Dachau Nazi Toplama Kampı

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehirlerarası turlar' kısmında Soner Közen tarafından paylaşıldı.

1. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Maginot hatti, Isvicreden baslayip Hollanda' ya kadar süren tarlalarin arasinda, yer yer bulmasi cok zor bataryalar, siginaklar, kazmatlardan olusan bir hat. Tamamini görmeniz cok zor. Biz zaman oldukca parca parca bize cok uzak olmayan yerlerini gezip görüyoruz.

2. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İhtiyar abim vallahi yerinde olmayı oraları gezmeyi çok isterdim ama size teşekkür ederim bir nebze de olsa görmüş kadar oldum magino line başka resimleri varsa onlarıda görmek isteriz.Aslında sizin bu resimleri google görsellerde görmüştüm.

3. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Google görsellerde bizim Mehmet görünmez! :) :)

4. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

fransızlar,majino hattına çok güveniyorlar idi ,ama panzerlerin o geçit vermez ormanlardan geçeceğini hiç düşünmediler ,evet almanlar aynen belçikaya saldırdı ,majino hattını cepheden almadılar aynen arkadan sardılar ve ani hücüm ile fransanın işi bitirildi,,,

arka sayfada nürmberg mahkemesinden bahsedilmiş,,,eğer ss lerin başı himler ele geçse idi o da nürmbergte idama mahkum olacak idi ,hava kuvvetleri baş komutanı göring idama mahkum edildi...ama kendini hücrede zehirledi...
    şimdi benim hep kafamı şu kurcaladı alman silah sanayicisi krupp neden idama mahkum edilmedi ve mahkemede 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı ,enteresan değilmi,alman sanayicileri en az hitler kadar suçlu idi ,onlar yakayı hapis ile kurtarırken ,göring idama mahkum edildi.ölüm toplarını yapan krupp değilmi idi.yoksa başkasımı idi. bu gerçek bize neyi anlatıyor almanda olsa ,silah sanayiciside olsa, savaş sonrası onların ayrıcalıkları olmakta ,

5. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Krupp, essen bölgesinde yerleşik 400 yıllık geçmişe sahip alman aile. Aile, sanayici geçmişi, çelik, silah ve mühimmat üretimiyle ünlüdür. Aile şirketi olan Friedrich Krupp AG Hoesch-Krupp 20.yüzyılın önde gelen şirketlerinden olmuştur. 1999 yılında thyssen aile ile birleşerek ThyssenKrupp AG adını almıştır.

I. Dünya Savaşı

Alfred'in oğlu friedrich alfred krupp (1854-1902 ) zamanında ise harp gemileri inşası ve zırhlı levha imalatına başlandı. Krupplar'ın devlet kuruluşları içinde politik ağırlığı arttı. Friedrich Alfred öldüğünde oğlu olmadığı için, damadı Gustav von Bohlen und Halbach (1870-1950), Krupp ismi altında işin idaresini eline aldı. I. Dünya Savaşı'nda Krupp firmasında 100.000 işçi çalışıyordu. Versay Antlaşması, Almanya'yı silahsızlanmaya zorlayınca fabrika silah imali bakımından bir müddet durdu.
    II. Dünya Savaşı ve sonrası

Krupp, hitler devrinde yeniden silah imalatına başladı. 2 inci dünya savaşında dev Krupp fabrikalarında yabancı işçi çalıştırıldı.Gustav Krupp 1945'te savaş suçlusu olarak mahkemeye verildi. Fakat çok hasta olduğundan duruşmaya çıkamadı. Oğlu Alfred Krupp (1907-1967), 1948'de hapse mahkûm edildi. 1951'de serbest bırakıldı ve fabrikalarının bir kısmını sattı.Firma'nın bugüne kadar çıkmış birçok savaşta payı olduğu iddia edilmiş, ancak Krupp firması arşivlerini açmayı reddettiğinden[SUP][1][/SUP] bugüne kadar bu iddialar kanıtlanamamıştır. Krupplar II. Dünya Savaşı'ndan sonra kan kaybetmelerine rağmen Alman sanayiinin önemli bir firması olarak kaldılar. Firma bu önemini günümüzde de korumaktadır.

6. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  7. Dystopia

Dystopia hiç

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Uzun zaman oldu ama konuya yazayım dedim görünürde var mı böyle yeni bir tur gezi vs. diye :)

Soner Közen bunu beğendi.
    Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @Eagle
    Uzun zaman oldu görüşmeyeli. Eski defterler açılınca insan bir değişik oluyor :)
    Açıkçası 2-3 tane planım vardı ama bazı sebeplerden dolayı yapamadım. Özellikle geçen sene dağ bayır gezdim. Tırmanıştı, doğa yürüyüşüydü derken bisikletle yapmayı düşündüğüm bu tarz turları erteledim. İyi ki sordunuz ve aklıma yeni bir rota düşürdünüz. Bakalım kısmet :)

Dystopia bunu beğendi.
  9. Dystopia

Dystopia hiç

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Evet ama ben öyle gezerken aklıma bu konu geldi hemen yazayım dedim. Açıkçası harika bir makale diyebilirim zaten ilk açıldığında da baştan sona okumuştum. Bisikletle Nazi Toplama Kampları'nı gezmek ilginç ve farklı olsa gerek hep aklıma takılmıştır hehe. Soner hocam şöyle bir suâlim olacak müsadenle. Almanya'da Kehlsteinhaus var bilirsin sanırım oraya gittin mi hiç acaba? Çok merak ettiğim bir yerdir orası. Fransız bir diplomat buraya Kartal'ın Yuvası ismini vermiş. Haliyle de Müttefikler de "Eagle's Nest" derler ama mükemmel bir yer orası. Gerçi bisiklet kullanmak için durumu nedir, ona vakıf değilim tabii.

Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Bir de ben, o kampı, ''dazlak'' gibi gezmek zorunda kalmıştım. Tüysüz kafa günlerim :)
    Neyse, son mesajınıza çok güldüm çünkü daha yarım saat önce oralarda tırmanılacak,gezilecek yerler bakıyordum. Harika bir coğrafya. Hatta yaz için, 4 günlük bir tırmanış programı bile yaptım.
    Her ne kadar bu tarz manzaralı yerlerde bulunmuş olsam bile, Kehlsteinhaus'un yeri başka. Şu an bana çok iyi bir fikir verdin. Kim bilir gelecek pazar orada olurum. Yalnız bisikletle bir yere kadar gidebilirim, gerisi yürüyerek . Fikir için çok teşekkür ederim :)

Dystopia bunu beğendi.
  11. Dystopia

Dystopia hiç

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kehlsteinhaus çok yüksekte kalıyor sanırım. Ama senden bunu duymak da güzel oldu. Bu Pazar orada olursan, bol bol ekran görüntüsü almanı rica edeceğim senden. Gerçekten çok merak ettiğim bir yer söylediğim gibi yani. Almanya'da Bavyera eyaleti ayrı bir güzel zaten. Oralarda pedallamanın tadı başka olurdu herhalde. Sonuç olarak fotoğrafları unutma lütfen. :D Bir de şunu ekleyeyim ki, İkinci Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Müttefikler bile Kehlsteinhaus'u bombalayıp yok etmeye kıyamamışlar o kadar harika bir yer yani :D

Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    1850 metre civarıymış. Hava çok kötü olmadığı sürece kolay bir güzergah.
    Bol fotoğraf çekerim, üstüne manzarada senin için bir şeyler içer dönerim. Tabi önce bir gideceğim yeri tanımam lazım. Hafta içi bakarım nedir, nasıl gidilir diye.

Dystopia bunu beğendi.
  13. Dystopia

Dystopia hiç

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    O halde çok teşekkür ediyorum. Bekleyelim bakalım olumlu olumsuz yazarsın burada artık. Peki o halde, bu da benden sana gelsin;

Ve Kartal, havalanır...

Gün A. ve Soner Közen bunu beğendi.
  14. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Aslında çok iyi bir fikir ama almanyada olmak gerek işte

15. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    "Bu adam bizim için daha çok silah icat eder"diye düşünmüşlerdir.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  16. Gün A.

Gün A. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tek kelime ile muhteşem, o rakımda havada süzülmek inanılmaz bir duygu olmalı...

Dystopia bunu beğendi.
  17. Dystopia

Dystopia hiç

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kesinlikle katılıyorum. Gerçekten çok müthiş ya çok etkileyici... Benim için gökyüzünde Kartal, denizlerde de Vatoz candır... :)

@ERTUNGA sizi de unutmuş değilim. Şuradan devam edelim uygun olduğunuzda; İkinci Dünya Savaşı - Tartışma, bilgi, belge, video, film vs. - BisikletForum İkinci Dünya Savaşı çok uzun metrajlı bir konu ve günlerce tartışılacak bir konu. Ben de vakit buldukça yazıyorum işte :)

Son düzenleme: 19 Ocak 2015
    Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Selam @Eagle,
    Kehlsteinhaus araştırmasını tamamladım. Öncelikle trenle 3 saatlik yolculuk yapacağım, daha sonra 15 km boyunca, 500 metreden 1837 metreye tırmanacağım.

Cumadan itibaren kar yağışı var. Zaten belli bir rakımdan sonra her yer kar ile kaplı olacak. Bisikletlerim bu ortama çok uygun değil ama olabildiğince tırmanacağım. Eğer yapamayacak bir yere gelirsem inip yürüyeceğim. Son 150 metre, her koşulda yürümem gereken bir parkur.

Açıkçası şimdiden heyecanlandım. Sayende güzel bir hedef koydum kendime. Aslında bu turu yazın yapmak lazım. Günler uzun. Sabah evden çıkıp, akşam dağın eteklerinde kamp atacaksın, ertesi günde hem kehlsteinhaus'u hem de aynı dağın farklı rotalarını dolaşacaksın.

Unutmadan, dağın zirvesinde şu an konaklanabiliniyor. Bir gün gelirsen, orada bir gece geçirmek isteyeceğine eminim. Yalnız, manzara çarpabilir :)

Dystopia bunu beğendi.
  19. Onur İlker Gündoğdu

Onur İlker Gündoğdu Forum Bağımlısı

Adı:
    Onur
    Seviye:
    Hitler'e selam olsun bu bahaneyle

20. Dystopia

Dystopia hiç

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Soner Közen işte günün mesajıydı bu senden. Çok teşekkürler ve şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum. Açıkçası Türkiye'de olmama rağmen ben bile heyecanlandım buradan eheheh.

Evet orası çok yüksekte kalıyor yolculuk uzun sürebilir ama sonunda büyük bir haz yaşatabilir. Zaten tarihi ve müze tarzında bir yer orası. Günde yüzlerce de ziyaretçi akınına uğruyor. Ayrıca Soner hocam oradaki gezin bitince forumda özel olarak konu açarsın artık süper olacaktır.

Biraz kare paylaşayım ben.

Kehlsteinhaus'un aşağıdan görüntüsü;
    Kehlsteinhaus.jpg

Gerçekten Kartal'ın Yuvası...

Bu da bir tabela görüntüsü;
    Kehlsteinhaus2.jpg

Bu da ön açı ile görüntüsü;
    Kehlsteinhaus3.jpg

Bu da İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma bir fotoğraf tabii ilgili yerin iç görüntüsü

Kehlsteinhaus4.jpg

Tabii ki isterim yani neticede ilgim olan bir yer. Zaten manzara vs. ortada. Öyle yüksek bir yerin de çarpması normaldir sanırım :D