aradığımı buldum şimdi iş LTHR yi bulmada:D

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.844
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Değerli forumdaşlar. 1 yıldan sonra sınavım bitti. Şimdi kiloları verme zamanı. Tek bilmek istediğim şuanlık , sabah uyanınca aç karna sürmek yağ yakıyormuş doğru mudur?

Bilge dönmez

Daimi Üye
Tepki
331
İsim
bilge dönmez
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Zone 2 sürüşler yağ yakıyormuş deyolla.
Ben de deneyeceğim bir ara...

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben bir türlü zone 2'de kalamıyorum. Biraz da trafikte sürmekle alakalı sanırım.
Bugün 37.64 km sürdüm.
Strava'ya göre
Zone1: %0.1
Zone2: %24.6
Zone3: %43.2
Zone4: %26.7
Zone5: %5.4

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende bu konuyu araştırıyordum, zone2 yapılan sürüşler yağ yakımını sağlıyormuş tabi uzun sürüşler. Yağ yakımı için farklı antrenman şekilleri mevcut, örneğin kısa sürüşlerde interval antrenmanlar ama bunları uygularken şehir içinde araçların olduğu zaman interval yapmak çok mümkün olmuyor. Yarın 50 km kadar zone 2 uygulamaya çalışıcam. Bunun için kol saati kullanıyorum buda doğru nabzı nabız bandı kadar veremeyebilir ama denemekte fayda var

• Beğen
Tepkiler: everhard

DJDiamond

Üye
Tepki
103
İsim
Fazlı Berkay Koçak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
performansa göre değişiklilik gösterebilir tabiki ama ben 16Km/h hız ile 50Km yaptıktan sonra akşam google fit'ten bir bakayım dedim bir de ne göreyim
TAM 2700 KALORİ.

Neyse zone2 muhabbeti tamamen doğru saatlerce o performans seviyesinde sürmek size yeterli olacaktır.
Dipnot 1 kilo vermek için yakmanız gereken ortalama kalori yaklaşık 7000Kcal civarlarında geziyor +,- %20 oyniyabilir.

a.erkan

Forum Demirbaşı
Tepki
790
İsim
Erkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
performansa göre değişiklilik gösterebilir tabiki ama ben 16Km/h hız ile 50Km yaptıktan sonra akşam google fit'ten bir bakayım dedim bir de ne göreyim
TAM 2700 KALORİ.

Neyse zone2 muhabbeti tamamen doğru saatlerce o performans seviyesinde sürmek size yeterli olacaktır.
Dipnot 1 kilo vermek için yakmanız gereken ortalama kalori yaklaşık 7000Kcal civarlarında geziyor +,- %20 oyniyabilir.
16 km hızda saatte 900 kalori yakman için yüzde 4-5 eğimli yerde sürüyor olman lazım tamamını. Düzde yakamazsın o kadar.

• Beğen
Tepkiler: bohemamca

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Peki yağ yakımı için sabah beslenme konusunda nasıl davranmalı? Araştırmalara göre sabah erken saatte yapılan antrenmanlarda yağ yakım oranı % 20 daha fazla olarak tespit edilmiş.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.589
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar Merhaba; İlk olarak nabız aralıklarınızı sağlıklı bir şekilde belirlemeniz lazım. Ben bu aralıkları belirlerken Karvonen hesaplama yoluna gittim. Bence en sağlıklı olanı bu. Tabi bu hesaplamayı yapmak için ilk önce dinlenik ve maksimum nabzını kaç bunu öğrenmeniz lazım. Dinlenik haldeki nabzınızı ölçmeniz için en iyi zaman, uyandıktan hemen sonradır. Çünkü günün kalanında birçok faktör de işin içine dahil olabilir. Maksimum nabız içinde Yoğun bir antrenman sonrasında karşınıza çıkacakverilerden elde edebilirsiniz.

Karvonen hesaplamayı bu siteden yapabilirsiniz. (link)

Daha soınrasında aşağıda gördüğünüz gibi size zone ları otomatik olarak hesaplayıp veriyor.

1624826976170.png

Peki yağ yakımı için sabah beslenme konusunda nasıl davranmalı? Araştırmalara göre sabah erken saatte yapılan antrenmanlarda yağ yakım oranı % 20 daha fazla olarak tespit edilmiş.
Yağ yakımını hızlandırmak için L-Karnitin kullanabilirsin. Ben saf L-Karnitin kullanmak yerine sürüş sırasında mataramdaki suya izotonik karıştırıyorum. Bunun içerisinde zaten hali hazırda L-Karnitin bulunmakta.
(link)
Sürüş esnasında saf su dışında bu karışımı yudum yudum kullanıyorum. Faydasını gördüm. Eğer bu tür şeyler kullanmak istemiyorsanız sert bir kahve de sizin yağ yakımınızı hşzkandıracaktır.
Hocam, ben de buradan hesaplıyorum, çok farlı çıkıyor.
(link)
Hangisine güveneceğiz bilemedim?
Ayhan Abi bu sana çok profesyonel kaçar. bence sen benim söylemiş olduğum şekilde hesaplarsan senin için daha kolay olacaktır.
Nabız bandı ve ucuz bir yol bilgisayarı ile anlık nabız verilerinizi takip edebilirsiniz.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Y
Arkadaşlar Merhaba; İlk olarak nabız aralıklarınızı sağlıklı bir şekilde belirlemeniz lazım. Ben bu aralıkları belirlerken Karvonen hesaplama yoluna gittim. Bence en sağlıklı olanı bu. Tabi bu hesaplamayı yapmak için ilk önce dinlenik ve maksimum nabzını kaç bunu öğrenmeniz lazım. Dinlenik haldeki nabzınızı ölçmeniz için en iyi zaman, uyandıktan hemen sonradır. Çünkü günün kalanında birçok faktör de işin içine dahil olabilir. Maksimum nabız içinde Yoğun bir antrenman sonrasında karşınıza çıkacakverilerden elde edebilirsiniz.

Karvonen hesaplamayı bu siteden yapabilirsiniz. (link)

Daha soınrasında aşağıda gördüğünüz gibi size zone ları otomatik olarak hesaplayıp veriyor.

268072 dosyayı görüntüle

Yağ yakımını hızlandırmak için L-Karnitin kullanabilirsin. Ben saf L-Karnitin kullanmak yerine sürüş sırasında mataramdaki suya izotonik karıştırıyorum. Bunun içerisinde zaten hali hazırda L-Karnitin bulunmakta.
(link)
Sürüş esnasında saf su dışında bu karışımı yudum yudum kullanıyorum. Faydasını gördüm. Eğer bu tür şeyler kullanmak istemiyorsanız sert bir kahve de sizin yağ yakımınızı hşzkandıracaktır.

Ayhan Abi bu sana çok profesyonel kaçar. bence sen benim söylemiş olduğum şekilde hesaplarsan senin için daha kolay olacaktır.
Aslında sorum şu sabah erken saatte yapılacak antrenman öncesi beslenme.