Dahon Kullanıcıları Kulübü

Scudo

Bilge dönmez

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
bilge dönmez
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur

ugurus

Daimi Üye
Tepki
450
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Merhaba. 2019 model Mariner D8'ime bir kaç yükseltme yapmak istiyorum.

İlk olarak frenleri düşündüm. Üzerinde isimsiz v frenler mevcut bunların yerine Deore br-t610 yada alivio br-T4000 kullanabilir miyim?

Hissedilecek seviyede performans değişir mi?( Kaza anında 5cm bile önce durabilmek)

Hangisini tavsiye edersiniz? Deore'nin çifti 1000TL, Alivio 580TL.

Fren kollarını da değiştirmem gerekir mi? Performansı arttırmak için?
Ne kadar tecrübeniz , bilginiz var biliyorum. ( mesela benim hiç yok ) Fren ayarlarını bi gözden geçirin yada bilgisi olan birisine gösterin . Bende 2017yada 2018 model var. Bende değiştirecektim geçen sene ama salladım değiştirmedim .
tesadüfen birisi ile tanıştım ( Almanya da özel bisiklet yapıyormuş çok anlamadım )
Ben bisikleti kurcalarken Dur bi bakayım şöyle bisikletine dedi , hemen frenleri bi ayarladı biraz böyle takıl dedi bak beğenmezsen yine ayarlarım dedi. Denedim baktım Canavar gibi oldu. Acayip memnunum şimdi. Çok fark etti .

Metal06

Üye
Tepki
67
İsim
Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Ne kadar tecrübeniz , bilginiz var biliyorum. ( mesela benim hiç yok ) Fren ayarlarını bi gözden geçirin yada bilgisi olan birisine gösterin . Bende 2017yada 2018 model var. Bende değiştirecektim geçen sene ama salladım değiştirmedim .
tesadüfen birisi ile tanıştım ( Almanya da özel bisiklet yapıyormuş çok anlamadım )
Ben bisikleti kurcalarken Dur bi bakayım şöyle bisikletine dedi , hemen frenleri bi ayarladı biraz böyle takıl dedi bak beğenmezsen yine ayarlarım dedi. Denedim baktım Canavar gibi oldu. Acayip memnunum şimdi. Çok fark etti .
Memnunum aslında frenlerden de. Olmuşken en iyisi olsun diye araştırıyorum. Kaza anında 5cm bile önce durmak çok önemli.

Mazm

Daimi Üye
Tepki
392
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

İlk olarak frenleri düşündüm. Üzerinde isimsiz v frenler mevcut bunların yerine Deore br-t610 yada alivio br-T4000 kullanabilir miyim?

Hissedilecek seviyede performans değişir mi?( Kaza anında 5cm bile önce durabilmek)

Bu başlığa bi bakın isterseniz, bir arkadaş flexi'de kol ve fren bacaklarını değişmişti, görüşlerini de paylaşmıştı.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Metal06
Tepki
31
Arkadaşlar merhaba. Dahon Hit D6 modelinde cok sık jant teli kırılıyor. 100 kgyım. Jant teli alacağım. Jant teli boyutunu bilen var mı? Çok tesekkurler

mcadirci

Aktif Üye
Tepki
296
İsim
Mehmet
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır

Merhaba ben carraro flexi 121 bisikletin üzerinde frenleri değiştirdim.
Fren kolu, kablo, tel, papuç ve papucun bağlı olduğu kolları deore ile değiştirdim. Jant akort ayarını yaptırdım.
Önceki fren ile şimdiki frenlerin en ufak alakası kalmadı. Önceden parmak kası yapıyormuş bas bas durmayan bisiklet şimdi iki parmak ile az bir güç ile hemen duruyor.
Tüm sistemi değiştiğim için hangisi ne kadar etki eder bilmiyorum ama vites kablo ve tellerini de değiştim sanki elektronik sisteme geçmişim gibi oldu sadece düğmeye basıyorum itme hissi yaşatmıyor. Frenlerde bastığım zaman hiç direnç göstermiyor bastığım zaman direkt duruyorum.
Dahon üzerinde nasıl fren var bilmiyorum ama deore fren sistemi çok güzel ben çok memlunum, verdiğim paranın karşılığını fazlası ile veriyor.

• Beğen
Tepkiler: Mazm
Tepki
2
İsim
Ertuğrul ERSOY
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Konu açamadığım için buraya yazıyorum kusura bakmayın

Katlanır bisiklet almayı düşünüyorum iki model arasında kararsız kaldım

Tern B8 mi Dahon Vitesse D8 mi karar veremedim yardımcı olabilecek varmı acaba

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.630
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu açamadığım için buraya yazıyorum kusura bakmayın

Katlanır bisiklet almayı düşünüyorum iki model arasında kararsız kaldım

Tern B8 mi Dahon Vitesse D8 mi karar veremedim yardımcı olabilecek varmı acaba

Tern B8, Dahon Vitesse D8'e göre daha ağır. Bu birinci dezavantaj.

Tern B8, mekanik disk frenli. Bu nedenle sorun çıkarmaya daha müsait.

Tern B8'in arka aktarıcısı Tourney. Dahon'da ise Altus. Altus tercih edilir.

Fiyatları da hemen hemen aynı olduğuna göre bence Dahon.

Dahon Vybe D7'ı iki sene sorunsuz kullandım. Bugün bir katlanır bisiklet alacak olsam ilk tercihim yine Dahon olurdu.

ugurus

Daimi Üye
Tepki
450
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Tern B8, Dahon Vitesse D8'e göre daha ağır. Bu birinci dezavantaj.

Tern B8, mekanik disk frenli. Bu nedenle sorun çıkarmaya daha müsait.

Tern B8'in arka aktarıcısı Tourney. Dahon'da ise Altus. Altus tercih edilir.

Fiyatları da hemen hemen aynı olduğuna göre bence Dahon.

Dahon Vybe D7'ı iki sene sorunsuz kullandım. Bugün bir katlanır bisiklet alacak olsam ilk tercihim yine Dahon olurdu.
Disk fren olayı katlanır bisiklet te bence gereksiz. Bu disk fren daha masraflı ve tamiratı, bakımı daha karmaşık . V fren gayet güzel . Katlanır bisiklette bana hafif olması çok önemli , güvenli olsun isterim . Dahon kullanıyorum. Ama Tern bisikletleri merak ediyorum. Ama hiç görmüyorum . Merak ediyorum farkları. . Teşekkürler 🙏 siz biraz yazmışsınız . Ben kendi bisikletimde. Gidon katlama yerinden memnun değilim Devamlı kontrol ediyorum. Vidaları sıkıyorum gevşetiyorum. Sırf bu yüzden. Tern düşünüyorum. Ama disk fren ve ağırlık olayını bilmiyordum.

• Beğen
Tepkiler: Cem Coşkun

Mazm

Daimi Üye
Tepki
392
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Disk fren olayı katlanır bisiklet te bence gereksiz. Bu disk fren daha masraflı ve tamiratı, bakımı daha karmaşık . V fren gayet güzel . Katlanır bisiklette bana hafif olması çok önemli , güvenli olsun isterim . Dahon kullanıyorum. Ama Tern bisikletleri merak ediyorum. Ama hiç görmüyorum . Merak ediyorum farkları. . Teşekkürler 🙏 siz biraz yazmışsınız . Ben kendi bisikletimde. Gidon katlama yerinden memnun değilim Devamlı kontrol ediyorum. Vidaları sıkıyorum gevşetiyorum. Sırf bu yüzden. Tern düşünüyorum. Ama disk fren ve ağırlık olayını bilmiyordum.
İlgili tern bende var hocam aktif kullanıyorum, yalnız mekanik diski hidroliğe çevirdim, clarise yükselttik vs. B8'in mekanizmalar carraro flexi 108 ile aynı. Bu nedenle tern b8 almak yerine daha ucuza hidrolik carraro alınabilir, link d8, vybe serisi filan onlar ama iyi, baya iyi.

Diğer hususta çok haklısınız, mümkün olan en hafif ve küçülenini almak bence en doğrusu.

Tepki
2
İsim
Ertuğrul ERSOY
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Herkese hayırlı akşamlar size şöyle bir sorum olacak bugünün şartlarında ;
Dahon Vitesse D8 = 18.000 civarında bulunuyor 2023 model vitessede çamurluk ve bagaj var üzerinde orjinal

Dahon Mu9 = 23.700 tl çamurluk yok bagaj yok üzerinde

sizce bu bisiklet arasındaki fiyat farkını vermeye değer mi ? Özellikle 2 ürünüde kullanan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Tepki
2
İsim
Ertuğrul ERSOY
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Yok mu acaba yardımcı olabilecek kimse

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.005
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Tepki
2
İsim
Ertuğrul ERSOY
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Kesinlikle haklısınız kişiye özel birşeydir tabiki ama ben bu konularsa amatör olduğum ve bunu bir defa alacağım için sizler gibi bu konuda daha deneyimli insanların düşüncelerine ihtiyacım oldu o yüzden böyle bir soru sordum

Mazm

Daimi Üye
Tepki
392
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Herkese hayırlı akşamlar size şöyle bir sorum olacak bugünün şartlarında ;
Dahon Vitesse D8 = 18.000 civarında bulunuyor 2023 model vitessede çamurluk ve bagaj var üzerinde orjinal

Dahon Mu9 = 23.700 tl çamurluk yok bagaj yok üzerinde

sizce bu bisiklet arasındaki fiyat farkını vermeye değer mi ? Özellikle 2 ürünüde kullanan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Her ikisini de aynı anda kullanmadım ama d8, katlanırın kullanım amacına daha çok hizmet ediyor. Bir nevi hizmet bisikleti bence katlanır. Çarşıya pazara, işe okula git, tatile pikniğe götür vs :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ertugrulersoy

Esatesat

Aktif Üye
Tepki
298
İsim
Esat esatoglu
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Mu9 da hidrolik fren varsa kesinlikle değer ancak aksi durumda aynı kesinlikte konuşamam.

Tepki
2
İsim
Ertuğrul ERSOY
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Malesef mu9 da v fren mevcut