Dağ bisikleti kullananlar kaç km hız yapabiliyor?

Scudo

Aykuttasdelen

Forum Demirbaşı
Tepki
364
İsim
Aykut TAŞDELEN
Bisiklet
Cube
@demir.demiray

Benim kadran 299'dan sonrasını göstermiyor . :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bugün yol bisikletimin rulmanları bitmişti. Bisikletçiden mtb ödünç alıp, sanayiden rulman almaya gittim. Allahım gitmiyor alet. 30 ortalama yapılması çok zor şunla :D

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@AnılÖzekşi
Buradaki hizlarin cogu 1i 3 gösteren 3-5 dolarlik aliexpress saatleri.

Birden attayim bir video. Bu Videoyu sag elimle cekim yaptim sol elimle gidonu tuttum.
Bisiklet Cube AMS 26"
Agirlik 9,5kg
Lastikler: Schwalbe Racing Ralph EVO Tubeless
Jant seti DT Swiss 240S
Yol egimi %7-8
Hiz ise zorlamaya karsilik 61km/s
(70 gören olabilir belki ama üzeri hikaye)

Abdullah ozturk

Daimi Üye
Tepki
547
Bisiklet
Ghost
Selam ..
Antalya çok yokuşu-inişi olmayan bir yer.
15-20 km lik sürüşlerimde ortalamada 25 km/s i hiç geçemedim..
Orta ve üzeri mesafelerde (10 km üzeri) ; MTB ile -çok formda olunsa bile- "ortalama" da 30 km nin geçilemeyeceği düşünmüyorum..

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
@Murat Cömez

saat ne kadar ucuz olursa olsun doğruluğunu teyit etmek hiç de zor değil. 1km'lik bir mesafe katedip saate baktığınızda 1km'den fazla ilerlediğini gösteriyorsa ayarları bozuktur. d100lerde 1km arayla koyulmuş levhalar var. kolayca test edilebilir. basit bir tekerleğin saniyede dönüş hızını hesaplamak için yüzlerce liralık alete gerek yok. hepsi aynı mantıkla çalışıyor. ayrıca gps denen şey gayet doğru sonuçlar veriyor.

%8'lik eğimle 61km yapmışsın. ve 70 üzeri hikaye diyorsun. neden? daha dik bayırdan inen olamaz mı? ben aero pozisyon alarak 76.4 km yaptım saatte. 11-12% eğimle. lastikler 29 inç, yuvarlanma direnci 26 inçlik bir lastikten daha düşük. ve ağırlığı da 15 kilonun üzerinde. bunların hepsi hıza + olarak yansır.

cidden anlamsız iddialara karşı hikaye demek doğru ama (140kmh hıza çıkmak gibi, ya da düz yolda mtb ile 60 ile gitmek ya da 40km ortalama gibi) benden daha hızlı olan herkes hikayedir bakış açısı doğru değil.

• Beğen
Tepkiler: televole2

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@efeozata
Ben sizinle bir yerde oturup çay ictigimizi hatırlamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Decsan

demir.demiray

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Demir Demiray
Bisiklet
Sedona
@Aykuttasdelen abi eheheh geçen gün 299+ da duvara kafa attım :acpsnr: duvar delindi falan diye başlık beklerim artık.

srtkmc

Aktif Üye
Tepki
472
İsim
Serhat
Sayfanın yarısından fazlası dalga geçmeyle dolmuş.Bir çok arkadaşımız yokuş aşağı hızlarını yazıyor (bende dahil)belki bu doğru olmayabilir sonuçta biz yapmış olmuyoruz hızı eğim yapmış oluyor bir nevi ancak bu yapılan hızın yanlış olduğu anlamına gelmez.

Ben de maksimum 68 yaptım( uzun bir eğimde) saatimin gayet düzgün çalıştığına da emindim.Ben 80 lerede inanıyorum çünkü çok dik eğimler var yapılabilir.Tabi düz yolda şu kadar yaptım veya ortalamam şu kadar şeklindenki yazıları bilemem ben yapamıyorum ama belki adam yapabilir :)

Ama yokuş aşağı gayet normal...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
60-70 e şaşıranlar olmuş ama 80li hızlar tepe inişte çokça görebileceğiniz hızlar. İnanmayan redbull tv den eski yarışların tekrarlarını izleyip kendi gözleriyle görebilir.

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
xc 500 le hafta sonu hafif eğimli bir yolda son pedalı çevirip bisikletin üstüne kapandım 24. viteste 59 yaptım. Kondisyona ve yol durumuna bağlı. Daha da geliştirilebilir tabi.

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Soykan U. neden şaşırıldığını anlamamışsınız sanırım. 80-90 bastım diyenler, 140 bastım diyenler, arabayla aynı hızla hatta arabadan daha hızlı gittim diyenler var. Redbull tv'den seyretmeye gerek yok, yokuş aşağı çocuk bisikletini salsan yine o hıza ulaşır. Yokuş aşağı yapılan hız mtb'nin bir başarısı değil, bir arkadaş önceki yorumlardan birinde çok güzel bir şey söylemiş. Yokuşun başına patates koyup tekme atsan o da 70-80 yapar gibi bir şey söylemişti, çok da doğru.

Bazı arkadaşların yazma tarzı, üslup ve konuya yaklaşım şekillerine bakıp bir de yaş bölümüne baktığımda böyle bir şey olamaz mutlaka kayıt olurken abilerinin-ablalarının arasında biraz daha ciddiye alınabilirim düşüncesi ile yaşlarını özellikle büyüterek yazdıkları fikrinden kendimi alamıyorum..

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@anzolot Konunun ilk mesajı ne kadar masum bakar mısın :D

Yıl 2011; Asfaltta 28-32 km hızla stabil gidebiliyorum, ancak 40km çıkınca fazla dayanamıyorum nefesim yetmiyor. düz yolda 40 yada üstü çıkarak kullanabilen varmı? nefesi nasıl dengeliyorlar merak ediyorum.

Konu hızla kadans - nabız - nefes ve dişli oranlarından çıkıp rampada frene basmıyoruma dönüşmüş :acpsnr:

• Beğen
Tepkiler: anzolot

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BerkEvren evet dikkatimi çekti, aslında olay şu. Forum siteleri ilk peydah olmaya başladığı dönemlerde komiklik yapan biri illa çıkıp -bir öncekinin gönderisini yorumla altına bir şeyler yaz, gibi paylaşımlar vardı. Bu konu da biraz o muhabbete dönmüş, yorum yapma ihtiyacı hisseden arkadaşlar konu başlığına ya da bir üstte kim ne yazmışsa ona cevaben bir şeyler yazma telaşına girmiş.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Eskişehir Orman Dairesi'nden Cumhuriyet Lisesine giden yolda 37km/s yi gördüm ama 10-15 saniye kadar:D

The Best

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Ali Girişken
Bisiklet
Bianchi
Ben max. 90 gitmiştim bir inişte (iniş 3km) sonra frenlerim koptu ben de tarlaya girmiştim . Stabil olarak ise 25-30km hız ile 10km gidebilirim.

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
Valla hız yaparken hız sayacına bakmadım fakat eve döndüğümde hız sayacına baktığımda maksimum hız olarak 46 km/h gösteriyordu, yol gayet düz ve ben de gayet tempoluydum. Hava da yağmurluydu. Daha düzgün bir MTB olsa yol bisikletlerini yakalardım fakat 14/28 ruble ve 40 aynakol ile mümkün olmuyor.

Rampa aşağı 92, kim tutar beni? :):):)

• Beğen
Tepkiler: The Best