Dahon vybe C7A

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
Hangi parça olduğunu anlamadım, zincir atmasın diye olan parça mı? bu arada gidon boğazı falan yeşil değişikmiş...

Düzenleme: Tamam anladım. Evet somun çizilmesin diye o parça. Bir işlevi yok. Bulması da zordur tabi.

Scudo

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@agasarca Nasıl düşmüş kaybolmuş acaba o parça? bulmanız zor gibi. Ama her parçayı bulundurmaları lazım küçük de olsa.

agasarca

Üye
Tepki
24
@massaget , nasıl düştü bilmiyorum. Belki de serviste bakım vs sırasında takmadılar.
Bulamazsam da normal bisikletlerin kartonda gelirken ki şapka şeklindeki somun koruyucusunu kullanıcam. Onu da bisiklet katlandığında bagaja gelen ve bagaj halısını ezen somuna takarsam, iki işi bir halletmiş olurum. Şapkalı olduğu için halıyı da delmez. uploadfromtaptalk1443034752315.jpg

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@agasarca yerine uyarsa olur. Ben de zor katladım ilk kez. Acaba bozuk yollarda bazı ayarlar mı değişiyor? gevşeme falan olup. Mıknatısı zor kitledim. Sanki gidon borunun arasında kalan boşluk değişmiş gibiydi. Bu mıknatıslı tutucunun ayarını değiştirsek mesela aradaki boşluk artsın da araya giren gidon borusu rahat etsin diye nasıl olur?

agasarca

Üye
Tepki
24
@massaget
Benim bisiklette mıknatıs yok. Birkaç önceki mesajımda fotolarda görüldüğü gibi birbirine geçmeli mekanizma var. Ama şu var ki bazen bende de gidon engel oluyor gibi gelse de fren telleri gerili olunca da gidon aradaki boşlukta kasılabiliyor.

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@agasarca Kaçıncı fotoğrafta nasıl bir mekanizma? Gidon içe mi katlanıyor sizin kide?

agasarca

Üye
Tepki
24
@massaget Ön jantta mil somunu yanında işaretlediğim, mekanizmanın dişi tarafı, arka jantta aynı yerde işaretlediğim ise erkek tarafı. Birbirine geçiyor katlanınca. Açılma problemi olmadı.

Dosyalar

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@agasarca
Mıknatıs yok çünkü bisiklet 2015 değil. Mıknatıs 2015' lerde var. Çünkü 30. yıl amblemi var gidon borusunda. Bu da 2013 ya da 2014 olduğunu gösteriyor yanılmıyorsam. Bir de vitesi neos 7. 2015' lerde shimano olmuş.

Ön göbek somunu üzerindeki plastik parça bende de eksik gelmişti. 3 taneydi yani.Sebebi ise kutuda iken bu parçanın takılı olmasıdır.

• Beğen
Tepkiler: agasarca

agasarca

Üye
Tepki
24
@Yusufclp ben bisikleti ikinci el aldığım için bilmiyorum ama bende arka attırıcının olduğu yerdeki eksik. Bir de fotoğraftaki parçayı bisikletçiden aldım. Montaj yaptığı başka marka bir bisikletten çıkan parça yani. Dahonlar katlanır haldemi geliyor kutusunda acaba ?

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
Evet katlı halde geliyor. Ben sıfır almıştım internetten. Kargoyla geldi. Kendim kurdum. Zaten sele borusunu çıkarmışlar onu taktım. Lastiklere hava bastım. Vites fren ayarları da tamdı. Servise götürüp garanti için kuponu kaşelettim. Bende de eksikti. 1 tane yoktu canımı sıktı sonra alıştım. İnsanda bir de simetri hastalığı olunca arkadakini çıkarıp önde 2 tanesini bıraktım. Çok mühim ise 1 tane olacak bende gönderebilirim. Ya da çıkarın arkadakini gitsin. Önemli bir görevi de yok zaten.

2. el ama çok temiz. Güle güle kullanın. Ben 1 yıl kullanıp sattım şehir bisikleti aldım.

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@Yusufclp , Bu gün ilk kez baya zor oldu katlaması. Acaba neden? bozuk yollarda bazı vidaların ayarı mı gevşiyor nedir anlamadım. Mıknatısla kitlenirken zorlandım. Bir de mıknatıs kolunun vidası mı gevşedi acaba diye düşündüm. Sanki gidon borusu biraz zor sığdı gibi araya. Acaba mıknatıs kolunun vidasını biraz ayarlasak acaba arada ki boşluk biraz daha geniş olsa sizce nasıl olur? bozuk yollarda bir yerlerin gevşemesi bazı eklem yerleri vidalarının ayarlarını değiştirir mi sizce?

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@massaget Ben de zorlanıyordum zaman zaman. Sonra çözdüm pratiğini. Biraz anlatayım.
Sol pedal (krank kolu) kesinlikle yatay ve önde olmalı.
Fren kolları 90 derece aşağıya bakacak şekilde olmalı. Bazen birazcık bile yanda olsa sıkıntı.
Gidonu yatırıp ortadan katlarken gidon maşaya yaslı halde olmalı. Yoksa katlanmıyor. Sebebini o kısa zamanda anlamak zor oluyor. Ama bu 3 sebep dışında da katlanmıyorsa teknik bir sebep olabilir. Bazen rahat bazen zor katlıyorsanız kesinlikle yazdığım nedenlerden. Birde katlarken gidonun maşaya temas eden yerinde koruyucu yoktu bende. Boyayı korumak için pet şişeyi düzgünce 5 cm genişliğinde kesip 3 tur sıkı sıkı sarıp plastik kablo cırtıyla tutturmuştum. Çok hassas davranıyordum.

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@Yusufclp Peki mıknatıs tutucunun arkasında vida ile aradaki boşluğu ayarlamaya ne diyorsunuz? Sanki boşluk ayarı değişti de o yüzden kitlenmekte zorlandı gibi geldi bana...

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@massaget Bendeki mıknatıslı değil @agasarca `daki sistemdi. Görmeden bişey diyemem ne yazıkki.
@Yusuf'san Teşekkür ederim. Burası bir paylaşım platformu. Bildiğim konularda yardımcı olmaktan keyif alıyorum.

İnternetle sorun yaşıyorum yarım saattir. Mobilden yazmakta zor oluyor.

@massaget İstanbulda hangi semttesiniz acaba? Be bisikletimin bakımlarını kendim yapıyordum. Göbekleri söküp yağlamak, fren vites ayarları gibi. Mekanikçi de olunca bisikletçiye pek ihtiyaç duymam.
Yakın olsam incelemek isterdim mıknatıs sorununu.

Fırat İler

Forum Demirbaşı
Tepki
663
İsim
-
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yusufclp

Aynen ben de bu şekilde uyguluyorum.

Katlanmada problem olmuyor. İnsanın dikkatinden kaçabiliyor bazen. Firen kolları aşağı doğru bakmıyor. Zil varsa biraz dışarıda kalması, far varsa takıldığı gidona takılan aparatın biraz dışarıda kalması katlanmayı engelleyen unsurlar.